Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl i Wolsztyn: konsolidacja trzech szpitali?

Na razie to tylko rozmowy przedstawicieli samorządów, jednak połączenie szpitali jest całkiem realne. Jak zapewniają samorządowcy, byłoby to korzystne także dla pacjentów.

Przedstawiciele tych trzech samorządów powiatowych spotkali się w tej sprawie już po raz trzeci, tym razem w Wolsztynie. Jak informuje „Głos Wielkopolski”, dzięki planowanemu połączeniu szpitalom będzie łatwiej dopiąć budżety i łatwiej zdobyć środki na inwestycje. Zyskają też pacjenci: będą mieli do dyspozycji specjalistów i terminy operacji w trzech szpitalach, a nie w jednym, co podniesie poziom usług i skróci terminy oczekiwania na zabiegi.

Wszystko to jest możliwe dzięki temu, że trzy szpitale są położone niedaleko siebie – dzieli je mniej więcej 25 kilometrów – stale więc między sobą konkurują o środki i o pacjentów. Znacznie efektywniej mogłyby wykorzystać swój potencjał łącząc siły. Połączenie rozwiązałoby też – przynajmniej na razie – problem z brakiem lekarzy i koniecznością zamknięcia niektórych oddziałów. Łatwiej byłoby utrzymać lecznice na odpowiednim poziomie, gdy będą o to dbać trzy samorządy, a nie jeden, łatwiej też będzie optymalizować koszty. Tego przynajmniej zdania są wszystkie trzy samorządy.

Jak jednak miałaby konkretnie wyglądać taka konsolidacja – jeszcze nie wiadomo. Z pewnością można już mówić o połączeniu sfery administracyjno-organizacyjnej, wspólnych zakupach dla wszystkich placówek, co też pozwoli generować duże oszczędności, od leków poczynając na energii kończąc. Na razie jednak samorządowcy chcą ustalić wspólnie ogólne ramy porozumienia w tej sprawie, a później rozpocząć negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Głos Wielkopolski, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: