Strona główna Blog Strona 2185

Poznań: Agresywny pasażer pobił motorniczego

0
Jeden z pasażerów tramwaju miał zachowywać się agresywnie w stosunku do współpasażerów. Z pomocą próbował im przyjść motorniczy, jednak i on ucierpiał w zdarzeniu.


Na szczęście motorniczy nie doznał żadnych dotkliwych obrażeń. Agresywny pasażer został zatrzymany przez współpasażerów i przekazany policji, która teraz prowadzi czynności w tej sprawie.

Źródło: Głos Wielkopolski

Gniezno: Powstał budynek senioralny i socjalno-komunalnego

0
Zakończyła się inwestycja budowy dwóch budynków wielorodzinnych. Jeden z nich ma być przeznaczony tylko dla osób starszych.

Mieszkania w tych budynkach mają nie być przeznaczone na sprzedaż, a zamieszkają w nich dotychczasowi najemcy lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gniezna, wybrani przez specjalnie do tego celu powołany zespół.

Budynki wykorzystują naturalne ukształtowanie terenu, które umożliwia wjazdy do garaży podziemnych z poziomu istniejącego obniżenia terenu. Usytuowane są prostopadle do ulicy Cymsa, z głównymi wejściami w ścianie szczytowej.

W budynku senioralnym powstało 26 mieszkań, a w sąsiadującym z nim socjalno-komunalnym 46 mieszkań.

Całkowity koszt realizacji inwestycji to 15.442.617,55 zł, w tym dofinansowanie zewnętrzne z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości ponad 2,1 mln zł.

Źródło: UM Gniezno fot. UM Gniezno

Kalisz: W mieście zostanie zorganizowany Marsz Równości

0
22 września, pierwszy raz w historii, ulicami Kalisza przejdzie Marsz Równości. – Kalisz jest miastem dla wszystkich. Chcemy to powiedzieć głośno – piszą w zapowiedzi organizatorzy.

Marsz Równości jest imprezą, która ma zrzeszać wszystkie osoby, które z jakiegoś powodu czują się wykluczone. Mogą się do nich zaliczać niepełnosprawni, osoby o innym kolorze skóry lub nawet… rowerzyści. W praktyce impreza od wielu lat jest kojarzona z ruchem LGBT, który zrzesza lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transseksualne. To również przedstawiciele tych orientacji oraz osoby sympatyzujące z ideami głoszonymi przez stowarzyszenia je zrzeszające, stanowią większość uczestników każdego marszu.

Ten budzi spore kontrowersje. O ile w dużych miastach, do jego przejścia co roku, mieszkańcy już przywykli, to za każdym razem kiedy marsz ma zostać zorganizowany w mniejszej miejscowości budzi to protesty lokalnych społeczności. Osoby organizujące marsze i w nich uczestniczące zgodnie podkreślają, że sama impreza zwiększa świadomość Polaków dotyczącą istnienia innych orientacji seksualnych i pomaga walczyć z dyskryminacją w Polsce. Przeciwnicy mają za złe, że na marszu często dochodzi do „incydentów”, kiedy osoby powiązane z ruchem LGBT parodiują wiarę katolicką.

– 22 września 2019 roku pójdziemy razem w I Kaliskim Marszu Równości – piszą w zapowiedzi organizatorzy. – Lista dyskryminowanych jest długa: kobiety, uchodźcy i emigranci, osoby z niepełnosprawnościami, osoby o innej orientacji seksualnej, innym kolorze skóry, innych poglądach religijnych niż katolicy. Wszystkich należy traktować równo, także ciebie i dlatego przyjdź na Marsz, pokaż, że jesteś za równością, miłością, tolerancją. To są uniwersalne wartości – dodają.

Marsz Równości przejdzie ulicami 22 września. Jego trasa nie jest jeszcze znana.

 

TSIGUNZ FANFARA AVANTURA – na scenie Quadro – Kulturalny Stary Rynek

0
W ramach akcji Kulturalny Stary Rynek w poniedziałkowy wieczór na Scenie na Quadro wystąpił zespół Tsigunz Fanfara Avantura.

Tsigunz to połączenie muzyki bałkańskiej, tureckiej, bliskiego wschodu, cygańskiej i indyjskiej. Muzyka ta połączona jest z tradycjami jazzowymi i przeniesiona na polski grunt. Zespół ma za sobą 150 koncertów i wydaną płytę.

Zespół wystąpił w następującym składzie:

Dmytro Trubaci – trumpet
Mahala Melehovič Rai – clarinet
Mihai Angelo – alto sax
Dragan Opalič – saxhorn
Zlatko Fetisz – bari sax
Wolf Bidzashvili Tubescu – tuba
Chlep Razovy Chlebarov – baterie

Cykl został zorganizowany przez Estradę Poznańską.

Zaczyna się Lato na Targach

0
Aż 13 seansów filmowych pod chmurką, plaża, fontanna, strefa wypoczynku z hamakami, zajęcia sportowe i rekreacyjne, animacje dla dzieci i czytelnia – 10 lipca rozpoczyna się Lato na Targach.

W każdą środę i czwartek w ramach kina plenerowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wyświetlane będę filmowe hity. W scenerii ogrodu letniego zobaczymy m.in. „Bohemian Rhapsody”, „Green Book”, czy „Zimną wojnę”.

Środy są także przeznaczone dla tych, którzy dbają o siebie, chcą wykonać bezpłatne badania lekarskie i uzyskać porady medyczne. „Lato zdrowe i międzypokoleniowe” organizowane z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych UMP będzie odbywało się cyklicznie w godzinach 10.00-16.00. Obok profilaktyki i działań popularyzujących zdrowy styl życia w każdą środę na uczestników zajęć czeka wiele dodatkowych warsztatów i zabaw. W programie tegorocznego „Lata” są również „Piątki z PeWuKą”, czyli m.in. zwiedzanie terenu targów, prelekcje i gry miejskie związane z Powszechną Wystawą Krajową.

Z kolei soboty i niedziele upłyną pod znakiem sportu. Na „Piłkarskie emocje z Akademią Reissa” Grupa MTP zaprasza w godzinach 11.00-13.00 (zajęcia z trenerami na boisku z nawierzchnią ze sztucznej trawy), natomiast na „Weekendowe warsztaty rolkowe z RollRunners” z instruktorem od 16.00 do 19.00 (z możliwością wypożyczenia sprzętu). Codziennie od środy do niedzieli dzieci będą miały okazję skorzystać z zajęć prowadzonych przez animatorów, a rodzice w tym czasie mogą odpocząć na hamakach, poduchach oraz plażowych leżakach i poczytać książki z zasobów czytelni. Przez cały czas w pawilonie nr 1 dostępne będą boiska, stoły oraz sprzęt do gry w tenisa stołowego, koszykówkę, piłkę nożną i badmintona. Nowością w tegorocznej edycji są hulajnogi elektryczne, którymi będzie można wybrać się na przejażdżkę alejkami targowymi.

Lokalizacja: Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 1 oraz ogród letni przy pawilonie Poznań Congress Center, wejście bramą nr 10 od ulicy Głogowskiej, między pawilonami 1 i 2. Lato na Targach trwa od od 10 lipca do 25 sierpnia 2019.

Mat. pras. MTP, el

Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl i Wolsztyn: konsolidacja trzech szpitali?

Na razie to tylko rozmowy przedstawicieli samorządów, jednak połączenie szpitali jest całkiem realne. Jak zapewniają samorządowcy, byłoby to korzystne także dla pacjentów.

Przedstawiciele tych trzech samorządów powiatowych spotkali się w tej sprawie już po raz trzeci, tym razem w Wolsztynie. Jak informuje „Głos Wielkopolski”, dzięki planowanemu połączeniu szpitalom będzie łatwiej dopiąć budżety i łatwiej zdobyć środki na inwestycje. Zyskają też pacjenci: będą mieli do dyspozycji specjalistów i terminy operacji w trzech szpitalach, a nie w jednym, co podniesie poziom usług i skróci terminy oczekiwania na zabiegi.

Wszystko to jest możliwe dzięki temu, że trzy szpitale są położone niedaleko siebie – dzieli je mniej więcej 25 kilometrów – stale więc między sobą konkurują o środki i o pacjentów. Znacznie efektywniej mogłyby wykorzystać swój potencjał łącząc siły. Połączenie rozwiązałoby też – przynajmniej na razie – problem z brakiem lekarzy i koniecznością zamknięcia niektórych oddziałów. Łatwiej byłoby utrzymać lecznice na odpowiednim poziomie, gdy będą o to dbać trzy samorządy, a nie jeden, łatwiej też będzie optymalizować koszty. Tego przynajmniej zdania są wszystkie trzy samorządy.

Jak jednak miałaby konkretnie wyglądać taka konsolidacja – jeszcze nie wiadomo. Z pewnością można już mówić o połączeniu sfery administracyjno-organizacyjnej, wspólnych zakupach dla wszystkich placówek, co też pozwoli generować duże oszczędności, od leków poczynając na energii kończąc. Na razie jednak samorządowcy chcą ustalić wspólnie ogólne ramy porozumienia w tej sprawie, a później rozpocząć negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: Zmiany w komunikacji miejskiej na Głogowskiej. Pojawią się dłuższe autobusy!

0
ZTM wspólnie z MPK wprowadził kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na przebudowywanej ulicy Głogowskiej.

Chcąc zmniejszyć niedogodności związane z funkcjonowaniem transportu zastępczego  ZTM wraz z MPK wprowadziły na obsługujące komunikacyjnie ulicę Głogowską linie nr 149, 175 i 180 przegubowe autobusy.

– Podczas każdego remontu na bieżąco monitorujemy funkcjonowanie komunikacji zastępczej. Zdajemy sobie sprawę, że transport ten nigdy nie będzie w tak wysokim standardzie jak podstawowy, zwłaszcza że na ulicy Głogowskiej pasażerowie normalnie mają do dyspozycji tramwaje. Mamy nadzieję, że decyzja o wprowadzeniu bardziej pojemnego taboru wpłynie na wyższy komfort podróży – mówi Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora ZTM Poznań ds. Publicznego Transportu Zbiorowego.

Dodatkowo na przystankach tymczasowych Bałtyk, Most Dworcowy i Dworzec Zachodni ustawiono ławki dla pasażerów.

ZTM

Poznań: Proces w sprawie molestowania uczennic ciągle nie może się rozpocząć

0
Akt oskarżenia jest, trafił do sądu już w grudniu ubiegłego roku, ale proces byłego dyrektora szkoły podejrzanego o molestowanie uczennic ciągle jeszcze się nie rozpoczął. Dlaczego?

Zbigniew A., były dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 w Poznaniu został zatrzymany w 2018 roku i oskarżony o molestowanie dwóch uczennic. Gdy o jego zatrzymaniu zrobiło się głośno, na policję zaczęły się zgłaszać kolejne kobiety, które również były przez niego – jak zeznawały – molestowane. Okazało się też, że to nie pierwszy raz pod adresem Zbigniewa A. padły takie oskarżenia – 13 lat temu prokuratura już prowadziła dochodzenie w sprawie molestowanie przez niego uczennicy jednej ze swarzędzkich szkół, w której wówczas uczył geografii. Dorosła dziś kobieta potwierdziła, że mężczyzna wtedy próbował ją pocałować.

Jednak mimo dowodów i świadków proces wziąć nie może się rozpocząć. Jak informuje Radio Poznań, powodem są kłopoty proceduralne. Najpierw sąd rejonowy, do którego trafiły akta uznał, że to nie on jest właściwym sądem do prowadzenia tej sprawy – i przekazał je drugiemu. Drugi sąd zaś uznał, że część zarzutów się przedawniła i postanowił je umorzyć. To z kolei prokurator prowadzący sprawę uznał za bezzasadne i złożył odwołanie od tej decyzji. Kiedy odwołanie rozpatrzy sąd – jeszcze nie wiadomo. Ale zanim to nie nastąpi, proces nie może się rozpocząć.

Radio Poznań, el

Poznań: Kiekrz będzie miał nową kanalizacją deszczową

0
Niżej położone ulice i budynki w Kiekrzu wreszcie przestaną być zalewane po każdym większym deszczu. Miasto podpisało umowę o dofinansowanie ze środków UE budowy kanalizacji deszczowej wraz z niezbędną przebudową układu drogowego.

Dzięki inwestycji w Kiekrzu powstanie zbiornik retencyjny wraz z całą infrastrukturą techniczną, która umożliwi odprowadzanie do niego deszczówki z całego osiedla. Dzięki budowie kanalizacji deszczowej zminimalizowane zostanie zagrożenie zalewania położonych niżej budynków i ulic podczas ulewnych deszczów. Kanalizacja zabezpieczy także okolicę przez podtopieniami spowodowanymi wystąpieniem z brzegów rzeki Samicy, umożliwi także magazynowanie wody w okresach suchych i jej powolne przenikanie do gruntu.

Ważna jest także ochrona wód rzek Warty, Samicy Kierskiej oraz rowów, poprzez ograniczenie nadmiernego i niekontrolowanego spływu wód deszczowych przenoszących na przykład nawozy z pól lub zanieczyszczenia z szos.

Planowany koszt realizowanego projektu to ponad 4,7 mln zł z czego dofinansowanie unijne to ponad 3,2 mln zł. Projekt zostanie zrealizowany w okresie od lutego 2020 do lipca 2023 roku.

UMP, el

Zamknięta obwodnica. Miastu grozi paraliż komunikacyjny?

Jutro z rana na trzy dni zostanie zamknięta obwodnica Śmigla. Cały ruch ma być kierowany bezpośrednio przez miasto.

Zamknięcie jest spowodowane budową drogi S5. Obwodnica zostanie zamknięta jutro o 6 rano, a ponownie otworzona w czwartek wieczorem. W tym czasie cały ruch samochodowy będzie przejeżdżał przez miasto.

Piła: Mieszkańcy nie chcą hurtowni owoców

0
Hałas i wzmożony ruch samochodów – na to narzekają mieszkańcy ulicy Pogodnej w Pile. Bo jeden z ich sąsiadów postawił na swojej działce urządził w niej hurtownię owoców. W dodatku niezgodnie z prawem.

Ulica Pogodna w Pile to ulica typowo willowa. Mieszkańcy jednorodzinnych domków bardzo sobie cenili panującą tu ciszę i spokój. Teraz – jak informuje Radio Poznań – mają hałas, spaliny i kurz związany z samochodami dojeżdżającymi do hurtowni owoców położonej na jednej z działek. A samochody to tylko cześć problemu – do tego dochodzi jeszcze hałas urządzeń chłodniczych działających w hurtowni całą dobę.

Hurtownia powstała kilka miesięcy temu na jednej z działek, chociaż okolica zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową, a nie działalność gospodarczą. Tak ustalili mieszkańcy badając, kto wydał zgodę na budowę hurtowni przy ulicy zabudowanej domami jednorodzinnymi. Okazało się, że właściciel terenu nikogo nie zapytał o zgodę budując tak wielka halę, tak samo jak o to, czy może tu prowadzić działalność gospodarczą.

Dzięki informacjom od mieszkańców sprawą zajmuje się teraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Pile. Jeśli okaże się, że inwestycja jest samowolą budowlaną, właściciel będzie musiał halę rozebrać.

Radio Poznań, el

Poznańska drużyna zdobyła mistrzostwo Polski w squashu!

0
W miniony weekend we Wrocław Squash Club drużyny z całego kraju walczyły o tytuł Mistrza Drużynowych Mistrzostw Polski w squashu. Pierwszy raz w historii puchar tej prestiżowej imprezy wszedł w posiadanie poznanianek!

Złoty medal wywalczyła drużyna 11punkt Girl’s Crew, w której skład wchodzą reprezentantki znanego poznańskiego klubu (11punkt squash klub) mieszczącego się przy ul. Góreckiej 108. Oprócz poznanianek (Natalii Ryfy, Kingi Szymaniak, Małgorzaty Kornowskiej, Aleksandry Surdziel i Zuzanny Dominiak) na czele drużyny gościnnie wystąpiła Anna Serme – Mistrzyni Czech 2019 oraz sklasyfikowana na 69. miejscu na świecie zawodniczka z czeskiej Opawy. W takim składzie pewnie pokonały swoje rywalki z warszawskiego klubu Kahuna w półfinale oraz bydgoskiego klubu SquashPoint w finale.

Klub 11punkt wystawił również męską oraz juniorską drużynę, które zajęły kolejno 7 i 6 miejsce w mistrzostwach. Zespół mężczyzn wystąpił w składzie: Kamil Dominiak, Marek Szymanowski, Dariusz Filipowski, Piotr Kleszcz, Paweł Włodarczyk, Krzysztof Czarnota oraz na czele drużyny gościnnie Daniel Mekbib – Mistrz Czech 2019 i 82. rakieta światowego squasha.

Zespół juniorów wystąpił w składzie: Juliusz Kujawa – do lat 11, Jakub Solawa do lat 13, Maksymilian Celm do lat 17 i Wojciech Dobrzyński do lat 19.

Mat. pras., el fot. mat. pras.

Zabiła własne dziecko? Grozi jej dożywocie

30-letnia mieszkanka Miejskiej Górki została tymczasowo aresztowana. Kobieta jest podejrzana o zabicie własnego dziecka.

Sprawa wyszła na światło dzienne, ponieważ kobieta trafiła do szpitala. Lekarze stwierdzili, że jest po porodzie i zdecydowali się poinformować o tej sytuacji policję, która postanowiła sprawdzić mieszkanie kobiety. Tam znaleźli ciało noworodka ukryte w szafie. Z wstępnych ustaleń wynika, że dziecko żyło zaledwie kilka minut. Przyczyną śmierci były uderzenia w głowę.

Umowa na promocję gospodarczą Wielkopolski. „Chcemy pokazać innowacyjność wielkopolskich przedsiębiorstw”

Marek Woźniak, Marszałek Województwa oraz Bartosz Guss, zastępca Prezydenta Miasta Poznania podpisali umowę na promocję gospodarczą Wielkopolski. Władze miasta zamierzają przeznaczyć dofinansowanie na wsparcie lokalnych twórców gier komputerowych.

Beneficjentami udzielonej pomocy są Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu oraz Miasto Poznań. Łączna kwota umów podpisanych 8 lipca 2019 r. w ramach Poddziałania 1.4.2 oraz 9.2.1 wynosi ponad 8 mln zł, w tym wysokość środków przekazanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 5,5 mln zł.

– Projekt Wyższej Szkoły Bankowej dotyczy zabytkowej przestrzeni, ale także odwołuje się do dobrych tradycji pracy organicznej. Sądzę, że realizacja jego przyniesie istotną zmianę w przestrzeni miasta, zmieni miejsce, które jest niewątpliwie zaniedbane, a jest prestiżowe i otoczenie skłaniałoby do tego, aby jakość tego miejsca zdecydowanie poprawić – powiedział Marszałek Marek Woźniak. – Z kolei drugi projekt dotyczy zupełnie innego obszaru – chodzi w nim o to, aby wyposażyć w środki finansowe Miasto Poznań, które będzie promować gospodarkę w ramach projektu „Zagrajmy w Wielkopolsce”.

Prace nad wnioskiem projektu „ZaGRAjmy w Wielkopolsce”, dzięki któremu lokalne studia gamedev, tworzące gry komputerowe, wezmą udział w wydarzeniach targowych w Europie i Stanach Zjednoczonych, rozpoczęły się w czerwcu 2018. „ZaGRAjmy w Wielkopolsce” jest reakcją Biura Obsługi Inwestorów na prężnie rozwijającą się branżę game development, która w Poznaniu obejmuje już około 30 studiów. Całkowita wartość projektu koordynowanego przez BOI to prawie 2 miliony złotych. „ZaGRAjmy w Wielkopolsce” jest unikatowym, pierwszym tego typu projektem realizowanym przez polskie miasto.

– Traktujemy bardzo poważnie naszą misję i rolę, jaką jest wspieranie przedsiębiorców z różnych obszarów działalności – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Branża gier komputerowych jest bardzo innowacyjna. Widać to po tym, w jakim kierunku idą poznańskie targi – Game Arena i Pyrkon są w pierwszej trójce pod względem liczby odwiedzających. Popularne gry, jak np. „Wiedźmin” czy „Cyberpunk 2077” z Keanu Reevesem w roli głównej, która premierę będzie miała w przyszłym roku, pokazują, jaki ogromny nośnik marketingowy mogą nieść za sobą takie produkcje. Te gry akurat nie powstały na terenie Wielkopolski, ale wierzymy, że wspierając ten rynek będziemy mogli za kilka lat świętować podobne sukcesy – tłumaczył zastępca prezydenta.

– To bardzo interesujący projekt. Wiemy, jak znaczący w Polsce jest przemysł gier komputerowych. Podobnie jest w naszym województwie. Chcemy pokazać innowacyjność wielkopolskich przedsiębiorstw zajmujących się tą sferą produkcji – dodał marszałek Marek Woźniak.

mat. pras. / UMP / op. AS

Centralny Port Komunikacyjny. „Koncepcja ma charakter skoku cywilizacyjnego”

Budowa linii dużych prędkości z Poznania i Kalisza do CPK i Warszawy pozwoli na znaczące skrócenie czasów podróży, np. ze stolicy kraju do stolicy Wielkopolski poniżej 2 godz. Dotychczas w Polsce nie budowano jeszcze linii o prędkości eksploatacyjnej 250 km/godz. i więcej. Regionalne konsultacje jej przebiegu ruszyły dziś w Poznaniu.

W dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami spółki CPK uczestniczyli m.in. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. W jego trakcie rządowy inwestor przedstawił poziom zaawansowania prac przygotowawczych do budowy linii kolejowych na terenie Wielkopolski, omawiając pierwszą koncepcję w ramach rozpoczętego procesu tzw. trasowania.

– Koncepcja Centralnego Portu Komunikacyjnego robi niezwykłe wrażenie i z całą pewnością można stwierdzić, że ma charakter skoku cywilizacyjnego. Z perspektywy Wielkopolski CPK oznacza wiele zmian, przede wszystkim w obszarze infrastruktury kolejowej, a ta wymaga wielopoziomowej współpracy na różnych szczeblach administracji. Dlatego takie spotkania jak dziś są konieczne i cieszę się, że udało nam się, mimo różnic politycznych, merytorycznie podejść do tematu. Ze względu na strategiczne znaczenie dla naszego państwa traktujemy tę inwestycję priorytetowo – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Jak podkreśla pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild, było to pierwsze z planowanych spotkań w ramach kolejowych uzgodnień inwestycyjnych CPK z reprezentantami organów administracji rządowej, samorządów województw i władz miast.

– Zamierzamy konsultować przebieg planowanych linii kolejowych, omawiać potrzeby transportowe mieszkańców i lokalne uwarunkowania środowiskowe. Regionalne konsultacje strategiczne, w które włączamy przedstawicieli samorządów, będą kontynuowane, a ich celem jest ustalenie optymalnego przebiegu linii – mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.

W ramach regionalnych konsultacji strategicznych spółka CPK planuje spotkania w kolejnych województwach. Po ich zakończeniu przeprowadzi analizę lokalizacyjną, w ramach której zostanie przedstawiony przebieg linii kolejowych. Kolejnym etapem będą dodatkowe – zaproponowane przez CPK – lokalne konsultacje społeczne dotyczące konkretnych rozwiązań technicznych. Co ważne, głos lokalnych społeczności zostanie także uwzględniony w trakcie wydawania decyzji środowiskowej, czyli dokumentu przesądzającego o przebiegu linii .

W województwie wielkopolskim planowana jest, w ramach Programu CPK, budowa 196 km nowych linii. Według założeń inwestora, prawie 2/3 mieszkańców województwa będzie w stanie w czasie poniżej godziny dotrzeć do stacji pociągów dużych prędkości, co znacząco poprawi dostępność komunikacyjną Wielkopolski.

W Wielkopolsce w ramach Programu CPK powstanie, po pierwsze, linia nr 85 Warszawa – CPK – Łódź – Kalisz – Poznań. To zadanie w ramach budowy Kolei Dużych Prędkości Warszawa – CPK – Łódź –Poznań / Wrocław, która od swojego kształtu jest nazywana „igrekiem”. Zakładana prędkość eksploatacyjna pociągów na tym odcinku to co najmniej 250 km/h. To fragment tzw. szprychy nr 9 w ramach Programu CPK. Po drugie, w Wielkopolsce będzie budowana linia nr 400 Nakło nad Notecią – Złotów – Okonek, która jest elementem szprychy nr 1 prowadzącej z CPK przez Płock, Toruń i Bydgoszcz w kierunku Koszalina.

Zaprezentowana podczas spotkania wersja trasowania zakłada, że przy prędkości eksploatacyjnej 250 km/h. możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Poznania: do Łodzi 1 godz. 5 min. (dziś najkrótsza podróż na tej trasie zajmuje 3 godz. 20 min.), do CPK 1 godz. 40 min., a do Warszawy 1 godz. 55 min. (obecnie najkrótszy czas to 2 godz. 50 min.). Z Kalisza pasażerowie będą mogli dojechać do Łodzi w 35 min., do CPK w 1 godz. 10 min., a do Warszawy w 1 godz. 25 min.

Łącznie w ramach kolejowej części Programu CPK planowana jest budowa ponad 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy. W ramach tzw. etapu zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Lotniczy Solidarność zdolności operacyjnej, wybudowane zostanie 140 km nowych linii na trasie Warszawa – CPK – Łódź. Zakończenie pozostałych inwestycji kolejowych wpisuje się w horyzont czasowy do 2040 r.

Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Na potrzeby budowy tego kolejowego systemu doszło do podziału zadań inwestycyjnych między spółki CPK i PKP Polskie Linie Kolejowe. 29 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, na mocy którego każdy z nowych odcinków torów, którymi pociągi dojadą do CPK i Warszawy, został włączony do wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

mat. pras. / op. AS

Poznań: Ryk motorów nie pozwala spać mieszkańcom?

0
Radni Osiedla Stare Miasto wskazują na problem z hałasem, jaki generuję m.in. motory oraz podkreślają brak należytej reakcji służb, które powinny to kontrolować.

Problem nadmiernego hałasu generowanego przez pojazdy przekraczające dopuszczalne prędkości od dawna zgłaszają mieszkańcy Starego Miasta. Szczególnie ulice Garbary, Krakowska i Kazimierza Wielkiego często stają się nocnym torem wyścigowym.

„Mieszkam przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Ryk podrasowanych motocykli na prostej ulicy jest nie do zniesienia… Straż miejska podczas zgłoszenia każe podawać numer rejestracyjny – a przecież ja nie jestem w stanie zdążyć go zanotować, jeśli pędzący pojazd budzi nas w środku nocy” – to jedno z wielu sygnałów jakie w obecnym sezonie otrzymała Rada Osiedla, podobnie jak niestety co roku.

Pamiętać należy, że na Garbarach zlokalizowane są dwa duże specjalistyczne szpitale, w których przebywają ludzie cierpiący na najcięższe choroby i po najtrudniejszych operacjach.
Spokój dla ludzi chorych to kluczowa sprawa dla ich zdrowia, a nawet życia.

– Konieczne jest wreszcie wdrożenie skutecznych działań. Przy szpitalu znajdują się co prawda znaki zakazujące ruchu jednośladów, a także w ciągu ulicy ograniczające prędkość, ale z obserwacji wynika, że notorycznie nie są one przestrzegane – mówi Lidia Koralewska – staromiejska radna i Członek Zarządu Osiedla Stare Miasto.

Interwencje w poprzednich latach podejmowane były również na szczeblu miejskim przez Andrzeja Rataja radnego miejskiego i przewodniczącego Rady Osiedla Stare Miasto.

– Po licznych zgłoszeniach mieszkańców wskazywałem na istniejące problemy podczas rozmów z Prezydentem Miasta, Policją, czy Strażą Miejską. Interweniowałem również na sesji Rady Miasta. Według przekazywanych mi odpowiedzi, po zgłoszeniach służby porządkowe podejmowany interwencyjne działania – informuje Andrzej Rataj.

Problem ponownie został zgłoszony podczas niedawnego spotkania z dzielnicowymi Policji i został wpisany do działań priorytetowych.

Na spotkaniu 11 czerwca zgłaszał go mieszkający przy ul. Krakowskiej staromiejski radny Wiesław Werner.

– Oczywiście zgłaszamy te sytuacje po raz kolejny, ale ileż razy można wskazywać rzeczy oczywiste i zauważalne dla każdego? Niezbędne są częste patrole i surowe sankcje dla piratów drogowych. Cały czas liczymy, że właściwe jednostki skutecznie zajmą się problemem, aby mieszkańcy Starego Miasta mieli względny spokój w trudnej staromiejskiej okolicy – mówi Wiesław Werner.

Autor: Tomasz Dworek

Puść latawca na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

0
W niedzielę odbył się rodzinny piknik w parku Stare Koryto Warty „Puść latawca na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego”.

Piknik miał na celu uczczenie 100-lecia Powstania Wielkopolskiego, a jednocześnie był dobrym sposobem na rodzinne spędzenie niedzielnego popołudnia. Warunki pogodowe na puszczanie latawców były bardzo dobre, a o oprawę muzyczną zapewnił reaktywowany w 2018 roku  zespół wokalno-instrumentalny – Poznańska Piętnastka.

Poznań 8-11 lipca. Co robić w tygodniu w Poznaniu?

0
Biblioteka na rowerze, plaża, fontanna i ciekawe spotkania w ramach Lata na Targach, seanse kina pod chmurką, no i trwający festiwal Animator. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Warsztaty z Aleksandrą Sojak-Borodo 8 lipca @ 09:30 – 12:30 oraz 13:30 – 16:30
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Podczas warsztatów, chcemy wybrać się na spacer ul. Święty Marcin. Nie będziemy się śpieszyć, ale bacznie przyglądać: ulicy, budynkom, ludziom, to co zobaczymy będziemy rysować, fotografować, a następnie zamykać w niewielkie pocztówkowe formy. Powstanie pierwsza z serii pocztówek z ul. Święty Marcin, które są częścią programu rezydencyjnego „Alfy to…” realizowanego w CK ZAMEK przez Aleksandrę Sojak-Borodo. Wszystkie prace, które powstaną, będą pokazane na wystawie podsumowującej projekt w listopadzie 2019 roku. Warsztaty odbędą się także 9 i 10 lipca. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Biblioteka na rowerze 8 lipca @ 11:00 – 12:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Biblioteka na rowerze to akcja, która trwa podczas lipca i sierpnia. Specjalnie skonstruowany rower pełen ciekawych książek pojawi się w Park przy Operze. Z tej mobilnej biblioteki będą mogły skorzystać zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Bibliotekarz pokaże dzieciom książki, przeczyta ich fragmenty, zaproponuje zabawę wokół wybranych przez dzieci pozycji, a także zachęci rodziców do czytania dzieciom i podpowie wartościowe tytuły. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Bronek i Noach – ostatni Żydzi z Żydowskiej 8 lipca @ 18:00 – 21:00
Św. Marcin 75, Św. Marcin 75 (w podwórzu)

O Brianie Bergmanie – lub po prostu Bronku – oraz Noachu Lasmanie, dwóch przyjaciołach, poznańskich Żydach z ulicy Żydowskiej, opowiedzą w poniedziałek 8 czerwca w Poznaniu Juliette Berg-Bronek i Noach – ostatni Żydzi z Żydowskiej, żona Bronka i Hana Lasman, córka Noacha. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Łukasz Lotek Lodkowski w programie: Bałagan Na Strychu / Poznań 9 lipca @ 20:00 – 22:00
TROPS Akademickie Centrum Kultury, ul. Św. Rocha 9

Łukasz Lotek Lodkowski wraca do Poznania z programem „Bałagan na strychu”. Lotek to jeden z najbardziej energetycznych wykonawców polskiej sceny stand-upowej. Naturalnie śmieszny. Wszystkie elementy, które posiada, od głosu, poprzez mimikę, gestykulację i przekazywane treści bezsprzecznie legitymizują go do rozbawiania jak najliczniejszych tłumów. Występ przeznaczony jest dla osób dorosłych. Bilety 60 zł. Drugi senas odbędzie się 10 lipca o tej samej porze. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Otwarcie Lata na Targach 10 lipca @ 10:00 – 23:59
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Spotkajmy się na Targach 10 lipca o 10:00 i otwórzmy siódmą edycję „Lata na Targach”! W programie warsztaty artystyczne, muzyczne, quizy i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Dzień upłynie pod hasłem promocji zdrowia i bezpieczeństwa – dla dorosłych i seniorów bezpłatne badania lekarskie i specjalistyczne konsultacje. Oznakuj swój rower i uchroń go przed kradzieżą w ramach akcji „Poznański rower – bezpieczny rower”. Będzie też czytanie bajek, plaża, fontanna i wiele innych atrakcji. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Lato na Targach: Spotkanie autorskie z Filipem Czekałą 10 lipca @ 17:00 – 18:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

W ramach Otwarcie Lata na Targach odbędzie się spotkanie z Filipem Czekałą, współautorem książki „PeWuKa. Cud nad Wartą”. Autorzy książki Filip Czekała i zmarły w tym roku Tomasz Mikszo prowadzą czytelnika przez interesujące historie związane z Powszechną Wystawą Krajową i Poznaniem 1929 roku. Jest trochę sensacji, skandali, garść anegdot i masa ciekawostek. Filip Czekała podczas spotkania odsłoni kulisy powstawania książki. Dla miłośników historii, Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz PeWuKi Wydawnictwo Poznańskie i Grupa MTP przygotowały 10 bezpłatnych egzemplarzy „Cudu nad Wartą”. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Lato na Targach – uprawiamy wrotkarstwo pod dachem 10 lipca @ 18:00 – 23:59
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Do dyspozycji będzie hala nr 1, w której za darmo, bez względu na pogodę będzie można pojeździć na rolkach i wrotkach. Na hali pojawią się również instruktorzy RollRunners – Szkółka Rolkowa. Dodatkowo o 21:30 zapraszamy do kina plenerowego w ogrodzie letnim obok hali na targową premierę filmu „Bohemian Rhapsody”. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Slam poetycki w KontenerART 10 lipca @ 20:00 – 21:30
KontenerART, Ewangelicka

Slam poetycki czyli zderzenie stylów Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest slam, to będzie to doskonała okazja do zapoznania się z energią sceniczną i siłą słowa młodej poznańskiej sceny poetyckiej. Slam jest doskonałą odtrutką leczącą z negatywnych skojarzeń na temat poezji, bo wraca do jej korzeni – żywej sztuki słowa. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

65 lat Estrady:koncert Linii Nocnej z animacjami Karoliny Specht 10 lipca @ 21:30 – 23:00
Park Henryka Wieniawskiego, ul. Wieniawskiego

W tym roku organizator 12. MFFA, Estrada Poznańska, kończy 65 lat. Z tej okazji 10 lipca zapraszamy do Klub Festiwalowy na 12. MFFA Animator / koncerty, pokazy, gdzie wyświetlimy filmy Karoliny Specht, autorki tegorocznej czołówki 12. MFFA Animator. Muzykę na żywo do projekcji zagra liryczno-elektroniczny duet Linia Nocna. A o oprawę wizualną koncertu zadba JAGO | VJ. Wstęp do Klubu Festiwalowego za okazaniem dowolnego biletu, zaproszenia lub identyfikatora festiwalu Animator. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Biblioteka na rowerze 11 lipca @ 11:00 – 12:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Biblioteka na rowerze Biblioteka na rowerze to akcja, która trwa podczas lipca i sierpnia. Specjalnie skonstruowany rower pełen ciekawych książek pojawi się w Park przy Operze. Z tej mobilnej biblioteki będą mogły skorzystać zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Bibliotekarz pokaże dzieciom książki, przeczyta ich fragmenty, zaproponuje zabawę wokół wybranych przez dzieci pozycji, a także zachęci rodziców do czytania dzieciom i podpowie wartościowe tytuły. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Warsztaty Bębniarskie z Maciejem Mustafą 11 lipca @ 15:00 – 17:00
KontenerART, Ewangelicka

Maciej Mustafa Giżejewski ma ponad 18 letnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów oraz lekcji indywidualnych. Bogate intrumentarium afrykańskie, brazylijskie, kubańskie, ekologiczne oraz marszowe pozawala na realizację warsztatów zróżnicowanych tematycznie, które sprawią, że każdy z uczestników poczuje ogromną moc płynącą ze wspólnego grania.Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Ryszard Kaja – plakaty 11 lipca @ 18:00 – 20:00
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6

Pochodzący z Poznania Ryszard Kaja, obywatel świata, grafik, scenograf, rysownik o niezwykle wnikliwym oku bystrego obserwatora. W przededniu poznańskiej wystawy (Co zmalował Ryszard Kaja – wystawa w Starym Browarze), prezentującej bogaty dorobek obejmujący twórczość w wielu dziedzinach plastycznych, przyjrzymy się językowi graficznemu jego plakatów. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Poznań PhotoWalk #10 11 lipca @ 18:30 – 20:30
Park Cytadela Poznan

Gościem specjalnym i przewodnikiem będzie Wojtek Mania. Rok temu oprowadzał nas po Antoninku. Zamysłem PhotoWalków było to, aby odwiedzić wszystkie dzielnice miasta. Z całą pewnością dobijemy w końcu do końca listy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Miasto ludzi ≠ miasto ptaków. O jerzykach i nie tylko 11 lipca @ 18:30 – 20:00
Po-Dzielnia, ul.Głogowska 27

Ptaki są takimi samymi mieszkańcami naszych miast jak my. Mają prawo tu żyć. A jednak coraz częściej im to uniemożliwiamy. Przykładem zabiegi termomodernizacyjne, które od dwóch dekad z okładem przyczyniają się do redukcji populacji jerzyków. O jerzykach i innych ptakach Poznania opowiedzą Adam Gatniejewski, poznański działacz na rzecz ochrony przyrody, miłośnik ptaków i specjalista od jerzyków, walczący o ich ochronę od 30 lat, z wykształcenia inżynier lotnictwa oraz Jakub Kotnarowski – z Centrum Promocji Ekorozwoju w Poznaniu. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Jam Sessions w KontenerArt 11 lipca @ 19:00 – 23:45
KontenerART, Ewangelicka

Zapraszamy Was na tegoroczną edycję Jamów nad Wartą w KontenerArt. Będziemy się ze sobą zgrywać w czwartki wieczorami od godziny 19:00. Przynoście ze sobą instrumenty, narzędzia twórcze i dobre nastawienie – pamiętajcie że mamy na wyposażeniu wzmacniacze, perkusję, perkusjonalia, oraz mikrofony z niezbędnym nagłośnieniem i mikserem. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Prawo warte Poznania: Czy surowe prawo jest sprawiedliwe? 11 lipca @ 19:00 – 20:30
KontenerART, Ewangelicka

Iustitia Oddział Wielkopolski we współpracy z inicjatywą Łańcuch Światła Poznań zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „Prawo Warte Poznania”. „Prawo Warte Poznania” to seria nieformalnych spotkań, których celem jest edukacja, podnoszenie świadomości prawnej obywateli, a także merytoryczna dyskusja na temat bieżących kwestii związanych z prawem. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Solo na Szelągu vol. 5: Michał Kowalonek 11 lipca @ 20:00 – 22:00
Ogród Szeląg, ul. Ugory

Zdążyłem przed czterdziestką – napisał Michał Kowalonek po zakończeniu praca nad pierwszą solową płytą „O miłości w czasach Powstania”. W chwili koncertu Michała w ramach cyklu Solo Na Szelągu – na który przed czterdziestką już nie zdąży – jej zawartość będzie już Wam doskonale znana, podobnie jak dziś zapowiadający ją singiel „List Od Syna”, który przebojem wdziera się na play listy ambitnych rozgłośni radiowych. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Pozostałe imprezy odbywające się w tym tygodniu znajdziecie w naszym Kalendarium

el

Poznań: V Szanty nad Wartą, czyli jak Mechanicy Szanty naprawili słońce

0
Po tej edycji Szant nad Wartą nie ma już najmniejszej wątpliwości: Poznań ma kolejny interesujący festiwal na bardzo dobrym poziomie. I znajdą tam muzykę dla siebie także ci, którzy za szantami nie przepadają.

Piątą edycję festiwalu, który odbywał się – jakżeby inaczej – w Starym Porcie, rozpoczął Kamil Badzioch, wprowadzając klimat nie tylko szant, ale piosenki żeglarskiej, która w jego wykonaniu ma dużo wspólnego z poezją śpiewaną. Dobry głos, dobry repertuar i pełen profesjonalizm muzyczny – a potem było już tylko lepiej.
Kamila Badziocha na scenie zmieniły Węże z Poligonu, Wielkopolanie z Piły, którzy fantastycznie grają i śpiewają piosenki żeglarskie z irlandzkim pazurem.

Kolejny wykonawca, Olo Sienkiewicz, obdarzony świetnie ustawionym, dobrym głosem, wprowadził klimat lekkiej nostalgii i zadumy, a szczególnie przyciągały uwagę niebanalne teksty jego piosenek. Fantastycznym poczuciem humoru i piosenkami zachwyciła Marta Śliwa, również Wielkopolanka, która podczas tego koncertu wystąpiła w towarzystwie dwóch gitarzystów. Jej utwory były tak sugestywne, że aż chciało się pobiec do portu, wejść na pokład jakiejkolwiek łodzi i wyruszyć w nieznane…

Jakub Paluszkiewicz, poznaniak, zaprezentował doskonałą formę i bardzo ciekawy repertuar, nie tyle szantowy, co oscylujący w okolicach szant i piosenki żeglarskiej. Dzięki temu jego koncert był niejako dopełnieniem pozostałych występów, a także oryginalnym, nowatorskim i chwilami nieco przekornym spojrzeniem na tematykę morską. Warte posłuchania i zastanowienia.

Flash Creep to oczywiście klasa sama w sobie, czemu dali wyraz podczas swojego poznańskiego koncertu. Swingowy sznyt i jazzowy pazur, świetne głosy, no i niesamowite poczucie humoru zwłaszcza gdy coś nie grało – wszystko to z ich występu tworzyło niezapomnianą całość i nic dziwnego, że publiczność nie chciała ich wypuścić ze sceny. Wydawało się, że już nie może być lepiej.

Ale tak się wydawało do momentu, gdy na scenę wyszli Mechanicy Szanty. Ich energia, witalność i doskonale zgrane głosy nieomal rozniosły scenę i naprawdę trudno było uwierzyć, że występują na scenie już 35 lat! Ich profesjonalizm jest niesamowity – rzadko się zdarza, by zespołu równie dobrze w sensie technicznym słuchało się na żywo co na płycie – no, ale to w końcu Mechanicy… Zespół zaśpiewał wszystkie ukochane przeboje, od „Paddy Works on the Railway”, „Herzogin Cecille” i „Sześć błota stóp” po „Maringo” i „Płyńmy w dół do starej Maui”, a publiczność śpiewała razem z muzykami i nawet tańczyła. Podczas koncertu Mechaników Szanty wyszło też słońce, co było widocznym dowodem na to, że dobra muzyka może wszystko, nawet naprawić pogodę. Publiczność nie chciała muzyków wypuścić ze sceny – musieli obiecać, że wkrótce przyjadą do Poznania na kolejny koncert. Ta godzina upłynęła niepostrzeżenie i pozostawiła publiczność z poważnym niedosytem Mechaników Szanty.

Festiwal wypadł naprawdę doskonale, a pomysł, by prezentować nie tylko klasykę szantową, ale i inne spojrzenie na piosenkę żeglarską czy o tematyce morskiej – po raz kolejny sprawdził się w stu procentach. A ponieważ był to już piąty festiwal Szanty nad Wartą – można więc z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że Poznań ma kolejną, interesującą imprezę, którą może się chwalić i którą powinno rozwijać.

Lilia Łada, fot. Sławek Wąchała, Lilia Łada