sobota, 24 lutego, 2024

Można składać wnioski do programu Kawka Bis

Chętni mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców w kolejnej edycji miejskiego programu Kawka Bis. I warto się pospieszyć, bo od stycznia za używanie bezklasowego pieca grożą grzywny do 5 tys. zł.

Kawka BiS, przypomnijmy, to program prowadzony przez miasto, dzięki któremu mieszkańcy Poznania mogą wymienić stare piece, które nie spełniają norm, na inne źródła ciepła, bardziej przyjazne środowisku. To z kolei pozwala na ograniczenie emisji zanieczyszczeń powstających na skutek spalania paliw stałych, takich jak węgiel, drewno i brykiet. W tym roku na likwidację kopciuchów przeznaczone zostanie aż 10 mln zł, a wnioski można składać do końca lipca.

W programie można otrzymać dofinansowanie na likwidację pozaklasowego pieca w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne, pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową oraz pompę ciepła łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną.

Chętni mogą uzyskać nawet 100 proc. dofinansowania na inwestycję, a konkretnie 15 000 zł w przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe, 25 000 zł w przypadku montażu ogrzewania elektrycznego i paneli fotowoltaicznych – nie więcej niż 300 zł/m kw. ogrzewanej powierzchni, 30 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) – nie więcej niż 300 zł/m kw. ogrzewanej powierzchni, 40 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) i panele fotowoltaiczne – nie więcej niż 400 zł/m kw. ogrzewanej powierzchni.

“Maksymalne dofinansowanie w tegorocznej edycji akcji (podobnie jak w ubiegłej) będzie największe od początku istnienia programu. Warto dodać, że to ostatni rok z tak wysokimi kwotami dotacji” – ostrzegają miejscy urzędnicy. – “Od 2025 r. będą one sukcesywnie spadać. Finansowanie przedsięwzięcia może odbyć się bez kredytów czy angażowania środków własnych, dzięki wykorzystaniu metody faktury odroczonej”.

Do programu mogą składać wnioski mieszkańcy Poznania posiadający bezklasowe piece, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, osoby prawne, a także jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Wnioski o dofinansowanie można składać od 2 stycznia do 31 lipca za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), osobiście lub listownie w formie papierowej w siedzibie Wydziału Klimatu i Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 . Datą złożenia wniosku jest data jego wpływu do Urzędu Miasta Poznania, nie stempla pocztowego.

Im wcześniej zostanie złożony wniosek, tym szybciej będzie on rozpatrzony i zostanie więcej czasu na realizację inwestycji – ale trzeba pamiętać, że złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z udzieleniem dotacji. Dokumenty rozpatrywane będą według kolejności zgłoszeń, a rozliczenie z otrzymanego dofinansowania musi nastąpić do 31 października 2024 roku i do tego czasu nowy system ogrzewania musi już działać.

Miasto przypomina, że to ostatni dzwonek na działania, by nie dostać grzywny – zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego od stycznia tego roku za korzystanie z bezklasowych kotłów centralnego ogrzewania można dostać grzywnę w wysokości do 5 tys. zł. Piece należało wymienić do końca 2023 roku. Do końca 2027 r. należy wymienić kotły spełniające wymogi klasy 3 i 4.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańMożna składać wnioski do programu Kawka Bis