Strona główna Blog Strona 2209

Fantastyczne oblicza archeologii w Biskupinie

0
Festiwal Nauki „Ścieżki Archeologii. Nauka – Kultura – Popkultura” to okazja do spotkań z pisarzami powieści fantastycznych dla młodzieży oraz z wybitnymi specjalistami z instytutów i katedr archeologii z całego kraju oraz z PAN. Od 13 do 16 czerwca Muzeum w Biskupinie będzie odkrywało przed publicznością oblicza archeologii.

Archeologia zostanie tu przedstawiona jednocześnie jako nauka interdyscyplinarna, wykorzystująca różne metody badawcze, które pozwalają jak najpełniej poznać dzieje człowieka, ale także jako źródło inspiracji artystycznych i popkulturowych.

Na Ścieżce naukowej będzie można spotkać specjalistów z instytutów i katedr archeologii z całego kraju oraz z Polskiej Akademii Nauk. Badacze przedstawią swoje dotychczasowe dokonania i zaprezentują metody wykorzystywane w czasie pracy – sposoby konserwacji zabytków, rekonstrukcji i ich datowania, metody stosowane w naukach przyrodniczych takich jak archeozoologia, palinologia, archeobotanika i antropologia fizyczna.

„Odsłonimy kulisy pracy archeologa – pokażemy, w jaki sposób prowadzi się badania wykopaliskowe oraz co dzieje się z zabytkami od momentu ich wydobycia z wykopu do ekspozycji na wystawie muzealnej i w publikacji naukowej. Zaprezentujemy nowoczesne metody badań nieinwazyjnych (archeologię lotniczą i metody geofizyczne), a także komputerowe rekonstrukcje – ludzkich twarzy i konstrukcji architektonicznych. Pokażemy archeologiczne prace prowadzone pod wodą oraz opowiemy, w jaki sposób wykorzystuje się w archeologii numizmatykę” – wylicza Łukasz Gackowski z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Dopełnieniem tej części będą filmy wyświetlane w ramach Biskupińskiego Przeglądu Filmów Archeologicznych oraz wydawnictwa naukowe.

„Archeologowie zajmują się nie tylko pradziejami czy średniowieczem, ale również bliższymi nam czasami. Metody badań archeologicznych wykorzystywane są na stanowiskach pochodzących z czasów drugiej wojny światowej. Dlatego nieprzypadkowo w Ścieżce kulturowej znalazło się Exploseum – Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg. Pracownicy zaprezentują przedmioty znalezione na terenie niemieckiej fabryki trotylu i nitrogliceryny, opowiedzą również nieco więcej o tym ciekawym miejscu” – zapowiada Gackowski.

Wyniki swoich badań zaprezentuje także dr Grzegorz Kiarszys z Uniwersytetu Szczecińskiego zajmujący się badaniem radzieckich baz wojskowych ulokowanych na terenie Polski, w których przechowywano broń atomową. Projekt Trzecia Zona poświęcony jest właśnie tym interesującym badaniom baz ulokowanych w Brzeźnicy, Podborsku i Templewie.

W ramach Ścieżki kulturowej zaprezentują się muzea archeologiczne m.in. z Gdańska, Warszawy i Poznania oraz muzea okręgowe z Torunia i Bydgoszczy. Muzealnicy opowiedzą o sposobach przechowywania zabytków i ich ekspozycji, a także pokażą najciekawsze eksponaty z własnych zbiorów. O metodach badań zanikłych średniowiecznych miast opowiedzą pracownicy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, którzy zaprezentują rekonstrukcję komputerową Dzwonowa.

„A na koniec pokażemy, że współczesna kultura mocno inspiruje się archeologią i to nie tylko w postaciach Indiany Jonesa czy Lary Croft. Liczne nawiązania do tej dziedziny nauki znajdziemy w grach, komiksach, muzyce czy powieściach.

Ostatnia ścieżka – Ścieżka popkulturowa – przeniesie gości festiwalu w świat fantastyki i powieści dla młodzieży. Prelegenci opowiedzą m.in. o Słowianach i ich wierzeniach, średniowiecznych walkach przedstawianych w filmach, przesądach ludowych czy obrazie archeologa wykreowanym i utrwalonym przez popkulturę. W pawilonie muzealnym otwarta zostanie wystawa o dwóch popularnych komiksowych wojach – Kajku i Kokoszu, a na chętnych będą czekać gry planszowe nawiązujące do tematyki archeologicznej.

Wielbiciele powieści będą mogli spotkać się z pisarzami inspirującymi się archeologią. O swojej pracy opowiedzą Witold Jabłoński (cykl „Słowo i miecz”, „Dary bogów”), Marta Krajewska (cykl Wilcza Dolina) oraz Jacek Łukawski („Kraina Martwej Ziemi”). Młodszych uczestników mogą zainteresować spotkania z Agnieszką Stelmaszyk („Kroniki Archeo”) oraz Aleksandrą Klęczar i Agnieszką Fulińską, autorkami powieści „Mysia Wieża”.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Czym są choroby cywilizacyjne i jak się przed nimi ustrzec?

Nieprawidłowe odżywianie, stres, życie w ciągłym biegu, brak aktywności fizycznej to jedne z głównych przyczyn występowania chorób cywilizacyjnych.

Z roku na rok na całym świecie wzrasta liczba chorych cierpiących na cukrzycę, otyłość, osteoporozę, alergię, a także choroby układu krążenia. Na szczęście, dzięki odpowiedniej profilaktyce możliwe jest zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na niektóre choroby XXI wieku. Jak więc im przeciwdziałać? Sprawdź!

Co sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych?

Postęp współczesnej cywilizacji sprawił, że żyjemy w zupełnie innym rytmie, niż nasi przodkowie sprzed kilkudziesięciu lat. Ciągły pośpiech, stres, brak czasu na odpoczynek, siedzący tryb życia, niezdrowe odżywianie, unikanie aktywności fizycznej to czynniki sprzyjające rozwijaniu się niektórych schorzeń, które obecnie nazywane są mianem ,,chorób XXI wieku’’. Wśród nich można wymienić takie przypadłości, jak:

  • cukrzyca
  • otyłość
  • osteoporoza
  • alergie
  • problemy natury psychicznej (m.in. nerwica, depresja, anoreksja, bulimia)
  • choroby sercowo-naczyniowe (zawał, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze)
  • choroby przewodu pokarmowego (hemoroidy, biegunki, refluks, zaparcia)
  • nowotwory

Choroby te są dużym problemem społecznym, gdyż dotykają one nie tylko osoby w podeszłym wieku, lecz także ludzi bardzo młodych. Nie jesteśmy jednak bezradni wobec tego zjawiska – odpowiednia profilaktyka i pomoc specjalistów ds. dietetyki lub psychologii sprawia, że możemy ustrzec się przed wymienionymi powyżej schorzeniami.

Profilaktyka chorób XXI wieku

Każdy z nas zna powiedzenie, że ,,lepiej jest zapobiegać niż leczyć’’ – czy jednak na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne są te słowa w odniesieniu do profilaktyki chorób XXI wieku? Otóż okazuje się, że większość schorzeń, które pojawiły się na szeroką skalę podczas postępu cywilizacyjnego, wywoływana jest przez nieodpowiedni tryb życia, niezdrowe odżywianie oraz nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. Warto wiedzieć, że możemy zapobiec pojawieniu się wielu przypadłości, jeśli tylko wprowadzimy w naszym życiu kilka zmian. Do działań mających na celu profilaktykę chorób cywilizacyjnych można zaliczyć m.in.:

  • Zdrowe odżywianie – warto włączyć do naszego jadłospisu warzywa, owoce, ryby i chude mięso. Ograniczmy spożywanie cukru, soli oraz tłustych i wysoko przetworzonych produktów. W razie problemów z ułożeniem odpowiedniego jadłospisu, warto skorzystać z porady specjalisty w zakresie dietetyki, który pomoże nam skomponować plan żywieniowy dopasowany do indywidualnych potrzeb.
  • Więcej ruchu – często migamy się od aktywności fizycznej, usprawiedliwiając się brakiem czasu. To duży błąd! Każdy z nas powinien znaleźć chwilę na wykonanie kilku prostych ćwiczeń lub przynajmniej krótki spacer. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej zaplanować swój dzień w taki sposób, by pogodzić obowiązki z czasem tylko dla siebie.
  • Unikanie stresu – długotrwały stres destrukcyjnie wpływa na stan zdrowia i psychiki. Starajmy się więc unikać stresujących sytuacji lub nauczmy się odpowiednio na nie reagować (w tym może pomóc nam, np. wizyta u psychologa). Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze – nie warto więc robić niczego za wszelką cenę, kosztem swoich nerwów i pogorszenia samopoczucia.
  • Regularnie badania profilaktyczne – wczesne wykrycie choroby bardzo często zwiększa szansę szybszego i mniej inwazyjnego leczenia. Dobrze więc pamiętać o okresowym wykonywaniu morfologii, sprawdzaniu glukozy we krwi oraz regularnym mierzeniu ciśnienia. To pomoże nam monitorować stan naszego zdrowia i szybko zauważyć niepokojące symptomy, które mogą być pierwszymi oznakami choroby.

Artykuł sponsorowany

Hulajnogi elektryczne. Pojawią się nowe ograniczenia?

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, w rozmowie z DGP stwierdziła, że będzie sugerowała przeniesienie hulajnóg elektrycznych na drogi rowerowe.

Jednocześnie minister podkreśliła, że hulajnogi miałyby zostać przeniesione „wyłącznie” na drogi rowerowe. Oznacza to, że elektryczne pojazdy zniknęłyby z chodników. Emilewicz chciałaby również wprowadzenia obowiązku noszenia kasków podczas jazdy oraz ustanowienia minimalnego wieku, który będzie upoważniał do korzystania z hulajnóg.

Minister zdradziła również, że już kilka miesięcy temu rozmawiała o tym problemie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem i razem chcieli jeszcze przed sezonem wiosennym zająć się tym problemem. Jak już wcześniej pisaliśmy, rząd obecnie pracuje nad uregulowaniem hulajnóg, które szturmem zdobyły polskie miasta. Dla operatorów jest to bardzo zła wiadomość. Wprowadzenie sugerowanych przez minister Emilewicz rozwiązań oznaczałoby, że hulajnogi znacząco straciłyby na atrakcyjności. W wielu miastach (z mniejszą ilością ścieżek rowerowych) najprawdopodobniej skończyłoby się to wycofaniem ich z obrotu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Poznań: „Jędraszewski! Wstyd nam za ciebie!” – protest podczas odprawiania mszy

0
Grupa absolwentów „Marcinka” protestowała podczas odprawianej mszy przez abp. Jędraszewskiego z okazji 100-lecia szkoły.

– Wypowiedzi tej osoby w przestrzeni publicznej wszystkim są znane. Język pogardy, którym się posługuje jest nie do przyjęcia. Tak się składa, że jest on absolwentem naszego liceum, a ponieważ wyraził chęć odprawienia mszy jubileuszowej tym samym uniemożliwił uczestnictwo w niej wielu z nas. Staniemy z banerem: Jędraszewski! Wstyd nam za ciebie! Absolwenci „Marcinka”. – tłumaczyli powody organizacji akcji, jeszcze przed jej rozpoczęciem, organizatorzy.

W jej trakcie również nie zabrakło emocji. – Pan Jędraszewski, wbrew postulatom podobno drogim kościołowi rzymskokatolickiemu, nie łączy, a dzieli. Publicznie występuje w obronie przestępców w sutannach, niewybrednie krytykuje Unię Europejską, popiera absurdalne tezy o zamachu w Smoleńsku i podważa dokonania bezkrwawej, polskiej rewolucji, która poprzez kompromis Okrągłego Stołu doprowadziła nas do pokoju i demokratycznego dobrobytu, jakiego współcześnie doświadczamy. A raczej doświadczaliśmy do niedawna, ponieważ demokratyczne podstawy państwa, takie jak trójpodział władzy, trzeszczą w podstawach przez ludzi takich jak pan Jędraszewski oraz opcje polityczne, które on jawnie popiera – mówił jeden z przemawiających.

 

Wiosna do KE: „przestrzegajmy dobrych obyczajów i zasad fair play w kampanii wyborczej”

0
Działacze Wiosny opublikowali apel do polityków Koalicji Europejskiej: „przestrzegajmy dobrych obyczajów i zasad fair play w kampanii wyborczej”.

Sprawcą zamieszania jest Marcin Bosacki, były dziennikarz Gazety Wyborczej, który w obecnych wyborach startuje do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej. Działaczy Wiosny oburzyły plakaty Bosackiego, a konkretnie miejsca, w których się one pojawiają. Ktoś konsekwentnie zakleja plakatami Bosackiego, Sylwię Spurek.

W odpowiedzi działacze Wiosny wystosowali publiczny apel: – Apelujemy do Pana Marcina Bosackiego oraz jego pełnomocników i pełnomocniczek z ramienia Koalicja Europejska o szanowanie przestrzeni przeznaczonej na materiały wyborcze innych kandydatów i kandydatek. Przypominamy, iż zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, w czasie trwania kampanii wyborczej wszelkie materiały wyborcze zawierające oznaczenia komitetu wyborczego, od którego pochodzą, podlegają prawnej ochronie. Wszelkie usuwanie, uszkadzanie, a także zaklejanie plakatów wyborczych jest wykroczeniem. A tak najzwyczajniej w świecie, przestrzegajmy dobrych obyczajów i zasad fair play w kampanii wyborczej. Szanujmy innych kandydatów i kandydatki, a także ich wyborców i wyborczynie – czytamy w apelu (pisownia oryginalna).

Wiosna nie jest pierwszym ugrupowaniem, któremu podpadł Bosacki. Jeszcze na początku kampanii wyborczej, były dziennikarz został zablokowany w mediach społecznościowych przez Zdzisława Krasnodębskiego, lidera listy PiSu w Wielkopolsce. Wcześniej Bosacki kilka razy próbował namówić „jedynkę” PiSu na debatę. Bez efektu. – Dziś czołowego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w Wielkopolsce strach obleciał i mnie zablokował na twitterze – relacjonował Bosacki. – Liczę, że mimo cenzorskich zapędów pana Krasnodębskiego, wyborcy będą mogli poznać fundamentalne różnice zdań między nami na temat Polski, EU i polityki zagranicznej.

Poznań na weekend. Co robić w Poznaniu w weekend?

0
Festiwal kolorów, koncerty, targ winylowy i oczywiście Noc Muzeów. W ten weekend w Poznaniu będzie się naprawdę dużo działo.
Największy Piknik w Wielkopolsce czyli Beer & Food Festival – 17 – 20 maja – 5 / 10 pln

Trzy dni wspólnego piknikowania przy piwie i street foodzie. Ponad 20 browarów kraftowych z całej Polski. Ponad 25 foodtrucków z wybitnie dobrym streetfoodem z całej Polski. Oprócz tego masa atrakcji zarówno dla najmłodszych (profesjonalny park zabaw), jak i nieco starszych (zapasy sumo).

Piątek 17.05 – otwarte od 16 do 24
Sobota 18.05 – otwarte od 12 do 24
Niedziela 19.0 – otwarte od 12 do 20
Miejsce: Stadion AZS ul. Pułaskiego 30 – wejście od ulicy Cichej.

Bilet jednorazowego wstępu kosztuje 5 zł.
Bilet 3. dniowy wielokrotnego wstępu kosztuje 10 zł.
Dzieci wchodzą za darmo.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj.

Full Moon Party / Jedzenie i taniec w pełni księżyca – 17 maja start 16:00

„Podnieśmy głowy do góry. Tańczmy do wschodu. Odkrywajmy nowe smaki, odkrywajmy nowe doznania, nowe przyjaźnie. Poczuj się jak w dżungli, poczuj się jak na wakacjach. Poczuj się sobą” – przekonuje organizator. Zagra DJ WAR i przyjaciele. Atmosferę uzupełniać ma dobre jedzenie.

Miejsce: Nocny Targ Towarzyski (Kolejowa 23).

Więc informacji tutaj.

Alternativa Night presents Rockoteka “po polsku” – 17 maja 20:00 – 10 PLN

Big Beat lat 60? Proszę bardzo! Genialne dźwięki lat 70? Jak najbardziej! Złote lata polskiej muzyki końcówki realnego socjalizmu? Tak jest! Szalone i drapieżne lata 90? Też się pojawią. Polska rockiem stoi, a ten wieczór ma to udowodnić.

Miejsce: Alternativa Club (ul. Św. Marcin 80/82)

Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj.

Portret Doriana Wilde’a 17 maja @ 20:00 – 21:20 – 20 PLN

„Artysta to ten, który tworzy piękno. Kto w pięknie odnajduje sens brzydki, jest zepsuty. Wybrani są jedynie ci, dla których piękno posiada wyłącznie znaczenie piękna. Kochać można tylko piękno”.

Słynną powieść Wilde’a „Portret Doriana Gray’a” otwiera takie artystyczne credo. Naszkicowany w książce ideał młodzieńca pisarz spotyka w życiu – w osobie Alfreda Douglasa. Szalona pogoń za pięknem doprowadza ówczesnego celebrytę do upadku. Porzucony przez kochanka Oskar Wilde, zniszczony dwuletnim pobytem w więzieniu, do którego trafił za kontakty homoseksualne, musi zrewidować swoje poglądy estetyczne.

Miejsce: Teatr U Przyjaciół (Mielżyńskiego 27/29)

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Koncert z fajerwerkami na Stulecie Marcinka! 17 maja @ 20:00 – 22:00

Krótko:

20:00 – 20:15
The Good Talk

20:15 – 21:30
Hoi Polloi

21:30
Pokaz fajerwerków

Miejsce: Marcinek (Bukowska 16)

Więcej o wydarzeniu tutaj.

Noc Muzeów – 18 maja

Ponad 250 wydarzeń czeka na poznaniaków w tym roku w ramach poznańskiej Nocy Muzeów.

O tym wydarzeniu można przeczytać osobny artykuł tutaj.

Szkolna Dyskoteka #2 na Nocnym Towarzyskim 18 maja @ 12:00 – 19 maja @ 06:00

Nocny Towarzyski zaprasza wszystkich złaknionych wiosennej pogody, towarzyskich dyskusji, wyjątkowego jedzenia i nieskrępowanej zabawy.

Więcej informacji tutaj.

Holi Festival – Święto Kolorów w Poznaniu 18 maja @ 15:00 – 21:00

Kolorowa impreza ponownie pojawi się w Poznaniu.

Miejsce: Park imienia Jana Kasprowicza

Więcej o wydarzeniu tutaj.

Poznań w czasach Powszechnej Wystawy Krajowej [1929] 18 maja @ 17:00 – 18:30

Jaki był Poznań w 1929 roku, w czasie Powszechnej Wystawy Krajowej, czyli największego eventu w dziejach miasta? Jak się wtedy budowało? Co się nosiło? Jakie rozrywki mieli wtedy Poznaniacy?

90 lat po największej wystawie w historii miasta przypominamy ten wyjątkowy czas, który wpłynął na kształt i rozwój Poznania. To wtedy rozpoczęła się historia targowej stolicy Wielkopolski. Do dziś istnieją budynki zbudowane w tamtym czasie i funkcjonuje zaproponowany wtedy układ urbanistyczny. Do dziś historia przepychu i nowoczesności tamtego wydarzenia nie zgasła.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Targ Vinylowy vol 13 / FoodHall 19 maja @ 13:00 – 17:00

Kilkoro wystawców z Polski zapewni wybór pośród kilkunastu tys. tytułów z różnymi gatunkami muzycznymi. Będzie sporo rocka, jazzu, popu, ale nie zabraknie też hip-hopu, muzyki filmowej ,czy klubowej. Dodatkowo w skrzynkach można spotkać nowe wydania oraz płyty CD.

Miejsce: FoodHall Poznań (Dworcowa 1)

Więcej szczegółów znajduje się tutaj.

Mało? Dużo więcej imprez można znaleźć w naszym kalendarzu (klik).

mat. pras. op. AS

Spurek: „Wprowadzimy zakaz hodowli zwierząt na futra”

0
Liderka wielkopolskiej listy „Wiosny”, Sylwia Spurek, zajęła się dzisiaj tematem farm futrzanych. „Wprowadzimy zakaz hodowli zwierząt na futra” – deklaruje.

Spurek zaproponowała wprowadzenie regulacji antyodorowych, które miały by pomóc osobom mieszkającym w pobliżu farm futrzanych. – Mieszkańcy wielu miejscowości są zmuszeni do życia w okropnych warunkach. Nie mogą otworzyć okien, nie mogą wyjść na spacer. Od wielu lat nie mamy w Polsce norm jakości powietrza, które umożliwiłyby skuteczne działanie. – tłumaczy Spurek.

– Jest to też ogromne cierpienie zwierząt żyjących na takich farmach – kontynuowała liderka „Wiosny”. – „Wiosna” to nowa jakość. My mówimy bardzo wyraźnie. Wprowadzimy zakaz hodowli zwierząt na futra i zajmiemy sie regulacjami antyodorowymi, tak, żeby osoby żyjące przy takich farmach miały godne życie.

Noc Muzeów w Poznaniu: „Wszyscy chcemy zwiedzać muzea”

0
Ponad 250 wydarzeń czeka na poznaniaków w tym roku w ramach poznańskiej Nocy Muzeów. – Chciałoby się, aby tak było na co dzień – powiedział Marcin Kostaszuk z Wydziału Kultury.

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się 18 maja. – Noc Muzeów to wehikuł czasu. W tym dniu wszyscy chcemy być w przestrzeni publicznej, wszyscy chcemy zwiedzać muzea. Chciałoby się, aby tak było na co dzień – mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. – W ramach poprzedniej edycji Nocy Muzeów zorganizowano 200 wydarzeń, w których wzięło udział 71 tys. osób. W tym roku będzie to 250 wydarzeń. Ile osób weźmie w nich udział, dowiemy się w przyszłą sobotę.

Na liście tegorocznych atrakcji znajduje się między innymi flashmob, wystawy, pokazy walk czy… zwiedzanie w ciemności. Po raz pierwszy w historii Nocy Muzeów swoje skarby pokażą także poznańscy mundurowi. 18 maja swoje drzwi otworzy policyjne muzeum przy ul. Taborowej.

– Miłośnicy militariów będą mogli zobaczyć historyczne eksponaty. Jednym z ciekawszych jest tajemnicza skrzynia z różnego rodzaju akcesoriami, np. maczugami, dzięki którym rozstrzygano kiedyś różnego rodzaju sąsiedzkie spory. Przed muzeum pojawi się ekspozycja współczesnego sprzętu, które pozwala nam skutecznie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Poznania. Pokażemy nasz najnowszy nabytek – robot pirotechniczny, który jest na wyposażeniu jednostki antyterrorystycznej i służy do wożenia niebezpiecznych przedmiotów, a także naszego drona i skaner 3D. Na koniec będzie można zjeść pyszną gorącą grochówkę – zapowiada Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Pełna lista wydarzeń znajduje się tutaj.

Autor: UMP op. AS

Totemy – wizualizacja biodegradacji Ziemii – Alicja Biała

0
W czwartkowe popołudnie została uroczyście otwarta instalacja Alicji Białej – Totemy. Instalacja znajduje się w przejściu pomiędzy Bałtykiem a hotelem Sheraton.

Kiedyś totemy symbolizowały relacje człowieka z siłami natury, które traktowano jak mitycznych przodków. Współczesne totemy, autorstwa Alicji Białej, wizualizują skalę zniszczenia i biodegradacji naszej planety. Podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach brytyjski naukowiec David Attenborough stwierdził jednoznacznie, że nasza Ziemia umiera. “Totemy” mają o tym w dosadny sposób przypominać wszystkim tym, którzy będą je codziennie mijać w przestrzeni miasta.

Rzeźby składające się na instalację są ręcznie malowane przez Alicję Białą w charakterystyczne dla jej twórczości wzory. Tworzą trójwymiarowy obraz o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych. Poszczególne kolory i wzory odzwierciedlają wyniki badań i statystyk dotyczących stanu środowiska.

Każdy z sześciu totemów dotyczy innego zagadnienia. Na obiektach umieszczono kody QR – po zeskanowaniu na smartphonie wyświetlą się odniesienia do badań naukowych i raportów, na podstawie których powstała rzeźba. Sztuka miesza się tu z nauką i statystyką.

Totem 1: Deforestacja
Forma totemu ilustruje fakt, iż rocznie z Ziemi ubywa powierzchnia lasów porównywalna do powierzchni całej Polski.

Totem 2: Produkcja żywności
Przedstawia zależność pomiędzy ilością wody zużytej w procesie produkcji 1000 kcal różnych rodzajów żywności.

Totem 3: Plastik
Instalacja obrazuje los całego wyprodukowanego plastiku w historii. Zwraca uwagę na to, jak małą jego część poddaje się recyklingowi oraz nawiązuje do rosnącego problemu globalnego zanieczyszczenia tym tworzywem.

Totem 4: Smog
Forma czwartego totemu swoimi proporcjami nawiązuje do problemu wysokiego skażenia powietrza w Polsce i porównuje jego stan do wybranych państw Europy.

Totem 5: Rybołówstwo
Kształt piątego totemu oparty jest o niepokojące raporty dotyczące stanu łowisk morskich i oceanicznych na świecie. Prawie 90% światowych zasobów ryb morskich jest obecnie w pełni wyeksploatowanych lub nadmiernie eksploatowanych.

Totem 6: Wymieranie populacji dzikich zwierząt
Szósty totem wskazuje na proporcje pomiędzy globalną populacją dzikich zwierząt dzisiaj i pięćdziesiąt lat temu.

– Proponujemy alfabet, który można odrzucić lub przyjąć, wielopłaszczyznowość, w którą można się zagłębiać, ale nie trzeba. „Totemy” to również dekoracyjne obiekty, które mają sprawić, że przestrzeń z pozoru niczyja zostanie zauważona – powiedziała Alicja Biała.

Biała Alicja
AUTORKA DZIEŁA
Artystka wizualna, graficzka, projektantka. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację w The Royal College of Art w Londynie. Jej prace były publikowane m. in. w Danii, Polsce, Chinach i Australii. Jest także autorką murali, które znajdują się w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku oraz w Niemczech.

Iwo Borkowicz
WSPÓŁAUTOR KONCEPCJI I PROJEKTU
Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na kierunku Architektura i Urbanistyka, oraz KU Leuven w Belgii, kończąc studia z wyróżnieniem dziekańskim.

Organizatorzy wystawy: Estrada Poznańska VOX Artis Miasto Poznań, Zachęta
Partnerzy: Bałtyk, Adler, Sheraton, Concordia Design

 

mat.pras. / Sławek Wąchała

Marek Woźniak: Niech żyje Gdańsk – miasto wolności i solidarności!

0
Zgodnie z wcześniejszą deklaracją Marszałka Marka Woźniaka, wielkopolski samorząd wsparł Europejskie Centrum Solidarności przekazując pomoc finansową w wysokości 100 tysięcy złotych Województwu Pomorskiemu.

Finansowe wsparcie ma zostać przeznaczone na bieżącą działalność instytucji. To Gdańsk będzie epicentrum wydarzeń, które uczczą datę 4 czerwca 1989 roku, będących początkiem przełomowych przemian ustrojowych w Polsce. Jak mówił dziś podczas podpisania umowy Marszałek „To nasza wielkopolska cegiełka, którą dokładamy do organizacji koncertu Symfonia Szacunku dedykowanego pamięci prezydenta Pawła Adamowicza, będącego prezentacją artystycznych interpretacji pojęć dziedzictwa wolności, równości i solidarności. Niech żyje Gdańsk – miasto wolności i solidarności!”.

Z kolei z myślą o najmłodszych zostanie przygotowany przez Europejskie Centrum Solidarności Koncert na Dzień Dziecka, który podejmie próbę opowiedzenia dzieciom wydarzeń sprzed 30 lat.

Deklarację finansowego wsparcia Marszałek Marek Woźniak złożył zaraz po tym, jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego znacząco uszczupliło swoją dotację na działalność ECS.

Autor: UM op. AS

Jest decyzja wojewody w sprawie gazociągu Baltic Pipe

0
Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann 15 maja 2019 r. podpisał decyzję lokalizacyjną na budowę gazociągu pomiędzy Goleniowem a Lwówkiem. To część projektu Baltic Pipe, który ma umożliwić dostawy gazu ziemnego z Norwegii.

Zbigniew Hoffmann wydał decyzję, która umożliwi budowę części gazociągu pomiędzy Szczecinem a Lwówkiem na terenie Wielkopolski. Inwestycja zostanie wybudowana również na terenie województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Decyzja została wydana na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. i podlega natychmiastowemu wykonaniu. W praktyce oznacza to, że inwestor może wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

– Podpisana przeze mnie decyzja stanowi część Projektu Baltic Pipe. Inwestycja docelowo umożliwi stworzenie nowej drogi dla dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Celem jest niezależność energetyczna naszego kraju – tłumaczy Zbigniew Hoffmann.

Inwestycja obejmuje budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy DN 1000, o maksymalnym ciśnieniu roboczym MOP 8,4 MPa wraz z niezbędną infrastrukturą, zespołu włączeniowego na węźle Lwówek, niezbędnych elementów technologicznych umożliwiających funkcjonowanie gazociągu i połączenie z istniejącym systemem przesyłowym, a także usunięcie kolizji projektowanej inwestycji z istniejącymi sieciami uzbrojenia terenu.

Autor: UW

Poznań: Radni ze Starego Miasta wskazują, że ulice są czyszczone zbyt rzadko

0
Radni na Starym Mieście zwracają uwagę na niezadowalającą czystość wielu ulic w centrum Poznania. – W zasadzie kilkanaście tygodni po otwarciu spore fragmenty Św. Marcina wymagają szorowanie, niezbyt dobre wyglądają dwa najważniejsze deptaki, ulica Wrocławska i Półwiejska – uważają radni.

Radny Tomasz Dworek poprosił magistrat o informacje o kosztach i częstotliwości mycia ulic na Starym Mieście. W piśmie niestety nie do końca uzyskujemy odpowiedzi. – Na mechaniczne mycie i polewanie ulic miasto w 2019 roku przeznaczy ponad 2 mln zł. (na Starym Mieście 742 tys.) Święty Marcin do końca roku szorowany będzie ośmiokrotnie, a podatników kosztowało to będzie 252 tys. zł. – odpisał ZDM.

Z pisma nie wynika jak często myta będzie Wrocławska i Półwiejska. – Problemem tych traktów są często tłuste plamy przy restauracjach sprzedających kebaby i zapiekanki. Obawiam się, że właściciele lokali nie za bardzo dbają o otoczenie. Nie wiadomo także, czy sensowne jest mycie ulicy Wrocławskiej podczas deszczu – komentuje radny Tomasz Dworek.

Autor: ROSM op. SS

 

Dariusz Żuraw pierwszym trenerem Lecha w kolejnym sezonie

0
Dariusz Żuraw pozostanie trenerem pierwszego zespołu Lecha Poznań. Szkoleniowiec będzie związany z Kolejorzem do 30 czerwca 2021 roku. – Dziękuję za zaufanie, jakim zostałem obdarzony przez szefów klubu – powiedział nowy trener.

– Teraz będę chciał zapracować na zaufanie kibiców, którzy są niezwykle ważni i bez ich wsparcia nie uda nam się osiągnąć celów, jakie przed nami. Kolejorz znajduje się na etapie przebudowy drużyny i cieszę się, że biorę udział w tym projekcie – przyznaje 46-letni trener.

Żuraw do Lecha trafił w trakcie sezonu 2014/2015, kiedy został asystentem Macieja Skorży. W tamtych rozgrywkach świętowali wspólnie mistrzostwo Polski. Do Poznania wrócił w czerwcu ubiegłego roku, żeby objąć trzecioligowe rezerwy. W trakcie rozgrywek dwukrotnie przejmował ekstraklasowego Kolejorza. Jesienią w dwóch meczach wywalczył cztery punkty. Pracował do momentu, w którym klub związał się z Adamem Nawałką. Wiosną raz jeszcze wszedł do szatni przy Bułgarskiej. W kryzysowym momencie miał pracować co najmniej do końca sezonu. W rundzie finałowej wywalczył na razie dziewięć punktów, pokonał dwa najwyżej sklasyfikowane zespoły po rundzie zasadniczej – Legię Warszawa (1:0) oraz Lechię Gdańsk (2:1).

Teraz już wiadomo, że jego misja potrwa dłużej, bo wykorzystał szansę, jaka otworzyła się przed nim w kwietniu. Zarząd klubu wraz z dyrektorem sportowym zdecydował bowiem o powierzeniu Żurawiowi misji przebudowy zespołu przed kolejnymi rozgrywkami. W życie wchodzi dwuletni kontrakt, obowiązujący do 30 czerwca 2021 roku.

– Darek wkroczył do szatni w trudnym momencie. Od początku wiedział, że nie będziemy zwracać uwagi tylko na wyniki przez niego osiągane. Ważny był dla nas styl gry, umiejętność podniesienia drużyny w trudnym momencie, a także codzienny kontakt z piłkarzami. I po zebraniu tych wszystkich elementów zdecydowaliśmy się na kontynuowanie współpracy. Widzimy bowiem, że trener ma swój pomysł na grę i stara się go konsekwentnie realizować – tłumaczy prezes Lecha, Karol Klimczak.

To nie wszystkie argumenty za pozostawieniem trenera Żurawia. – Zależało nam również na ciągłości szkolenia. Ten sezon był szalony pod względem zmian na ławce trenerskiej i teraz chcieliśmy osiągnąć tak potrzebną stabilizację. Darek Żuraw doskonale rozumie naszą wizję i strategię, świetnie się w nią wpisuje ze swoim podejściem. Lech ma grać wysokim pressingiem i ofensywnie – twierdzi z kolei wiceprezes Kolejorza, Piotr Rutkowski.

Żuraw podkreśla, że jest gotowy na podjęcie wyzwania, jakim jest poprowadzenie drużyny w ekstraklasie. – Kolejorz jest na etapie przebudowy drużyny i cieszę się, że biorę udział w tym projekcie. Zdecydowaliśmy się na reset, nowe otwarcie i zrobimy wszystko, żeby w przerwie między rozgrywkami zbudować jak najlepszą ekipę. Bez wątpienia jednak potrzebna jest cierpliwość, bo nic nie stanie się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Razem, począwszy od pracowników, piłkarzy oraz członków sztabu szkoleniowego Lecha Poznań musimy na to ciężko zapracować – mówi trener, który jako piłkarz w 1. Bundeslidze w barwach Hannoveru 96 rozegrał 131 meczów, w których strzelił pięć goli.

Lech chce wzmocnić sztab szkoleniowy. Jego ostateczny kształt poznamy w najbliższych dniach. Trwają bowiem rozmowy z kandydatami na najbliższych współpracowników Dariusza Żurawia.

Autor: mat. pras. fot. Roger Gor

Poznań: Zakleili sobie usta w ramach protestu pod Katedrą

Grupa poznaniaków w ramach protestu zakleiła sobie dzisiaj usta pod Katedrą na Ostrowie Tumskim. Protestujący zarzucają Kościołowi bierność w walce z pedofilią.

Akcja promowana hasłem “#jestempostronieofiar” jest reakcją na film Tomasza Sekielskiego: “Tylko nie mów nikomu”, który opowiada o przypadkach nadużyć seksualnych w polskim Kościele. Produkcja miała swoją premierę w sobotę i bije rekordy popularności. Po filmie swoje oświadczenia wydali m.in. duchowni (więcej informacji o filmie, łącznie z możliwością obejrzenia go za darmo, można znaleźć tutaj).

– Jesteśmy tutaj dlatego, że Kościół Katolicki milczy w sprawie pedofilii – wyjaśnił Kacper Przybylski, organizator. – Organizujemy wydarzenie drugi raz, ponieważ za pierwszym niestety frekwencja nie dopisała. Akcja potrwa około 30 minut. Będzie to protest milczący w którym będziemy mieli zaklejone usta, na znak tego, że episkopat odbiera głos ofiarom, a daje go oprawcom.

W proteście wzięło udział 10 osób.

Poznań Comedy Show: połączenie wszystkiego, co w komedii najlepsze

0
Ostatnie w tym sezonie Poznań Comedy Show! Skecze, stand up, piosenki, improwizacje, muzyka na żywo – start dzisiaj (16 maja) o 19 w Scenie Na Piętrze.

Przypomnijmy, że Poznań Comedy Show to połączenie wszystkiego, co w komedii najlepsze – skecze, stand up, piosenki, improwizacje, a do tego muzyka na żywo. Wszystko na jednej scenie, jednego wieczoru, z jedynymi takimi prowadzącymi! Wystąpią poznańskie kabarety, min. CZESUAF i CZOŁÓWKA PIEKŁA, Grupa improwizacji scenicznych IMPROBRAĆ oraz Zespół Mitochondrium.

Poznań Comedy Show będzie można zobaczyć w Scenie na Piętrze, 16 maja, o godzinie 19.00. Bilety 30 zł.

mat. pras. / el / ss

Krzysztof Gonciarz polubił nowy Święty Marcin. „Odnowiona uliczka, jakieś światełka”

0
Popularny podróżnik i vloger Krzysztof Gonciarz odwiedził Poznań. W opublikowanym filmie „Zostaję tu na zawsze” dzieli się wrażeniami z wizyty w stolicy Wielkopolski.

Cały film można obejrzeć tutaj:

 

Mariusz Wiśniewski: Chcemy, żeby Poznań był postrzegany jako miasto czyste

0
Władze miasta zdecydowały, że w tym roku ulice będą polewane wodą w ciepłe dni. Ma to poprawić jakość powietrza oraz zwiększyć komfort mieszkańców.

– Czystość miasta jest ważna dla każdego poznaniaka i każdej poznanianki – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Na jej utrzymanie na chodnikach i ulicach miasto co roku wydaje 30 mln zł. Postanowiliśmy zwiększyć tę kwotę o dodatkowe 2 mln zł, które zostaną przeznaczone na mycie i czyszczenie chodników i ulic. Chcemy, by Poznań był postrzegany jako miasto czyste, w którym panuje porządek. Są oczywiście miejsca, w których będzie to wymagało więcej pracy, ale jesteśmy na to przygotowani.

– Z najnowszego raportu wynika, że w Poznaniu maleje zanieczyszczenie powietrza powodowane przez piece – źródła niskiej emisji – ale równocześnie zaczyna zwiększać się poziom pyłów związanych z transportem – tłumaczy Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Czyszczenie ulic na mokro jest jednym z wielu działań, jakie podejmuje miasto, by walczyć z tym zjawiskiem. Chcemy też dopilnować, by wszystkie samochody, wyjeżdżające z placów budowy, nie roznosiły pyłów na oponach. Musimy walczyć z zanieczyszczeniami powietrza kompleksowo, na wielu płaszczyznach.

ZDM przygotował osiem „polewaczek”, które będą gotowe do wyruszenia w trasę. Nie ma opracowanego harmonogramu polewania ulic. Decyzję mają być podejmowane na bieżąco w oparciu o prognozę pogody oraz informacje o jakości powietrza. Polewanie wodą ma się przyczynić do poprawienia jakości powietrza oraz zwiększenia komfortu mieszkańców poprzez obniżenie temperatury w upalne dni.

Autor: UMP op. SS

Kalisz: Wzrost opłat za wywóz śmieci

0
Od września mieszkańców Kalisz czeka podwyżka opłat za wywóz śmieci. O ile? Tego jeszcze nie wiadomo.

Samorządy w Polsce konsekwentnie podnoszą opłaty za wywóz śmieci i podobny los czeka Kalisz. Obecne stawki – 14 złotych za śmieci segregowane i 21 złotych za śmieci niesegregowane mają obowiązywać do września. Wtedy nastąpi zmiana cennika, ale na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu. Miasto musi dopiero rozpisać przetarg na wywóz śmieci.

Z całą pewnością dużo się natomiast zmieni w systemie odbierania odpadów. Pojawią się nowe pojemniki – na odpady biodegradowalne, które wpłyną na zwiększenie kosztów. Problemem jest też liczba mieszkańców od których odbierane są śmieci. Jak się okazało w Kaliszu zameldowanych jest 97 tys. osób. Odpady są odbierane natomiast od 86 tysięcy…

Dodatkowo w mieście pojawi się Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Mieszkańcy sami będą mogli tam dostarczać m.in. stare meble i inne problematyczne śmieci.

Ordynator z Wielkopolski zatrzymany przez CBA

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA zatrzymali ordynatora jednego z wielkopolskich szpitali. Zarzut – przyjmowanie łapówek.

CBA udało się zatrzymać ordynatora na gorącym uczynku podczas przyjmowania łapówki. Zatrzymano również sześć osób podejrzanych o wręczanie łapówek. Z wstępnego postępowania wynika, że lekarz w zamian za łapówki od 500 do 3000 złotych przyjmował pacjentów na oddział.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty korupcyjne. Agenci CBA przypominają również wszystkim osobom, które wręczyły łapówkę ordynatorowi, że w ich interesie jest samemu się zgłosić do funkcjonariuszy i przedstawić wszystkie okoliczności sytuacji. To pozwolili im uniknąć oskarżenia zgodnie z tzw. klauzulą niekaralności (pozwala uniknąć odpowiedzialności karnej, jeżeli osoba przyjmująca łapówkę była osobą publiczną – konieczne jest jednak powiadomienie o tym fakcie odpowiednich organów).