Strona główna Blog Strona 507

Potrącenie pieszego na Grunwaldzie. Tramwaje kursowały objazdami

0

Na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości Jeleniogórskiej, tramwaj potrącił pieszego. W rejonie miejsca wypadku były utrudnienia w ruchu, a tramwaje linii nr 1, 6, 13 i 15 kursowały objazdami.

Do wypadku doszło 3 stycznia tuż po godzinie 18.00. Jak informują świadkowie, mężczyzna wbiegł nagle na jezdnię, tuż pod nadjeżdżający tramwaj. Ruch na ulicy Grunwaldzkiej na tym odcinku został wstrzymany w obu kierunkach, a tramwaje kursowały objazdami, jak informuje MPK.

Obecnie ruch w tym rejonie wrócił do normy. Przyczyny i okoliczności wypadku bada policja.

Starszy mężczyzna w lodowatej wodzie. Funkcjonariusze ruszyli na pomoc, ratując mu życie

0

Policjanci z Rewiru Dzielnicowych KPP Września otrzymali zgłoszenie, że w wodzie Wrześnicy leży mężczyzna. Funkcjonariusze ruszyli na pomoc, ratując mu życie. Temperatura jego ciała wynosiła tylko 29 stopni!

Do incydentu doszło 1 stycznia, a policjanci otrzymali informację o godzinie 9.00 rano – przechodzień przechodząc przez most na ulicy Daszyńskiego we Wrześni zauważył wystającą głowę mężczyzny i wezwał policję.

„Z uwagi na panującą temperaturę na dworze to zgłoszenie wymagało podjęcia natychmiastowej reakcji ze strony policjantów” – informuje Komenda Powiatowa Policji we Wrześni. – „I tak też na szczęście się stało. Mundurowi natychmiast wyciągnęli z zimnej wody zauważonego starszego mężczyznę, który leżał na plecach z głową uniesioną ostatkiem sił nad taflą wody. Po wyciągnięciu na brzeg 62-latek był dość mocno wyziębiony i nie było możliwości nawiązania z nim logicznego kontaktu. Dzielnicowi podjęli próbę ogrzania mężczyzny poprzez nakrycie go folią życia, a także ułożyli mieszkańca Wrześni w pozycji bezpiecznej”.

Funkcjonariusze wezwali też pogotowie, a ratownicy medyczni przewieźli 62-latka do Szpitala Powiatowego we Wrześni. Można powiedzieć, że przypadkowy przechodzień, który wezwał policję, oraz policjanci, którzy go wyciągnęli z lodowatej wody, uratowali mu życie – po sprawdzeniu temperatury ciała okazało się, że wynosiła ona tylko 29 stopni Celsjusza. Jeszcze kilkanaście minut w wodzie, a na ratunek byłoby już za późno.

Mieszkania dla poznaniaków od ZKZL. Spółka podsumowała rok

0

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przekazał 555 mieszkań poznańskim rodzinom w 2023 roku. – Spółka skutecznie realizuje powierzoną misję – uważa Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL.

– Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych od kilku lat dynamicznie zwiększył liczbę przekazywanych mieszkań poznaniakom – podkreśla rzecznik. – Efekty są wypadkową kilku ważnych czynników: spółka oddaje coraz więcej nowych inwestycji, skuteczniej zagospodarowuje pustostany oraz proponuje mieszkańcom ciekawe programy mieszkaniowe. Warto tutaj zaznaczyć, że dzięki alternatywnym źródłom finansowania spółka zwiększyła budżet zarówno na modernizacje nowych kamienic, jak również na drobne remonty mieszkań, które mogą być szybciej przekazywane mieszkańcom.

W efekcie w 2023 roku spółka przekazała poznańskim rodzinom 555 mieszkań, czyli średnio 45 w miesiącu.
– Na ten znakomity wynik złożyły się mieszkania przekazywane w ramach miejskiej listy socjalnej i mieszkaniowej, jak również innowacyjne programy realizowane przez spółkę – wyjaśnia Łukasz Kubiak. – Od wielu lat sporą popularnością cieszy się program „Mieszkanie do remontu”. Zasady programu są przejrzyste i nie zmieniają się od lat. Lokale, które są przekazywane przez ZKZL przyszłym najemcom, należy wyremontować w terminie nie dłuższym niż pół roku. W tym czasie osoby, które zadeklarują udział w programie, nie płacą czynszu, a po wykonaniu wszystkich prac remontowych podpisują umowę najmu na czas nieokreślony. Tylko w tym roku dzięki udziałowi w programie blisko 50 rodzin znalazło nowe lokum.

Nowym programem mieszkaniowym, który rozpoczął się w IV kwartale ubiegłego roku jest Społeczna Agencja Najmu, która pośredniczy między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych.
– To doskonała oferta dla osób, które mają zbyt wysokie dochody, żeby uzyskać mieszkanie komunalne od miasta, a jednocześnie nie mają wystarczających środków na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym i nie mają zdolności kredytowej – tłumaczy rzecznik. – Pierwsza, pilotażowa edycja zakłada zapewnienie 100 nowych mieszkań poznaniakom. Pierwsze umowy zostały podpisane pod koniec 2023 roku. Dzięki temu pierwsze osoby w ramach tego innowacyjnego programu zamieszkały już w nowych lokum.

ZKZL cały czas pracuje nad zwiększeniem liczby mieszkań przekazywanych poznaniakom.
– Nowe inwestycje oraz trwające remonty z pewnością przyczynią się do poprawy jakości i ilości mieszkań komunalnych – zaznacza Łukasz Kubiak. – Zapewnienie komfortu poznaniakom jest dla spółki priorytetem i liczymy, że ten komfort z roku na rok będzie wzrastał.

Dane GUS alarmują. Poznań się wyludnia!

0

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stolica Wielkopolski znajduje się na czwartym miejscu wśród miast, z których mieszkańcy się wyprowadzają najchętniej.

Danym GUS przyjrzał się „Super Express” – i przygotował zestawienie 15 miast, z których wyprowadza się więcej osób niż się wprowadza. Dane dotyczą pierwszego półrocza 2023 roku i tylko zameldowanych mieszkańców. Poznań zajmuje tu mocne czwarte miejsce – przed nim są tylko Białystok na trzecim miejscu, Łódź na drugim i Bydgoszcz na pierwszym. W pierwszej piętnastce, na miejscu trzynastym, znalazł się także Konin – tu saldo migracji, czyli różnica między liczbą osób przybyłą w danym czasie do miasta, a tą, która się z niego wyprowadziła, wynosi -242.

W Poznaniu sytuacja przedstawia się znacznie gorzej: saldo migracji wynosi -560 mieszkańców. W Białymstoku, który zajmuje trzecie miejsce, saldo migracji to -577 mieszkańców, w Łodzi (drugie miejsce) to -708 mieszkańców, a w Bydgoszczy (miejsce pierwsze) to aż -763 mieszkańców.

Zderzenie dwóch samochodów w Wielkopolsce. Lądował śmigłowiec LPR

0

Dwa samochody osobowe zderzyły się na drodze wojewódzkiej nr 432. Ponieważ w jednym z aut podróżowało czterotygodniowe dziecko, wezwano śmigłowiec LPR.

Do zdarzenia doszło 3 stycznia po godzinie 10.00 na wysokości ulicy Ametystowej w Zbrudzewie. Z ustaleń policji wynika, jak podaje Portal Śremski, że kierująca audi a8 mieszkanka powiatu śremskiego, podróżująca z dzieckiem, jechała DW432 i zwolniła, zamierzając skręcić w boczną ulicę. Wtedy w tył jej auta uderzyło audi a4, za którego kierownicą siedział mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego.

W zdarzeniu na szczęście nikt nie ucierpiał i śmigłowiec LPR odleciał bez pasażera. Policjanci ukarali sprawcę zdarzenia mandatem i dziesięcioma punktami karnymi za spowodowanie zdarzenia drogowego, którego powodem było niedostosowanie prędkości do panujących warunków.

Kwiaciarnia z Łazarza już się wyprowadziła. Kto zapłaci za rozbiórkę?

0

Łazarska kwiaciarnia na skrzyżowaniu Berwińskiego i Głogowskiej już przestała istnieć, a do marca budynek ma zostać rozebrany, choć nie wiadomo, kto za niego zapłaci.

Przypomnijmy, że kwiaciarnia została zlikwidowana ze względu na planowany remont zabytkowego budynku szkoły, przy której się znajduje, choć nie wiadomo, kiedy miałby się on rozpocząć. Dodatkowo plastyk miejski uznał, że budynek szpeci okolicę, a w ogóle takie tymczasowe obiekty w mieście są likwidowane.

Umowa najmu terenu szkoły, bo to na nim znajduje się kwiaciarnia, obowiązywała do końca roku. Teraz właściciel kończy wyprowadzkę, jak poinformował Głos Wielkopolski. Nie ma już baneru reklamowego ani bankomatu, wydane zostały wszystkie regały, a sam budynek ma zostać rozebrany do marca. Tylko kto powinien go rozebrać?

Rozbiórka leży po stronie właściciela budynku, ten jednak szuka pomocy i zwrócił się o nią do dyrekcji szkoły. Argumentuje, że skoro miasto kazało mu zlikwidować interes, to może zechce pomóc przy rozbiórce. Bo przedsiębiorca, który początkowo zapowiedział, że zdemontuje część elementów, w tym okna, wycofał się z propozycji i właściciel budynku został z problemem rozbiórki – a czasu jest coraz mniej.

Atak mężczyzny z nożem. Są nowe informacje

0

Policjanci nadal szukają sprawcy rozboju, do którego doszło 2 stycznia w rejonie ulicy Krańcowej. Okazało się jednak, że sama sytuacja wyglądała nieco inaczej.

Od wczoraj policjanci poszukują mężczyzny, który miał napaść z tasakiem na 16-latka – według informacji podawanych wczoraj. Jak teraz wyjaśnił mł. insp. Andrzej Borowiak z biura prasowego wielkopolskiej policji, napadnięty nie miał 16 lat, ale 41 i jest Brytyjczykiem. Napastnik nie miał tasaka, tylko nóż. Kwestia kradzieży plecaka i telefonu się zgadza, jednak telefon i plecak udało się odzyskać.

Według ustaleń policjantów napastnik próbował zaczepić Brytyjczyka już na przystanku tramwajowym na Garbarach. Wsiadł za nim do tramwaju i wysiadł na tym samym przystanku – przy Krańcowej. Włożył na głowę kominiarkę i grożąc napadniętemu nożem zażądał oddania telefonu oraz plecaka, po czym uciekł.

O napadzie zawiadomił policję świadek zdarzenia, a funkcjonariusze w ośmiu radiowozach ruszyli na poszukiwania mężczyzny z nożem. Udało im się znaleźć plecak – sprawca już wcześniej wyrzucił ukradziony telefon.

Policja nadal prowadzi postępowanie w tej sprawie, między innymi zabezpieczyła nagrania z okolicznych kamer monitoringu, ma też rysopis podejrzanego.

Policyjny pościg za kierowcą. Nie zatrzymał się do kontroli

Kierowca rovera nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Średzcy policjanci zatrzymali po krótkim pościgu – także na piechotę.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. 2 stycznia w ramach działania „Trzeźwy poranek” kontrolowali kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu w samej Środzie i w gminie gminie Nowe Miasto nad Wartą.

Około godziny 5.30, podczas kontroli na ulicy Strzeleckiej w Środzie, kierujący samochodem marki Rover nie zatrzymał się na wezwanie funkcjonariuszy i zaczął uciekać w kierunku obwodnicy.
– Mundurowi bez chwili zawahania wsiedli do radiowozu oznakowanego i rozpoczęli pościg za pojazdem używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych – poinformowała sierż. Angelika Środa, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej. – Kierujący, aby zmylić funkcjonariuszy, kontynuował jazdę ulicą Krajewskiego bez włączonych świateł mijania. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów skręcił w drogę gruntową przy osiedlu Wyszyńskiego, gdzie pozostawił swój pojazd i dalej kontynuował ucieczkę pieszo. Jeden z funkcjonariuszy wybiegł z radiowozu i udał się w pościg za mężczyzną, drugi zaś kontynuował pościg radiowozem. W okolicy ronda przy ul. Topolskiej i Weychana policjant wydał polecenie z prośbą do osób idących chodnikiem, aby zatrzymali mężczyznę. Piesi próbowali pomóc funkcjonariuszom, niestety uciekinier wyrwał się z ujęcia i wbiegł na teren parkingu piekarni przy ul. Weychana. Dzięki przechodniom, którzy spowolnili mężczyznę, policjantowi udało się go zatrzymać.

Uciekającym kierowcą okazał się 25-letni mieszkaniec gminy Kórnik. Kontrola na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazała, że miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.
– Po sprawdzeniu w systemach policyjnych okazało się również, że 25-latek miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami, gdyż już wcześniej prowadził pojazd będąc w stanie nietrzeźwości – podkreśla oficer prasowa.

Teraz mężczyzna odpowie przed sądem za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i po cofnięciu uprawnień oraz za niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego, a także za dwa wykroczenia: niestosowanie się poleceń wydawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego i prowadzenie pojazdu bez wymaganych świateł.

Mężczyźnie grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Kobieta potrącona przez samochód. Nie udało się jej uratować

0

W Pyzdrach w powiecie wrzesińskim doszło do tragicznego wypadku. 48-letnia mieszkanka Dłuska została potrącona przez samochód. Nie udało się jej uratować.

Wypadek miał miejsce 2 stycznia około godziny 18.40 na ulicy Niepodległości. Jak powiedział portalowi „wrzesnia INFO” Adam Wojciński, oficer prasowy KPP we Wrześni, ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierowca samochodu marki Renault Master z nieznanych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem. Zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie potrącił zaparkowaną hondę oraz staranował znaki drogowe, a potem na chodnik, którym szła kobieta, prowadząc rower. 48-latki nie udało się uratować.

Kierowca, 49-letni obywatel Białorusi, został zatrzymany przez policjantów – jak sprawdzili, był trzeźwy. Ciało kobiety zostało zabezpieczone do sekcji, a policjanci prowadzą w tej sprawie dochodzenie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Słupcy.

Profesor Łączkowski nie żyje. Miał 90 lat

0

30 grudnia ubiegłego roku zmarł prof. dr hab. Wojciech Łączkowski, były prorektor UAM i dziekan Wydziału Prawa i Administracji UAM. Miał 90 lat.

O śmierci profesora poinformował na swojej stronie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
„Profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorytet w dziedzinie prawa finansowego i prawa administracyjnego, autor licznych publikacji naukowych, nauczyciel wielu pokoleń prawników polskich” – czytamy w komunikacie.

Prof. Łączkowski był także prorektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1981-1982), dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UAM (1978-1981), oraz prodziekanem tego wydziału (1975-1978), członkiem Komitetu Nauk Prawnych PAN, Międzynarodowego Instytutu Finansów Publicznych, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Pełnił również funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego (1989-1997), był przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej (1994-1997) oraz członkiem Rady Polityki Pieniężnej I kadencji (1998-2004). Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Komandorskim Orderu Świętego Sylwestra Papieża, Medalem Homini Vere Academico Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był także Honorowym Obywatelem Miasta Poznania.

„Odszedł od nas Człowiek ogromnej wiedzy i kultury” – poinformowała uczelnia. – „Wspaniały Nauczyciel Akademicki, ceniony Wykładowca i Wychowawca wielu pokoleń studentek i studentów. Ceniony Naukowiec i Nauczyciel. Z chwilą śmierci Pana Profesora polska nauka prawa poniosła wielką stratę”.

Pogrzeb profesora odbędzie się 8 stycznia o godzinie 14.45 na cmentarzu na Junikowie. Msza św. pogrzebowa odbędzie się tego samego dnia w południe w Katedrze Poznańskiej.

Można składać wnioski do programu Kawka Bis

0

Chętni mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców w kolejnej edycji miejskiego programu Kawka Bis. I warto się pospieszyć, bo od stycznia za używanie bezklasowego pieca grożą grzywny do 5 tys. zł.

Kawka BiS, przypomnijmy, to program prowadzony przez miasto, dzięki któremu mieszkańcy Poznania mogą wymienić stare piece, które nie spełniają norm, na inne źródła ciepła, bardziej przyjazne środowisku. To z kolei pozwala na ograniczenie emisji zanieczyszczeń powstających na skutek spalania paliw stałych, takich jak węgiel, drewno i brykiet. W tym roku na likwidację kopciuchów przeznaczone zostanie aż 10 mln zł, a wnioski można składać do końca lipca.

W programie można otrzymać dofinansowanie na likwidację pozaklasowego pieca w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne, pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową oraz pompę ciepła łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną.

Chętni mogą uzyskać nawet 100 proc. dofinansowania na inwestycję, a konkretnie 15 000 zł w przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe, 25 000 zł w przypadku montażu ogrzewania elektrycznego i paneli fotowoltaicznych – nie więcej niż 300 zł/m kw. ogrzewanej powierzchni, 30 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) – nie więcej niż 300 zł/m kw. ogrzewanej powierzchni, 40 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) i panele fotowoltaiczne – nie więcej niż 400 zł/m kw. ogrzewanej powierzchni.

„Maksymalne dofinansowanie w tegorocznej edycji akcji (podobnie jak w ubiegłej) będzie największe od początku istnienia programu. Warto dodać, że to ostatni rok z tak wysokimi kwotami dotacji” – ostrzegają miejscy urzędnicy. – „Od 2025 r. będą one sukcesywnie spadać. Finansowanie przedsięwzięcia może odbyć się bez kredytów czy angażowania środków własnych, dzięki wykorzystaniu metody faktury odroczonej”.

Do programu mogą składać wnioski mieszkańcy Poznania posiadający bezklasowe piece, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, osoby prawne, a także jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Wnioski o dofinansowanie można składać od 2 stycznia do 31 lipca za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), osobiście lub listownie w formie papierowej w siedzibie Wydziału Klimatu i Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań. Datą złożenia wniosku jest data jego wpływu do Urzędu Miasta Poznania, nie stempla pocztowego.

Im wcześniej zostanie złożony wniosek, tym szybciej będzie on rozpatrzony i zostanie więcej czasu na realizację inwestycji – ale trzeba pamiętać, że złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z udzieleniem dotacji. Dokumenty rozpatrywane będą według kolejności zgłoszeń, a rozliczenie z otrzymanego dofinansowania musi nastąpić do 31 października 2024 roku i do tego czasu nowy system ogrzewania musi już działać.

Miasto przypomina, że to ostatni dzwonek na działania, by nie dostać grzywny – zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego od stycznia tego roku za korzystanie z bezklasowych kotłów centralnego ogrzewania można dostać grzywnę w wysokości do 5 tys. zł. Piece należało wymienić do końca 2023 roku. Do końca 2027 r. należy wymienić kotły spełniające wymogi klasy 3 i 4.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 3 stycznia? (LISTA)

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 3 stycznia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Leszno
3 stycznia 2024 r. w godz. 07:30 – 10:30
Leszno ul. 55 Pułku Piechoty nr 4 do 22 parzyste, 30, 34, 38, Apteka Pod Wagą, Gabinety Lekarskie, Stomatolog B. Grodziska; ul. Prusa nr 22D Przesyłki Kurierskie.

Obszar Szlichtyngowa
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
gm. Szlichtyngowa: Górczyna nr 48 do 50.

Obszar Krzemieniewo
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 15:00
gm. Krzemieniewo: Pawłowice ul. Leszczyńska, Słoneczna, Szkolna – całe ulice.

Obszar Kościan
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 15:00
gm. Kościan: Kawczyn nr 3 do 6, nr 39 do 50, przepompownia ścieków, fotoradar, znaki aktywne.

Obszar Budzyń
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Wyszyny ul. Budzyńska, ul. Przy Stawie 15, ul. Chodzieska 16, 18, 20, 21.

Obszar Poznań Stare Miasto
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 13:00
Poznań: ul. Kazimierza Wielkiego dz. 6/1, ul. Mostowa 19A-B.

Obszar Puszczykowo
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 12:00
Puszczykowo ul. Cienista, ul. Podleśna, ul. Poznańska 51, 49, 38, 40, 42b,

Obszar Gruszczyn
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 10:00
Gruszczyn: ul. Karłowicza 16, 24, 25, 26, dz. 25/7.

Obszar Buk
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Gmina Buk, miejscowość Otusz, ul. Dojazdowa cała,

Obszar Ujście
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 15:00
miejscowość Chrustowo od numeru 2 do numeru 27, 35, 36, 37, 38, 38A, 39, 40, 41, 42, 50, 51, 61, 65, 66, OSP, Ubojnia Drobiu, punkt meteo, dz. nr 143/4, miejscowość Nowa Wieś Ujska 57, 57A.

Obszar Pniewy
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
4 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Gmina Pniewy, miejscowość Chełmno od nr 4 do nr 22, od nr 28 do nr 45, wspólnota mieszkaniowa Chełmno nr 8, sklep Spożywczo-Przemysłowy „ANNA”, działka nr 54/47, 88/10, 109/5,

Obszar Gruszczyn
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 10:00
Gruszczyn: ul. Karłowicza 1, dz. 27/7.

Obszar Święciechowa
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 16:30
Święciechowa ul. Leszczyńska działka nr 337/5.

Obszar Poznań Nowe Miasto
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 11:30
Poznań: ul. Dęblińska, ul. Puławska, ul. Kozienicka 3, 28, ul. Ożarowska od 14 do 26 parzyste, 40, 40A, 41.

Obszar Święciechowa
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 16:30
Święciechowa ul. Leszczyńska działka nr 337/5.

Obszar Przemęt
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 18:00
gm. Przemęt: Starkowo (Bambry) działki nr 332/1, 333/3 do 24, 334/3 do 60, 380, Al. Gwiazd – cała ulica.

Obszar Luboń
3 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 13:00
Luboń: ul. Żabikowska 45.

Obszar Margonin
3 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 15:00
miejscowość Studźce od numeru 8 do numeru 23, ul. Słoneczna, ul. Pogodna, miejscowość Adolfowo 14, od numeru 15 do numeru 54.

Obszar Chodzież
3 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 15:00
miejscowość Pietronki 17, 18, 18A.

Obszar Lipno
3 stycznia 2024 r. w godz. 11:30 – 15:00
gm. Lipno: Wilkowice ul. Kolejowa nr 29D (dz. 646/12), 29J (dz. 646/14).

Samochód ugrzązł w kanale. Pomogli strażacy i policjanci

0

„W Nowy Rok policjanci patrolówki interweniowali też w nietypowej sprawie” – poinformowała KPP w Śremie. Funkcjonariusze znaleźli samochód, który ugrzązł w kanale ulgi Warty.

W Sylwestra i Nowy Rok śremscy policjanci nie odnotowali poważniejszych zdarzeń kryminalnych, żadnego zdarzenia drogowego ani też kierujących na podwójnym gazie – ale i tak mieli sporo pracy. Jedną z bardziej nietypowych interwencji był na pewno citroen pozostawiony w kanale ulgi Warty.

Jak wyjaśnia podinsp. Ewa Kasińska, oficer prasowa policji w Śremie, policjanci sprawdzali samochód, bo stał w kanale pełnym wody i okazało się, że kierowca, mieszkaniec powiatu gostyńskiego w sylwestra wjechał do wody – i już nie był w stanie samodzielnie wyjechać. W Nowy Rok pomogli mu w tym strażacy. Na szczęście kierowcy nic się nie stało.

Tramwaje nie kursowały na ulicy Królowej Jadwigi. Dlaczego?

0

Na ulicy Królowej Jadwigi doszło do przerwy w ruchu tramwajów. Motorniczy miał wrażenie, że potrącił człowieka. Na szczęście tak się nie stało.

Incydent miał miejsce 2 stycznia około godziny 16.00 na torach w kierunku ronda Rataje. Na wysokości wylotu ulicy Półwiejskiej motorniczy miał wrażenie, że zbyt blisko tramwaju ktoś przeszedł i w obawie, że mogło dojść do potrącenia, zatrzymał tramwaj. Jednak sprawdzenie tramwaju tego nie potwierdziło.

Zdarzenie zostało zgłoszone do Nadzoru Ruchu MPK, który także nie otrzymał żadnej informacji o jakiejkolwiek osobie potrąconej. Tramwaje więc ruszyły w dalszą drogę, a przerwa w ruchu trwała niespełna 10 minut.

Mężczyzna z tasakiem w Antoninku. Trwa obława

0

W lesie w rejonie ulicy Krańcowej policjanci szukają mężczyzny z tasakiem. Według informacji policji mężczyzna miał grozić tasakiem 16-latkowi i chciał zmusić do oddania plecaka.

Jak powiedział portalowi „epoznan” mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji, do ataku doszło 2 stycznia w rejonie ulicy Krańcowej, a nastolatkowi nic się nie stało. Po zgłoszeniu rozboju funkcjonariusze wyruszyli na poszukiwania mężczyzny. Obława trwa.

Pożar autobusów. Dwa doszczętnie spłonęły

0

Dwa autobusy spłonęły, a kilka zostało uszkodzonych – to efekt pożaru, jaki wybuchł w w nocy z 1 na 2 stycznia w bazie PKS w Wolsztynie. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Pożar zauważono tuż przed godziną 3.00 nad ranem, jak informuję strażacy z OSP Kębłowo. Gasiły go cztery zastępy z OSP Kębłowo, OSP Obra i JRG Wolsztyn. Jak ustalili strażacy, najpierw zapalił się jeden autobus, a ogień szybko objął też drugi, zaparkowany obok.

Nikt na szczęście nie ucierpiał w pożarze, ale straty materialne są spore. Przyczyny pożaru bada wolsztyńska policja.

Zmiana układu linii autobusowych na północy Poznania

0

Wzmocniona komunikacja na Strzeszynie i lepszy dojazd do tras tramwajowych. Zarząd Transportu Miejskiego przygotował zmiany, które mają wejść w życie z początkiem lutego.

Zmiany miały wejść w życie w styczniu 2024 roku, jednak – między innymi z powodu protestów mieszkańców – ZTM zdecydował się wprowadzić zmiany dopiero na początku lutego. Nie bez znaczenia był fakt oddania po remontach w centrum i na Ratajach całej sieci tramwajowej, bo to także oznaczało zmiany w kursowaniu.

– Cieszymy się, że pasażerowie mogą już w pełni korzystać z całej sieci tramwajowej – wskazuje Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu. – Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzone zmiany, dotyczące przede wszystkim linii tramwajowych – w ujęciu całej sieci komunikacyjnej, ale także autobusowych w centrum i na Ratajach były bardzo duże. Obecnie będziemy monitorować funkcjonowanie systemu. Zależy nam, żeby pasażerowie mogli przyzwyczaić się do nowości. Przygotowywane zmiany w liniach na północy Poznania chcemy jak najlepiej wpisać w całość systemu, dlatego termin ich wprowadzenia został przesunięty.

Uwagi rad osiedli uwzględnione

Jak zapewnia Zarząd Transportu Miejskiego, uwagi i opinie rad osiedli, dotyczące projektu zmian układu linii autobusowych na północy Poznania, zostały dokładnie przeanalizowane, a część z nich przyjęta. Dzięki temu ma nastąpić poprawa dostępności komunikacji autobusowej na Strzeszynie oraz zwiększenie liczby linii łączących zachód Poznania z trasą PST i z trasą tramwajową na Naramowice. To pilne zadanie, ponieważ to właśnie w zachodnio-północnej części miasta powstaje teraz najwięcej nowych osiedli.

Dla mieszkańców wschodniej części Winograd i Piątkowa tramwaj – dzięki PST i trasie na Naramowice – jest podstawowym środkiem transportu. Autobusy są komunikacją uzupełniającą. Dlatego ZTM zdecydował o przesunięciu linii autobusowych z Winograd w kierunku zachodnim, poprawiając dostępność transportu dla mieszkańców m.in. Golęcina, Podolan czy Strzeszyna.

Zmiany w układzie tras autobusów

Linia nr 197 – nowa linia
Autobus będzie kursował z pętli Puszkina przez Strzeszyn Grecki i Golęcin w kierunku Winograd i dalej aż do osiedla Różany Potok i Kampusu UAM Morasko. Nowa linia nie tylko zapewni dojazd do obu tras tramwajowych, ale także wzmocni transport w rejonie ulicy Wrzoska i znajdujących się tam szpitali. Nowe połączenie jednocześnie wzmocni istniejącą linię numer 170, której trasa zostanie wydłużona od ronda Solidarności przez Winogrady i Naramowice aż na Piątkowo – do Dworca Os. Sobieskiego.OS. SOBIESKIEGO – Smoleńska – Opieńskiego – Umultowska – Krygowskiego – Dzięgielowa – Naramowicka – Lechicka – Murawa – Aleje Solidarności – Dojazd – Wrzoska – Dojazd – Wojska Polskiego – Golęcińska – Koszalińska – Literacka – PUSZKINA

Linia nr 198 – uzupełnienie linii nr 197 w celu zapewnienia w dni zajęć na UAM dojazdu na Kampus 
OS. SOBIESKIEGO – Smoleńska – Opieńskiego – Umultowska – Uniwersytetu Poznańskiego – UAM WYDZIAŁ FIZYKI

Linie numer 146 i 170 – zmiany tras i częstotliwości kursowania
Planowana jest także drobna korekta przebiegu linii numer 146 w rejonie Piątkowa. Autobus od lutego 2024r. ma kursować od przystanku Os. Marysieńki ulicami Stróżyńskiego, Wojciechowskiego i Kurpińskiego. Na tym odcinku autobusy linii nr 146 i 170 będą miały taką samą trasę, co pozwoli na synchronizację ich rozkładów jazdy i umożliwienie kursowania w godzinach szczytu co 15 minut. Dzięki temu zwiększona zostanie dostępność komunikacji dla mieszkańców Strzeszyna, Golęcina, Winograd, Naramowic i Piątkowa.

Linia nr 169 – skrócenie trasy do os. Wichrowe Wzgórze
Od lutego 2024r. autobus kursujący z Os. Kopernika będzie dojeżdżał wyłącznie do Os. Wichrowe Wzgórze. Na trasie w kierunku Piątkowa pasażerowie będą mieli do dyspozycji wydłużoną linię nr 170 wraz z linią nr 146.
OS. KOPERNIKA – Grochowska – Marcelińska – Bukowska – Zwierzyniecka – Święty Marcin – al. Niepodległości – Księcia Mieszka I – Słowiańska – Murawa – OS. WICHROWE WZGÓRZE

Linia nr 170 – wydłużenie trasy z Al. Solidarności do Os. Sobieskiego
OS. SOBIESKIEGO – Stróżyńskiego – Wojciechowskiego – Kurpińskiego – Wiechowicza – Stoińskiego – Łużycka – Naramowicka – Lechicka – Murawa – Aleje Solidarności – Dojazd – Wrzoska – Dojazd – Wojska Polskiego – Golęcińska – Koszalińska – Literacka – PUSZKINA

Linia nr 146 – korekta trasy
STARY STRZESZYN (w okresie letnim Strzeszynek) – Biskupińska – Strzeszyńska – Szarych Szeregów – Obornicka – Mateckiego – Stróżyńskiego – Wojciechowskiego – Kurpińskiego – Wiechowicza – Stoińskiego – Łużycka – Naramowicka – BORANTA

Linia nr 171 – zmiana trasy: przekierowanie na Podolany i Strzeszyn
W rejonie ulicy Murawa na Winogradach pojawią się dwie nowe linie (nr 170 i 197), więc linia nr 171 zostanie przekierowana na Podolany i Strzeszyn PKM i zastąpi przewidzianą do zawieszenia linię nr 168. Mieszkańcy zachodnich części miasta autobusem linii nr 171 będą mogli dojechać zarówno do węzła przy Al. Solidarności z możliwością wygodnej przesiadki na tramwaj (PST) i do Dworca Głównego, ale także zyskają bezpośredni dojazd w rejon Wildy, Dębca i Dębiny.
OS. DĘBINA – Łozowa – Czechosłowacka – Dolna Wilda – Rolna – 28 Czerwca 1956 r. – Robocza – Przemysłowa – al. Króla Przemysła II – Towarowa – Składowa – al. Niepodległości – Księcia Mieszka I – Aleje Solidarności – Piątkowska – Juraszów – Strzeszyńska – Kosowska – Zakopiańska – STRZESZYN PKM

Linia nr 168 – do likwidacji

Linia nr 178 – korekta trasy
W celu zapewnienia wygodnej przesiadki na tramwaj na Naramowice skorygowana zostanie trasa linii nr 178. Od lutego 2024 r. autobus z rejonu Wilczego Młyna będzie kursował ulicami Naramowicką i Serbską. Dzięki temu pasażerowie z Podolan korzystający z linii n 178 będą mieli nie tylko możliwość skorzystania z tramwaju na PST, ale także linii na Naramowice. Na ulicy Murawa, na której autobus nr 178 kursuje obecnie, zostanie zastąpiony nową liną nr 197 i wydłużoną linią nr 170.
RONDO ŚRÓDKA – Podwale – Prymasa Hlonda – Bałtycka – Lechicka – Naramowicka – Serbska – Aleje Solidarności – Piątkowska – Obornicka – Szarych Szeregów – SZARYCH SZEREGÓW

Systemy informatyczne w logistyce – rewolucja w zarządzaniu łańcuchem dostaw

Nowoczesne systemy IT to jeden z kluczowych czynników wpływających na skuteczność zarządzania łańcuchem dostaw. Jeśli zależy ci na tym, by logistyka Twojej firmy stała na najwyższym poziomie, koniecznie sprawdź możliwości, które oferują tego typu rozwiązania.

Systemy informatyczne w logistyce – co warto wiedzieć?

Integracja różnych procesów zachodzących w firmie z łańcuchem dostaw jest bardzo ważna dla osiągnięcia sukcesu. Systemy informatyczne w logistyce pozwalają na dokładny monitoring i zarządzanie wszystkimi etapami, począwszy od produkcji, przez magazynowanie, aż po dostawę do klienta.

Wszystko to pozwala na lepsze planowanie potrzeb materiałowych na podstawie danych takich jak aktualna ilość towarów, ich lokalizacja i dostępność zapasów. Systemy informatyczne w logistyce dostarczają też informacji, które pozwalają na analizę i prognozowanie popytu czy trendów rynkowych i skuteczniejsze przewidywanie potrzeb klienta.

Więcej na temat ich możliwości dowiesz się na sente.pl/blog/systemy-informatyczne-w-logistyce/.

Niezawodny system DRP – zalety

Jednym z kluczowych elementów nowoczesnych systemów informatycznych w logistyce jest system DRP nazywany także Systemem Planowania Zapasów. Jego niezawodność i efektywność wpływają bezpośrednio na skuteczność łańcucha dostaw. Sprawdź szczegóły na sente.pl/blog/co-to-jest-system-drp/.

Dzięki precyzyjnym prognozom, monitorowaniu stanów magazynowych oraz automatyzacji procesu zamówień, system DRP umożliwia minimalizację kosztów, skuteczne planowanie potrzeb materiałowych i skrócenie czasu realizacji dostaw.

Inwestycja w zaawansowany system DRP może okazać się kluczowym krokiem w kierunku doskonalenia efektywności logistycznej firmy. Jeśli interesuje Cię wprowadzenie go w swoim przedsiębiorstwie, zapoznaj się z informacjami ze strony sente.pl/blog/planowanie-potrzeb-materialowych-w-firmie-produkcyjnej/.

Sente – sprawdź najlepsze rozwiązania

Jeśli zależy Ci na innowacjach w rozsądnej cenie, w pełni dostosowanych do Twoich aktualnych potrzeb, sprawdź systemy informatyczne w logistyce oferowane przez profesjonalistów.

Sente to zespół specjalistów, który od wielu lat zajmuje się wdrażaniem najlepszych rozwiązań IT dla przedsiębiorców. Przekonaj się o ich wiedzy oraz doświadczeniu i zapoznaj z pełną ofertą. Na pewno się nie zawiedziesz.

Artykuł sponsorowany

Zwolnienia w Wielkopolsce. Informacja została już przekazana do Powiatowego Urzędu Pracy

Około stu osób ma stracić pracę w firmie COM40 z Ociąża w powiecie ostrowskim. Informacja została już przekazana do Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie.

Zwolnienia mają nastąpić pod koniec stycznia tego roku, a przyczyną jest spadek zamówień, jak powiedziała portalowi „wlkp24 INFO” Hanna Pawlak-Kornacka, dyrektor PUP w Ostrowie Wielkopolskim. Jednak zwolnienia dotyczą nie tylko osób z produkcji – zwolnieni będą także pracownicy z innych działów, ale nie wiadomo jakich, bowiem konkretne osoby jeszcze nie zarejestrowały się w urzędzie.

Ogółem firma zatrudnia 2700 osób.