sobota, 24 lutego, 2024

Policyjny pościg za kierowcą. Nie zatrzymał się do kontroli

Kierowca rovera nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Średzcy policjanci zatrzymali po krótkim pościgu – także na piechotę.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. 2 stycznia w ramach działania “Trzeźwy poranek” kontrolowali kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu w samej Środzie i w gminie gminie Nowe Miasto nad Wartą.

Około godziny 5.30, podczas kontroli na ulicy Strzeleckiej w Środzie, kierujący samochodem marki Rover nie zatrzymał się na wezwanie funkcjonariuszy i zaczął uciekać w kierunku obwodnicy.
– Mundurowi bez chwili zawahania wsiedli do radiowozu oznakowanego i rozpoczęli pościg za pojazdem używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych – poinformowała sierż. Angelika Środa, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej. – Kierujący, aby zmylić funkcjonariuszy, kontynuował jazdę ulicą Krajewskiego bez włączonych świateł mijania. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów skręcił w drogę gruntową przy osiedlu Wyszyńskiego, gdzie pozostawił swój pojazd i dalej kontynuował ucieczkę pieszo. Jeden z funkcjonariuszy wybiegł z radiowozu i udał się w pościg za mężczyzną, drugi zaś kontynuował pościg radiowozem. W okolicy ronda przy ul. Topolskiej i Weychana policjant wydał polecenie z prośbą do osób idących chodnikiem, aby zatrzymali mężczyznę. Piesi próbowali pomóc funkcjonariuszom, niestety uciekinier wyrwał się z ujęcia i wbiegł na teren parkingu piekarni przy ul. Weychana. Dzięki przechodniom, którzy spowolnili mężczyznę, policjantowi udało się go zatrzymać.

Uciekającym kierowcą okazał się 25-letni mieszkaniec gminy Kórnik. Kontrola na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazała, że miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.
– Po sprawdzeniu w systemach policyjnych okazało się również, że 25-latek miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami, gdyż już wcześniej prowadził pojazd będąc w stanie nietrzeźwości – podkreśla oficer prasowa.

Teraz mężczyzna odpowie przed sądem za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i po cofnięciu uprawnień oraz za niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego, a także za dwa wykroczenia: niestosowanie się poleceń wydawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego i prowadzenie pojazdu bez wymaganych świateł.

Mężczyźnie grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Źródło: KPP Środa Wielkopolska
Strona głównaŚroda WielkopolskaPolicyjny pościg za kierowcą. Nie zatrzymał się do kontroli