Strona główna Blog Strona 508

Które dziecko urodziło się pierwsze w Nowym Roku?

0

Jako pierwsza w 2024 roku przyszła na świat dziewczynka w szpitalu imienia Franciszka Raszei na Jeżycach. Urodziła się o godzinie 2.37, a do godziny 7.00 rano w tym szpitalu urodziło się jeszcze dwoje dzieci.

Dziewczynka ze szpitala im. Raszei jest pierwszym dzieckiem urodzonym w 2024 roku – następne, jak podaje Radio Poznań, przyszło na świat o godzinie 3.56 w szpitalu Świętej Rodziny i był to chłopiec. Szpital Raszei okazał się jednak bezkonkurencyjny, bo do godziny 7.00 rano przyszło tam na świat jeszcze dwoje dzieci.

Wydawałoby się, że najwięcej maluchów tej nocy powinno przyjść w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM przy ul. Polnej, bo tam mieści się największa wielkopolska porodówka. Tymczasem, jak powiedziała rozgłośni Małgorzata Kolczyńska, rzeczniczka prasowa szpitala, pierwsze dziecko przyszło tam na świat dopiero o 6.26. To chłopiec, a urodził się przez cesarskie cięcie i ważył 2295 gramów.

W Poznaniu oddział porodowy działa także w szpitalu Wojewódzkim przy Lutyckiej, jednak ta placówka nie podała informacji o urodzinach dzieci w Nowym Roku.

Może być głośno. „Aktywowano dwie pary myśliwców F-16”

0

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o rozkazie startu dwóch par samolotów F-16, z baz w Łasku i Krzesinach. Powodem jest zwiększona aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu w Rosji.

„Informujemy, że obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, która związana jest z wykonywaniem uderzeń na terytorium Ukrainy” – czytamy w komunikacie DO RSZ. – „W celu zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej aktywowano dwie pary myśliwców F-16 oraz sojuszniczy tankowiec powietrzny. Około godziny 5.45 wystartowała para stacjonującą w bazie w Łasku, a około godz. 6.15 para z bazy w Krzesinach”.

Dowództwo Operacyjne ostrzegło też, że działalność polskiego i sojuszniczego lotnictwa w przestrzeni powietrznej może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza na wschodzie Polski.

Przypomnijmy, że poprzedni atak miał miejsce 29 grudnia – wtedy nad terytorium Polski wykryto obiekt, który naruszył naszą przestrzeń powietrzną, ale po chwili ją opuścił. Polski Sztab Generalny poinformował wówczas, że prawdopodobnie była to jedna z rosyjskich rakiet wycelowanych w Ukrainę.

Dachowanie na DK36. Dwie osoby z obrażeniami

0

Do groźnego wypadku doszło na drodze krajowej nr 36 w Wyganowie. Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował, a dwie podróżujące nim osoby trafiły do szpitala.

Wypadek miał miejsce 1 stycznia. Służby zostały zadysponowane do zdarzenia o godzinie 16.41, jak informują strażacy z OSP Kuklinów.
– Po przybyciu na miejsce wypadku Kierujący Działaniem Ratowniczym w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że samochód osobowy wypadł z drogi i zatrzymał się w pozycji na dachu w przydrożnym rowie – poinformował mł. kpt. Mateusz Dymarski z KP PSP Krotoszyn. – „Dwie osoby uczestniczące w zdarzeniu opuściły uszkodzony środek transportu przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej. Droga w miejscu wypadku została czasowo całkowicie zablokowana.

Strażacy zabezpieczyli i oświetlili miejsce wypadku i zajęli się uczestnikami zdarzenia.
– Po zakończeniu badania urazowego połączonego z wywiadem medycznym poszkodowanym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy adekwatnej do poniesionych obrażeń – mówi Mateusz Dymarski. – W trakcie realizacji czynności medycznych na miejsce dotarł zespół ratownictwa medycznego, który przejął opiekę nad poszkodowanymi. Decyzją kierownika zespołu kierująca oraz pasażer zostali przetransportowani do szpitalnego oddziału ratunkowego celem dalszej diagnostyki.

Strażacy usunęli pozostałości wypadku – w akcji poza OSP Kuklinów brały udział zastępy OSP Wyganów oraz KP PSP Krotoszyn. Przyczyny i okoliczności wypadku ustala policja.

Mężczyzna raniony nożem. Podejrzany zatrzymany przez policję

38-letni mężczyzna z płucem przebitym nożem trafił do ostrowskiego szpitala. Podejrzany o zranienie jest jego ojciec, który został już zatrzymany przez policję.

Do tragedii doszło 30 grudnia po godzinie 16.00. Jak powiedziała portalowi „ostrow24 TV” podkom. Małgorzata Michaś, oficer prasowa ostrowskiej policji, do zdarzenia doszło w jednym z bloków przy ulicy Strzeleckiej. Podczas awantury domowej 63-letni mężczyzna miał schwycić nóż i ugodzić swojego syna w klatkę piersiową.

Jak się okazało w szpitalu – nóż przebił płuco mężczyzny, a rana spowodowała wewnętrzny krwotok. Stan rannego był bardzo poważny, pojawiła się odma płucna. Niezbędna była natychmiastowa operacja, która została przeprowadzona. Teraz lekarze określają stan rannego jako ciężki, ale stabilny.

W tym czasie policjanci zatrzymali 63-letniego ojca ofiary, który jest podejrzany o zranienie syna.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe już całodobowe. „Zwiększamy gotowość baz HEMS”

0

Od 1 stycznia 2024 roku załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu i w Lublinie będą dyżurować całą dobę. „Zwiększamy gotowość baz HEMS” – poinformowało LPR.

Od 1 stycznia 2024 roku w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym zaczął obowiązywać plan, który zakładał funkcjonowanie sześciu całodobowych baz HEMS. Dotąd całodobowo funkcjonowały cztery: Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław, jednak już od dłuższego czasu było oczywiste, że to za mało. Dlatego podjęto decyzję, że także załogi w Lublinie i Poznaniu podejmą dyżury 24 godziny na dobę.
„Taka decyzja pozwoli na zwiększenie dostępności załóg HEMS w ich rejonie działania w zakresie lotów do zdarzeń i zachorowań oraz realizacji transportów międzyszpitalnych” – informuje LPR na swojej stronie. – „Dodatkowo powoduje to też zwiększenie potencjału w porze nocnej, który będzie mógł być wykorzystywany w zdarzeniach z dużą liczbą poszkodowanych”.

Jak przypomina LPR, początkowo załogi HEMS dyżurowały od wschodu do zachodu słońca, co oznaczało, że w porze zimowej dyżur kończył się już koło godziny 15.00. Jednak po wymianie floty śmigłowców na nowe, która zakończyła się w 2011 roku, rozpoczęto wdrażanie stopniowego wydłużania dyżurów w bazach. Od lipca 2011 roku jako pierwsza całodobowe dyżury zaczęła pełnić załoga z Warszawy, a do niej stopniowo dochodziły kolejne lokalizacje. Bazy niecałodobowe pracowały od godziny 7.00 do 20.00 – taka decyzja zapadła w 2020 roku.

Dzięki dołączeniu Poznania i Lublina do baz całodobowych będzie już sześć takich baz na terenie Polski.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 2 stycznia? (LISTA)

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 2 stycznia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Wschowa
2 stycznia 2024 r. w godz. 07:30 – 11:30
gm. Wschowa: Dębowa Łęka nr 59C (dz. 460/1), 59D (dz. 460/2).

Obszar Wągrowiec
2 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
Wągrowiec ul. Farna 5.

Obszar Poznań Grunwald
2 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 13:00
Poznań: ul. Porazińskiej 1, 3, od 24 do 48 parzyste.

Obszar Gortatowo
2 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
Gortatowo: ul. Zbożowa, ul. Chlebowa 22.

Obszar Poznań Nowe Miasto
2 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 10:30
Poznań: ul. Poznańskie Sady od 1 do 19 nieparzyste, od 2 do 14 parzyste, ul. Ostrowska 401, 407, 415, 419, 423.

Obszar Kościan
2 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 15:00
gm. Kościan: Nowy Lubosz ul. Ogrodowa nr 50 (dz. 131/9), działki nr 132/3 i 4.

Obszar Przemęt
2 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 14:00
gm. Przemęt: Błotnica ul. Dworcowa nr 2; ul. Szkolna nr 1, 2, 4; ul. Wiejska nr 1 do 18, 19 do 27 nieparzyste; ul. Jeziorna, Kasztanowa, Krótka, Ogrodowa, Słoneczna, Wąska – całe ulice.

Obszar Duszniki
2 stycznia 2024 r. w godz. 10:00 – 14:00
Gmina Duszniki miejscowość Duszniki ul. Stawna 2, 4, 6, 8, 10, 15, 17, 19, 23, 25, 27, 29, działki nr 883/20, 883/21, 883/23, 883/29, 883/30, 883/32, Apteka Tradycji Anna Woźniak,

Obszar Miasteczko Krajeńskie
2 stycznia 2024 r. w godz. 10:00 – 13:00
miejscowość Brzostowo Stare, miejscowość Arentowo, miejscowość Grabionna nr 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, dz. nr 226/1, 234/1, 243.

Wielkopolska ma dwa nowe miasta!

0

Rychtal w powiecie kępińskim i Mieścisko w powiecie wągrowieckim – obie miejscowości od 1 stycznia są już miastami, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów. Starania o zmianę statusu trwały ponad rok.

Jak informowaliśmy w lipcu 2023 roku, MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. W rozporządzeniu znalazły się 34 miejscowości, z czego aż 11 w województwie mazowieckim, a 2 – w Wielkopolsce. Rada Ministrów projekt przyjęła, a rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2024 roku. Rychtal i Mieścisko są już miastami i w obu przypadkach oznacza to przywrócenie statusu utraconego przed kilkudziesięciu laty.

Starania o ponowne zostanie miastami zajęły władzom Rychtala i Mieściska sporo czasu. Niezbędne było przeprowadzenie konsultacji społecznych na temat zmiany statusu wśród mieszkańców, a później przyjęcie stosownych uchwał przez rady gmin – w Rychtale nastąpiło to 17 lutego 2023, a w Mieścisku 27 lutego. Obie propozycje otrzymały pozytywną rekomendację MSWiA, więc gminy zaczęły się przygotowywać do uroczystego powitania nowego statusu.

Rychtal przygotował specjalną uroczystość sylwestrową z tej okazji – mieszkańcy zebrani na rynku wspólnie powitali Nowy Rok już w mieście Rychtal z koncertem i efektowną oprawą świetlną.
„W jednej z najbardziej oczekiwanych nocy w roku, Gmina Rychtal zaprasza wszystkich na niezapomniany Sylwester na Rychtalskim Rynku, który będzie miał wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców i przyjaciół tego malowniczego miejsca” – poinformowały władze miasta na profilu na Facebooku. – „01 stycznia 2024 r. to nie tylko pierwszy dzień nowego roku, ale także moment, w którym Rychtal oficjalnie odzyskuje prawa miejskie. Zapraszamy Was do Rychtala na Rynek od godziny 22:00, aby wspólnie powitać nie tylko Nowy Rok, ale także nowy etap w historii Naszej miejscowości. Centralnym punktem wydarzenia będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji odzyskania przez Rychtal praw miejskich. To historyczne wydarzenie, które z pewnością zostanie zapisane w kronikach miasta”.

Z kolei Mieścisko zaprasza na specjalną sesję rady miasta z tej okazji, o czy poinformował na Facebooku burmistrz Przemysław Renn.
„Nadchodzący Nowy Rok zarówno dla miejscowości Mieścisko jak i całej Gmina Mieścisko będzie wyjątkowy i historyczny!” – napisał. – „Zgodnie z decyzją Rady Ministrów dnia 1 stycznia 2024 roku Mieścisko odzyska prawa miejskie po 90 latach przerwy! Dlatego na mój wniosek, we wtorek 2 stycznia 2024 roku o godzinie 16.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Mieścisku, podczas której w podniosły sposób radni miejscy oraz Burmistrz Mieściska podpiszą „Akt o Doniosłości Chwili Przywrócenia Praw Miejskich Miejscowości Mieścisko”. Zostanie także wygłoszone okolicznościowe przemówienie – już nie Wójta, lecz po raz pierwszy burmistrza Mieściska.
Wszystko to odbędzie się w obecności wójtów i burmistrzów miast i gmin naszego powiatu oraz starosty wągrowieckiego, sołtysów sołectw naszej gminy, zaproszonych gości oraz oczywiście radnych miejskich”.

Ponieważ sala sesyjna nie pomieści wszystkich chętnych, sesja będzie transmitowana na żywo w internecie. A po jej zakończeniu, około godziny 17.30 jej uczestnicy przejdą w korowodzie prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą trasę od urzędu miasta do Domu Kultury w Mieścisku, gdzie czeka nas kolejna część obchodów: przemówienie burmistrza, pokaz świetlno – muzyczny i słodkie upominki dla wszystkich na pamiątkę tego wydarzenia.

Ćwiczenia na poligonie. W mieście może być głośno!

0

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu poinformowało, że od 1 do 31 stycznia na poligonie Biedrusko odbywać się będą ćwiczenia. To oznacza, że w okolicy może być głośno.

CSWLąd, jak podaje Centrum Zarządzania Kryzysowego UMP, planuje strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki, które będą się odbywać od poniedziałku do soboty w godz. 8.00-15.00 i 18.00-00.00.
„Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół” – informuje CZK UMP. – „Ponadto, w związku z planowanym użyciem uzbrojenia, dla którego strefa bezpieczeństwa obejmuje również rzekę Wartę, istnieje potrzeba zamknięcia dla żeglugi drogi wodnej znajdującej się w granicach poligonu Biedrusko”.

Zamknięcie dotyczy odcinka rzeki od 209,50 do 216 km, obowiązuje 30 stycznia w godz. 8.00 – 00.00 oraz 31 stycznia w godz. 8.00 – 15.00.

CSWLąd przypomina również, że teren poligonu Biedrusko stanowi teren zamknięty Resortu Obrony Narodowej, nie ma tam dróg publicznych, wszelkie formy rekreacji i turystyki są zabronione, a poruszać się po nim można wyłącznie na podstawie przyznanych uprawnień (przepustek).

Szczepienia przeciw covid-19. Gdzie można się zaszczepić w Poznaniu?

0

Nowe szczepionki przeciw covid-19, a dokładniej wariantowi „kraken” są dostępne w Poznaniu od początku grudnia. Władze miasta zachęcają do szczepień zwłaszcza osoby z grupy ryzyka.

W poznańskich placówkach tak jak w całym kraju dostępna jest szczepionka Nuvaxovid firmy Novavax, którą może przyjąć każdy, kto ukończył 12 lat i wcześniej nie szczepił się przeciw covid-19 lub szczepił się dawniej niż 6 miesięcy temu. Takie osoby mogą przyjąć szczepionkę w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Natomiast ci, którzy jeszcze nie szczepili się przeciw covid-19, powinny przyjąć 2 dawki preparatu w odstępie 3 tygodni.

„Zaszczepić powinny się zwłaszcza osoby z tzw. grup ryzyka” – informują władze Poznania. – „W wieku powyżej 60 lat, w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu covid-19, pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym”.

Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. Pacjenci mogą się na nie zapisać bezpośrednio w placówce, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta oraz przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl.

Szczepienia prowadzą następujące placówki medyczne (ich listę można także znaleźć na stronie rządowej):

1 MR Poznań – Serbska Poznań Serbska 11
2 Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym SPZOZ ul. Szwajcarska 3
3 LX Poznań – Wichrowa Poznań Wichrowa 1A
4 Punkt szczepień Szpital Podolany Poznań ul. Straży Ludowej 37
5 Poradnia Lekarza Rodzinnego Poznań Ziębicka 16A

6 APTEKA WIELKOPOLSKA POZNAŃ ALEJE SOLIDARNOŚCI 42
7 Przychodnia Lekarzy Rodzinnych „ZDROWIE” Kórnik Poznańska 34 A
8 APTEKA „DLA CIEBIE POZNAŃ JAGIELLOŃSKIE 121D
9 NZOZ Przychodnia Lekarza Rodzinnego „SALVITA” POZNAŃ OS.LECHA 120
10 NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Mariola Karolak-Tomczuk POZNAŃ Świt 34/36 lokal E

11 NZOZ ADMEDICA – Szczepankowo Poznań Szczepankowo 94a
12 NZOZ JUTRO MEDICAL ŚWIĘTEGO LEONARDA 4 Poznań św. Leonarda 4
13 Poradnia Lekarza Rodzinnego Specjaliści „Familia” A.M.Kamińscy Poznań Chojnicka 58
14 APTEKA WIELKOPOLSKA POZNAŃ OSIEDLE KOSMONAUTÓW 104
15 APTEKA KONICZYNKA POZNAŃ POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH 14 b

16 Wielkopolskie Centrum Medycyny Rodzinnej Poznań os. Bohaterów II Wojny Światowej 33
17 Punkt szczepień Biedrusko Poznańska 39
18 PL CERTUS Centrum Medyczne Nr 1 Poznań Marcelińska 90
19 Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego „AMICOR” Nekla Poznańska 33
20 NOVA-MED BODAK I WSPÓLNICY SPÓŁKA JAWNA Poznań B. Chrobrego 118

21 APTEKA DOZ APTEKA. DBAM O ZDROWIE. APTEKA ŚW. ŁAZARZA Poznań Głogowska 107
22 Gabinet szczepień (Przychodnia Gaudium) POZNAŃ POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH 8
23 Poradnia lekarza rodzinnego Poznań os. Bolesława Chrobrego 101
24 SPECJALISTYCZNE CENTRUM MEDYCZNE LACUSMED Poznań Rzeszowska 1A
25 Gabinet pielęgniarki środowiskowo – rodzinnej Poznań Zwycięstwa 125

26 Przychodnia lekarza rodzinnego AlfaMed.pl Poznań os. Powstańców Warszawy 5e
27 PL CERTUS Centrum Medyczne Nr 3 Swarzędz Poznańska 15
28 APTEKA WIELKOPOLSKA POZNAŃ WICHROWE WZGÓRZE 121 A
29 PL CERTUS Centrum Medyczne nr 4 Poznań Oś. Wichrowe Wzgórze 122
30 Poradnia Lekarza Rodzinnego Poznań Osiedle Bolesława Chrobrego 118

31 Punkt szczepień POZNAŃ PIĄTKOWSKA 124A
32 APTEKA DLA CIEBIE POZNAŃ OGNIK 18
33 SUPERMED” SPÓŁKA CYWILNA, poradnia POZ Poznań os. Bolesława Chrobrego 118
34 Przychodnia Lekarska Poznań Os.Orła Białego 103
35 Punkt szczepień Przychodnia Medycyny Rodzinnej BIG-MED Poznań Starołęcka 52

36 Punkt szczepień MediRaj Poznań Obornicka 227
37 Centrum Medyczne HCP Poznań 28 Czerwca 1956 194
38 NASZE ZDROWIE, K. PLESIŃSKI I PARTNERZY Poznań Strzeszyńska 63
39 Gabinet szczepień Poznań Szczepankowo 72d
40 Punkt szczepień Poznań Winiary 52

41 Punkt szczepień – Nad Stawem Koźmin Wielkopolski Poznańska 10 B
42 CENTRUM MEDYCZNE POLMED POZNAŃ GÓRECKA 1
43 DELMED S.C. LIDIA WOJTKOWIAK, NATALIA WOJTKOWIAK Poznań Os. Bohaterów II wojny światowej 29
44 Przychodnia Specjalistyczna „HIPOKRATES Poznań Literacka 47 A
45 NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Mariola Karolak-Tomczuk POZNAŃ Świt 34/36/E1

46 Uniwersytecka Przychodnia Lekarsko-Stomatologiczna UNIMDYK Poznań ul. Grunwaldzka 6
47 Przychodnia Gaudium Vitae Punkt szczepień Poznań Mogileńska 10
48 APTEKA „WIELKOPOLSKA POZNAŃ POLNA 40
49 APTEKA WIELKOLPOLSKA POZNAŃ MARYSIEŃKI 25
50 NZOZ PORADNIA LEKARZA RODZINNEGO EWA KOWALSKA-ANIOŁA POZNAŃ Świt 34/36/E1

51 SZLACHETNE ZDROWIE K. MURAWSKA, W. MANIA, E. MICHALCZAK Poznań Muszkowska 1
52 Przychodnia lekarza rodzinnego AlfaMed.pl Stare Żegrze Poznań os. Stare Żegrze 14
53 Poradnia (gabinet) lekarza POZ Poznań Al. Solidarnośći 36
54 Punkt szczepień Wielkopolskie Centra Medyczne Remedium Poznań os. St. Batorego 80A L
55 MED – POLONIAPoznań Starołęcka 42

56 APTEKA ŚW. KAMILA POZNAŃ LUDWIKA ZAMENHOFA 133
57 ZDROWA WIELKOPOLSKA POZNAŃ KĄCIK 5
58 APTEKA SUB ROSA Koziegłowy ul.Poznańska 28
59 APTEKA ROSA POZNAŃ RYNEK ŁAZARSKI 7
60 APTEKA SUPER-PHARM POZNAŃ PÓŁWIEJSKA 42

61 APTEKA WIELKOPOLSKA POZNAŃ OSIEDLE PIASTOWSKIE 17
62 APTEKA PIOTRA I PAWŁA POZNAŃ SARMACKA 15
63 APTEKA POD JEMIOŁĄ POZNAŃ SIELSKA 32
64 APTEKA GEMINI Poznań os. Bolesława Chrobrego 101

Policja zatrzymała nastolatka. „Odpowie przed sądem rodzinnym”

0

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Czerwonaku podczas patrolu zatrzymali 14-latka. Jest podejrzany o malowanie napisów na infrastrukturze kolejowej i stanie przed sądem rodzinnym.

Do zdarzenia doszło 28 grudnia.
– „Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Czerwonaku podczas służby patrolowej w miniony czwartek najechali na sytuację, gdy nieletni sprawca malował napisy na infrastrukturze kolejowej PKP” – poinformowali policjanci na swoim profilu na Facebooku. – „14 letni „artysta” za popełniony czyn karalny odpowie przed sądem rodzinnym”.

Przy tej okazji policjanci przypominają, że za umieszczanie w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenia, plakatu, afisza, apelu, ulotki, napisu lub rysunku albo wystawianie ich na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem grozi kara ograniczenia wolności albo grzywna. Natomiast za zniszczenie mienia ruchomego – jak w tym przypadku infrastruktury PKP – grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Strażacy wyłowili mężczyznę z rzeki. Spadł do wody z mostu Jordana

0

Poznańscy strażacy wyciągali z Cybiny mężczyznę, który spadł do wody z mostu Jordana. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, a policja bada okoliczności wypadku.

Do zdarzenia doszło 1 stycznia po godzinie 11.00. Straż pożarna otrzymała informację, że mężczyzna spadł z mostu Jordana do Cybiny. Na miejsce ruszyły trzy zastępy strażaków oraz policja. Strażacy wydostali mężczyznę z wody – był nieprzytomny, więc rozpoczęli jego reanimację. Udało się przywrócić mu funkcje życiowe, a karetka zabrała go do szpitala.

Policjanci ustalają tożsamość mężczyzny, a także okoliczności i przyczyny wypadku.

Dwumiesięczna dziewczynka z obrażeniami. Rodzice zatrzymani

0

19-letnia kobieta i 30-letni mężczyzna zostali zatrzymani przez policję. Ich dwumiesięczna córeczka trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami.

Dziecko zostało przywiezione do szpitala w Kępnie 30 grudnia wieczorem przez matkę, mieszkankę miejscowości Zosin w powiecie kępińskim. Jak powiedział Radiu SUD st. sierż. Rafał Stramowski, oficer prasowy KPP Kępno, obrażenia dziewczynki są na tyle poważne, że przewieziono ją karetką do szpitala w Poznaniu. Lekarze stwierdzili, że wymaga specjalistycznej opieki neurochirurgicznej ze względu na pękniecie czaszki.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa policjanci zatrzymali więc oboje rodziców dziecka i pod nadzorem prokuratora ustalają okoliczności zdarzenia.

Tragedia na Łazarzu. Jedna osoba nie żyje

0

Straż pożarna została wezwana do jednego z budynków przy ulicy Łukaszewicza w Poznaniu. Prawdopodobnie doszło tam do zatrucia tlenkiem węgla. Niestety, ofiary nie udało się uratować.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla 1 stycznia około godziny 9.00 rano. Na miejscu okazało się, że w mieszkaniu znajduje się nieprzytomny mężczyzna w wieku około 60 lat, a urządzenia pomiarowe wskazują wysoki poziom tlenku węgla w pomieszczeniu.

Strażacy rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową mężczyzny, jednak na pomoc było już za późno i nie udało się go uratować.

Jak minął sylwester w stolicy Wielkopolski?

0

Prawie 80 interwencji odnotowali w sylwestrową noc poznańscy strażacy – na szczęście większość dotyczyła płonących koszy na śmieci i nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Jeszcze 31 grudnia przed godziną 18.00 strażacy interweniowali w mieszkaniu przy ulicy Chociszewskiego, gdzie doszło do zasłabnięcia kobiety. Powodem był prawdopodobnie ulatniający się czad. Dwie osoby podtrute gazem trafiły do szpitala.

Strażacy wyjeżdżali też do ponad 60 pożarów tej nocy, ale były to głównie pożary śmietników, opakowań po fajerwerkach lub traw, będące efektem puszczania fajerwerków. Przy ulicy Roosevelta zapalił się słup energetyczny – ogień gasił jeden zastęp strażaków.

Strażacy w sylwestrową noc nie odnotowali żadnych poważnych zdarzeń – ani poważnych urazów. Noc oceniają jako spokojną.

Koncert Noworoczny, Koncert Wiedeński. Na co warto się wybrać w Poznaniu w Nowym Roku?

0

Tydzień od 1 do 4 stycznia 2024 to zdecydowanie czas na odpoczynek po świątecznych i sylwestrowych szaleństwach. Ale jeśli ktoś zapragnie rozrywki kulturalnej – ma w czym wybierać!

Poniedziałek, 1 stycznia

AKADEMIA PANA KLEKSA
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38
1 stycznia 2024 @ 14:00

To nowa ekranizacja klasycznej bajki Brzechwy, przedstawiającej historię dziewczynki, Ady Niezgódki,która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności dzięki pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa.
Szczegóły tutaj

DREAM SCENARIO
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
1 stycznia 2024 @ 16:30

Paul (Nicholas Cage), sympatyczny, ale bardzo zwyczajny profesor akademicki, nagle zaczyna pojawiać się w snach milionów obcych ludzi. Wszyscy zadają sobie pytanie: dlaczego akurat on i zaczynają przyglądać się życiu profesora…
Szczegóły tutaj

KONCERT NOWOROCZNY
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
1 stycznia 2024 @ 18:00

Filharmonicy poznańscy pod dyrekcją Adama Banaszaka tradycyjnie zapraszają na Koncert Noworoczny. W programie fragmenty słynnych oper, operetek, musicali i przeboje znad Dunaju, a jako solistka wystąpi Magdalena Stefaniak – sopran.
Szczegóły tutaj

Wtorek, 2 stycznia

Kino bez barier: Poprzednie życie
CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
2 stycznia 2024 @ 11:00

Nora i Hae Sung dorastali razem w Korei Południowej, ale los ich rozdzielił i spotykają się dopiero już jako dorośli w Nowym Jorku. Język: angielski i koreański z polskimi napisami, polską audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Środa, 3 stycznia

Przypadek Mikołaja Ś.
Teatr Animacji, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
3 stycznia 2024 @ 09:30, 11:30

Świąteczny i bardzo musical, którego bohaterowie muszą zmierzyć się z niezwykłym wyzwaniem: dzień przed Bożym Narodzeniem Święty Mikołaj stracił pamięć i nie wie kim jest. Kto ruszy mu na ratunek?

Koncert Wiedeński z Gwiazdami 2024
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
3 stycznia 2024 @ 16:00, 19:00

Orkiestra Królewska pod dyrekcją Woytka Mrozka zaprezentuje najpiękniejsze arie i duety wszech czasów, a będą jej towarzyszyć znakomici soliści: Agata Sava – mezzosopran, Barbara Gutaj – sopran, Nazar Tatsyshyn – tenor, Andrzej Witlewski – bas, Marjan Lomaha – skrzypce solo, a także soliści Baletu Opery Lwowskiej.
Szczegóły tutaj

Koncert kolęd
Teatr Wielki, ul. Fredry 9, Poznań
3 stycznia 2024 @ 18:00

Koncert kolęd w wykonaniu chóru poznańskiej opery składający się z najpiękniejszych kolęd i pastorałek, tych znanych bardziej i mniej.

DESZCZOWA PIOSENKA
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
3 stycznia 2024 @ 19:00

Don Lockwood jest jedną z najpopularniejszych gwiazd kina lat 20. ubiegłego wieku i stoi u szczytu kariery – ma pieniądze, wygląd amanta, tłumy wielbicieli, a w perspektywie kolejne główne role. Ale kino przechodzi właśnie rewolucję dźwiękową – czy gwiazdor poradzi sobie z tym wyzwaniem?
Szczegóły tutaj

Czwartek, 4 stycznia

Spektakl – Przypadek Mikołaja Ś.
Teatr Animacji, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
4 stycznia 2024 @ 09:30, 11:30

Świąteczny i bardzo musical, którego bohaterowie muszą zmierzyć się z niezwykłym wyzwaniem: dzień przed Bożym Narodzeniem Święty Mikołaj stracił pamięć i nie wie kim jest. Kto ruszy mu na ratunek?

CZERWONE NOSY
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
4 stycznia 2024 @ 18:00

CZERWONE NOSY, tym razem w reżyserii nie Eugeniusza Korina, a Jana Klaty, wracają do Teatru Nowego. Spektakl jest osadzony w nowych okolicznościach, a konkretnie w pandemii, i będzie krzykiem artystów w tych trudnych czasach.
Szczegóły tutaj

DESZCZOWA PIOSENKA
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
4 stycznia 2024 @ 19:00

Don Lockwood jest jedną z najpopularniejszych gwiazd kina lat 20. ubiegłego wieku i stoi u szczytu kariery – ma pieniądze, wygląd amanta, tłumy wielbicieli, a w perspektywie kolejne główne role. Ale kino przechodzi właśnie rewolucję dźwiękową – czy gwiazdor poradzi sobie z tym wyzwaniem?
Szczegóły tutaj

Z Wiednia do Poznania
Akademia Muzyczna, Aula Nova, plac Stefana Stuligrosza 1, Poznań
4 stycznia 2024 @ 19:00

Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dyrekcją ppłk Pawła Joksa wykona utwory Rossiniego, Straussa, Mozarta i oczywiście obowiązkowy Marsz Radeckiego Johanna Straussa.

Pożar na Łazarzu. Osiem zastępów strażaków

0

W jednym z mieszkań na drugim piętrze kamienicy przy ul. E. Orzeszkowej w Poznaniu doszło do pożaru. Strażacy musieli ewakuować trzy osoby przy pomocy drabiny.

Pożar zauważono 30 grudnia po godzinie 17.00, jak informują wielkopolscy strażacy. Na miejsce wysłano osiem zastępów straży pożarnej. Okazało się, że w mieszkaniu są trzy osoby i trzeba je było ewakuować przy pomocy drabiny. Wszyscy zostali przekazali ratownikom medycznym ze względu na podejrzenie podtrucia dymem.

Strażacy przeszukali też pozostałe pomieszczenia mieszkania, ale na szczęście nikogo tam już nie było. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.

Kobieta utonęła w Warcie

0

Kolscy strażacy wyłowili z Warty 35-letnią kobietę. Niestety, mimo rozpoczętej reanimacji nie udało się jej uratować. Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Jak poinformował portal „e-kolo” rzecznik prasowy kolskiej policji, najpierw przechodzień zauważył ubranie w wodzie, w rejonie przystani kajakarskiej. Powiadomił służby, które natychmiast udały się na miejsce znalezienia ubrania i rozpoczęły poszukiwania ich właściciela.

Poszukiwania nie trwały długo – w pobliżu znalezionych ubrań strażacy znaleźli ciało kobiety. Wyciągnięto ja na brzeg i rozpoczęto reanimację, jednak nie udało się przywrócić funkcji życiowych i lekarz stwierdził zgon.

Policjanci ustalili tożsamość zmarłej – to 35-letnia mieszkanka Koła. Teraz funkcjonariusze pod nadzorem prokuratury badają przyczyny i okoliczności śmierci kobiety.

Nie będzie sylwestra na Łazarzu

0

Sylwester na skwerze Eki z Małeki, który odbywał się od 8 lat, w tym roku już się nie odbędzie. Otwarta Strefa Kultury, która go organizowała, już nie istnieje i nie było komu go zorganizować.

O tym, że nie będzie sąsiedzkiego sylwestra, już kilka miesięcy temu informował portal „lazarz.pl”. Organizatorem sylwestra była Otwarta Strefa Kultury, czyli Agnieszka Szablikowska-Trusewicz i Łukasz Trusewicz, którzy prowadzili Inkubator Kultury Pireus na rogu Głogowskiej i Gąsiorowskich. Ale twórcy strefy przenieśli się do Warszawy – jak powiedzieli portalowi w Poznaniu klimat dla ich działań od dłuższego czasu był mało przychylny, a na proponowane działania miasto nie miało pieniędzy. Rada Osiedla Święty Łazarz jak co roku przeznaczyła na sylwestra 10 tys. zł, ale ta kwota z trudem wystarczyłaby na nagłośnienie, które kosztuje 6 tys. zł. W dodatku władze Poznania nakładały na organizatorów sylwestra obowiązek posprzątania całej ulicy Małeckiego razem z Rynkiem Łazarskim, argumentując, że to prywatna impreza.

Dlatego działacze postanowili przenieść się do Warszawy, gdzie, jak mówili, zaoferowano im na działalność lokal w śródmieściu koło Centrum Nauki Kopernik – a przy tym za o wiele mniejsze pieniądze niż w Poznaniu.

Sylwester się więc nie odbędzie – i w związku z tym nie wiadomo, czy na Małeckiego nie wróci poprzednia wersja tej imprezy, która polegała na paleniu starych mebli i koszy na śmieci. Policjanci licznie musieli obstawiać ten rejon miasta w noc sylwestrową. Po każdej nocy było też sporo zatrzymanych.

Sylwester na skwerze Eki z Małeki organizowany od 2017 roku sprawił, że palenie mebli przestało się odbywać, a policjanci w tej części Łazarza nie byli potrzebni. Jak teraz będzie tam wyglądała noc sylwestrowa?

Kolejny chodnik po remoncie. Będzie bezpieczniej

0

Zarząd Dróg Miejskich zakończył budowę chodnika po południowej stronie ul. Lawendowej na osiedlu Kwiatowym. Teraz będzie tam bezpieczniej.

Chodnik został wybudowany na odcinku od ul. Szarotkowej do Floksowej.
– Z nowego chodnika skorzystają nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale głównie najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego: uczniowie udający się na lekcje lub by aktywnie spędzić czas na pobliskim boisku – podkreśla Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa ZDM. – Dzięki inwestycji wygodnie i bezpiecznie można dojść między innymi do Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 czy też na pobliskie boisko Orlik.

Chodnik został wybudowany z płyt o wymiarach 50x50cm, przy ulicy powstał także kanał technologiczny i dwa nowe przejścia dla pieszych, przy których zostały zamontowane maty fakturowe dla osób z dysfunkcjami wzroku. Obniżono tez krawężniki, by ułatwić poruszanie się osobom z ograniczona sprawnością. Całkowity koszt prac wyniósł prawie 500 tysięcy złotych.