Razem składa zawiadomienie do prokuratury. “Miejscem dla pedofilii jest więzienie”

Przedstawiciele partii Razem złożyli dzisiaj zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

W tle jest oczywiście film Tomasza Sekielskiego, “Tylko nie mów nikomu” oraz problem pedofilii w Kościele. Działacze partii Razem uważają, że istnieje podejrzenie, że arcybiskup Gądecki dysponował wiedzą na temat nadużyć duchownych i nie zawiadomił o tym fakcie prokuratury, co jest niezgodne z prawem.

– Na podstawie doniesień medialnych oraz raportu Konferencji Episkopatu Polski pt. „Wykorzystywanie seksualne osób małoletnich przez niektórych inkardynowanych do diecezji polskich duchownych oraz niektórych profesów wieczystych męskich zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce – wyniki kwerendy” przedstawionego podczas konferencji prasowej w dniu 14 marca 2019 r., zachodzi uzasadnione podejrzenie, że urzędnicy, funkcjonariusze i hierarchowie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie przekazali organom ścigania wiedzy na temat przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym osób poniżej 15 roku życia popełnionych przez osoby duchowne. – czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia.

– Można oczywiście zapytać dlaczego dzisiaj składamy to zawiadomienie. Przez prawie tydzień od wyświetlenia filmu, który obejrzało miliony Polaków w zasadzie nie słyszeliśmy o żadnych działaniach prokuratury w tym zakresie – wyjaśnił Amadeusz Smirnow, kandydat do Parlamentu Europejskiego.

– Najgorsza dla mnie jest bezradność, ponieważ ofiary ciągle są straumatyzowane, a sprawcy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności karnej – dodała Dorota Koszal, kandydatka do Parlamentu Europejskiego. – Miejscem dla pedofili jest więzienie. Polskie prawo jest takie samo dla wszystkich obywateli i obywatelek. Księża biskupi to również są obywatele Polscy.

Dodaj komentarz

avatar