sobota, 27 kwietnia, 2024

Piast Gliwice mistrzem Polski, Lech przegrywa

Lech Poznań przegrał na wyjeździe z Piastem Gliwice 1:0 po kuriozalnym błędzie Matusa Putnockiego i Rafała Janickiego, a jedynego gola dla gospodarzy strzelił Piotr Parzyszek. Dzięki zwycięstwu Piast nie musiał oglądać się na Legię, która i tak zremisowała z Zagłębiem i to gliwiczanie mogą świętował tytuł mistrza Polski sezonu 2018/2019.

Dariusz Żuraw zapowiadał, że odpuszczanie meczu to coś absurdalnego i będąc sportowcem nie można tak robić. Jak powiedział, tak jego zespół grał. To lechici od pierwszych minut byli lepszym zespołem niż podopieczni Waldemara Fornalika i dwukrotnie zagroził bramce Szmatuły – najpierw Kołodziej, a później Wasielewski. Piast grał defensywnie, próbował swoich szans z kontrataku, ale bardzo dobrze w środku pola spisywał się młody Mateusz Skrzypczak, który kilka takich akcji zdołał przerwać. Kiedy wydawało się, że strzelenie gola przez “Kolejorza” to kwestia czasu, kuriozalny błąd popełnił Matus Putnocky, który wybiegł do piłki za swoje pole karne, minął się z Rafałem Janickim, a okazję wykorzystał Piotr Parzyszek i wpakował ją do pustej bramki. Lechici jednak nie podłamali się, bo chwilę później mógł wyrównać Nikola Vujadinovic po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale piłka po jego strzale odbiła się od poprzeczki. Strzelał jeszcze Gajos, ale zdołał strzał obronić Szmatuła. Przed zakończeniem pierwszej połowy znowu po uderzeniu głową bliski strzelenia gola był Janicki, lecz ponownie na wysokości zadania stanął golkiper gospodarzy.

Sytuacja w drugiej połowie się nie zmieniła. Lech był zespołem lepszym, ale nie potrafił udokumentować swojej przewagi golem. Najlepszą miał do tego okazję Kostewycz, który otrzymał znakomitą piłkę od Jevticia, jednak minimalnie chybił. Zawodnicy Dariusza Żurawia próbowali doprowadzić do wyrównania, atakowali większą liczbą zawodników, co dało szansę Piastowi do kontrataków. Wynik podwyższyć mógł jeszcze piłkarz Legii Warszawa przebywający na wypożyczeniu w Gliwicach Tomasz Jodłowiec, lecz to Putnocky w tej sytuacji okazał się lepszy. Wynik do końca spotkania nie uległ zmianie, Legia zremisowała z Zagłębiem i to Piast Gliwice może cieszyć się ze zdobycia tytułu mistrza Polski.