Poznań: 100 lat „Marcinka”. „Dziesiątki pokoleń ludzi, którzy tworzyli tę szkołę”

I LO w Poznaniu hucznie obchodzi swoje 100 urodziny.  – Trudno wyobrazić sobie naszą poznańską oświatę bez popularnego „Marcinka” – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Z okazji urodzin na Auli Uniwersyteckiej odbyło się uroczyste „Spotkanie Pokoleń”. – 100-lecie dla każdej instytucji to wielkie wydarzenie, trudno wyobrazić sobie naszą poznańską oświatę bez popularnego „Marcinka”. Sto lat to dziesiątki pokoleń ludzi, którzy tworzyli tę szkołę, to absolwenci którzy zasilali różne sfery życia społecznego, naukowego, artystycznego i sportowego nie tylko w Poznaniu, ale też w Polsce – mówił zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. – To ludzie, którzy współtworzyli nasze miasto po odzyskaniu niepodległości, to także ludzie, którzy nie wahali się walczyć o Polskę podczas II wojny światowej, to ludzie, którzy angażowali się w demokratyczną opozycję w okresie lat PRL-u. To wreszcie ludzie, którzy odbudowywali życie w Poznaniu po roku 89. Z tego miejsca pragnę w imieniu władz miasta poznania, prezydenta Jacka Jaśkowiaka i obecnego tutaj przewodniczącego Rady Miasta Poznania, Grzegorza Ganowicza, podziękować wszystkim osobom, które tworzyły „Marcinka”, za te wszystkie lata działalności i wszystko, co wnieśliście do naszego miasta i kraju.

– To co nas dziś łączy to czas. Stulecie szkoły, wkomponowanie w stulecie niepodległości Polski i w stulecie Uniwersytetu Poznańskiego. Każdy z nas przybywa tu z innym bagażem czasowym – mówi Elżbieta Leszczyńska, Wielkopolska Kurator Oświaty. – Bez zakorzenienia się w historii i w wartościach, których szkoła jest w tej chwili spadkobiercom, nie byłoby tradycji tej szkoły, jej dobrego imienia i wysokiego prestiżu – zauważa kuratorka.

Autor: UMP op. SS

Podziel się:

Ostatnio dodane: