sobota, 24 lutego, 2024

Mieszkania dla poznaniaków od ZKZL. Spółka podsumowała rok

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przekazał 555 mieszkań poznańskim rodzinom w 2023 roku. – Spółka skutecznie realizuje powierzoną misję – uważa Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL.

– Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych od kilku lat dynamicznie zwiększył liczbę przekazywanych mieszkań poznaniakom – podkreśla rzecznik. – Efekty są wypadkową kilku ważnych czynników: spółka oddaje coraz więcej nowych inwestycji, skuteczniej zagospodarowuje pustostany oraz proponuje mieszkańcom ciekawe programy mieszkaniowe. Warto tutaj zaznaczyć, że dzięki alternatywnym źródłom finansowania spółka zwiększyła budżet zarówno na modernizacje nowych kamienic, jak również na drobne remonty mieszkań, które mogą być szybciej przekazywane mieszkańcom.

W efekcie w 2023 roku spółka przekazała poznańskim rodzinom 555 mieszkań, czyli średnio 45 w miesiącu.
– Na ten znakomity wynik złożyły się mieszkania przekazywane w ramach miejskiej listy socjalnej i mieszkaniowej, jak również innowacyjne programy realizowane przez spółkę – wyjaśnia Łukasz Kubiak. – Od wielu lat sporą popularnością cieszy się program “Mieszkanie do remontu”. Zasady programu są przejrzyste i nie zmieniają się od lat. Lokale, które są przekazywane przez ZKZL przyszłym najemcom, należy wyremontować w terminie nie dłuższym niż pół roku. W tym czasie osoby, które zadeklarują udział w programie, nie płacą czynszu, a po wykonaniu wszystkich prac remontowych podpisują umowę najmu na czas nieokreślony. Tylko w tym roku dzięki udziałowi w programie blisko 50 rodzin znalazło nowe lokum.

Nowym programem mieszkaniowym, który rozpoczął się w IV kwartale ubiegłego roku jest Społeczna Agencja Najmu, która pośredniczy między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych.
– To doskonała oferta dla osób, które mają zbyt wysokie dochody, żeby uzyskać mieszkanie komunalne od miasta, a jednocześnie nie mają wystarczających środków na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym i nie mają zdolności kredytowej – tłumaczy rzecznik. – Pierwsza, pilotażowa edycja zakłada zapewnienie 100 nowych mieszkań poznaniakom. Pierwsze umowy zostały podpisane pod koniec 2023 roku. Dzięki temu pierwsze osoby w ramach tego innowacyjnego programu zamieszkały już w nowych lokum.

ZKZL cały czas pracuje nad zwiększeniem liczby mieszkań przekazywanych poznaniakom.
– Nowe inwestycje oraz trwające remonty z pewnością przyczynią się do poprawy jakości i ilości mieszkań komunalnych – zaznacza Łukasz Kubiak. – Zapewnienie komfortu poznaniakom jest dla spółki priorytetem i liczymy, że ten komfort z roku na rok będzie wzrastał.

Źródło: ZKZL
Strona głównaPoznańMieszkania dla poznaniaków od ZKZL. Spółka podsumowała rok