Film Tomasza Sekielskiego “Tylko nie mów nikomu”. “Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności”

Głośno zapowiadany od kilku miesięcy film Tomasza Sekielskiego, “Tylko nie mów nikomu”, miał wczoraj swoją premierę. Do produkcji już odnieśli się duchowni.

Film przedstawiający problem z pedofilią w Kościele oraz sposoby w jaki zjawisko było marginalizowane od początku przykuwał uwagę. Emocje podgrzewała rola Kościoła w Polsce. Sam twórca odczuł to dotkliwie szukając funduszy na stworzenie filmu. Ostatecznie produkcja powstała dzięki zbiórce pieniędzy na portalu patronite.pl, gdzie udało się zebrać ponad 450 tysięcy złotych.

“Tylko nie mów nikomu” przedstawia kolejne ofiary pedofilli w Kościele, opowiada ich historię oraz pokazuje jak radzą sobie w codziennym życiu. Cały film można obejrzeć tutaj:

Produkcję już obejrzeli duchowni i wydawali swoje oświadczenia.

Abp Wojciech Polak, pełniący funkcję delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego.

Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu.

Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła.

Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym.

Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka („Motu Proprio” Vos estis lux mundi)Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności.

Musimy chronić dzieci i młodzież.

Dla Kościoła nie ma innej drogi.

Abp Wojciech Polak

Prymas Polski

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Drodzy Państwo,

Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. W przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z moimi doświadczeniami, jakie wyniosłem z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi. Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka.

W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali.

Z pewnością także ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele. Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko.

Abp Stanisław Gądecki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Dodaj komentarz

avatar