Strona główna Blog Strona 2208

Blues z Texasu w Poznaniu – Ulrich Ellison & Tribe

0
Bluesowa rewelacja prosto z amerykańskiego Teksasu! Ulrich Ellison & Tribe promują swój najnowszy album „Live at Antone’s”  koncertem w klubie Blue Note w Poznaniu.

Ulrich Ellison urodził się w Austrii, w Grazu. Początkowo grał na pianinie klasycznym i został przyjęty do Johann Josef Fux Konservatorium. Jego kariera jako gitarzysty rozpoczęła się po przeprowadzce do Wiednia, gdzie studiował muzykę na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Wiedniu , grając w kilku austriackich aktach popowych i rockowych. W 2007 roku Ellison przyjechał do Stanów Zjednoczonych na stypendium Fulbrighta i studiował gitarę jazzową w Sarah and Ernest Butler School of Music na University of Texas w Austin. Ulrich Ellison zrobił wszystko, żeby jego nazwisko było wymieniane w rozmowach o największych teksańskich gitarzystach – jest zwycięzcą International Downbeat Awards oraz Austin Music Awards (Best Instrumental, Best New Band, Best Roots Rock). W 2010 roku założył Ulrich Ellison Trio i od tego czasu rozwinął swoje brzmienie w kilku formacjach i różnych składach.

Dzięki wrażeniu jakie robi na publiczności i perfekcyjnemu opanowaniu gitary, konkuruje z najlepszymi gitarzystami świata. Jego gra i bezproblemowe łączenie różnorodnych stylistyk – bluesa, rocka i jazzu, głos oraz styl grania pozostawiają niezapomniane wrażenie.

Ulrich Ellison & Tribe wrócili do Europy, aby zaprezentować swój najnowszy live album „Live at Antone’s”, który został nagrany w słynnym Home Of The Blues w Austin.

Zespół wystąpił w składzie:  Ulrich Ellison – gitara, wokal, Sabine Ellison – gitara basowa, wokal, Jason McKenzie – perkusja.

mat. org. / Sławek Wąchała

Naukowcy z całego świata spotkają się w Poznaniu

0
Od 21 do 24 maja Poznań stanie się światową stolicą branży rolno-spożywczej. Po raz pierwszy w historii do Polski przyjedzie około dwustu najznamienitszych naukowców zajmujących się badaniami nad roślinami strączkowymi.

Podczas konferencji „Third International Legume Society Conference ILS3 2019” uczestnicy debatować będą nad korzyściami zdrowotnymi i środowiskowymi jakie możemy czerpać
z roślin strączkowych. Podkreśla to także podtytuł tegorocznej edycji wydarzenia „Legumes for human and planet health”. Wśród gości ILS3 pojawi się wiele szanowanych w świecie nauki nazwisk: m.in. Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Roślin Strączkowych (ILS) – prof. Kevin McPhee czy otwierający konferencję Christophe Salon (UMR Agroecology, INRA, Dijon, France).

ILS3 to międzynarodowa konferencja naukowa, która odbędzie się w Poznaniu w dniach od 21 do 24 maja 2019 roku, w Novotel & Ibis Poznań Centrum. Organizatorami wydarzenia ILS3 są: Międzynarodowe Stowarzyszenie Roślin Strączkowych (ILS), Instytut Genetyki Roślin PAN oraz Poznański Park Naukowo Technologiczny Fundacji UAM.

Głównym celem Konferencji jest wymiana doświadczeń dotyczących osiągnięć i wyzwań
w działalności badawczej nad roślinami strączkowymi. Szczególna uwaga prelegentów poświęcona zostanie wspieraniu interakcji i rozwijaniu współpracy pomiędzy programami badawczymi, a przedstawicielami różnych zainteresowanych stron: rolnikami, sektorem producentów nasion, pasz i żywności oraz konsumentami.

Poznań po raz pierwszy będzie gościł około dwustu przedstawicieli ośrodków naukowych, hodowców i reprezentantów branży rolno-spożywczej z całego świata. Ze względu na nieocenioną wartość naukową oraz zaangażowanie we współpracę młodych naukowców Konferencja „Third International Legume Society Conference ILS3 2019” została objęta Patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz Patronatem Polskiej Akademii Nauk.

Autor: mat. pras.

Sondaż wyborczy. PiS i KE całkowicie dominują

Według najnowszego sondażu wyborczego przeprowadzonego przez IBRIS, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na najwyższe poparcie w nadchodzących wyborach.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRIS dla „Dziennika Gazety Prawnej”, dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl.

Gdyby wybory odbyły się dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 37,9 proc, a Koalicja Europejska na 34,7 proc. To między tymi ugrupowaniami rozegra się walka o zwycięstwo.

Trzecie miejsce w sondażu zajęło ugrupowanie Roberta Biedronia. Na Wiosnę chce zagłosować tylko 7,5 proc. wyborców i jest to już kolejny rozczarowujący wynik ugrupowania. 5,5 proc. udało się zdobyć Kukiz’15 i Konfederacji. Autorzy badania wskazują na istotny wzrost poparcia tego drugiego ugrupowania, które we wcześniejszym sondażu mogło liczyć na 4,3 proc.

Ostatnie miejsce przypada Lewicy Razem, który zanotowała spadek poparcia i obecnie zagłosować na nią zamierza jedynie 2.16 proc. Jednocześnie ponad 6% wyborców nie wie jeszcze na kogo zagłosuje.

Kalisz: Milion złotych na renowację kamienic

0
Radni z Kalisza zdecydowali o przydzieleniu łącznie miliona złotych na rewitalizację kamienic położonych na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji.

Pieniądze otrzymało 13 podmiotów, z 44 wnioskujących (21 zostało odrzuconych ze względów formalnych). Wszystkie kamienice, które otrzymały dofinansowanie znajdują się w centrum miasta. Z pieniędzy otrzymanych od miasta, wszystkie podmioty będą musiały się rozliczyć do końca roku.

Dodatkowe fundusze mają zostać wydane na podniesienie standardów mieszkań w zabytkowych kamienicach oraz renowację ich elewacji.

Ostrów: Zmiany w sprzedaży biletów komunikacji miejskiej

Od 1 czerwca mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego czeka spora zmiana w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Bilety autobusowe będzie można kupować w 50 biletomatach, które pojawią się w pojazdach. Dodatkowo kolejne biletomaty mają się pojawić na kilku przystankach (ul. Głogowskiej, Konopnickiej, Raszkowskiej, Pl. 23 Stycznia i na Centrum Przesiadkowym).

– Te biletomaty przyjmują bilon, ale również obsługują karty płatnicze. Naturalnie są to urządzenia, które wydają resztę, ale zwracam uwagę że posługują się bilonem, a nie banknotami. Banknoty przyjmują tylko biletomaty stacjonarne, które będą rozlokowane w pięciu miejscach w Ostrowie Wielkopolskim – powiedział Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w rozmowie z Radiem Poznań.

Biletomaty mają być proste w obsłudze i działać w kilku językach. Co istotne, od 1 lipca, nie będzie już można kupić biletów komunikacji miejskiej bezpośrednio u kierowcy!

Źródło: Radio Poznań

Jarocin testuje segregację odpadów bio-kuchennych

0
20 maja rusza w Jarocinie pilotażowy program selektywnej zbiórki odpadów biodegradowalnych- kuchennych. Akcja potrwa do końca czerwca i obejmie swym zasięgiem wybrane ulice.

W pierwszym etapie pilotażu na poszczególnych osiedlach mieszkańców odwiedzą pracownicy Urzędu Miejskiego w Jarocinie, którzy udzielą szczegółowych informacji o wdrażaniu programu odbioru odpadów BIO-kuchennych. Już w trakcie tego spotkania właściciel posesji będzie mógł wybrać jedną z dwóch form segregacji tego rodzaju odpadów, podpisując stosowne oświadczenie.

Do wyboru będzie oświadczenie o wyrażeniu zgody na dostarczenie pojemnika na odpady biodegradowalne- kuchenne, za który nie będą pobierane dodatkowe opłaty. Podpisując je właściciel nieruchomości zobowiązuje się nie tylko do odbioru pojemnika, ale i regularnego zapełniania go odpadami BIO-kuchennymi, które odbierała będzie ta sama firma transportowa, co odbiera pozostałe odpady.

Z kolei drugie oświadczenie dotyczyć będzie rezygnacji z pojemnika na odpady biodegradowalne- kuchenne na rzecz prowadzenia przydomowego kompostownika.

Decyzja o rodzaju prowadzenia zbiórki – w pojemniku lub w kompostowniku – odpadów BIO-kuchennych należała będzie do właściciela nieruchomości.

Źródło: UM Jarocin

Poznań: Wartostrada pod lupą Strażników Miejskich

0
Siedmiu kierowców pozostawiło swoje samochody w pobliżu Wartostrady niezgodnie z przepisami. Strażnicy Miejscy zapowiadają częstsze kontrole tych rejonów.

Sześciu kierowców zostało ukaranych mandatami, a sprawa jednego z nich trafiła do sądu. – Dojazd do ogrodów działkowych Wartostradą w części Winograd (ul. Nadbrzeże) jest dozwolony, jednak bez możliwości parkowania – tłumaczą strażnicy. – Ulica Nadbrzeże objęta jest zakazem ruchu z możliwością dojazdu do ogrodów działkowych. Oznacza to, że samochód można pozostawić tylko na terenie ROD. Jednak z miejsc przeznaczonych do grillowania, które wyznaczone są wzdłuż Wartostrady, chętnie korzystają mieszkańcy, niekoniecznie działkowcy. Na spory ruch samochodów oraz wykorzystywanie trawników na parking zwrócili uwagę mieszkańcy, którzy nawet całymi rodzinami korzystają z uroków Wartostrady.

Strażnicy zapowiedzieli częstsze monitorowanie tego rejonu, szczególnie w dni wolne od pracy, po skargach mieszkańców, którzy twierdzili, że część kierowców z Wartostrady zrobiła sobie autostradę.

Miasto zbada stan muru oporowego nad Wartą

0
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Miasta Poznania ogłosił przetarg na wykonanie ekspertyzy stanu technicznego muru oporowego po lewobrzeżnej stronie rzeki Warty.

O tym, że mur oporowy jest w złym stanie technicznym nikogo nie trzeba przekonywać, stwierdza to badanie z 2010 roku, a także wcześniejsze opinie ekspertów Sądu Okręgowego i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Naprawa całej pozostałej kilkuset metrowej konstrukcji to ogromne koszty sięgające być może nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Przeprowadzony w 2002 roku remont niewielkiego fragmentu muru kosztował 1 mln zł.

Mieszkańcy i Rada Osiedla Stare Miasto od wielu lat interesują się trudną sytuacją geologiczną i hydrologiczną nad Wartą w rejonie ulicy Szyperskiej. W tym miejscu brzeg rzeki spaja ponad stuletni pruski mur oporowy, znajdujący się w złym stanie technicznym. W czerwcu 2016 roku Rada Osiedla przyjęła specjalną uchwałę zwracając się do Prezydenta Miasta Poznania o podjęcie koordynacyjnych działań zmierzających do ocalenia, zabezpieczenia i rewaloryzacji muru oporowego nad Wartą. Natomiast w sierpniu 2017 roku Andrzej Rataj, radny Rady Miasta Poznania i Przewodniczący Rady Osiedla wystosował odpowiednią interpelację do Prezydenta Miasta Poznania. Wszyscy te działania podejmowane były w trosce o bezpieczeństwo całego tego obszaru nad Wartą.

– Należy podkreślić, że Miasto zachowuje się tu odpowiedzialnie, biorąc na siebie koszty ekspertyzy stanu technicznego, ale pamiętać musimy także, że to Magistrat wydał tu niestety kolejne pozwolenia na budowę, a bloki z podziemnymi garażami wybudowane w bliskiej odległości od muru mają zapewne znaczny wpływ na sytuacje ziemną i hydrologiczną terenu, a także stan specyficznej konstrukcji – mówi Tomasz Dworek Wiceprzewodniczący Rady Osiedla.

W okolicy planowane są także kolejne inwestycje, według informacji Urzędu Miasta o odrzuconych (z różnych powodów) wnioskach o warunku zabudowy, przy murze miałyby powstać kilkupiętrowe bloki, stawiane przez jednego z deweloperów.

W kwietniu WGN zorganizował spotkanie dotyczące harmonogramu i kosztów przeprowadzenie stosownych badań na które zaprosił podmioty posiadające swoje działki i budynki nad rzeką: przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych przy ulicy Szyperskiej, a także spółek będących właścicielami nieruchomości w tej okolicy oraz Rady Osiedla Stare Miasto. Niestety przedstawiciel deweloper nie chciał rozmawiać z uczestnikami spotkania.

– Podstawowy problem dotyczy tego, kto poniesie koszty naprawy muru. Odmienne stanowiska mają tu różne organy Państwa i Samorządu. Zdaniem Powiatowego Inspektora to na barkach wspólnoty ciąży obowiązek naprawy muru. Sąd w jednym z postanowień zaznaczył, że koszty jego utrzymania ponosi ten, kto odnosi z niego korzyść, dziś jest to Skarb Państwa, bo konstrukcja chroni przed wodą grunty przybrzeżne i zachowuje linię brzegową – przypomina Tomasz Dworek.

W latach 2002 – 2003 wykonywany był remont 68 metrowej podwodnej i nawodnej części nabrzeża (dziś w sąsiedztwie znajduje się biurowiec). Remont został wykonany, jak czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Andrzeja Rataja – gdyż konstrukcja stanowiła zagrożenie katastrofą budowlaną.

Warto też przypomnieć, że fragment nabrzeża od strony ul. Estkowskiego miał być udostępniony poznaniakom. Taką deklarację w władze miasta złożyły w 2006 roku gdy budowa ogromnego budynku nad rzeką, w miejscu chłodni wywoływała społeczne protesty.

W czerwcu 2016 roku Rada Osiedla wystąpiła do Miejskiego Konserwatora Zabytków o wpisanie konstrukcji muru oporowego do rejestru zabytków. Niestety po tym wniosku Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił wpisania muru do rejestru ze względu na udział kilkuset stron w postępowaniu administracyjnym (wniosek dotyczył także fragmentów z ul. Czartoria i Chwaliszewo).

Decyzje Urzędu Miasta Poznania i problematyczne inwestycje deweloperskie powodują zaburzenia struktury przestrzennej i dawnego poznańskiego portu rzecznego, po którym nie pozostały już praktycznie żadne pozostałości. Istniejący budynek kapitanatu ma zostać obudowany w sposób bardzo kontrowersyjny. Jedyną spuścizną historyczną jest jeszcze mur oporowy.

– Warto zatem podjąć działania rewaloryzacyjne przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa, ale także pamięci historycznej i dziedzictwa starego portu rzecznego – podkreśla Andrzej Rataj przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto i radny miejski.

– Koszty remontu muru będą ogromne, zaskakujące jest również to, że biorąc pod uwagę sytuację własnościową nabrzeże nie będzie udostępnione poznaniakom – konstatuje radny Tomasz Dworek i dodaje, że Rada Osiedla Stare Miasto apelowała do prezydenta Miasta Poznania o racjonalną politykę przestrzenną w tym fyrtlu. Niestety realizowane i planowane inwestycje deweloperów spowodują w rejonie ulicy Szyperskiej jeszcze większe problemy urbanistyczne, brak zieleni, miejsc parkingowych i części wspólnej.

Planowane przez WGN działania obejmują m.in. inwentaryzację geodezyjną obiektu muru oporowego w części nawodnej i podwodnej na całym odcinku, sondowanie geodezyjne dna rzeki, wykonanie badań geotechnicznych. Efektem będzie Opracowanie aktualnych map sytuacyjno- wysokościowych terenu przy którym usytuowany jest mur oporowy wraz z mapą do celów projektowych.

Wśród zadań jest także określenie stanu prawnego działek objętych ekspertyzą, która powinna obejmować oprócz powyższych elementów określenie stanu technicznego różnych elementów konstrukcji zarówno ceglanych jak i stalowych.

Efektem całości prac będzie analiza wytrzymałości konstrukcji względem planowanego wykorzystania terenu za murem oporowym (w oparciu o wydane warunki zabudowy lub pozwolenia na budowę), rozwiązania techniczne zabezpieczenia muru oporowego, w tym określenie metody zabezpieczenia lub wzmocnienia konstrukcji oraz określenie wymaganego zakresu prac remontowych.

Autor: ROSM

Razem składa zawiadomienie do prokuratury. „Miejscem dla pedofilii jest więzienie”

Przedstawiciele partii Razem złożyli dzisiaj zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

W tle jest oczywiście film Tomasza Sekielskiego, „Tylko nie mów nikomu” oraz problem pedofilii w Kościele. Działacze partii Razem uważają, że istnieje podejrzenie, że arcybiskup Gądecki dysponował wiedzą na temat nadużyć duchownych i nie zawiadomił o tym fakcie prokuratury, co jest niezgodne z prawem.

– Na podstawie doniesień medialnych oraz raportu Konferencji Episkopatu Polski pt. „Wykorzystywanie seksualne osób małoletnich przez niektórych inkardynowanych do diecezji polskich duchownych oraz niektórych profesów wieczystych męskich zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce – wyniki kwerendy” przedstawionego podczas konferencji prasowej w dniu 14 marca 2019 r., zachodzi uzasadnione podejrzenie, że urzędnicy, funkcjonariusze i hierarchowie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie przekazali organom ścigania wiedzy na temat przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym osób poniżej 15 roku życia popełnionych przez osoby duchowne. – czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia.

– Można oczywiście zapytać dlaczego dzisiaj składamy to zawiadomienie. Przez prawie tydzień od wyświetlenia filmu, który obejrzało miliony Polaków w zasadzie nie słyszeliśmy o żadnych działaniach prokuratury w tym zakresie – wyjaśnił Amadeusz Smirnow, kandydat do Parlamentu Europejskiego.

– Najgorsza dla mnie jest bezradność, ponieważ ofiary ciągle są straumatyzowane, a sprawcy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności karnej – dodała Dorota Koszal, kandydatka do Parlamentu Europejskiego. – Miejscem dla pedofili jest więzienie. Polskie prawo jest takie samo dla wszystkich obywateli i obywatelek. Księża biskupi to również są obywatele Polscy.

Poznań Komeda Maraton – Noc Muzeów i więcej

0
Poznań Komeda Maraton czyli 24-godzinne wydarzenie muzyczne poświęcone twórczości Krzysztofa Komedy.
To jedyna taka impreza w Poznaniu, która 18 maja została zorganizowana w ramach Nocy Muzeów 2019.

„Maraton” połączył pokolenia poznańskich artystów, melomanów i fascynatów muzyki Krzysztofa Komedy oraz wszystkich zainteresowanych doświadczeniem gigantycznego, trwającego całą dobę koncertu z muzyką artysty. W ramach wydarzenia odbył się pokaz muzyki Komedy granej na żywo, a stworzonej do filmów, wraz z ich projekcjami.
Artyści zaproszeni do udziału w zespołach występujących w ramach niniejszego wydarzenia to młodzi poznańscy muzycy jazzowi. Wspólnie czarowali poznaniaków twórczością wielkiego artysty.

Malowanie obrazów do muzyki Komedy, niecodzienne recytacje poezji do muzyki jazzowej czy wystawa opracowanych rękopisów utworów muzycznych Komedy, to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego widowiska.

W Poznań Komeda Maraton wystąpili:
Stas Aleksandrowicz (perkusja)
Marta Bosowska (performance)
Jarosław Buczkowski (akordeon)
Roman Chraniuk (kontrabas)
Krzysztof Dys  (fortepian)
Maciej Fortuna (trąbka)
Seweryn Graniasty (saksofon altowy)
Piotr Kałużny (fortepian)
Mateusz Kaszuba (fortepian)
Nikodem Kluczyński (kontrabas)
Kacper Krupa (saksofon tenorowy)
Maciej Kociński (saksofon tenorowy, sopranowy)
Andrzej Konieczny (perkusja, elektronika)
Damian Kostka (kontrabas)
Dawid Kostka  (gitara)
Jakub Królikowski (fortepian)
Mariusz Kwaśniewski (audycja radiowa „na żywo”)
Jakub Miarczyński (perkusja)
Anna Mierzwa (recytacje)
Mikołaj Obrycki (malarstwo)
Artur Pacak (gitara)
Kajetan Pilarski  (perkusja)
Michał Rab (gitara)
Jacek Szwaj  (fortepian)
Zbigniew Wrombel (kontrabas)

Pomysłodawcą i reżyserem wydarzenia był Maciej Fortuna a zorganizowało je Stowarzyszenie Jazz Poznań ze szczególnym udziałem Dawida Kostki. Realizacja wydarzenia stała się możliwa dzięki wsparciu ze strony Miasta Poznań.

Mat. org. / Sławek Wąchała

Szamotuły: Wjechał samochodem do… stawu

0
Do niecodziennej sytuacji doszło pod Szamotułami. Kierowca zakończył swoją jazdę w… stawie.

Strażacy otrzymali informację o wypadku do którego miało dojść w miejscowości Wierzchaczewo gm. Kaźmierz 18 maja. Istniało ryzyko, że kierowca znajduje się w samochodzie.

– Oprócz dwóch zastępów wraz z łodzią z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Podrzewie, OSP Otorowo oraz Policja. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód, który znajdował się w stawie. Kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu – relacjonował mł. ogn. Łukasz Kawka ze Straży Pożarnej.

fot. PSP Szamotuły

Piast Gliwice mistrzem Polski, Lech przegrywa

0
Lech Poznań przegrał na wyjeździe z Piastem Gliwice 1:0 po kuriozalnym błędzie Matusa Putnockiego i Rafała Janickiego, a jedynego gola dla gospodarzy strzelił Piotr Parzyszek. Dzięki zwycięstwu Piast nie musiał oglądać się na Legię, która i tak zremisowała z Zagłębiem i to gliwiczanie mogą świętował tytuł mistrza Polski sezonu 2018/2019.

Dariusz Żuraw zapowiadał, że odpuszczanie meczu to coś absurdalnego i będąc sportowcem nie można tak robić. Jak powiedział, tak jego zespół grał. To lechici od pierwszych minut byli lepszym zespołem niż podopieczni Waldemara Fornalika i dwukrotnie zagroził bramce Szmatuły – najpierw Kołodziej, a później Wasielewski. Piast grał defensywnie, próbował swoich szans z kontrataku, ale bardzo dobrze w środku pola spisywał się młody Mateusz Skrzypczak, który kilka takich akcji zdołał przerwać. Kiedy wydawało się, że strzelenie gola przez „Kolejorza” to kwestia czasu, kuriozalny błąd popełnił Matus Putnocky, który wybiegł do piłki za swoje pole karne, minął się z Rafałem Janickim, a okazję wykorzystał Piotr Parzyszek i wpakował ją do pustej bramki. Lechici jednak nie podłamali się, bo chwilę później mógł wyrównać Nikola Vujadinovic po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale piłka po jego strzale odbiła się od poprzeczki. Strzelał jeszcze Gajos, ale zdołał strzał obronić Szmatuła. Przed zakończeniem pierwszej połowy znowu po uderzeniu głową bliski strzelenia gola był Janicki, lecz ponownie na wysokości zadania stanął golkiper gospodarzy.

Sytuacja w drugiej połowie się nie zmieniła. Lech był zespołem lepszym, ale nie potrafił udokumentować swojej przewagi golem. Najlepszą miał do tego okazję Kostewycz, który otrzymał znakomitą piłkę od Jevticia, jednak minimalnie chybił. Zawodnicy Dariusza Żurawia próbowali doprowadzić do wyrównania, atakowali większą liczbą zawodników, co dało szansę Piastowi do kontrataków. Wynik podwyższyć mógł jeszcze piłkarz Legii Warszawa przebywający na wypożyczeniu w Gliwicach Tomasz Jodłowiec, lecz to Putnocky w tej sytuacji okazał się lepszy. Wynik do końca spotkania nie uległ zmianie, Legia zremisowała z Zagłębiem i to Piast Gliwice może cieszyć się ze zdobycia tytułu mistrza Polski.

Mateusz Morawiecki zapowiada dodatek dla niepełnosprawnych. „Najprawdopodobniej 500 złotych miesięcznie”

Mateusz Morawiecki, premier RP, zapowiedział dzisiaj wprowadzenie dodatku dla osób o całkowitej niepełnosprawności.

Na dodatkowe pieniądze, wypłacane co miesiąc, będą mogły liczyć osoby powyżej 18. roku życia, które są niezdolne do pracy i samodzielnego życia. – Kwota jest cały czas liczona, ale będzie to najprawdopodobniej 500 złotych miesięcznie – wyjaśnił Morawiecki. Jak dodał dodatek miałby zostać wprowadzony w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Pieniądze mają pochodzić między innymi z podatku handlowego.

Rafał Grupiński: „Musimy też prowincję przyciągnąć do głosowania”

Rafał Grupiński dał się sfilmować podczas udzielania dość kontrowersyjnej wypowiedzi dotyczącej środowisk LGBT.

Grupiński został zaczepiony i zapytany przez jednego z uczestników marszu, organizowanego przez Koalicję Europejską w Warszawie, o związki partnerskie. Poseł PO nieświadomy, że jest nagrywany pozwolił sobie na chwilę szczerości. Grupiński dał do zrozumienia, że posłowie ugrupowania się tym projektem zajmą, ale z całą pewnością dopiero po wyborach jesiennych do sejmu. Bardzo szybko rozgłos w sieci zyskała argumentacja posła.

– Po prostu musimy też prowincję przyciągnąć do głosowania. My musimy każdy głos zebrać z tego wieńca, żeby wygrać, stąd też dzisiaj nie eksponujemy tego za bardzo. Może to Rafał robić w Warszawie, ale my nie możemy tego mówić w Pleszewie czy w Świebodzinie, tak? Bo nas przepędzą. Tu jest problem – powiedział na nagraniu Grupiński.

Źródło: niezalezna.pl

Kluczowy mecz o mistrzostwo Polski

0
Lech Poznań dzisiaj rozegra kluczowy mecz, jeśli chodzi o tytuł mistrza Polski Lotto Ekstraklasy, jednak nie bierze on bezpośrednio udziału w wyścigu o tę zdobycz. Rywalizacja odbywa się pomiędzy liderem, Piastem Gliwice, a drugą Legia Warszawa. „Kolejorz” rozegra mecz właśnie w Gliwicach, zaś Wojskowi zmierzą się z Zagłębiem Lubin. Do zdobycia mistrzostwa Polski, Piast potrzebuje trzech punktów lub potknięcia się Legii.

Od samego początku wiele mówiło się o tym, że piłkarze „Kolejorza” powinni się zawodnikom Piasta podłożyć, ale są to tezy tak absurdalne, że szkoda się do nich bardziej odnosić. Jak drużyna może się podłożyć, jak wiosną na wyjeździe jeszcze nie wygrała, zaś Piast na własnym stadionie wygrał 8 meczów z rzędu, a od 16 w ogóle nie przegrał? Nie trzeba też przypominać wyniku, jaki padł pomiędzy tymi zespołami na początku 2019 roku, kiedy to podopieczni Waldemara Fornalika rozgromili poznaniaków aż 4:0. Głosy Dariusza Mioduskiego czy innych kibiców Legii Warszawa są głosami desperacji i ostatnią deską ratunku, by w każdy możliwy sposób móc wywrzeć presję – i na Lechu, i na Piaście. Przypomnijmy, że to właśnie Legia, gdyby wygrała chociażby dwa mecze z „Kolejorzem”, dziś prawdopodobnie świętowałaby bez problemu mistrzostwo najlepszej drużyny w kraju. Nikt też nie zabraniał obecnym mistrzom wygrywać w ostatniej kolejce z Jagiellonią Białystok.

Dariusz Żuraw, już nie tymczasowy trener Lecha, bo jak wiemy podpisał ostatnio nowy kontrakt z poznańską „Lokomotywą” – na konferencji prasowej wypowiadał się następująco.

– Sytuacja jest absurdalna. Rozumiem złość po porażce, ale życzenie nam porażki to coś niespotykanego. Jadąc w piątek do klubu, zatrzymał mnie taksówkarz. Usłyszałem, żebyśmy nie robili głupot i nie wygrywali w Gliwicach. Nie wyobrażam sobie, żebym poszedł z takim komunikatem do piłkarzy. W ogóle nie rozmawiamy w szatni w takich kategoriach. Bardziej niż to co mówią kibice interesuje mnie dyspozycja piłkarzy. My zagramy dla siebie, bo zawsze człowiek lepiej się czuje po zwycięstwie niż porażce. Uważam, że jeśli rozegramy dobre spotkanie i zwyciężymy, kibice nam wybaczą. Piast jest faworytem. Rozgrywa bardzo dobry sezon, do tego prezentuje świetną formę w rundzie finałowej. To jest jednak specyficzny mecz. Rywale będą pod dużą presją, a wszyscy wiemy, że wtedy bywa różnie – mówił Dariusz Żuraw.

– Jestem zdziwiony apelem prezesa Legii Warszawa do Lecha Poznań o postawę fair w ostatnim meczu. To brzmi, jakby dotąd coś w lidze było nie fair – powiedział z kolei zapytany o całą sprawę trener Piasta, Waldemar Fornalik.

Warto dodać, że na ten mecz nie zostaną wpuszczeni kibice przyjezdni. Organizatorzy meczu wraz z wojewodą obawiali się prawdopodobnie powtórki z zeszłego sezonu, gdzie poznańscy kibice w ostatnich minutach przerwali mecz wyrywając płot. Sytuacja jest o tyle dziwna, że w przypadku ewentualnego walkowera dla Lecha, mistrzem Polski i tak zostałby Piast, ale nikt w Gliwicach nie chce skandalu, stąd ta kontrowersyjna decyzja. Początek spotkania o godzinie 18:00.

Poznań: Pływalnia na Ratajach nabiera kształtów

0
Jeszcze w stanie surowym, ale już z dachem. Pływalnia na Ratajach szybko nabiera kształtów. Otwarcie zostało zaplanowane na wrzesień.

Wykonawca inwestycji kończy już budowę ścian, posadzek na parterze, montaż instalacji elektrycznych, teletechnicznych oraz wentylacyjnych. Mocno zaawansowane są również prace związane z instalacjami sanitarną, wodną i grzewczą oraz technologią basenową. Rozpoczęły się roboty malarskie i wykończeniowe.

Główny basen pływalni będzie miał długość 25 metrów, sześć torów do pływania o szerokości 2,5 m każdy. Taka sama głębokość basenu z obu stron umożliwi rozgrywanie sztafet pływackich. Na terenie obiektu powstanie również basen rekreacyjny, który będzie służył do nauki pływania oraz hydromasażu.

Dodatkowo w budynku znajdzie się część przeznaczona na fitness oraz mały zespół saun. Powstaną dwie przebieralnie dla grup zorganizowanych, przebieralnia kabinowo-szafkowa, a także zespół przebieralni i natrysków dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie pływalni znajdą się również m.in. pomieszczenia administracyjne, gospodarcze, magazynowe oraz mała kawiarnia.

Kończąc realizację inwestycji, wykonawca robót zagospodaruje teren wokół budynku – dokona nasadzeń zieleni, wybuduje drogę wewnętrzną i miejsca parkingowe oraz obiekty małej architektury.

Autor: PIM op. AS

Poznań: 100 lat „Marcinka”. „Dziesiątki pokoleń ludzi, którzy tworzyli tę szkołę”

0
I LO w Poznaniu hucznie obchodzi swoje 100 urodziny.  – Trudno wyobrazić sobie naszą poznańską oświatę bez popularnego „Marcinka” – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Z okazji urodzin na Auli Uniwersyteckiej odbyło się uroczyste „Spotkanie Pokoleń”. – 100-lecie dla każdej instytucji to wielkie wydarzenie, trudno wyobrazić sobie naszą poznańską oświatę bez popularnego „Marcinka”. Sto lat to dziesiątki pokoleń ludzi, którzy tworzyli tę szkołę, to absolwenci którzy zasilali różne sfery życia społecznego, naukowego, artystycznego i sportowego nie tylko w Poznaniu, ale też w Polsce – mówił zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. – To ludzie, którzy współtworzyli nasze miasto po odzyskaniu niepodległości, to także ludzie, którzy nie wahali się walczyć o Polskę podczas II wojny światowej, to ludzie, którzy angażowali się w demokratyczną opozycję w okresie lat PRL-u. To wreszcie ludzie, którzy odbudowywali życie w Poznaniu po roku 89. Z tego miejsca pragnę w imieniu władz miasta poznania, prezydenta Jacka Jaśkowiaka i obecnego tutaj przewodniczącego Rady Miasta Poznania, Grzegorza Ganowicza, podziękować wszystkim osobom, które tworzyły „Marcinka”, za te wszystkie lata działalności i wszystko, co wnieśliście do naszego miasta i kraju.

– To co nas dziś łączy to czas. Stulecie szkoły, wkomponowanie w stulecie niepodległości Polski i w stulecie Uniwersytetu Poznańskiego. Każdy z nas przybywa tu z innym bagażem czasowym – mówi Elżbieta Leszczyńska, Wielkopolska Kurator Oświaty. – Bez zakorzenienia się w historii i w wartościach, których szkoła jest w tej chwili spadkobiercom, nie byłoby tradycji tej szkoły, jej dobrego imienia i wysokiego prestiżu – zauważa kuratorka.

Autor: UMP op. SS

Nieznane zakamarki Fortu VII

0
Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII z okazji Poznańskich Dni Rodziny zaprosił na wyjątkowy spacer z przewodnikiem po fragmentach Fortu VII nieudostępnianych do samodzielnego zwiedzania.

Przed godziną 10:30 w Forcie VII zgromadziła się liczna grupa chętnych do odwiedzenia zakamarków fortu. Organizatorzy prosili wcześniej o przyjście w pełnym obuwiu oraz o zabraniu ze sobą latarek. Zwiedzający zostali podzieleni na dwie grupy, każda z nich ruszyła swoją trasą, mając własnego przewodnika. Wycieczki trwały około dwóch godzin. Była to jedna z nielicznych okazji odwiedzenia zakątków Fortu przed planowanym remontem.

fot. Ewelina Gogołkiewicz / Sławek Wąchała

Piotr Liroy-Marzec: To właśnie tutaj zaczęła się wolność

Piotr Liroy-Marzec, lider Konfederacji w wielkopolsce, na ostatniej prostej przed wyborami, wziął udział w konwencji ugrupowania w Poznaniu.

– Istotnym elementem życia społecznego jest to, żebyśmy znaleźli twardych ludzi, w twardej obudowie, których wspierają twardzi Polacy. My po prostu zwyczajnie musimy o naszą Rzeczpospolitą walczyć! To wy w Powstaniu Wielkopolskim ponieśliście setki ofiary, żeby być Polakami! To wy daliście przykład i broniliście Polskę przed czerwoną zarazą. Dzisiaj Konfederacja wam daje to co najlepsze. Piotr Liroy-Marzec to największe odkrycie obecnej kadencji sejmu! – zachwalał swojego klubowego kolegę Marek Jakubiak.

– To właśnie tutaj zaczęła się wolność. W sejmie udało mi się skutecznie pracować dla wyborców. To oni mnie tam wysłali i to wobec nich mam zobowiązania. Najważniejszą rzeczą jest, żeby pamiętać po co się idzie do polityki. Jestem człowiekiem, który jeśli decyduje się na wejście i reprezentowanie pewnych idei to jest w tym zawsze do końca – zapewniał Liroy.