Strona główna Blog Strona 578

Wypadek w Wielkopolsce. Lądował śmigłowiec LPR

0

Do tragicznego wypadku doszło na drodze wojewódzkiej nr 434 pod Kuczyną. Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo. Kierowca zginął na miejscu, a pasażer w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Do wypadku doszło 16 września około godz. 20.00, jak informują strażacy z OSP JOT Krobia, którzy razem z zastępami z JRG Gostyń pracowali przy wypadku.
„W zdarzeniu udział brał 1 samochód osobowy” – podają strażacy na swoim profilu na Facebooku. – „2 osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitala. Zadaniem strażaków było m.in.: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odłączenie akumulatora, użycie narzędzi hydraulicznych, udzielenie pierwszej pomocy, pomoc ZRM oraz kierowanie ruchem”.

Jak powiedziała portalowi „gostyn24” podkom. Monika Curyk, oficer prasowa KPP Gostyń, według dotychczasowych ustaleń policjantów samochód marki renault clio wyprzedzał rowerzystę – rower był prawidłowo oświetlony, a rowerzysta miał kamizelkę. Podczas manewru wyprzedzania kierowca samochodu stracił nad nim panowanie, wypadł z drogi i uderzył w drzewo. 20-latek, który kierował samochodem, oraz jego 18-letni pasażer, odnieśli poważne obrażenia – 20-latek zmarł w szpitalu. 18-latek w ciężkim stanie przebywa w szpitalu w Lesznie.

Jednego z poszkodowanych do szpitala przetransportowano śmigłowcem LPR. Maszyna wylądowała na boisku w Miejskiej Górce, a teren lądowiska zabezpieczyli strażacy. Do miejsca lądowania dojechała karetka z rannych, który w dalszą drogę do szpitala udał się już śmigłowcem.

Zderzenie dwóch samochodów w Poznaniu. Dwie osoby w szpitalu

0

Na ulicy Szwajcarskiej, w pobliżu M1, doszło do zderzenia dwóch samochodów. Cztery podróżujące nimi osoby odniosły obrażenia, a dwie z nich musiały zostać przewiezione do szpitala.

Wypadek miał miejsce 17 września, około godziny 12.40, jak informują wielkopolscy strażacy. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że aż cztery osoby odniosły obrażenia, w tym dwie na tyle poważne, że niezbędne okazało się przewiezienie ich do szpitala. Na miejscu wypadku, w czasie pracy służb, były spore utrudnienia w ruchu.

Tragedia w Wielkopolsce. Nie żyje rowerzystka

0

16 września na drodze krajowej nr 12 między miejscowościami Długie Nowe a Długie Stare samochód osobowy potrącił rowerzystkę. Kobieta, 71-letnia mieszkanka powiatu górowskiego, zginęła na miejscu.

Do wypadku doszło około godziny 20.30. Jak powiedziała portalowi „leszno24” Monika Żymełka, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, według wstępnych ustaleń policjantów samochód ford focus, prowadzony przez 52-letniego mieszkańca Wschowy, jechał w kierunku tego miasta. Poruszał się w tym samym kierunku, co rowerzystka. Na odcinku między miejscowościami Długie Nowe a Długie Stare najechał na tył jej roweru. Prawdopodobnie go nie zauważył, bo wszystko wskazuje na to, że rower nie miał świateł.

Kobieta zginęła na miejscu. Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Adam Szłapka: „PiS hamuje rozwój Poznania”

0

– PiS hamuje rozwój Poznania – powiedział Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej, przedstawiając wyliczenia, ile stracił Poznań z powodu braku pieniędzy z KPO, a tym samym braku dofinansowania do poszczególnych inwestycji i projektów. Według posła to aż 1,5 mld zł!

Polska cały czas nie otrzymała pieniędzy z Krajowego Funduszu Odbudowy, ponieważ nie spełniła warunków stawianych przez Unię Europejską. Zdaniem posłów i kandydatów na posłów opozycji Poznań i Wielkopolska z tego powodu tracą bardzo duże pieniądze, dzięki którym można byłoby zrealizować wiele inwestycji i projektów oraz wspomóc polską gospodarkę przy wychodzeniu z kryzysu po pandemii koronawirusa.

O negatywnych skutkach braku środków z KPO mówili poseł Adam Szłapka, poseł Rafał Grupiński, radna miejska Marta Mazurek, radna miejska Maria Lisiecka-Pawełczak, radna sejmiku wojewódzkiego Tatiana Sokołowska oraz przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz.

– Szczególnie duża kwota przypadłaby Polsce – 158,5 mld złotych – tłumaczył Adam Szłapka. – To pieniądze, które miały służyć dofinansowaniu nowych miejsc pracy, nowym miejscom w przedszkolach i żłobkach, na wyposażenie szkół, szybki internet, nowe budynki dostępne dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób z niepełnosprawnościami, wdrażanie innowacji i rozwój nowoczesnych technologii. W Poznaniu to dofinansowanie mogłoby uzyskać aż 12 projektów na łączną kwotę 1,5 mld zł, a w województwie wielkopolskim kolejne 16 projektów.

Jednak na dofinansowanie z KPO – przynajmniej na razie – nie ma szans. UE czeka, aż rząd stworzy niezależny system dyscyplinarny dla sędziów. Według zapewnień strony rządowej projekt systemu jest gotowy, jednak musi go ocenić Trybunał Konstytucyjny, a kiedy to się stanie – nie wiadomo.
– Niestety, nieudolność obecnej władzy, konflikty pomiędzy Ziobro a Morawieckim doprowadziły do tego, że poznanianki i poznaniacy, Wielkopolanki i Wielkopolanie z tych pieniędzy nie skorzystają – skwitował poseł Szłapka. – Zamiast tego, rok temu, całą Polskę zalała kampania billboardowa Mateusza Morawieckiego, promująca pozyskanie środków z KPO. W odpowiedzi na moją interpelację minister Buda odpisał, że kampania ta kosztowała 1,2 mln zł. Tyle pieniędzy dodatkowo poszło w piach na kolejne kłamstwo Mateusza Morawieckiego.

Poznań, według informacji posła, składał wnioski między innymi do programu zielonej energii na projekty zmniejszenia zużycia energii, termomodernizacji w wielu placówkach oświatowych i mieszkaniach komunalnych, a także montażu fotowoltaiki i pomp ciepła. Starał się także o dotację z programu transformacji cyfrowej – te pieniądze mogłyby iść na poprawę cyberbezpieczeństwa i rozwój usług cyfrowych, między innymi modernizację systemu PEKA.

Ucierpi też służba zdrowia – tu pieniądze miały iść na modernizację chirurgii ogólnej w Szpitalu miejskim im. F. Raszei, nowy sprzęt dla szpitala Strusia, rozwój opieki geriatrycznej i doposażenie POSUM – a także miejska komunikacja. Miasto liczyło na dofinansowanie zakupu zeroemisyjnych autobusów i tramwajów.

– Po 15 października, wygranych przez Koalicję Obywatelską wyborach środki i przywróceniu praworządności, środki z KPO zostaną odblokowane – zapowiedział poseł.

Nastolatek zraniony nożem w Poznaniu. Sprawę bada policja

0

Do nietypowego incydentu doszło 16 września w galerii handlowej w Poznaniu. Nastolatek podczas wizyty w galerii z kolegami miał zranić nożem jednego z nich. Miał też sam powiadomić o sprawie policję.

Do zranienia miało dojść przez przypadek nożem do tapet, podczas pobytu grupy nastolatków galerii handlowej Posnania, jak powiedziała Głosowi Wielkopolskiemu Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego wielkopolskiej policji. Sprawca zranienia sam zadzwonił na policję, by poinformować, że przez przypadek zranił kolegę, a ranny został zabrany do szpitala.

Remont boiska na Piątkowie. Będzie jaśniej i wygodniej (ZDJĘCIA)

0

Naprawiona nawierzchnia, wymienione panele ogrodzeniowe, wymiana sztucznej murawy boiska do piłki nożnej oraz modernizacja oświetlenia. Tak wygląda po remoncie wielofunkcyjne boisko na osiedlu Stefana Batorego dzięki staraniom Rady Osiedla Piątkowo.

Boisko mogące służyć do gry w koszykówkę, siatkówkę oraz tenisa znajduje się w kompleksie sportowo-rekreacyjnym na północnej części osiedla Stefana Batorego. Remont był możliwy dzięki pieniądzom, jakie rada osiedla pozyskała w konkursie na dofinansowanie zadań inwestycyjnych jednostek pomocniczych miasta.

– W ramach prac wykonana została: naprawa nawierzchni z poliuretanu, wymiana uszkodzonych paneli ogrodzeniowych na panele w dobrym stanie technicznym pochodzące z demontażu ogrodzenia przy boisku do piłki nożnej – wylicza Jacek Tomaszewski, przewodniczący zarządu osiedla Piątkowo. – W tej chwili trwają prace nad modernizacją boiska do piłki nożnej. W ramach tego etapu zostanie wymieniona sztuczna murawa oraz ogrodzenie. Prace powinny zakończyć się jeszcze w tym miesiącu.

Trwają również prace przy modernizacji oświetlenia, które zostanie nie tylko wyremontowane, ale też rozbudowane tak, by oświetlało również boisko wielofunkcyjne i można je było włączać z pomocą SMS-ów. Te prace powinny zakończyć się do końca roku. Koszt całości to 795 000 zł, z czego 395 000 zł osiedle Piątkowo uzyskało w konkursie na dofinansowanie zadań inwestycyjnych jednostek pomocniczych miasta.

Dwie nowe pracownie w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. Będą krótsze kolejki!

0

O nowoczesny Zakład Diagnostyki Molekularnej Nowotworów oraz Pracownię Polisomnografii wzbogaciło się Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii przy ulicy Szamarzewskeigo w Poznaniu – jeden z największych szpitali płucnych w kraju. Obie jednostki zostały otwarte 15 września.

W otwarciu wzięli udział marszałek Marek Woźniak oraz Paulina Stochniałek, członkini zarządu województwa wielkopolskiego – szpital jest jednostką podlegającą marszałkowi Wielkopolski.
– Opieka zdrowotna jest dla nas priorytetowym zadaniem – podkreślił Marek Woźniak. – Dobra diagnoza jest kluczowa dla dopasowania i zastosowania odpowiedniej terapii. Im bardziej jest ona zaawansowana i celowana, tym lepiej dla pacjenta. Obawiamy się diagnozy oznaczającej chorobę nowotworową, coraz bardziej powszechną w naszym społeczeństwie, dlatego wszystkim powinno zależeć na tym, aby zastosowane terapie były jak najbardziej skuteczne, innymi słowy trafiały w punkt.

Samorząd województwa szczególnie intensywnie inwestuje w szpitale i przychodnie w Wielkopolsce.
– Cieszę się, że nowoczesna medycyna dąży do tego, żebyśmy żyli coraz lepiej. Jestem przekonana, że obie inwestycje poprawią naszą jakość życia – powiedziała Paulina Stochniałek.

Zakład Diagnostyki Molekularnej Nowotworów dzięki nowoczesnemu sprzętowi medycznemu będzie mógł przeprowadzać zaawansowaną diagnostykę genomowej opartą o sekwenator następnej generacji NGS, aparat do automatycznej izolacji kwasów nukleinowych oraz aparat do laserowej mikrodysekcji komórek nowotworowych z preparatu histologicznego. Sekwenator NGS umożliwia szeroką analizę genomu nowotworu, pozwalając na wykrycie określonych zaburzeń komórek raka, co jest warunkiem koniecznym do włączenia terapii celowanej u pacjenta. To obecnie jedyna technologia, która pozwala na całościowe badanie materiału genetycznego w próbce nowotworowej w krótkim czasie, co umożliwia pozyskanie informacji pozwalających na dobór najlepszej terapii dla pacjenta. Wkrótce zastąpi ona konieczność sekwencyjnego badania kolejnych zaburzeń genetycznych – na dziś jest ono konieczne do wykonywania w WCPiT u kilkuset chorych rocznie, by móc wdrożyć prawidłowe leczenie.

Całkowity koszt powstania Zakładu wyniósł ponad 3,7 mln zł, z czego dofinansowanie unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ wyniosło 2,5 mln zł, a wsparcie z budżetu województwa – 1,2 mln zł.

Z kolei nowa Pracownia Polisomnografii pomoże w diagnostyce zaburzeń oddychania w czasie snu. Dotychczas szpital posiadał 1 stanowisko i czas oczekiwania na wykonanie badania wynosi powyżej 12 miesięcy – nowa pracownia ma cztery stanowiska, więc czekanie na to badanie znacząco się skróci. Ta pracownia powstała dzięki środkom z budżetu województwa (650 tys. zł) oraz WCPiT (66 tys. zł).

Samochód uderzył w latarnię. Przyczyny i okoliczności wypadku ustala policja

0

Do groźnego zdarzenia doszło 15 września tuż przed godziną 23.00 na Trasie Zjazdu Gnieźnieńskiego. Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad autem i uderzył w przydrożną latarnię. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Według nieoficjalnych informacji portalu „gniezno24”, samochód jechał od strony Poznania w kierunku Bydgoszczy. Za łukiem drogi kierowca z nieznanych przyczyn stracił panowanie nad autem, wypadł z drogi, uderzył w latarnię i zatrzymał się dopiero kilkadziesiąt metrów dalej.

Wyglądało to bardzo groźnie, jednak młodzi ludzie, którzy podróżowali samochodem, nie ucierpieli i nie wymagali pomocy medycznej. Przyczyny i okoliczności wypadku ustala policja.

Zabytkowa willa w Poznaniu idzie do remontu. UAM rozstrzygnął konkurs

0

Sale dydaktyczne, przestrzeń socjalna, biura i gabinety pracowników oraz klimatyczny ogród. Tak ma wyglądać po renowacji zabytkowa willa UAM przy ul. Wieniawskiego. Uczelnia rozstrzygnęła konkurs architektoniczny na jej renowację.

11 września Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyłonił zwycięzcę konkursu na projekt przebudowy zabytkowej willi przy ul. Wieniawskiego 3 i obiektów jej towarzyszących wraz z zagospodarowaniem terenu dla potrzeb Instytutu Historii Sztuki oraz Wydziału Nauk o Sztuce UAM. Pierwsze miejsce zdobył projekt SPA Biuro Projektów Spółka z o.o. Spółka komandytowa. Zgodnie z nim w willi znajdą się sale dydaktyczne, przestrzeń socjalna dla studentów, biura Wydziału Nauk o Sztuce oraz gabinety dla pracowników Instytutu Historii Sztuki. Projekt przewiduje też zagospodarowanie terenu wokół willi – powstanie tam piękny ogród, a w budynku dawnej zwierzętarni znajdzie siedzibę czytelnia. Część księgozbioru będzie się znajdowało właśnie w czytelni, a reszta – w podziemnych magazynach.

– Wszystko to zarazem przy poszanowaniu zabytkowego charakteru budynku i wykorzystaniu elementów jego oryginalnego wyposażenia – podkreśla prof. Piotr Korduba, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki. – Mam nadzieję, że ten odnowiony zespół budynku, położony w najbliższym sąsiedztwie innych, wspaniałych historycznych budynków, to będzie „perełka” śródmiejskiej dzielnicy uniwersyteckiej (zamkowej).

Sąd konkursowy pod przewodnictwem Wojciecha Krawczuka, prezesa poznańskiego oddziału SARP, który był współorganizatorem konkursu, podkreślił wysoki poziom 7 prac, które zostały zgłoszone. Nagrodą w konkursie jest 30 tys. zł brutto, zwycięzca także został zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Remont ma zostać zakończony do 2026 roku.

Wizualizacje projektu od 19 września będzie można oglądać na wystawie w Collegium Minus. Drugie miejsce w konkursie zajął projekt ARPA Jerzy i Bartosz Gurawski Spółka z o.o. Trzeci był projekt przygotowany przez UGO Hugon Kowalski.

Samochód wyrwał drzewo z korzeniami. Na miejscu strażnicy miejscy, straż pożarna i pogotowie energetyczne

0

Samochód ciężarowy uderzył w drzewo rosnące przy ulicy i wyrwał je z podłoża tak, że gałęzie zahaczyły o linię energetyczną. Kierowca samochodu odjechał, a bałaganem musieli się zająć strażnicy miejscy, straż pożarna i pogotowie energetyczne.

Strażnicy miejscy z Jeżyc zostali powiadomieni o zdarzeniu przez mieszkańca ulicy Janickiego na Jeżycach, gdzie doszło do zdarzenia i natychmiast przyjechali na miejsce.
„Uderzenie było tak silne, że drzewo pochyliło się i zostało częściowo wyrwane z korzeniami” – relacjonują strażnicy miejscy na swoim profilu na Facebooku. – „Gałęzie zahaczyły o linię energetyczną, a korzenie uszkodziły chodnik. Kierowca ciężarówki odjechał, pozostawiając miejsce niebezpieczne bez żadnego oznakowania”.

Jak poinformował strażników zgłaszający mieszkaniec – nie widział samego zdarzenia, usłyszał tylko hałas z ulicy, wyjrzał i zobaczył przechylone drzewo, oparte gałęziami o linię energetyczną.

Funkcjonariusze oznaczyli i zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wezwali straż pożarną, by usunęła drzewo, a pogotowie energetyczne – by zabezpieczyło przewody. Natomiast Zarząd Dróg Miejskich został powiadomiony o konieczności naprawy chodnika i usunięcia gałęzi.

Mężczyzna stracił przytomność podczas pracy. Nie udało się go uratować

0

Do tragicznego wypadku doszło na jednej z budów w miejscowości Brody w powiecie nowotomyskim. Mężczyzna wykonujacy tam prace dekarskie na wysokości nagle zasłabł i stracił przytomność. Mimo szybkiego wezwania pomocy nie udało się go uratować.

Zdarzenie miało miejsce 15 września około godziny 11.00. Jak powiedział portalowi Nowy Tomysl Nasze Miasto Szymon Maciejewski, zastępca oficera prasowego KP PSP w Nowym Tomyślu, służby otrzymały informację, że w miejscowosci Brody, podczas prac dekarskich prowadzonych na rusztowaniu, ale wewnątrz budynku, zasłabł jeden z pracowników i stracił przytomność.

Na miejsce zostały wysłane zastępy OSP i JRG Nowy Tomyśl, a także służby ratunkowe. Gdy ratownicy medyczni dotarli na miejsce, stwierdzili, że doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Mężczyzna jeszcze oddychał, więc rozpoczęli akcję reanimacyjną. Niestety, mimo wysiłków ratowników mężczyzny nie udało się uratować.

Mężczyzna potrącony przez pociąg w Wielkopolsce

0

21-letni mężczyzna został potrącony przez pociąg przy stacji w Opalenicy, gdy przechodził przez tory. Na szczęście nic mu się nie stało – ale dostał mandat karny za przechodzenie przez tory w niedozwolonym miejscu.

Do wypadku doszło w nocy z 15 na 16 września, po godzinie 3.00 nad ranem. 21-latek przechodził przez tory poza przejście, tuż przy dworcu w Opalenicy i wtedy potrącił go nadjeżdżający pociąg. Na miejsce wysłano straż pożarną, policję i pogotowie ratunkowe.

Na dworcu jednak okazało się, że potrącony 21-latek nie wymaga pomocy medycznej, bo pociąg go nie tyle potrącił, co lekko zahaczył i skończyło się tylko na otarciach na rękach i nogach, które na miejscu opatrzyli ratownicy medyczni.

Jak powiedział portalowi Nowy Tomysl Nasze Miasto Mariusz Majewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, wszystko wskazuje na to, że wir powietrzny spowodowany przez przejeżdżający pociąg doprowadził do przewrócenia się mężczyzny w chwili, gdy przechodził przez tory – na szczęście dla niego tylko otarł się o przejeżdżający pociąg. Policjanci ukarali 21-latka mandatem karnym za przechodzenie przez tory w miejscu niedozwolonym.

Zwłoki znalezione w Warcie. Sprawą zajmuje się policja

0

Kajakarze płynący Wartą w rejonie mostu Przemysła I zauważyli zwłoki płynące rzeką. Natychmiast zawiadomili służby. Strażacy wyłowili ciało, ale ze względu na jego stan odstąpili od reanimacji. Sprawą zajmuje się policja.

Do zdarzenia doszło 16 września przed godziną 11.00 rano, jak informują wielkopolscy strażacy. Kajakarze płynący Wartą na wysokości mostu Przemysła I zauważyli ciało w wodzie i powiadomili służby.

Na miejsce udały się trzy zastępy strażaków, które wydostały z rzeki ciało mężczyzny. Było w stanie rozkładu, najwyraźniej już jakiś czas przebywało w wodzie, więc nie podjęli reanimacji.

Zwłoki zostały zabezpieczone i przekazane policji, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Konwencja Wojewódzka PiS. Jarosław Kaczyński przyjedzie do Poznania

0

Prezes PiS ma przyjechać do Poznania na Konwencję Wojewódzką PiS. Zaplanowano ją na 16 września o godzinie 17.00. Jarosław Kaczyński przyjedzie na nią prosto z konwencji w Toruniu.

Informację o wizycie prezesa Kaczyńskiego w Poznaniu Prawo i Sprawiedliwość podało dopiero 15 września, informując także o konwencjach wojewódzkich w Toruniu i w Poznaniu. Nie podano miejsca, w którym konwencja ma się odbyć, jednak PiS informuje, że będzie ona transmitowana na kanałach partii na Facebooku, Twitterze i YouTube.

Jarosław Kaczyński podczas konwencji przedstawi kandydatów do Sejmu i Senatu, zaplanowane jest także jego wystąpienie, w którym odniesie się do programu partii, ale też do wydarzeń bieżących.

Pożar słomy na polu w Wielkopolsce. Spłonęło około tysiąca bel!

0

Cztery zastępy strażaków Czerniejewa, Żydowa, Marzenina i Gniezna gasiły pożar stogu słomy na polu w Czeluścinie. „Spaleniu uległo około 1000 bel słomy” – informują strażacy z OSP Czerniejewo.

Straż pożarna otrzymała wezwanie do płonącego stogu 14 września o godzinie 19.39. Paliło się około tysiąca bel słomy na polu niedaleko fermy norek w Czeluścinie. Na szczęście pożar szybko zauważyli mieszkańcy i powiadomili strażaków, więc udało się go stosunkowo szybko ugasić.

Jak jednak zauważa portal „gniezno24” – to kolejny już pożar stogów w tej okolicy i nie we wszystkich przypadkach przyczyna powstania ognia została wyjaśniona, a w przypadku pożaru w Czeluścinie znaleziono ślady mogące być dowodem podpalenia. Czy w tej okolicy grasuje podpalacz? To wyjaśni policja, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Zderzenie dwóch samochodów. Jedna osoba ranna

0

Dwa auta osobowe zderzyły się na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 445 i ulicy Kwiatowej w Tarchałach Wielkich w powiecie ostrowskim. Jedna osoba odniosła obrażenia, a na miejscu wypadku przez kilka godzin były utrudnienia w ruchu.

Do wypadku doszło 15 września około godziny 20.00. Samochodami podróżowały dwie osoby – jedna z nich odniosła obrażenia i strażacy udzielili jej pierwszej pomocy. Na miejscu wypadku przez kilka godzin były utrudnienia w ruchu – uderzenie było tak silne, że elementy samochodów rozsypały się po całej jezdni i uprzątnięcie tego zajęło strażakom sporo czasu.

W czasie usuwania skutków wypadku ruch odbywał się wahadłowo – ruchem kierowali strażacy, oni też zabezpieczali miejsce zdarzenia. Przyczyny i okoliczności wypadku ustali policja.

Dużo atrakcji na placu Kolegiackim w Poznaniu. Co będzie się działo?

0

Spektakl o tajemnicach glinianych dzbanków, stoiska historyczne, pokazy strojów historycznych i broni białej oraz… pieczone pyrki – wszystko to czeka na chętnych na pikniku archeologicznym na placu Kolegiackim.

Piknik odbędzie 16 września i rozpocznie o godzinie 11.00 i potrwa do 17.00. W tym czasie na placu będą stały stoiska archeologiczne działające w ramach wydarzenia „Archeologia (do)Poznania. Spojrzenie na zaginione życie miasta od X do początków XX wieku”. Będzie też wystawa fotografii z badań prowadzonych na terenie placu Kolegiackiego i Ostrowa Tumskiego. Od godziny 12.00 trwać będzie gra miejska w historycznych miejscach wokół placu Kolegiackiego.

„W ramach tego wydarzenia organizatorzy przygotowali wiele atrakcji” – informują miejscy urzędnicy. – „Wśród nich zaplanowano spektakl „Tajemnice glinianych dzbanków” z muzyką na żywo. Sztukę przedstawi teatr Mozaika w samo południe. O godzinie 13.00 odbędą się warsztaty toczenia na kole garncarskim oraz lepienia ręcznego dawnymi metodami. Miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością wezmą udział w podróżach historycznych z przewodnikiem miejskim. Wycieczki będą odbywać się o godzinie 14.00, 15.00 i 16.00″.

Co będzie czekało na zainteresowanych podczas wycieczek? Miłośnicy historii zostaną wtajemniczeni w tradycje królewskie i wielkopolskiego oręża, obejrzeć liczne stroje historyczne i prezentację broni białej, jakiej używano w historii Poznania. Będą mogli także skosztować pieczonych pyrek.

Piknik organizowany jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – cyklicznego projektu kulturalnego, społecznego i edukacyjnego, promującego regionalne dziedzictwo kulturowe i podkreślającego wspólne korzenie kultury europejskiej. Dzięki niemu co roku jego uczestnicy mogą zwiedzić najciekawsze zabytki i skorzystać z rozmaitych wydarzeń.

 

Profesor Maliński nie żyje. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla

0

Szpital Powiatowy w Śremie – imienia prof. Tadeusza Malińskiego – poinformował o śmierci tego wybitnego naukowca. Profesor, rodowity śremianin, zmarł 13 września w Ohio w USA, gdzie mieszkał i pracował. Miał 77 lat.

Profesor Tadeusz Maliński był wybitnym polskim naukowcem, specjalizującym się w bionanotechnologii, doktorem honoris causa uniwersytetów w Sao Paulo, Wiedniu, Zurychu i Gdańsku. Jako urodzony śremianin był także patronem tamtejszego szpitala i honorowym obywatelem tego miasta, choć na stałe mieszkał i pracował w USA, na Uniwersytecie Ohio.

„Profesor Tadeusz Maliński był niezwykłym badaczem zajmującym się regulacyjnym wpływem tlenku azotu na pracę układu krwionośnego” – czytamy w nekrologu zamieszczonym przez szpital. – „Dokonał pomiarów stężenia tlenku azotu nad powierzchnią jednej komórki i w obrębie komórki. Badał też zachowanie tlenku azotu w warunkach patologicznych, np. choroby Alzheimera. Wielokrotnie nagradzany za najbardziej innowacyjne odkrycie w medycynie, dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i chemii”.

Zderzenie dwóch samochodów w Poznaniu. Dwie osoby z obrażeniami

0

Dwa auta osobowe zderzyły się na skrzyżowaniu Bukowskiej i Szylinga. Jeden z samochodów uderzył w drzewo przy budynku Komendy Miejskiej Policji. Szylinga w kierunku Matejki była zablokowana przez kilkadziesiąt minut.

Do wypadku doszło 15 września po godzinie 16.00. Uderzenie było tak silne, że jedno z aut wypadło z jezdni i uderzyło w drzewo rosnące na trawniku. Jak informują wielkopolscy strażacy – dwie osoby odniosły obrażenia i została im udzielona pomoc medyczna.

W rejonie wypadku tworzyły się spore korki, a Szylinga w kierunku Matejki była nieprzejezdna. Po usunięciu pozostałości wypadku przez strażaków ruch został przywrócony i obecnie odbywa się bez przeszkód.