Strona główna Blog Strona 579

Liderzy Konfederacji na placu Wolności. „Jacek Jaśkowiak robi z Poznania bastion komunizmu”

0

Spotkanie Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka, które kilkakrotnie miało zmienianą lokalizację, ostatecznie odbyło się na placu Wolności. Całkowicie spontanicznie, jak podkreślali liderzy Konfederacji.

Politycy, po kilkakrotnej zmianie miejsca, ostatecznie spotkali się na plac Wolności podkreślając, że są tu całkiem spontanicznie – bo zgromadzenie nie zostało zgłoszone do urzędu miasta. Spotkaniu Konfederacji towarzyszyła kontrmanifestacja: jej uczestnicy, kilkadziesiąt osób, mieli tęczowe flagi i transparenty z napisami: „Konfederacja = PiS” i „Konfederacja kłamie”. Ale mimo wymiany zdań między obiema grupami i drobnych złośliwości nie doszło do konfrontacji.

– Jak to w Poznaniu bywa, przepędzali nas z miejsca na miejsce, kłody pod nogi rzucane, ale jesteśmy – podsumował na briefingu przed spotkaniem Jacek Olszewski, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału partii.
– Jacek Jaśkowiak z miasta tolerancyjnego i otwartego robi z Poznania bastion komunizmu, blokując wszystkich, którzy mają inne poglądy niż on – dodał Piotr Wawrzyniak, kandydat do Sejmu z listy Konfederacji z numerem drugim.

Tuczyński: idziemy rozwalić system

Przed spotkaniem z głównymi bohaterami wystąpił Piotr Tuczyński, numer 1 listy Konfederacji w Poznaniu. Zapowiedział, że celem Konfederacji jest uzyskanie wyniku dwucyfrowego.
– Nie będzie nam Jaśkowiak mówił, gdzie, kiedy i z kim mamy się spotykać – mówił. – To jest człowiek, który rok w rok składa kwiaty przed pomnikami sowieckimi w Poznaniu. To jest człowiek, który w rocznicę Powstania Wielkopolskiego wyleguje się w łóżku i chwali się tym w internecie. I on będzie nam mówił, gdzie się mamy spotykać i z kim? Mówimy „nie” dla takich faszystów. My idziemy do wyborów po to, rozwalić ten system lewicowych polityków PO i PiS, rozwalić ten stolik, wywrócić go. Nie będziemy wchodzili w koalicję ani z jedną, ani z drugą partią. To partie, które nie szanują ani wolności gospodarczej, ani osobistej, przekonaliśmy się o tym w czasie nielegalnych lockdownów.

Anna Bryłka, numer jeden na liście z Konina, zapewniała z kolei, że Konfederacja nie kłamie – takie hasło było na jednym z transparentów przeciwników spotkania Konfederacji – ale że Konfederacja zawsze powie prawdę. Później szczegółowo opowiadała o Unii Europejskiej i o KPO, a także o tym, że Fundusz Odbudowy UE to pułapka, bo będziemy go spłacać do 2058 roku.

Bosak: to jest niepoważne państwo

Krzysztof Bosak zaczął swoje wystąpienie od kwestii cenzury. To z jej powodu Konfederacja jest, jak uważa, marginalizowana w mediach, zwłaszcza publicznych i nie pojawia się na antenie. Jego zdaniem powodem jest strach.
– Jesteśmy jedyną partii opozycji, której oni się naprawdę boją – mówił. – Wymyślają sobie reguły na bieżąco. Są niepoważni. Z tego trzeba wyciągać wnioski. Normalny człowiek jeśli zawiera umowę, to jej przestrzega, jak się nie chce, to się nie zawiera. A nie tak, że się umawia, bierze pieniądze, a później kombinuje, jak się wycofać. Co za niepoważna sytuacja. Niepowaga to jest jedna z głównych cech polskiej polityki.

Bosak zapewnił, że Konfederacja ma poczucie humoru, jej politycy lubią czasem ostro skomentować polską rzeczywistość polityczną, ale za to mają wyczucie powagi polityki. Zapowiedział też tworzenie systemu wczesnego ostrzegania przed absurdalnymi regulacjami wprowadzanymi przez rząd. Przytoczył też kilka przykładów takich regulacji.
– Rząd z jednej strony uruchomił program prawie 30 mld zł dopłat do wygaszenia wszelkiej produkcji węgla w Polsce, a z drugiej strony zaczął dopłacać do importu węgla, żeby nam się produkcja energii spięła – wyliczał. – Przecież to jest absurd! Rząd uruchomił program całkowitego wygaszenia górnictwa w Polsce, a jednocześnie nowelizuje prawo po to, żeby łatwiej można było uruchamiać inwestycje górnicze. Przecież to jest absurd! Albo na przykład rząd finansuje program przestawiania ogrzewania ludzi z pieców olejowych i węglowych na gazowe, a jednocześnie w UE zobowiązał się, że my wyjdziemy z ogrzewania domów gazem. Przecież to jest absurd! Czemu nikt nie mówi o tych absurdach?

Zdaniem Krzysztofa Bosaka rząd PiS bezgranicznie wierzy w głupotę społeczeństwa i tak też traktuje Polaków. Jego zdaniem obecna propaganda niczym się nie różni od tego, co było za PRL: bliźniaczo podobne techniki manipulacji, tworzenia sztucznych sporów, tematów zastępczych i głębokiej nieuczciwości.
– To jest upokorzenie dla narodu mieć taki rząd – powiedział. I zapewnił, że Konfederacja nie zamierza tego przedłużać.

Mentzen i Petru

Sławomir Mentzen, wchodząc na scenę rozrzucał banknoty z napisem „pierdyliard złotych” i wizerunkiem Mateusza Morawieckiego. Kolejna partia, wystrzelona w powietrze, zakończyła jego przemówienie.

– Spontanicznie spotykamy się na placu Wolności, pokazać, czym jest wolność – mówił – a czym jest faszyzm reprezentowanych przez tych państwa z tyłu, którzy nie rozumieją, czym jest wolność słowa i wolność przekonań, nie życzą sobie poglądów, z którymi się nie zgadzają. My w przeciwieństwie do lewicowych władz tego miasta jesteśmy za wolnością, demokracja i tolerancją, żeby każdy mógł głosić swoje przekonania, żeby mógł żyć jak chce, a nie jak chce jakiś lewicowy urzędnik, polityk czy działacz.

Podczas spotkania Konfederacji nieoczekiwanie pojawił się też Ryszard Petru z Trzeciej Drogi, który co prawda jest kandydatem na posła z Warszawy, ale w Poznaniu kilka godzin wcześniej organizował spotkanie z liderką poznańskiej listy Ewą Shaedler. I gdy dowiedział się, że wieczorem będzie tu Sławomir Mentzen, postanowił przyjść się przywitać – i ustalić termin dokończenia słynną już debaty między nimi.

Politycy Konfederacji zaprosili go na scenę, wymienili opiniami na temat likwidacji ZUS i NFZ – tu Ryszard Petru zapytał Mentzena o to, czy leczenie w wykonaniu „wiejskiej baby” to był żart czy element programu Konfederacji – ale termin debaty ustalą w późniejszym terminie.

Zapadła się jezdnia w Poznaniu. Autobusy zmienią trasy

0

Z powodu awarii kanału deszczowego zapadł się fragment jezdni ulicy Gnieźnieńskiej przy skrzyżowaniu z Główną. Do czasu usunięcia awarii, co ma nastąpić 16 września, autobusy linii nr 173 będą kursować objazdem.

„Przez całą sobotę, od kursu o godz. 7.50 z ronda Śródka, autobusy linii nr 173 kursować będą zmienioną trasą” – informuje Zarząd Transportu Miejskiego. – „Na skrzyżowaniu ulic Gdyńskiej i Gnieźnieńskiej autobusy zatrzymywać się będą na przystanku Główna na ul. Gdyńskiej. Autobusy jadące w kierunku Janikowa nie będą zatrzymywać się przy skrzyżowaniu ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej, a kolejnym przystankiem będzie Bogucin Bałtycka. W kierunku ronda Śródka trasa pozostanie bez zmian”.

Linia nr 173
RONDO ŚRÓDKA– Podwale – Zawady – Główna – Gdyńska – Bałtycka – Gnieźnieńska – BOGUCIN/PĘTLA – Gnieźnieńska – Bałtycka – Janikowska – JANIKOWO

Trasa na wybranych kursach do pętli JANIKOWO/OGRODNICZA
RONDO ŚRÓDKA– Podwale – Zawady – Główna – Gdyńska – Bałtycka – Gnieźnieńska – BOGUCIN/PĘTLA – Gnieźnieńska – Bałtycka – Janikowska –– Asfaltowa – JANIKOWO/OGRODNICZA

Przystanki: Główna, Urwista, Gnieźnieńska, Gnieźnieńska Cmentarz oraz Gnieźnieńska I – wszystkie w kierunku Bogucina – będą pomijane przez autobusy i tymczasowo wyłączone z użytkowania.

Tramwaj pełen dymu w zajezdni. Co tam się wydarzyło?

0

Tramwaj, nad którym unosiła się chmura dymu, jakby się palił, zauważyli zaniepokojeni pasażerowie na pętli Franowo. Tym razem nie były to ćwiczenia, ale rzeczywista awaria układu hamulcowego tramwaju.

Jak poinformował portal „epoznan”, powołując się na Nadzór Ruchu MPK, 15 września po południu w jednym z tramwajów doszło do awarii hamulców i to właśnie ona była źródłem chmury dymu nad pojazdem. Ale i awaria, i dym zostały szybko opanowane przez pracowników MPK, nie wzywano nawet straży pożarnej. Nikomu też nic się nie stało.

Zastępca prezydenta Poznania z wizytą na trasie kórnickiej. Jak wypadła kontrola?

0

„Wyraźnie widać postęp prac modernizacyjnych na trasie kórnickiej” – napisał w mediach społecznościowych Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który wybrał się, by zobaczyć, jak przebiegają prace. Ich zakończenie ma nastąpić w czwartym kwartale roku.

Jak wynika z jego oceny – budujący poczynili znaczne postępy od lipca.

„Pomiędzy ul. Jana Pawła II a nowym przystankiem Łacina ułożone zostały maty rozchodnikowe wchodzące w skład zielonego torowiska tramwajowego” – poinformował Mariusz Wiśniewski na swoim profilu na Facebooku. – „Rozpoczęto także rozwieszanie sieci trakcyjnej nad północnym torem. Na pozostałej części trasy dobiegają końca prace związane z podbudową torową, zaś na odcinku między os. Tysiąclecia a os. Lecha trwa układanie torów”.

Jak sprawdził zastępca prezydenta, trwają także intensywne prace przy budowie przystanków Łacina, Polanka i Tysiąclecia i ciągów pieszo-rowerowych oraz schodów przy przystanku os. Tysiąclecia.
„W zakresie związanym z ochroną środowiska realizowany jest montaż ogrodzenia herpetologicznego, jak również wykonano przejście podziemne pod torowiskiem dla płazów” – podał Mariusz Wiśniewski. – „Do wykonania zostały też prace związane z wyposażeniem zmodernizowanych już przystanków tramwajowych przy Kórnickiej”.

Zastępca prezydenta przypomniał także, że od 5 sierpnia można korzystać z układu drogowego przy przedłużeniu ul. Pleszewskiej, stanowiącej fragment tzw. zachodniego ringu Łaciny. Dotyczy to nie tylko kierowców, ale również pieszych, którzy mają do dyspozycji chodniki po obu stronach ulicy, a także rowerzystów, którzy mogą się poruszać drogą rowerową.

Wszystkie prace na trasie kórnickiej mają się zakończyć w czwartym kwartale 2023 roku.

Podwyżki cen wody i ścieków w Poznaniu nie będzie. Odmowna decyzja Wód Polskich

0

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu ponownie nie zgodził się na podwyżkę opłat za wodę i ścieki dla klientów Aquanetu. Spółka złożyła odwołanie do prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie.

Jak przypomina Aquanet, obecna taryfa opłat została zatwierdzona we wrześniu 2021 roku, ale od tego czasu sytuacja gospodarcza Polski drastycznie się zmieniła.
„Dla porównania: sam koszt energii elektrycznej w stosunku do roku 2021 wzrósł o ponad 143 proc., a np. oprocentowanie kredytów o ponad 800 proc.” – wylicza spółka. – „Warto również zauważyć, jak wzrosła inflacja – porównując wskaźnik inflacji z roku, w którym zaczęła obowiązywać aktualna taryfa jest to wzrost o ponad 10 punktów procentowych. Powyższe wartości obrazują, jak diametralnie zmieniły się realia finansowe spółki, a należy zaznaczyć, że wzrost kosztów odczuwalny jest w każdym obszarze. Obecna kondycja finansowa firmy nie pozwala na prowadzenie dalszej działalności na dotychczasowym poziomie i zgodnie z wypracowanymi standardami”.

Zdaniem Aquanetu te argumenty są wystarczające, by skrócić czas obowiązywania obecnej taryfy – czyli podnieść ceny wody i ścieków. Kolejny wniosek w tej sprawie złożył w lipcu. Jednak Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu w odpowiedzi z 31 sierpnia, choć przyznał, że faktycznie nastąpił wzrost kosztów działalności spółki, to jednak uznał argumenty spółki za niewystarczające, by zgodzić się na podwyżkę cen.

– Jest mi niezmiernie przykro, ponieważ wiem, ile wysiłku włożyli nasi pracownicy w przygotowanie dokumentacji i materiałów dla regulatora – mówi Paweł Chudziński, prezes Aquanetu. – Było to kilka tysięcy stron dokumentów, które w sposób niezwykle dokładny przedstawiły aktualną kondycję Spółki dostarczając wystarczających dowodów na potwierdzenie faktycznej sytuacji. Ostatecznie jednak, w swojej odpowiedzi Wody Polskie uznały naszą dokumentację za niewystarczającą. W naszym odczuciu jest to ocena niesprawiedliwa, nie znajdujemy podstaw dla tej decyzji, nie zgadzamy się z nią, dlatego też podejmujemy kolejne działania składając odwołanie. Tym bardziej, że wiemy, iż odmowna decyzja Regulatora odbije się negatywnie na jakości świadczonych przez nas usług, czego niestety doświadczą mieszkańcy naszej aglomeracji.

Warto dodać, że lipcowy wniosek był już trzecim z kolei. Spółka proponowała w nim średni poziom podwyżki cen w okresie 3 lat w wysokości 28 proc. W przypadku gospodarstw domowych w pierwszym roku taryfy miał to być wzrost o 15,2 proc. (w porównaniu z aktualną ceną) za dostarczanie wody oraz o 20,3 proc. (w porównaniu z aktualną ceną) za odbiór ścieków. Taki poziom podwyżki ceny za wodę i ścieki przy miesięcznym średnim zużyciu (ok. 3 m3) oznaczałby wzrost o ok. 9,98 zł brutto dla jednego mieszkańca w skali miesiąca.

Jednak ten wniosek, jak i dwa poprzednie, został odrzucony. W związku z tym, ponieważ sytuacja spółki przy takim wzroście kosztów utrzymania jest niezwykle trudna, Aquanet postanowił podjąć kolejny krok, którym jest złożenie odwołania od decyzji regulatora do organu II instancji – tj. prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie. Odwołanie zostało złożone 14 września.

Jak wzmocnić swoją odporność?

0

O odporność trzeba dbać. Jednocześnie szybki styl życia, dużo pracy, a także niewłaściwa dieta wpływają na stan odporności. Również dzieci zmagają się ze słabą odpornością. Dziś podpowiemy Wam, jak ją wzmocnić.

Jak wzmocnić układ odpornościowy?

Pogorszenie odporności w znaczący sposób zwiększa ryzyko wielu chorób, nie tylko wirusowych czy bakteryjnych, ale też tych bardzo poważnych, np. anemii. Układ immunologiczny stanowi barierę ochronną przed zagrożeniami zewnętrznymi. Na początek warto zmienić nawyki żywieniowe, całkowicie zrezygnować z jedzenia przetworzonego. Jednocześnie należy zmniejszyć podaż białego cukru oraz soli. Dieta powinna być przede wszystkim oparta na dużej ilości warzyw i owoców. Ponadto nie może w niej zabraknąć ryb, które są źródłem kwasów Omega-3 i Omega-6. Szczególnie należy sięgnąć po warzywa i owoce, które są źródłem witaminy C. Mamy tutaj na myśli nie tylko owoce cytrusowe czy kiwi, ale także poziomki, truskawki. Wśród warzyw największą ilość witaminy C ma natka pietruszki, brukselka czy jarmuż.

Suplementacja jest ważna – sięgnij po tran w kapsułkach

Warto też sięgnąć po suplementy diety. Doskonale sprawdzi się tran w kapsułkach. Jakie właściwości zdrowotne ma tran w kapsułkach? Otóż korzystnie wpływa on na profil lipidowy i śródbłonek naczyniowy. Wspiera odporność organizmu, obniża ciśnienie tętnicze krwi, a także poprawia funkcjonowanie mózgu. Zwróćcie uwagę, że szczególnie dobrze pobudza organizm do produkcji limfocytów, które tworzą barierę ochronną dla bakterii czy wirusów. Jak przyjmować tran w kapsułkach? Oczywiście zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce czy na opakowaniu. Jeżeli chcecie zakupić tran w kapsułkach, to dobrą ofertę znajdziecie na stronie: https://drmaxdrogeria.pl/zdrowie/odpornosc-i-wzmocnienie/trany-i-oleje-rybne.

W jakiej formie zażywać tran?

Tran i Omega-3 w kapsułkach to dobry wybór dla osób dorosłych czy też nastolatków. W przypadku dzieci lepiej sięgnąć po syrop z tranem, który dodatkowo zawiera kompleks witamin A, D oraz E. Zwróćcie jeszcze uwagę na fakt, że zawartość olejku z rozmarynu wspiera naturalną obronę organizmu. Poza suplementacją diety nie zapomnijcie też o zdrowych nawykach. Mamy tutaj na myśli aktywność fizyczną. Nawet jesienią czy zimą nie należy rezygnować z długich spacerów.

Artykuł sponsorowany

Wykolejenie tramwaju w Poznaniu. Duże utrudnienia w ruchu

0

Na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Arciszewskiego doszło do wykolejenia tramwaju. Na miejscu są duże utrudnienia w ruchu i nie kursują tramwaje w obu kierunkach. Ekipy MPK pracują nad odholowaniem tramwaju.

Do wykolejenia doszło przed godziną 14.00, jak informuje Nadzór Ruchu MPK. Ruch tramwajowy został wstrzymany na czas usunięcia wykolejonego tramwaju. Kłopoty z przejazdem mają także kierowcy i na miejscu tworzą się spore korki. Kto może, powinien jeszcze przynajmniej przez godzinę omijać to skrzyżowanie.

Awaria na Winogradach. Nie kursowały tramwaje

0

Do poważnej awarii doszło w tramwaju linii nr 3 na ulicy Winogrady. Zdarzenie wstrzymało ruch tramwajów w tym rejonie miasta na prawie dwie godziny. Dopiero odholowanie tramwaju pozwoliło na przywrócenie ruchu.

Do awarii doszło około godziny 10.15 na ulicy Winogrady, na wysokości Owsianej. Jak informuje Nadzór Ruchu MPK, uszkodzenie tramwaju było na tyle poważne, że trzeba było go odholować z pomocą specjalnego wózka, który musiał dojechać na miejsce zdarzenia – a to oczywiście musiało potrwać.

W tym czasie ulicą nie kursowały tramwaje, w zamian uruchomiono autobusy zastępcze, natomiast na trasie od Wilczaka do Błażeja kursował tramwaj dwukierunkowy jako wahadło. Około godziny 12.00 uszkodzony tramwaj usunięto i ruch wrócił do normy.

Mężczyzna zasłabł w czasie pracy. Nie udało się go uratować

0

62-letni mężczyzna nagle zasłabł podczas pracy w jednej z firm w Trzemesznie i stracił przytomność. Mimo wezwania karetki pogotowia i reanimacji, którą podjęli jego koledzy z pracy – nie udało się go uratować. Przyczynę śmierci bada policja.

Do tragedii doszło w nocy z 14 na 15 września przed godziną 3.00 w jednej z firm w Trzemesznie. Jak powiedziała portalowi „trzemeszno24 INFO” Anna Osińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, z ustaleń policjantów na miejscu zdarzenia wynika, że 62-latek w pewnym momencie zaczął się skarżyć na ból, a następnie stracił przytomność i upadł na ziemię.

Pracownicy firmy wezwali pogotowie i rozpoczęli reanimację mężczyzny, którą przejęli ratownicy medyczni, gdy dotarli na miejsce. Niestety, mężczyzny nie udało się uratować i lekarz stwierdził zgon. Policjanci zabezpieczyli ciało do sekcji zwłok i obecnie prowadzą postępowanie w tej sprawie pod nadzorem prokuratury.

Kolejne samorządy z Wielkopolski dostały pieniądze na remont i budowę dróg

0

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał umowy z ośmioma samorządami z północno-zachodniej Wielkopolski. Wszystkie otrzymały dofinansowanie do budowy dróg na swoim terenie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Podpisanie umów miało miejsce 14 września w Starostwie Powiatowym w Złotowie.
– Modernizacja i rozwój wielkopolskiej infrastruktury to nie tylko zwiększenie szans na postęp dla całego regionu, ale przede wszystkim poprawa komfortu życia i bezpieczeństwa mieszkańców – mówił wojewoda. – Przy każdej okazji, takiej jak ta dzisiejsza, podkreślam znaczenie mojej współpracy, jako przedstawiciela administracji rządowej w terenie, z samorządami. Dzięki naszym wspólnym działaniom udaje nam się realnie wpływać na to, jak wygląda codzienność mieszkańców Wielkopolski i razem nieustannie ją ulepszamy.

Powiat złotowski otrzymał dwie dotacje w wysokości 325 tys. zł, dzięki lktórym będzie mógł dokonać remontu drogi powiatowej 1037 Lipka – Mały Buczek oraz drogi powiatowej 1032 Zakrzewo – Prochy. Najwyższe dofinansowanie otrzymał powiat czarnkowsko-trzcianecki: dofinansowanie w wysokości ponad 1,5 mln zł samorząd planuje przeznaczyć na remont drogi powiatowej nr 1350 na odcinku Prusinowo – Jędrzejewo.

Gmina Okonek dzięki kwocie ponad 91 tys. zł będzie mogła wyremontować ulicę Stawową w Okonku, a gmina Zakrzewo dzięki 121 tys. wyremontuje drogę gminną nr 10407, ul. Sikorskiego w Zakrzewie. Gmina Czarnków dostanie ponad 110 tys. zł i będzie mogła wyremontować drogę gminną nr 180361 w miejscowości Sarbia. Prawie 235 tys. zł pozyskane przez gminę Ryczywół pozwoli na remont odcinka drogi nr 273521 Wiardunki – RSP dr. powiatowa. Natomiast gmina Drawsko dzięki otrzymaniu ponad 202 tys. zł wyremontuje drogę gminną w miejscowości Piłka. Gmina Tarnówka otrzymała ponad 150 tys. zł, co pozwoli na remont nawierzchni drogi publicznej w Tarnówce przy ul. Pocztowej.

Podczas wizyty wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zobaczył również z już zakończonymi inwestycjami drogowymi w powiecie złotowskim: przebudowaną drogę powiatową nr 1032 na odcinku Zakrzewo-Wersk, drogę powiatową nr 1004 na odcinku Lotyń – Lubnica oraz drogę powiatową nr 1050 Skic do skrzyżowania z Górką Klasztorną.

Strażackie syreny zawyją w całej Polsce. Strażacy oddadzą hołd zmarłym kolegom

0

15 września o godzinie 18.00 w całej Polsce zawyją strażackie syreny. Strażacy oddadzą w ten sposób hołd druhnie Karolinie Dargacz i druhowi Łukaszowi Dargaczowi, którzy poświęcili własne życie, niosąc pomoc drugiemu człowiekowi.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poinformowała o tragedii na swojej stronie.
„Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci druhny Karoliny Dargacz oraz druha Łukasza Dargacz z OSP Żukowo (powiat kartuski w woj. pomorskim)” – czytamy w komunikacie. – „W piątek 15 września 2023 roku w godzinach nocnych, podczas dojazdu do zdarzenia miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek samochodu OSP Żukowo, w wyniku którego dwoje druhów poniosło śmierć, a trzech kolejnych odniosło obrażenia. Dwoje z poszkodowanych zostało zabranych do szpitala”.

Jak informuje radio RMF FM, ochotnicy jechali do wypadku na drodze krajowej nr 20 w Małkowie. Jednak w Żukowie samochód strażacki potrącił naczepę ciężarówki i w efekcie przewrócił się na bok. Dwie osoby: 22-letnia druhna Karolina i 25-letni druh Łukasz, którzy byli kuzynami, zginęli na miejscu. Trzy osoby odniosły obrażenia.

Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w imieniu wszystkich strażaków złożył najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym zmarłych druhów oraz poszkodowanym druhom OSP Żukowo.

„W piątek o godz. 18.00 w jednostkach Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych włączymy sygnały świetlno-dźwiękowe i oddamy hołd śp. druhnie Karolinie i druhowi Łukaszowi, którzy poświęcili największą wartość – własne życie, niosąc pomoc drugiemu człowiekowi” – informują strażacy. – „Cześć Ich pamięci!”

Bakterie w wodzie z wodociągu. Sanepid zakazał korzystania

0

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Pile zakazał korzystania z wodociągu w Kościerzynie Wielkim w gminie Wyrzysk. „Woda jest nieprzydatna do spożycia przez ludzi” – czytamy w komunikacie. Mieszkańcy otrzymują wodę w butelkach, podstawiono też beczkowóz.

Komunikat na temat zakazu korzystania z wody został wydany 14 września po kontroli przeprowadzonej przez PPIS wodociągu publicznego w Kościerzynie Wielkim. W wodzie stwierdzono obecność bakterii.
„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile na podstawie przeprowadzonych badań w ramach kontroli wewnętrznej w wodociągu publicznym Kościerzyn Wielki, informuje, iż jakość wody nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2017 r., poz. 2294) pod względem bakteriologicznym. Woda jest nieprzydatna do spożycia przez ludzi” – czytamy w komunikacie PPIS w Pile.

To oznacza, że wody nie wolno wykorzystywać do picia, przygotowania posiłków, mycia warzyw i owoców, a nawet mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością. Bez ograniczeń natomiast woda może być używana do pozostałych celów domowych, czyli kąpieli, prac porządkowych oraz spłukiwania toalet.

Administrator wodociągu został zobowiązany do zapewnienia zastępczego zaopatrzenia w wodę oraz podjęcia działań naprawczych instalacji wodociągowych. Mieszkańcy otrzymują wodę w butelkach, w miejscowości został też podstawiony beczkowóz.

Zakaz korzystania z wody do celów spożywczych obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Pożar w Wielkopolsce. Samochód doszczętnie spłonął

0

Strażacy z OSP Brudzewo, OSP Strzałkowo oraz OSP Mielżyn 11 września zostali wezwani do pożaru samochodu osobowego w Mielżynie. Na miejsce jechali także strażacy z OSP Witkowo, ale zostali zawróceni.

„O godzinie 15.39 dostaliśmy dyspozycje wyjazdu do miejscowości Mielżyn, gdzie przy ul. Strzałkowskiej doszło do pożaru samochodu osobowego” – wyjaśniają strażacy z OSP Witkowo. – „W trakcie jazdy alarmowej zostaliśmy zawróceni. Okazało się, że na miejscu działają już zastępy gaśnicze z terenu powiatu słupeckiego – OSP Brudzewo i OSP Strzałkowo oraz OSP Mielżyn”.

Samochód doszczętnie spłonął, na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał.

Deszczowa Piosenka i Sen Nocy Letniej. Na co warto się wybrać w weekend?

0

Teatry w ten weekend dosłownie zasypią chętnych premierami i urodzinowymi spektaklami: Teatr Muzyczny zaprasza na premierę „Deszczowej piosenki”, PTT – „Z kapelusza” z okazji 50. urodzin, a Teatr Biuro Podróży zaprasza na urodziny 35. i dwa spektakle. A jeszcze są koncerty i stand up. Nikt nie będzie się nudził w Poznaniu!

Piątek, 15 września

PSTRYK! ABECADŁO // koncert
Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/wejście od ul. Za Cytadelą, Poznań
15 września @ 11:00

W 2013 roku, z okazji Roku Tuwima kompozytor Jarek Kordaczuk stworzył nowe brzmienie dla znanych wierszy poety. Koncert pozwoli zarówno dzieciom, jak i rodzicom przypomnieć sobie utwory bliskie wszystkim, bez względu na wiek. Basia Raduszkiewicz zaśpiewa: „Lokomotywę”, „Dwa Michały”, „Rozmowę Ptaków”, „Skakankę” i wiele innych znanych wierszy poety, w nieznanej jeszcze oprawie muzycznej.
Szczegóły tutaj

SAINT OMER
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
15 września @ 16:45

W jednym z francuskich sądów rusza proces młodej imigrantki oskarżonej o przyczynienie się do śmierci swojej 15-miesięcznej córeczki. Brzmi jak punkt wyjścia dla dramatu sądowego z wyciskającymi łzy wyznaniami oskarżonej i błyskotliwymi ripostami prawników? Nic z tego. Złożoność i głębia filmu Diop nie uszły uwadze jury zeszłorocznego festiwalu w Wenecji, które przyznało mu swoją Wielką Nagrodę.
Szczegóły tutaj

SEN NOCY LETNIEJ
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
15 września @ 18:00

Pod koniec sezonu stulecia naszą Dużą Sceną zawładnie niepodzielnie SEN NOCY LETNIEJ, a wraz z nim – gromadka mieszkańców Aten oraz cała rzesza elfów i innych leśnych duchów.
Szczegóły tutaj

DESZCZOWA PIOSENKA – PRZEDPREMIERA
Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
15 września @ 19:00

Hollywood, lata 20. XX wieku, czas intensywnego rozwoju kinematografii. Don Lockwood jest jedną z najpopularniejszych gwiazd kina i stoi u szczytu kariery – ma pieniądze, wygląd amanta, tłumy wielbicieli, a w perspektywie kolejne główne role. Na czerwonym dywanie pojawia się w towarzystwie swojej filmowej partnerki Liny Lamont, której prywatnie nie znosi.
Szczegóły tutaj

Kafka: [tekst urywa się]//TEATR POLSKA 2023
Sala Czarna, ul. Ratajczaka 44, Poznań
15 września @ 19:00

Jakiego Kafki dziś potrzebujemy? Być może takiego, który leżąc pod gruzami, wolną ręką zapisuje, co pod nimi widzi. Bo widzi inaczej i więcej od innych. „Jest przecież tym – czytamy w Dziennikach – który umarł za życia i który właściwie pozostał przy życiu”.
Szczegóły tutaj

PUPPETWALL – spektakl lalkarski dla dorosłych
Studio Scena Robocza, ul. Wroniecka 6, Poznań
15 września @ 19:00

Puppetwall to spektakl lalkarski dla dorosłych, grany aktorsko i lalkowo. Po męsku, ale i po kobiecemu. Przekraczający granice płci i wieku. To historia o wspólnocie zagubienia i osamotnienia, a także potrzebie drugiego człowieka, która daje siłę na burzenie ścian między sobą.
Szczegóły tutaj

Z kapelusza | PREMIERA
Polski teatr Tańca, ul. Taczaka 8, Poznań
15 września @ 20:00

„Z kapelusza” to premiera na Jubileusz 50-lecia Polskiego Teatru Tańca. Obrazy choreograficzne wyczarowane przez Jo Strømgrena z magicznego kapelusza przypominają, że wspomnienia, choć ulotne i istniejące niematerialnie, nie tracą swojej realności.
Szczegóły tutaj

DUCHY W WENECJI
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
15 września @ 20:45

„Duchy w Wenecji ” to pełen napięcia, niepokojący thriller, który powstał na kanwie powieści Agathy Christie pt. „Wigilia Wszystkich Świętych”. Film wyreżyserował zdobywca Oscara® Kenneth Branagh.
Szczegóły tutaj

Sobota, 16 września

Imię
Collegium Da Vinci – Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań
16 września @ 16:00

Akcja rozgrywa się w ciągu jednego wieczoru, podczas kolacji wyprawianej przez profesora literatury Pierre’a (Szymon Bobrowski) i jego żonę Elisabeth (Małgorzata Foremniak) w ich paryskim mieszkaniu. Zaproszeni goście, to przyjaciel domu, puzonista – Claude (Marcin Hycnar / Mateusz Banasiuk), brat Elisabeth, błyskotliwy przedsiębiorca – Vincent (Wojciech Malajkat) oraz jego dużo młodsza, ciężarna partnerka Anna (Dorota Krempa).
Szczegóły tutaj

Kafka: [tekst urywa się]//TEATR POLSKA 2023
Sala Czarna, ul. Ratajczaka 44, Poznań
16 września @ 16:00

Jakiego Kafki dziś potrzebujemy? Być może takiego, który leżąc pod gruzami, wolną ręką zapisuje, co pod nimi widzi. Bo widzi inaczej i więcej od innych. „Jest przecież tym – czytamy w Dziennikach – który umarł za życia i który właściwie pozostał przy życiu”.
Szczegóły tutaj

DESZCZOWA PIOSENKA – PREMIERA
Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
16 września @ 18:00

Hollywood, lata 20. XX wieku, czas intensywnego rozwoju kinematografii. Don Lockwood jest jedną z najpopularniejszych gwiazd kina i stoi u szczytu kariery – ma pieniądze, wygląd amanta, tłumy wielbicieli, a w perspektywie kolejne główne role. Na czerwonym dywanie pojawia się w towarzystwie swojej filmowej partnerki Liny Lamont, której prywatnie nie znosi.
Szczegóły tutaj

TEATRZYK ZIELONA GĘŚ czyli WSTRZĄS METAFIZYCZNY
Teatr Animacji Sala Duża, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
16 września @ 18:00

Legendarny i uwielbiany Teatrzyk Zielona Gęś z wielkim hukiem i w blasku fleszy wraca na scenę! Napisane ponad siedemdziesiąt lat temu literackie perełki – scenariusze krótkich scen, gagów, etiud aktorskich i epizodów muzycznych, zebrane pod egidą „Zielonej Gęsi”, miały w intencji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego diagnozować ówczesną Polskę, obnażać absurdy codzienności, wskazywać niedorzeczność i fałsz realiów politycznych, a nade wszystko – wyśmiewać głupotę w każdej jej postaci.
Szczegóły tutaj

SEN NOCY LETNIEJ
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
16 września @ 19:00

Pod koniec sezonu stulecia naszą Dużą Sceną zawładnie niepodzielnie SEN NOCY LETNIEJ, a wraz z nim – gromadka mieszkańców Aten oraz cała rzesza elfów i innych leśnych duchów.
Szczegóły tutaj

PUPPETWALL – spektakl lalkarski dla dorosłych
Studio Scena Robocza, ul. Wroniecka 6, Poznań
16 września @ 19:00

Puppetwall to spektakl lalkarski dla dorosłych, grany aktorsko i lalkowo. Po męsku, ale i po kobiecemu. Przekraczający granice płci i wieku. To historia o wspólnocie zagubienia i osamotnienia, a także potrzebie drugiego człowieka, która daje siłę na burzenie ścian między sobą.
Szczegóły tutaj

Koncert „10 sekretów Marilyn Monroe”
Kino Teatr Apollo ul. Ratajczaka 18, Poznań
16 września @ 19:00

Koncert „10 sekretów Marilyn Monroe” to tajemnice wielkiej gwiazdy opowiedziane i wyśpiewane przez Sonię Bohosiewicz. To okazja do tego, by poznać Marilyn Monroe i Sonię Bohosiewicz od nieznanej dotychczas strony. W repertuarze znajdują się utwory Marilyn Monroe, Elli Fitzgerald oraz Franka Sinatry
Szczegóły tutaj

Z kapelusza | PREMIERA
Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8, Poznań
16 września @ 20:00

„Z kapelusza” to premiera na Jubileusz 50-lecia Polskiego Teatru Tańca. Obrazy choreograficzne wyczarowane przez Jo Strømgrena z magicznego kapelusza przypominają, że wspomnienia, choć ulotne i istniejące niematerialnie, nie tracą swojej realności.
Szczegóły tutaj

Tribute to Kora – muzyczne show
Scena Pod Minogą, Nowowiejskiego 8, Poznań
16 września @ 20:00

Pięć nietuzinkowych osobliwości czerpiących satysfakcję z muzykowania w różnych gatunkach muzycznych, a znajdujących wspólny mianownik w uwielbieniu dla twórczości Maanamu postanowiło spotkać się na płaszczyźnie tego repertuaru, składając hołd Korze.
Szczegóły tutaj

Kaspar. 35 lat Teatru Biuro Podróży
ZSO, os. Czecha 59, Stara Rzeźnia, Garbary 101, Poznań
16, 17 września @ 20:00

Drodzy Widzowie, z tej okazji zagramy dla Was dwa spektakle: nasz najnowszy spektakl – Kaspar i najstarszy – Carmen Funebre.
PROGRAM JUBILEUSZOWY:
16 września, 20:00
Kaspar
boisko przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im.ks. Józefa Tischnera w Poznaniu, os. Czecha 59
17 września, 20:00
Carmen Funebre
Stara Rzeźnia, ul. Garbary 101
Byliśmy, jesteśmy i będziemy dla Was!

Niedziela, 17 września

ZABAWY PODWÓRKOWE. RAZ, DWA, TRZY… TERAZ TY! // interaktywny spektakl plenerowy
Scena Wspólna w Poznaniu – Patio, Brandstaettera 1/wejście od ul. Za Cytadelą, Poznań
17 września @ 12:00

Zapraszamy do wspólnej zabawy na podwórku!
Dołącz do naszej bandy, poznaj wyliczanki, piosenki, wesołe powitania, gry z piłką, zabawy ruchowe, czy w „łapki” oraz odkryj nowe, a może tylko zapomniane zastosowanie kredy, chodnika, czy trzepaka!
Szczegóły tutaj

Telewizja kłamie
Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18, Poznań
17 września @ 16:00, 19:15

„Telewizja kłamie” to wybuchowa mieszanka teatru i kabaretu. Cała prawda o kłamstwach telewizji w doborowej obsadzie: Tamara Arciuch jako Ania Lawendowska, Adam Fidusiewicz / Paweł Góral jako Krzysztof Wybisz, Bartek Kasprzykowski jako Maciej Dobor, Bartosz Opania jako ojciec Tadeusz.
Szczegóły tutaj

Speaking Concert – BRAHMS. Człowiek z brodą
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
17 września @ 17:00

Podczas koncertu prześledzimy proces twórczy kompozytora w oparciu o schemat kompozycji Koncertu podwójnego oraz fortepianowego z udziałem sławnych artystów. Odpowiemy tradycyjnie na szereg pytań związanych z postacią, utworem odkrywając tajemnice okresu Romantyzmu, w którym żył i tworzył Johannes Brahms.
Szczegóły tutaj

DESZCZOWA PIOSENKA – II PREMIERA
Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
17 września @ 17:00

Hollywood, lata 20. XX wieku, czas intensywnego rozwoju kinematografii. Don Lockwood jest jedną z najpopularniejszych gwiazd kina i stoi u szczytu kariery – ma pieniądze, wygląd amanta, tłumy wielbicieli, a w perspektywie kolejne główne role. Na czerwonym dywanie pojawia się w towarzystwie swojej filmowej partnerki Liny Lamont, której prywatnie nie znosi.
Szczegóły tutaj

TEATRZYK ZIELONA GĘŚ czyli WSTRZĄS METAFIZYCZNY
Teatr Animacji Sala Duża, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
17 września @ 18:00

Legendarny i uwielbiany Teatrzyk Zielona Gęś z wielkim hukiem i w blasku fleszy wraca na scenę! Napisane ponad siedemdziesiąt lat temu literackie perełki – scenariusze krótkich scen, gagów, etiud aktorskich i epizodów muzycznych, zebrane pod egidą „Zielonej Gęsi”, miały w intencji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego diagnozować ówczesną Polskę, obnażać absurdy codzienności, wskazywać niedorzeczność i fałsz realiów politycznych, a nade wszystko – wyśmiewać głupotę w każdej jej postaci.
Szczegóły tutaj

SEN NOCY LETNIEJ
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
17 września @ 19:00

Pod koniec sezonu stulecia naszą Dużą Sceną zawładnie niepodzielnie SEN NOCY LETNIEJ, a wraz z nim – gromadka mieszkańców Aten oraz cała rzesza elfów i innych leśnych duchów.
Szczegóły tutaj

Kafka: [tekst urywa się]//TEATR POLSKA 2023
Sala Czarna, ul. Ratajczaka 44, Poznań
17 września @ 19:00

Jakiego Kafki dziś potrzebujemy? Być może takiego, który leżąc pod gruzami, wolną ręką zapisuje, co pod nimi widzi. Bo widzi inaczej i więcej od innych. „Jest przecież tym – czytamy w Dziennikach – który umarł za życia i który właściwie pozostał przy życiu”.
Szczegóły tutaj

MOJA MUZYKA #108 PEJZAŻ (…when meadow, grove, and stream…) / Krzysztof Cicheński
CK Zamek – Sala Pod Zegarem, Święty Marcin 80/82, Poznań
17 września @ 19:00

„Moja muzyka #108 Pejzaż” to realizacja interdyscyplinarna, składająca się z sound artu, instalacji, śpiewu, performance’u i poezji, która krzyżuje różne doświadczenia kontemplacji krajobrazu i bycia w krajobrazie. Punktem wyjścia jest pejzaż, jako gatunek malarski.
Szczegóły tutaj

Stand-up “Zrozumiesz jak dorośniesz”
BaRock Club, ul. Wielka 9, Poznań
17 września @ 20:00

Masz dość prymitywnych żartów o kutasach i seksie? Chcesz usłyszeć coś, co będzie też o Tobie, co nie tylko rozbawi, ale i utuli? Wbijaj! Program Aleksandry Radomskiej tworzony z myślą o babach, które potrafią się z siebie śmiać, zatem… I Panowie będą ukontentowani i zrozumieją, że nie jesteśmy wariatkami. A nawet jeśli, to normalnej i tak nie znajdą.
Szczegóły tutaj

Kończy się budowa ronda w Poznaniu. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo oraz płynność ruchu w tym rejonie

0

Prace przy nowym rondzie u zbiegu ulic Ługańskiej, Michałowo i Szczepankowo dobiegają końca, jak zapewniają Poznańskie Inwestycje Miejskie. Inwestycja jest już prawie gotowa i ma poprawić bezpieczeństwo oraz płynność ruchu w tym rejonie Poznania.

– Po przebudowie wszystkich kolizji teletechnicznych, energetycznych i wodociągowych powstała już konstrukcja nawierzchni jezdni i drogi rowerowej, włącznie z warstwą ścieralną – wylicza Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Tam, gdzie było to możliwe, zakończyły się również prace brukarskie na chodnikach. Pozostała część tych prac zostanie wykonana po ułożeniu kanału technologicznego i kanalizacji kablowej, która pozwoli doświetlić przejścia dla pieszych.

Przetarg na budowę ronda został ogłoszony w lutym, w marcu PIM ogłosił wyniki – najkorzystniejszą ofertę przebudowy złożył poznański Tormel z ceną brutto 2 138 726,89 zł i okresem gwarancji/rękojmi wynoszącym 60 miesięcy – a prace rozpoczęły się w maju. Rozwiązania przyjęte na rondzie nie tylko miały poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniu, ale także stanowić kontynuację istniejącego ciągu pieszo-rowerowego na ul. Ługańskiej oraz drogi dla rowerów w kierunku południowo-wschodnim na ul. Szczepankowo. Teraz rowerzyści będą mieli możliwość bezpiecznego włączenia się do ogólnego ruchu i zjazdu z ronda w każdym kierunku, a dla pieszych z dysfunkcją wzroku, zgodnie ze standardami Poznania, zamontowano nawierzchnię fakturową.

Na rondzie wkrótce zostaną też zamontowane słupy oświetleniowe, wysiana trawa oraz namalowane oznakowanie pionowe i poziome.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 15 września?

0

Poniżej prezentujemy listę miejsca na terenie Wielkopolski, w których 15 września wystąpią przerwy w dostawach prądu.

Obszar Budzyń
15 września 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
miejscowość Brzekiniec 15, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 24A, 25, magazyn, dz. nr 100, 214.

Obszar Wielichowo
15 września 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
Gmina Wielichowo, miejscowość Wielichowo, ul. Trzcinicka 2, 6, 8, ul. Podgórna 8, działki nr 324/1, 324/3, 924, 1106/1, zakład handlu TERRA Sp. z o.o.,

Obszar Wieleń
15 września 2023 r. w godz. 08:00 – 13:00
miejscowość Dzierżążno Wielkie 140, 141, 73b, dz.177/46.

Obszar Kostrzyn
15 września 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Kostrzyn ul. Wyszyńskiego dz. 1579/16, dz. 1579/25

Obszar Szamocin
15 września 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Szamocin ul. Piaskowa 5, 7, dz. nr 287/5, 289/11, 293.

Obszar Kostrzyn
15 września 2023 r. w godz. 08:00 – 09:00
15 września 2023 r. w godz. 14:00 – 15:00
Kostrzyn ul. Liliowa 5, ul. Wyszyńskiego

Obszar Budzyń
15 września 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
miejscowość Brzekiniec 15, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 24A, 25, magazyn, dz. nr 100, 214.

Obszar Bojanowo
15 września 2023 r. w godz. 08:30 – 15:30
gm. Bojanowo: Karolewo – cała miejscowość (oprócz dz. nr 341/3, Hydrofornia).

Obszar Września
15 września 2023 r. w godz. 08:30 – 15:30
Sokołowo ul. Szlachecka MIESZALNIA PASZ, GOSPODARSTWO ROLNE, STACJA UZDATNIANIA WODY,

Obszar Przeźmierowo
15 września 2023 r. w godz. 08:30 – 11:30
Przeźmierowo: ul. Rzemieślnicza od 11 do 19 nieparzyste, od 25 do 35 nieparzyste, 45, 47, 47A.

Obszar Plewiska
15 września 2023 r. w godz. 08:30 – 13:30
Plewiska: ul. Kolejowa 60, ul. Kręta bez 19J, ul. Fabianowska 11, 13.

Obszar Wschowa
15 września 2023 r. w godz. 08:30 – 15:30
gm. Wschowa: Tylewice nr 9BCDE, 10 do 71 (oprócz nr 59AB), Tartak WOJMAR, kościół, sala wiejska, remiza, ORANGE Polska, działki nr 47/8, 79, 100/2, 107/2, 124/4, 366/5, 372/5.

Obszar Książ Wielkopolski
15 września 2023 r. w godz. 08:30 – 15:30
Gogolewo 3-23, Świączyń 1-9,

Obszar Gostyń
15 września 2023 r. w godz. 09:00 – 16:00
gm. Gostyń: Daleszyn nr 21, 22, dz. 457, stacja telefonii komórkowej; Stary Gostyń nr 1 do 35, 61, 63 do 74C, FHU ZAREMBA, SKLEP, ZPRS SKORUPKA.

Obszar Kiszkowo
15 września 2023 r. w godz. 09:00 – 11:00
Kiszkowo ulice Gnieźnieńska 9, Kościelna 1, 2,3,5,5A, Pobiedziska 1,1A,2,3,4,6,7,8,9,10,10A,11, 13,14,15,16,17, , Rynek 1,2,12, Węgorzewo 40,41

Obszar Kaźmierz
15 września 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
gmina Kaźmierz miejscowość Bytyń ul. Dębowa 1, 2, 3 działka 210/3, ul. Malinowa 2, ul. Bursztynowa 1A, 2 Wspólnota mieszkaniowa ul. Dębowa 1,

Obszar Pogorzela
15 września 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
gm. Pogorzela: Kromolice nr 1 do 20, 40 do 75, FHU ZBIGI.

Obszar Chrzypsko Wielkie
15 września 2023 r. w godz. 09:00 – 12:00
Gmina Chrzypsko Wielkie, miejscowość Charcice 1, 2, 3, 4, 40, 41, 42, 43,

Obszar Kiszkowo
15 września 2023 r. w godz. 09:00 – 11:00
Kiszkowo ulice Gnieźnieńska 9, Kościelna 1, 2,3,5,5A, Pobiedziska 1,1A,2,3,4,6,7,8,9,10,10A,11, 13,14,15,16,17, , Rynek 1,2,12, Węgorzewo 40,41

Obszar Gołańcz
15 września 2023 r. w godz. 09:00 – 11:00
miejscowość Rybowo 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, dz. nr 2/1, 29/1, 29/12, 29/22, 42/3.

Obszar Kaźmierz
15 września 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
gmina Kaźmierz miejscowość Bytyń ul. Dębowa 1, 2, 3 działka 210/3, ul. Malinowa 2, ul. Bursztynowa 1A, 2 Wspólnota mieszkaniowa ul. Dębowa 1,

Obszar Włoszakowice
15 września 2023 r. w godz. 09:30 – 15:00
gm. Włoszakowice: Krzycko Wielkie ul. Adamowo nr 1, 3, TARTAK DROID, działka 299 – PKP; ul. Gołanicka – cała ulica; ul. Przerackiego – cała ulica (oprócz nr 1 i 3).

Obszar Szamocin
15 września 2023 r. w godz. 11:00 – 13:00
miejscowość Nadolniki dz. nr 128/3, 128/4.

Obszar Tarnowo Podgórne
15 września 2023 r. w godz. 12:00 – 15:00
Gmina Tarnowo Podgórne, miejscowość Swadzim, ul. Wschodnia 1, 2, 4, działki nr 58/19, 58/20, budynek warsztatu samochodowego z blacharnią i lakiernią INCHCAPE MOTOR POLSKA Sp. z o.o., G.U. Polska Sp. z o.o., budynek magazynowo – usługowy z częścią biurowo-socjalną Jan K.

Obszar Czarnków
15 września 2023 r. w godz. 13:00 – 15:00
miejscowość Śmieszkowo ul. Leśna dz. nr 12/39 – pompownia ścieków.

Obszar Wyrzysk
15 września 2023 r. w godz. 13:00 – 15:00
miejscowość Auguścin numery od 1 do 54, garaż, chlewnia, świetlica, miejscowość Marynka.

Obszar Czarnków
15 września 2023 r. w godz. 15:30 – 18:30
miejscowość Śmieszkowo ul. Leśna dz. nr 12/39 pompownia.

Mateusz Morawiecki oficjalnie zapowiedział podwyżkę najniższej pensji. Ile będzie wynosić?

Podczas konferencji „Rząd blisko ludzi”, która odbyła się 14 września, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podwyżkę płacy minimalnej w 2024 roku. I to dwukrotną. – Konsekwentnie dbamy o wzrost płacy minimalnej – podkreślił premier.

Według zapowiedzi mateusza Morawieckiego w 2024 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie w dwóch etapach: od 1 stycznia płaca minimalna będzie wynosiła 4242 zł brutto, a od 1 lipca – 4300 zł brutto. Premier podkreślił, że to ogromna różnica w stosunku do rzeczywistości z czasów PO. przypomnijmy, że obecnie pensja minimalna wynosi 3600 zł i tak jest od lipca 2023 roku.

– Dzisiaj przyjmujemy również od strony formalnej płacę minimalną, której do tej pory nie było, a która od 1 stycznia 2024 będzie wynosić 27,70 zł. A od 1 lipca 28,10 zł – powiedział podczas konferencji.

Według wyliczeń rządu to wzrost o 146 proc. w porównaniu do 2015 r.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych dostał kolejną dotacje. Będą nowe bloki!

0

64 mln zł na inwestycję przy ulicy Nadolnik – Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych otrzymał rekordową dotację z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Za te pieniądze powstaną kolejne budynki mieszkalne.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych od kilku lat ściśle współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, od którego otrzymuje wielomilionowe dofinansowanie z Funduszu Dopłat BGK na budownictwo mieszkaniowe w Poznaniu. I to nie tylko na stawianie nowych budynków: z tych środków są także modernizowane miejskie kamienice i remontowane pustostany. Łączna kwota dotychczasowego dofinansowania to ponad 216 milionów złotych!

– W tym tygodniu spółka otrzymała przelew na rekordową kwotę na jedną z prowadzonych przez ZKZL inwestycji – informuje Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Budowa prowadzona przy ul. Nadolnik otrzymała bezzwrotne wsparcie w wysokości 64 milionów złotych.

Nadolnik nie jest jedynym miejscem, w którym ZKZL prowadzi budowę nowych mieszkań.
– Przypomnijmy, że na poznańskich Zawadach ZKZL buduje 3 budynki mieszkalne wielorodzinne, w których znajdzie się 130 mieszkań i 1 lokal użytkowy – wylicza Łukasz Kubiak. – Wszystkie lokale będą miały możliwość dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mieszkańców z pewnością ucieszy fakt, że każdy z budynków będzie wyposażony w windę. Miejsca postojowe dla mieszkańców zostaną zlokalizowane w większej części w podziemnej hali garażowej. W sąsiedztwie budynków powstanie również niezbędna mała architektura czyli plac zabaw, chodniki, drogi wewnętrzne czy oświetlenie nieruchomości.

Ponad 6,5 mln zł ZKZL otrzymał także na zagospodarowanie pustostanów – to pozwoli na szybsze i sprawniejsze prowadzenie prac remontowych w mieszkaniach, które zostały opuszczone przez poznaniaków. To z kolei sprawi, że mieszkańcy czekający na nowy lokal i znajdujący się na liście szybciej go dostaną.

– Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych dzięki środkom z Funduszu Dopłat prowadzi aktualnie aż 8 inwestycji – podkreśla Łukasz Kubiak. – Poza wspomnianą inwestycją przy ul. Nadolnik to również budowa nowego bloku przy ul. Darzyborskiej oraz modernizacja 6 kamienic na terenie Poznania w tym będąca na ukończeniu kamienica przy ul. Szamarzewskiego. Efektem jest coraz więcej nowych miejskich nieruchomości i wyremontowanych kamienic, jak i szybciej oddawane mieszkania na potrzeby poznaniaków.

2,5-letnie dziecko wypadło z okna. Śmigłowiec LPR zabrał je do szpitala

0

Do groźnego wypadku doszło w jednej z miejscowości na terenie gminy Kiszkowo w powiecie gnieźnieńskim. 2,5-letnie dziecko wypadło z okna na pierwszym piętrze. Śmigłowiec LPR zabrał je do szpitala.

Do wypadku doszło 13 września przed godziną 15.00. Maluch wdrapał się na parapet, a stamtąd spadł na ziemię. Matka natychmiast wezwała pogotowie ratunkowe, ale ze względu na wiek dziecka wezwano także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dziecko zostało opatrzone przez załogę karetki pogotowia, a później śmigłowcem zostało przewiezione do szpitala w Poznaniu. Czynności na miejscu prowadziła także policja.