Strona główna Blog Strona 2207

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Zobacz wyniki!

Pierwsze miejsce zajęło PiS, druga pozycja dla KE. Trzecią siłą Wiosna, tuż za nią Konfederacja. Reszta nie przekroczyła progu.

Polacy wybierali dzisiaj swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Tym razem robili to wyjątkowo chętnie. Frekwencja była lepsza niż ktokolwiek mógł zakładać i do godz. 17 wyniosła 32,51 proc. (w 2014 roku o tej godzinie przy urnach zameldowało się tylko 16,91 proc. obywateli).

Komu mobilizacja Polaków okazała się sprzyjać?

Według sondażu przeprowadzonego przez IPSOS dla telewizji TVP, Polsat i TVN wyniki wyglądają następująco:

  1. PiS 42,4 proc
  2. Ke 39,1 proc
  3. Wiosna 6,6 proc.
  4. Konfederacja 6.1 proc.
  5. Kukiz’15 4.1 proc.
  6. Lewica Razem 1.3 proc.

Podział na mandaty wygląda obecnie następująco. PiS uzyskał 24 mandaty (o pięć więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami), Koalicja Europejska – 22. Wiosna i Konfederacja mogą liczyć na po 3 mandaty.

8 Poznańska Kajakowa Masa Krytyczna spłynęła do Poznania

0
8 Poznańska Kajakowa Masa Krytyczna. Spływ kilkuset kajakarzy dotarł do Poznania.

Organizatorzy Akademickiego Klubu Kajakowego Panta Rei zachęcali uczestników do udziału w spływie tymi słowami: – Pokażmy, że Poznań ma rzekę, nad którą warto spędzać czas! Poleżmy nad rzeką, posiedźmy w kajaku – poużywajmy wspólnie wodniackiej rekreacji. Róbmy masę, rzeka czeka!

Trasa tegorocznego spływu wiodła z Puszczykowa do Poznania w okolice mostu św. Rocha.

Chór Czarownic w Poznaniu – koncert na Dzień Matki

0
Z okazji Dnia Matki w Poznaniu po raz kolejny wystąpił Chór Czarownic. Emocjonalny występ zgromadził pełną salę publiczności.

„Występ chóru to spektakularna, gniewna klątwa rzucona na patriarchat (…) Podczas występów chóru publiczność spontanicznie wstaje i przyłącza się do śpiewu. Towarzyszą temu niezwykle intensywne emocje: poczucie wspólnoty, jednocześnie groza i nadzieja.” Agnieszka Graff, pisarka.

Chór Czarownic śpiewa głośno, gniewnie, punkowo, z energią ale także z refleksją, autoironią i ponadczasową mądrością. Występ wzbudza wśród widzów najwyższe emocje. Literacko to opowieść z punktu widzenia kobiet i ich skomplikowanych relacji ze współczesnym światem. Ta historia uniwersalnie wpisuje się we współczesne społeczne lęki związane ze wzrostem napięć lokalnych i globalnych, ze zmianami społecznymi, odradzającym się nacjonalizmem i faszyzmem w Europie i na świecie.

Ze sceny popłynęły pieśni czułe, intymne, szczere, domowe oraz gwałtowne i buntownicze. Po raz pierwszy w Poznaniu wystąpiła Anna Nosferati, grająca na gitarze basowej.

Pszczela Niedziela w Starym Browarze

0
Wszystko o pszczołach od skrzydełek po barcie i ule, a na deser – koncert zespołu 4Dreamers. W Starym Browarze trwa piknik „Pszczela Niedziela”.

To pierwsza odsłona edukacyjnego pikniku poświęconego pszczołom, zorganizowanego wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu. Projekt ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat życia pszczół, ich znaczenia dla życia człowieka i przyrody oraz funkcjonowania środowiska naturalnego. Na piknikowytch stoiskach wszyscy zainteresowani mogą się dowiedzieć wszystkiego o pszczołach.
– Na naszym stoisku można zobaczyć, jak zbudowane jest oko pszczoły, jej skrzydło albo jajnik królowej oraz obejrzeć cały cykl rozwojowy pszczoły – opowiada Karolina Prange, specjalista do spraw eduykacji Nadleśnictwa Łopuchówko. – Pszczoła jest bardzo interesującym owadem, o którym można mówić przez 365 dni w roku. Dzieci są zafascynowane! A pod mikroskopem diagnostycznym można też zobaczyć owady żyjące w martwym drewnie.

Stoisko cieszy się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych uczestników pinkiku, którzy zasypują specjalistów przeróżnymi pytaniami: jak szybko latają pszczoły, co się dzieje, kiedy królowa odleci i nie wróci do ula i czym się różnią barcie od uli. Są zachwycone faktem, że specjaliści są w stanie odpowiedzieć na ich wszystklie pytania.
– Mój syn bardzo się interesuje owadami w ogóle, więc tutaj jest jak w raju – uśmiecha się Patrycja Czarnecka, mama dziesięcioletniego Bartka. – Ale i dla mnie jest tu sporo ciekawych rzeczy. Wreszcie mam kogo zapytać o właściwości przeróżnych rodzajów miodu…

Sporo zainteresowanych przyciągnęło stoisko Nadleśnictwa Kalisz, gdzie z pnia drzewa na oczach widzów powstaje prawdziwa barć.
– To, mówiąc w uproszczeniu, bardziej pierwotna wersja ula – tłumaczy Łukasz Wyrzykowski, zastępca nadleśniczego. – Ul jest konstrukcją wymyśloną przez człowieka, która służy jego wygodzie przy podbieraniu miodu i wosku. Barć jest wygodna dla pszczół, wzorowaną na ich siedliskach naturaln ych w pniach drzew. W Nadleśnictwie Kalisz mamy cztery takie zasiedlone barcie, które już przetrwały zimę. Dzięki nim pszczoły wracają do lasu, swego pierwotnego siedliska.

Warto zajrzeć także na stoisko prawdziwego pszczelarza, Adriana Suszki, który jest właścicielem pasieki Miody Suszka. Właściciel chętnie i interesująco opowiada o życiu pszczół i tym, dlaczego są tak ważne i pożyteczne tak dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego.

Finałem pierwszej Pszczelej Niedzieli jest koncert młodzieżowego zespołu 4Dreamers, który powstał w czasie pierwszej edycji programu The Voice Kids. Zespół tworzą Jakub Szmajkowski, Mateusz Gędek, Maksymilian Więckowski i Tomasz Gregorczyk. Ich albumy biją sprzedażowe rekordy, a utwory w serwisie YouTube notują kilka milionów wyświetleń. Media okrzyknęły ich polskim “One Direction”.

Pszczele Niedziele odbędą się także w ostatnie weekendy czerwca i lipca. Wstęp na pikniki jest wolny.

Lilia Łada, fot. L. Łada

List biskupów. „Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd”

0
– Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych – czytamy w liście biskupów, który został dzisiaj przeczytany w parafiach.

– W ostatnim czasie wspólnota Kościoła w Polsce wstrząsana jest kolejnymi bolesnymi informacjami o wykorzystywaniu seksualnym dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. Przestępstwa te są źródłem głębokiego cierpienia osób pokrzywdzonych. Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców oraz wobec osób skrywających takie czyny – czytamy w liście duchownych.

Duchodni w swoim liście odnieśli się również do filmu Tomasza Sekielskiego, „Tylko nie mów nikomu”. – Ten dokument, to przede wszystkim wstrząsające relacje dorosłych dziś osób, wykorzystywanych w dzieciństwie przez duchownych. Zawiera on także przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców. Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia. Każdy, kto jest wrażliwy, poznając losy osób pokrzywdzonych, odczuwa ból, wzruszenie i smutek wobec ich cierpienia. Dziękujemy wszystkim, którzy mieli odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że żadne słowo nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali. Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom.

– W tym kontekście w szczególny sposób doceniamy pracę zdecydowanej większości kapłanów, którzy wierni Ewangelii gorliwie i ofiarnie służą Bogu i ludziom. Nie pozwólmy, by dobro, które dokonuje się w Kościele przez ich posługę, przesłoniły nam grzechy konkretnych osób. Na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej nie przenośmy też win konkretnych osób w sutannach na wszystkich księży. Tych czynów dopuścili się konkretni ludzie i oni powinni zostać ukarani za swoje czyny. Wesprzyjmy w tych trudnych chwilach kapłanów pracujących z poświęceniem, by nie utracili zapału i otrzymali umocnienie ze strony wiernych świeckich – apelują duchowni.

Z treścią całego listu można zapoznać się tutaj.

Kalisz: Atak nożownika na przystanku autobusowym. Zatrzymane dwie kobiety

0
Mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem przez dwie kobiety na przystanku autobusowym.

Do zdarzenia doszło przy ul. Poznańskiej w Kaliszu  25 maja ok. godz. 17.

Jak ustaliła policja, która już zatrzymała sprawczynie, obie były pod wpływem alkoholu. Powodem ataku na mężczyznę być fakt, że ten widział jak kradły kwiaty z cmentarza. Poszkodowany próbował sam zatrzymać kobiety i właśnie wtedy miało dojść do awantury, w wyniku której jedna z nich wyciągnęła nóż i zaatakowała mężczyznę.

Źródło: kalisz24.info.pl

Zabytkowy Cmentarz św. Wojciecha na Cytadeli – pamięć i opieka

0
Zabytkowy Cmentarz św. Wojciecha na Cytadeli jest drugim najstarszym cmentarzem w Poznaniu, został założony około 1840 roku.

W sobotę odbyła się kolejny spacer po Cmentarzu św. Wojciecha na Cytadeli w Poznaniu. Celem spacerów jak i spotkań zainteresowanych osób jest uratowanie tego cmentarza od całkowitego zniszczenia. Cmentarze Poznania i Społeczny Opiekun Zabytków w Poznaniu starają się temu zapobiec. Poszczególni mieszkańcy, szkoły, rodziny, grupy przyjaciół, zakłady pracy mogą objąć społeczną opieką wybrane mogiły – zasady podają organizatorzy akcji.

Na tej historycznej nekropolii pochowano wielu wybitnych poznaniaków okresu zaborów i Dwudziestolecia Międzywojennego. Spoczywa tam m.in. przedwojenny prezydent Poznania, rektor i wybitni profesorowie Uniwersytetu Poznańskiego, rodzice błogosławionego kościoła katolickiego…
W tej chwili już około 30 grobów ma swoich społecznych opiekunów, którzy dbają o porządek, pielą chwasty, sprzątają nagrobki.

Wiele grobów jest zapomnianych i nieodwiedzanych przez nikogo.

Cmentarz jest własnością Miasta Poznania. Zarządcą jest Zarząd Zieleni Miejskiej. Opiekę sprawuje też nad nim Miejski Konserwator Zabytków z racji zabytkowego charakteru całej Cytadeli.

W wyniku działań społeczników Miasto Poznań, właściciel cmentarza obiecało wreszcie rozpoczęcie w 2019 r. działań konserwatorsko-renowacyjnych na tej zaniedbanej nekropolii.

Poznań: Atak nożownika przy Alei Solidarności

0
Mężczyzna został śmiertelnie ugodzony przez nożownika na przystanku autobusowym przy Alei Solidarności.

Policja na chwilę obecną nie podaje szczegółów sprawy. Osoba zaatakowana przez nożownika ze względu na poniesione rany nie przeżyła. Z ustaleń portalu rmf24.pl wynika, że mężczyźni się znali. Nie wiadomo jednak dlaczego jeden zaatakował drugiego.

Mur oporowy w starym porcie: remont po 20 latach czekania?

0
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Miasta Poznania ogłosił przetarg na wykonanie ekspertyzy stanu technicznego muru oporowego. I to działanie naprawdę mogłoby cieszyć, gdyby nie fakt, że odbywa się dobre 20 lat za późno.

Mur oporowy podtrzymuje lewy brzeg rzeki Warty na odcinku od ulicy Estkowskiego do mostu kolejowego. Jego stan techniczny jest niezwykle istotny choćby z tego względu, że na podtrzymywanym przez niego brzegu stoi spore osiedle mieszkaniowe i pokaźny biurowiec. Nietrudno sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby mur nagle runął.

A jest to możliwe, przy czym powodów do niepokoju jest kilka: pierwszy to wiek muru. Postawiono go ponad stulecie temu. Drugi to fakt, że od lat 60. ubiegłego wieku, gdy zasypano stare koryto Warty, a samą rzekę uregulowano, woda płynie pod innym kątem do konstrukcji – i wypłukuje jego fundamenty. Trzeci to zdarzający się od czasu do czasu wysoki stan wody w Warcie. Stwarza on dodatkowe zagrożenie dla muru, atakując te jego części, które zazwyczaj na kontakt z wodą nie są narażone. Czwarty – wzrost obciążenia konstrukcji, gdy na jej szczycie postawiono osiedle mieszkaniowe i biurowiec. Wcześniej stały tam tylko rozpadające się i głównie parterowe magazyny, znacznie lżejsze i nie wypełnione ludźmi.

Już w 1999 roku Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, który stale montoruje stan konstrukcji, nałożył na właściciela przyległego terenu – firmę Wechta – obowiązek wykonania prac zabezpieczających. Chodziło o najbardziej zagrożony odcinek końcowy, od znaku wodnego ostrzegającego przed progiem do mostu kolejowego. Jednak właściciel tej części muru nie wykonał nakazanych prac, choć wcześniej to obiecywał. Skierował natomiast sprawę do sądu, jak poinformował wówczas media Tomasz Buczkowski z WINB. Mur stoi nieremontowany do dziś.

W nieco lepszym stanie jest środkowa część muru, ta, nad którą stoi osiedle mieszkaniowe. Został on na wysokości fundamentów umocniony stalową ścianą, która jak dotąd spełnia swoje zadanie. Jednak i on wymaga naprawy. Jak w 2010 roku informował Jerzy Witczak, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, zniszczenia widać było gołym okiem: gdy woda opadała, zamiast fundamentów w murze była widoczna wielka dziura.
– Dla każdego inżyniera to oczywiste – mówił wówczas Jerzy Witczak. – Obiekt bez fundamentów nie może stać.

W 2011 roku WINB przekazał wspólnocie miesdzkaniowej Szyperska 13, która nim zarządza, ekspertyzę zalecającą „zabezpieczyć uszkodzone przęsło w środkowej części muru, z silnie popękanym murem, poprzez przyspawanie (poziomo) do dwuteowników wyznaczających przęsło, stalowe płaskowniki w odstępach w pionie o około 50 cm”, jak można było przeczytać w ekspertyzie.

Niestety, ekspertyza to tylko dokument, który – jak się okazuje = można skutecznie ignorować całe lata. Sprawa muru trafiła na łama mediów w 2010 i 2011 roku z powodu wyjątkowo wysokiego stanu Warty, jaki odnotowano w tamtych latach. Gdy woda opadła – mur przestał budzić zainteresowanie wszystkich z wyjątkiem radnych ze Starego Miasta, którzy doceniają wagę problemu.

Minęło kolejne 10 lat – a remontu muru jak nie było tak nie ma. Wydział Gospodarki Nieruchomościami obiecuje za to, że będziemy mieli kolejną ekspertyzę. Miejmy nadzieję, że tym razem za ekspertyzą pójdą działania: mur doczeka się remontu, a mieszkańcy położonych nad nim domów wreszczie zaczną spać spokojnie.

Lilia Łada, fot. archiwum

Poznań: Nocna linia turystyczna. „To kurs szczególny”

0
W sobotę, 25 maja, pierwszy raz w tym roku na ulice Poznania wyjedzie nocna linia turystyczna.

O godz. 21 z przystanku Zeylanda wyjadą dwa autobusy – Ikarus 260 oraz Ikarus 280. – To kurs szczególny. Jest związany ze zdobyciem przez autobus MPK Poznań pierwszego miejsca w kategorii najpiękniejszego autobusu na ubiegłotygodniowym zjeździe ikarusów w Cottbus – zwracają uwagę członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

Delegacja złożona z przedstawicieli MPK Poznań i KMPS reprezentowała Poznań na 6. Międzynarodowym Zlocie Ikarusów, który miał miejsce w minioną sobotę. Autobus należący do MPK Poznań Sp. z o.o., zabytkowy Ikarus 260.04 nr taborowy 1735 zdobył uznanie publiczności, uzyskując tytuł najpiękniejszego spośród innych zabytkowych autobusów z Czech, Węgier i Niemiec.

Na inauguracyjnym kursie pasażerom będą towarzyszyli przewodnicy miejscy, którzy podczas podróży opowiedzą o historii Poznania. Start: godz. 21.00, z przystanku Zeylanda (przy Starym Zoo na ul. Zwierzynieckiej)

Bilety na przejazd – według taryfy linii turystycznych – można będzie kupić na miejscu, za gotówkę. W trakcie przejazdu planowana jest przerwa na wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

Autor: ZTM op. AS

Piłka: Dziecięca bielizna na drzwiach plebanii

0
Nieznani sprawcy powiesili na drzwiach plebanii w Piłce dziecięcą bieliznę.

O sprawie poinformował na twitterze ks. Daniel Wachowiak, proboszcz tamtejszej parafii. – Pozdrawiam hejterka z mojej wsi. Taki kawalarz z niego, który pod ukryciem nocy wywiesił dziecięcą bieliznę na drzwiach plebanii. Pamiętaj o monitoringu – napisał duchowny.

Jest to kolejny incydent do którego doszło w Piłce w ostatnim czasie. Wcześniej nieznani sprawcy zdewastowali tamtejszy cmentarz. 

Wydarzenie zbiegło się w czasie z publikacją filmu Tomasza Sekielskiego, „Tylko nie mów nikomu”, który opowiada o przypadkach pedofilli w polskim kościele.

Nasz Komeda – Kołysanka dla Piotra

0
Rok Komedy zobowiązuje. Muzyka ciągle żywa, piękna. Motywy filmowe i nie tylko.

Utworami Krzysztofa Komedy i innymi standardami jazzowymi w nowych aranżacjach z inicjatywy przyjaciół, znajomych i współpracowników poznańskiego lekarza kochającego jazz –  pożegnali Piotra Nycza – animatora kultury związanego przed laty ze studenckim klubem Eskulap. Ze specjalną dedykacją dla niedawno zmarłego współtwórcy festiwalu Poznań Jazz Fair został wykonany m.in. utwór „Sleep Safe and Warm” z filmu „Dziecko Rosemary”.

Piotr Kałużny – pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent w orkiestrach rozrywkowych Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyrekcją Jerzego Miliana oraz w Poznaniu pod dyrekcją Zbigniewa Górnego. Pianista i aranżer big bandu Alex Band. Twórca muzyki teatralnej, filmowej i symfonicznej. Współzałożyciel wielu zespołów muzycznych, m.in. Classic Jazz Quartet i Vintage Band. Autor licznych utworów instrumentalnych, piosenek, a także artykułów i recenzji w prasie muzycznej (m.in. „Muzyk” i „Jazz Forum”) . Brał udział w nagraniach kilkudziesięciu płyt dla gwiazd polskiej piosenki takich jak: Hanna Banaszak, Eleni, Krzysztof Krawczyk, Danuta Rinn, Zdzisława Sośnicka. Wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej, poznańskiego Liceum Muzycznego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Juror konkursów muzycznych klasycznych i rozrywkowych.

Jarosław Buczkowski – akordeonista, uczestnik wielu konkursów i festiwali. Koncertuje w kraju i za granicą w formacjach prezentujących różne style i gatunki muzyczne. Współpracował m.in. z takimi gwiazdami polskiej sceny, jak: Jarosław Wasik, Justyna Szafran, Katarzyna Groniec, Grzegorz Tomczak, Zenon Laskowik, Piotr Kałużny, a także z poznańskimi teatrami: muzycznym, polskim, animacji i poznańską filharmonią. Założyciel i lider formacji: Jarek Buczkowski Project, Milonga 5tet, The Other Sound.

Zbigniew Wrombel – instrumentalista, kompozytor i aranżer. Gra na kontrabasie i gitarach basowych. Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce. Współpracuje między innymi z takimi muzykami jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Jan Jarczyk, Artur Dutkiewicz, Adam Wendt, Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wiesław Prządka, Wojtek Mrozek, Janusz Strobel Maciej Strzelczyk oraz wokalistkami: Haliną Zimmermann i Justyną Szafran. Brał też udział w wielu festiwalach jazzowych, a także w międzynarodowych projektach jazzowych z udziałem takich artystów jak Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly.

Andrzej Mazurek – wszechstronny muzyk, specjalizujący się w grze na instrumentach perkusyjnych. Współpracował z takimi zespołami i solistami jak Super Duo, Orkiestra Zbigniewa Górnego, Alex Band, Kukla Band, Musette Quartet, Józef Skrzek.  Od 25 lat współpracuje z Hanną Banaszak.

Piotr Kałużny – fortepian, Jarek Buczkowski – akordeon, Zbigniew Wrombel – kontrabas, Andrzej Mazurek – perkusja

Klub Blue Note Poznań

Jan Guz nie żyje. Szef OPZZ miał 63 lata

0
Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, zmarł dzisiaj w wieku 63 lat.

O śmierci Guza poinformował Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego na twitterze.


Guz funkcję przewodniczącego OPZZ pełnił od 2004 roku. Z wykształcenia był magistrem nauk politycznych.

Poznań: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. „Dla Europy nadchodzi bardzo ważny czas”

Około 150 osób wzięło udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Protestujący kolejny raz zwracali uwagę na zagrożenie jakim są zmiany klimatu.

– Dla Europy nadchodzi bardzo ważny czas – czas wyborów do Europarlamentu. Niestety, ze zdecydowanej większości ogłoszonych programów nie wynika, że doniesienia naukowców o dramatycznych zmianach klimatu są traktowane na poważnie. Nie możemy dopuścić, aby powtórzyło się to podczas wyborów do polskiego parlamentu. Dorośli muszą uwzględnić naszą przyszłość w swoich wyborach, propozycjach politycznych oraz podejmowanych działaniach. Dlatego tak ważne jest, byśmy byli jeszcze głośniej, krzycząc: Czas na zmiany! – w ten sposób organizatorzy zapraszali wszystkich zainteresowanych na akcję.

Protest, który miał być apolityczny w dużej mierze polegał na namawianiu do głosowania w niedzielnych wyborach. Trudno jednak się temu dziwić. Część uczestników protestu to ludzie zaangażowani w działalność w partyjnych młodzieżówkach.

Oprócz tego tradycyjnie pojawiły się nawoływania do dbania o środowisko i podkreślenie jak istotne jest ono dla przyszłych pokoleń. – Rocznie z powodu zmian klimatycznych umiera 300 tys. ludzi. Ta liczba stale rośnie i to wszystko spadnie na nas, młodych. To my odziedziczymy śmieci, zanieczyszczenia i wszystkie szkody, spowodowane zmianami klimatu – krzyczał do tłumu jeden z uczestników protestu. – Przestańcie korzystać z jednorazowych opakowań, zacznijcie pić tzw. „kranówę”, odmawiajcie słomek w restauracjach. To nie jest nic dużego, a ocenom to naprawdę pomoże!

Poznań na weekend. Co robić w weekend w Poznaniu?

0
Juwenalia, latynoska muzyka i… niemoralny spacer przez Poznań. W ten weekend w stolicy Wielkopolski naprawdę będzie się dużo działo!
Juwenalia Poznań 2019 – 25 i 26 maja – wstęp 40 PLN za dzień – park Jana Pawła II

Muzyczne szaleństwo trwa. W piątek na scenie pojawią się Black Crane DJ, Kasia Tontor, Bovska, Clock Machine, Smolik. Sobota to natomiast koncerty: Night late, Prohibicja, Eleonor Gray, Beata i Bajm, Vogule Poland. Więcej informacji tutaj.

Antykabaret Barbarzyńcy PL 24 maja @ 19:00 – 20:30 – wstęp 15 PLN – Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21, Poznań

Oto nadchodzą Nieprawdziwi Polacy z humusem w ręku! Zabiorą Wam pracę, zniszczą Waszą tożsamość, zdeprawują Waszych starców i dzieci, wykupią Wam ze sklepów całą kaszankę, wezmą z Wami ślub, a na końcu sprawią, że umrzecie ze śmiechu. Antykabaret Barbarzyńcy PL jest inny od tego, co nazywacie kabaretem!

„Rezerwat” to pierwszy spektakl poznańskich artystów, którzy z perwersyjnym wdziękiem głoszą manifest mniejszości! W „Rezerwacie” możecie spotkać almodovarowską dziewczynę, podejrzanego arabskiego imigranta, wyzwolonego ducha Marii Konopnickiej i zboczusia ze sklepu patriotycznego. Zagląda tu także myśliwy polujący na gatunki gorszego sortu.

Barbarzyńcy PL to wybuchowa mieszanka talentów i osobowości rodem z koszmarnego snu Prawdziwego Polaka. Gorący temperament hiszpańskiej aktorki Evy Rufo, erotyczny feeling krytyka filmowego i aktywisty ruchu LGBT Bartosza Żurawieckiego, arabski profil i francuskie maniery aktora Hacena Sahraoui. A to jeszcze nie wszystko! Skład dopełniają: uwielbiająca artystyczne transformacje Aleksandra Marzec oraz kompozytor dźwięków innych Paweł Paluch. Nad całością czuwa „barbarzyńca z wyboru” Przemek Prasnowski, reżyser i aktor.

Więcej informacji tutaj.

Noel El Látigo – kubański koncert i impreza w rytmach latino – 24 maja @ 20:00 – 23:00 Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Wokalista Noel El Látigo rozgrzewa serca publiczności i porywa je w szalony wir! Salsa, bachata, timba, cumbia, merengue oraz bolero – podczas koncertu usłyszymy przeróżne kubańskie brzmienia!

Jest on autorem wielu projektów muzycznych, m.in.: „Soy la Fuente”, „Noel & Su Sabor de Cuba”, „Noel el Látigo”, które od wielu lat napełniają polską publiczność kubańskim duchem. Artysta jest również wokalistą w grupie Rey Ceballo & Tripulación Cubana, z którą współpracuje od wielu lat przy różnych koncertach i projektach tematycznych.

„Soy la Fuente” to autorski projekt artysty, który wykonuje zarówno powszechnie znane standardy kubańskie, jak i utwory własnego autorstwa przy akompaniamencie fortepianu, trąbki, basu oraz bongosów.

Po koncercie, impreza w rytmach salsy, nie zabraknie również dużej dawki bachaty i kizomby i zouk.

Szczegóły tutaj.

Nohono + Vyspa w KontenerART 24/05 24 maja @ 20:00 – 22:00

Vyspa to elektroniczny duet z Poznania. Ich tożsamość identyfikują przestrzenne brzmienia synthów, gitary naładowane pogłosami, energetyczne refreny, ale i ogromny ładunek emocjonalny zawarty w piosenkach. Vyspa stara się wyciągać i łączyć na swój własny sposób wszystkie składowe tego, co ich zdaniem, jest najpiękniejsze w muzyce.

Nohono to poznańska elektroniczna grupa artystyczna założona na początku 2015 roku. Jej skład tworzą osobowości o bardzo zróżnicowanej przeszłości artystycznej, łączące ze sobą wiele dziedzin sztuki. Główną ideą projektu jest łączenie doświadczeń i umiejętności poszczególnych członków zespołu w celu zapewnienia kompaktowego, nastrojowego doświadczenia audiowizualnego. NOHONO na scenie to mieszanka żywiołowej elektroniki, żywych instrumentów, hipnotyzującego wokalu oraz wizualizacji tworzonych w oparciu o technologię 3D mappingu. Wszystkie te elementy tworzone na żywo podczas występu sprawiają, że dźwięk i światło przestają być osobnymi elementami, łącząc się w spójną całość.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Zwiedzanie cmentarza św. Wojciecha na Cytadeli 25 maja @ 10:30 – 14:00

godz. 10:30 – rozpoczęcie zwiedzania (historia i przyroda stoku cmentarnego)
godz. 12:00 – objęcie roczną opieką społeczną wybranych mogił, spotkanie z dotychczasowymi opiekunami
godz. 12:30-14:00 – prace porządkowe

ZBIÓRKA: godzina 10:30 przy schodach prowadzących na Cytadelę, u zbiegu al. Niepodległości i ul. Armii Poznań, u dołu schodów, przy haubicach (zwanych potocznie “armatami”).

Szczegóły można znaleźć tutaj.

Niemoralny Poznań – spacer z przewodnikiem 25 maja @ 11:00 – 13:00 – Stary Rynek (Pręgierz)

Premierowy spacer zatytułowany “Niemoralny Poznań”. Przewodnik (Damian) będzie czekał na wszystkich chętnych w sobotę 25 maja o godzinie 11 i 16 na Starym Rynku przy pręgierzu, zakończenie planowane jest w okolicach pomnika Hipolita Cegielskiego.

Uwaga! Spacer dla osób powyżej 16 roku życia!

Przestępstwa kryminalne, a więc morderstwo, rabunek, kradzież, gwałt, szantaż, należą do grupy czynów, które będąc przekroczeniem moralności stanowią zarazem przekroczenie prawa. Za oszustwa i fałszerstwa także groził odpowiedni paragraf. Co więcej, służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w mieście również przytrafiały się momenty słabości. Zapraszamy na wycieczkę wszystkich tych, którzy przekroczyli szesnasty rok życia i mają ochotę razem z nami podróżować po ścieżkach, do których moralność nie docierała i za której brak trzeba było często odpowiednio odpokutować.

Wycieczka odbywa się w konwencji “free walking tour” – niezależnie od warunków pogodowych i liczby uczestników. Na zakończenie spaceru można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

Szczegóły dostępne są tutaj.

Koncert Chóru Czarownic w Poznaniu 25 maja @ 20:00 – 22:00 Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10

Chór Czarownic śpiewa głośno, gniewnie, punkowo, z energią ale także z refleksją, autoironia i ponadczasowa mądrością. Występ zbudza wśród widzów najwyższe emocje. Literacko to opowieść z punktu widzenia kobiet i ich skomplikowanych relacji ze współczesnym światem. Ta historia uniwersalnie wpisuje się we współczesne społeczne leki związane ze wzrostem napięć lokalnych i globalnych, ze zmianami społecznymi, odradzającym się nacjonalizmem i faszyzmem w Europie i na świecie.

Dodatkowe informacje są tutaj.

Babi Targ w Poznaniu / majowe wietrzenie szaf / 26.05.19 26 maja @ 12:00 – 16:00

Babi Targ jest lokalną odmianą znanych już wcześniej na zachodzie swapping parties, polegających w głównej mierze na wymianie ciuchów, butów i innych dodatków.

W miarę rozwoju imprezy uczestniczki i uczestnicy nadali jej własny charakter. Oprócz wymiany zaczęli również kupować i sprzedawać przyniesione ubrania. Babi Targ stał się imprezą idealną zarówno dla tych, którzy lubią wietrzyć swoje szafy i dla poszukiwaczek/poszukiwaczy ciekawych i nietuzinkowych rzeczy.

Szczegóły tutaj.

Festyn Rodzinny na Ostrowie Tumskim 26 maja @ 12:15 – 19:00

12:15 – Uroczysta Msza Święta w Archikatedrze
13:20 – Rozpoczęcie Imprezy
13:50 – Koncert Chóru z Gostynia
14:45 – Pokaz taneczny– SRT – FUNDACJA DZIECI TAŃCA
15:00 – Koncert Zespołu Commers Band
15:40 – Bicie rekordów Diabadance
16:00 – Występ Artystyczny Teatr Kultureska
16:45 – Występ Tulipanków
17:00 – Koncert Zespołu „Rock and Fire

Szczegóły tutaj.

Warto również zajrzeć do naszego kalendarium, w którym można znaleźć znacznie więcej nadchodzących wydarzeń!

mat. pras. op. AS

Poznań: 15 mln zł dofinansowania na budowę hali na Golęcinie

0
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej na stadionie lekkoatletycznym na poznańskim Golęcinie Witold Bańka, minister sportu i turystyki ogłosił, iż na budowę hali zostanie przeznaczonych 15 mln zł dofinansowania. Inwestycja Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ma w całości kosztować 54 mln zł.

– Dla mnie osobiście budowa hali lekkoatletycznej tutaj, na Golęcinie ma szczególny wymiar. To właśnie tu w 2005 roku zdobyłem brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski w lekkoatletyce – podkreślił Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. – Sukcesy naszych lekkoatletów tym bardziej mobilizują nas do inwestycji w tego typu obiekty, które służą rozwojowi sportu oraz propagowaniu lekkoatletyki, królowej sportu, wśród dzieci i młodzieży – dodał minister. – W latach 2016-2019 Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy na rozwój infrastruktury sportowej w całej Polsce blisko 2,3 mld zł. Kwota ta pozwoli na budowę, przebudowę lub remont nawet 6000 obiektów sportowych. Z kwoty tej 148,3 mln zł zostało zainwestowanych w Wielkopolsce.

– Cieszę się bardzo, iż powstanie tutaj, w Wielkopolskie hala lekkoatletyczna i że tyle pieniędzy jest inwestowanych w rozwój i promocję sportu. To właśnie sukcesy polskich sportowców, są właśnie sukcesem Polski – zaznaczył wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisław Krasnodębski.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o każdą sferę aktywności Polaków. Czego wyrazem jest konkretne dofinansowanie budowy hali lekkoatletycznej w wysokości 15 mln zł. W tym miejscu zwracam się z apelem do Prezydenta Poznania: Panie Prezydencie warto skorzystać z takiej oferty, dlatego nie ma wyjścia, trzeba tę halę wybudować – podkreślił Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Autor: UW

Poznań: Trwa rekrutacja do szkół średnich

0
Do końca maja absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych mogą składać dokumenty o przyjęcie do szkół średnich.

Ze względu na reformę edukacji tegoroczna rekrutacja będzie wyzwaniem. Do szkół średnich pójdzie tzw. „podwójny rocznik” – dzieci kończące VIII klasę szkoły podstawowej oraz osoby po III klasie gimnazjum (jest to ostatni rocznik w tych szkołach).

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych rozpoczęła się 13 maja. Wnioski o przyjęcie do wybranych placówek uczniowie mogą składać do końca miesiąca. Termin zgłoszeń upływa 31 maja (o godz. 15). Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 16 lipca. Na dokonanie ostatecznego wyboru uczniowie będą mieli ponad tydzień. Do 24 lipca muszą donieść do szkół, w których będą się uczyć, oryginały dokumentów. 25 lipca ogłoszona zostanie lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych obowiązują takie same zasady rekrutacji. Pod uwagę brane są oceny na świadectwie, wyniki egzaminów (gimnazjalisty i ósmoklasisty) oraz sukcesy, jakie uczniowie osiągali na olimpiadach oraz w konkursach przedmiotowych. W tym roku wprowadzona została jednak istotna zmiana. Uczniowie mogą wskazać aż 9 szkół, w których chcieliby kontynuować naukę (wcześniej wybierali tylko 3 placówki). Ma to ułatwić kandydatom dostanie się do wybranej szkoły.

Autor: UMP / op. AS

Jacek Jaśkowiak: „W wielu obszarach Poznań wyznacza trendy i inspiruje do działania inne miasta”

0
Poznań zajął pierwsze miejsce w rankingu „Perły samorządu”. – To wyróżnienie jest kolejnym dowodem na to, że Poznań zmienia się na lepsze i zmierza w dobrym kierunku – skomentował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Ranking stworzyli członkowie redakcji Dziennika Gazeta Prawna oraz eksperci Deloitte Consulting. Nagrody zostały przydzielone w czterech kategoriach: gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska, gmina miejska licząca mniej niż 100 tys. mieszkańców oraz gmina miejska licząca ponad 100 tys. mieszkańców. I to właśnie w tej ostatniej kategorii stolica Wielkopolski zajęła pierwsze miejsce. Drugi był Gdańsk, a trzecia Łódź.

– To wyróżnienie jest kolejnym dowodem na to, że Poznań zmienia się na lepsze i zmierza w dobrym kierunku – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Jestem dumny z tego, że w wielu obszarach Poznań wyznacza trendy i inspiruje do działania inne miasta. Chcemy, by Poznań był miastem przyjaznym do życia dla wszystkich mieszkańców. Ta nagroda to dla mnie ogromna motywacja do dalszej pracy.

Autor: UMP op. AS

Juwenalia Poznań 2019. Barwny pochód przeszedł ulicami miasta!

0
Od barwnego pochodu, który przeszedł przez miasto, rozpoczęły się Juwenalia. W tym roku motywem przewodnim były seriale.

Dokładny program tegorocznych Juwenaliów można znaleźć tutaj. 

Autorem zdjęć jest Wojtek Lesiewicz.