Bakterie w wodzie z wodociągu. Sanepid zakazał korzystania

fot. unsplash (zdjęcie ilustracyjne)

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Pile zakazał korzystania z wodociągu w Kościerzynie Wielkim w gminie Wyrzysk. “Woda jest nieprzydatna do spożycia przez ludzi” – czytamy w komunikacie. Mieszkańcy otrzymują wodę w butelkach, podstawiono też beczkowóz.

Komunikat na temat zakazu korzystania z wody został wydany 14 września po kontroli przeprowadzonej przez PPIS wodociągu publicznego w Kościerzynie Wielkim. W wodzie stwierdzono obecność bakterii.
“Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile na podstawie przeprowadzonych badań w ramach kontroli wewnętrznej w wodociągu publicznym Kościerzyn Wielki, informuje, iż jakość wody nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2017 r., poz. 2294) pod względem bakteriologicznym. Woda jest nieprzydatna do spożycia przez ludzi” – czytamy w komunikacie PPIS w Pile.

To oznacza, że wody nie wolno wykorzystywać do picia, przygotowania posiłków, mycia warzyw i owoców, a nawet mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością. Bez ograniczeń natomiast woda może być używana do pozostałych celów domowych, czyli kąpieli, prac porządkowych oraz spłukiwania toalet.

Administrator wodociągu został zobowiązany do zapewnienia zastępczego zaopatrzenia w wodę oraz podjęcia działań naprawczych instalacji wodociągowych. Mieszkańcy otrzymują wodę w butelkach, w miejscowości został też podstawiony beczkowóz.

Zakaz korzystania z wody do celów spożywczych obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Źródło: PPIS w Pile

Podziel się: