Strona główna Blog Strona 2184

Nauczyciele dostaną podwyżki!

0
Nauczycielskie płace wzrosną o 9,6 proc. od września tego roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Karty Nauczyciela.

Jak podaje Radio Poznań, od września wynagrodzenie zasadnicze wyniesie dla nauczyciela stażysty – 2782 zł, nauczyciela kontraktowego – 2862 zł, nauczyciela mianowanego – 3250 zł, nauczyciela dyplomowanego – 3817 zł. Wynagrodzenie średnie wyniesie dla nauczyciela stażysty – 3338 zł, nauczyciela kontraktowego – 3705 zł, nauczyciela mianowanego – 4806 zł, nauczyciela dyplomowanego – 6141 zł.

Wyższe będą także dodatki zależne od wynagrodzenia zasadniczego: za wychowawstwo minimum wyniesie 300 zł, a jednorazowe świadczenie dla nauczyciela stażysty odbywającego staż na stopień nauczyciela kontraktowego – 1000 zł.

Nie będzie już obligatoryjnych terminów oceny pracy nauczycieli, nastąpi też rozdzielenie oceny pracy od awansu zawodowego. Staż dla ubiegających się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego będzie trwał maksymalnie 9 miesięcy. A egzamin na stopień nauczyciela kontraktowego zostanie zastąpiony rozmową przeprowadzaną przez komisję kwalifikacyjną.

Znacznie trudniej będzie zawrzeć umowę na czas określony – łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi podmiotami nie będzie mógł przekraczać 36 miesięcy.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 września 2019 r. z wyjątkiem niektórych przepisów. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r. z wyrównaniem od 1 września.

Radio Poznań, el

Poznań: ruszyła budowa hali na osiedlu Pod Lipami

0
Po prawie rocznej przerwie i protestach mieszkańców udało się wznowić budowę hali sportowej przy Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1.

Budowa hali rozpoczęła się w 2017 roku, ale został po roku przerwana z powodu protestów mieszkańców. Dojeżdżające na budowę samochody z ciężkim ładunkiem niszczyły osiedlową drogę, co lokatorom okolicznych budynków bardzo się nie podobało. Udało im się zablokować inwestycję na prawie rok, ale negocjacje między mieszkańcami osiedla a Poznańskimi Inwestycjami Miejskimi, które prowadzą inwestycję, trwały i wreszcie udało się osiągnąć porozumienie.

Jak podaje Radio Poznań, prace zostaną wznowione, a hala ma zostać ukończona jeszcze w tym roku. Ale na budowę będzie jeździło znacznie mniej ciężkich samochodów, co obiecał PIM. Niestety, okazało się, że protest będzie sporo kosztował. PIM musiał ogłosić kolejny przetarg na ukończenie inwestycji, a koszty od 2018 roku sporo wzrosły. Trzeba więc było znaleźć dodatkowe pieniądze na halę.

Gotowy budynek będzie miał powierzchnię 2000 metrów kwadratowych i 186 miejsc na trybunach. Przed halą zostanie też zbudowany parking na 35 miejsc.

Radio Poznań, el, fot. ZSzOS nr 1

Piła pozywa Skarb Państwa! „My od lat to wszystko kredytujemy”

0
Gmina Piła zdecydowała się na pozwanie Skarbu Państwo domagając się od Wojewody Wielkopolskiego zapłaty ponad 5 milionów złotych.

Gmina na swojej stronie internetowej argumentuje, że pomimo ustawowego obowiązku finansowania realizowanych zadań zleconych ze środków budżetu państwa, wysokość przekazywanych przez Wojewodę na ten cel środków nie pozwoliła na faktyczne pokrycie ponoszonych przez Gminę wydatków. Dotyczy to w szczególności zadań w zakresie działalności urzędu stanu cywilnego, prowadzenia ewidencji ludności, wydawania dowodów osobistych, ewidencjonowania działalności gospodarczej i obrony cywilnej.

– Dysponujemy środkami, które są nam przekazywane przez mieszkańców w formie podatków – tłumaczy Piotr Głowski, prezydent Piły. – Część z tych pieniędzy trafia do samorządu, a część do Skarbu Państwa. Rząd ma do dyspozycji te pieniądze, żeby zrealizować pewne zadania. Od lat zakres przekazywanych samorządom pieniędzy w stosunku do zadań jest zupełnie nieadekwatny i my od lat to wszystko kredytujemy.

W związku z tym władze gminy zdecydowały się wystąpić na drogę sądową i domagają się od Wojewody Wielkopolskiego zapłaty ponad 5 milionów złotych, które wydatkowała na zadania zlecone w latach 2008 – 2016.

Poznań: Komunikacja miejska. Zmiany w ulgach!

0
Od sierpnia tego roku uczniowie szkół podstawowych ze wszystkich miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi, będą mogli podróżować liniami organizowanymi przez ZTM bezpłatnie.

Rada Miasta Poznania zdecydowała również, że uprawnienie do zakupu atrakcyjnego cenowo Biletu Metropolitalnego będzie przysługiwało mieszkańcom wszystkich gmin, także spoza powiatu poznańskiego, objętych porozumieniem międzygminnym.

Podjęta we wtorek, 9 lipca 2019r. uchwała dotycząca uprawnień do zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy liniami organizowanymi przez ZTM w dużej mierze ma na celu uporządkowanie i ujednolicenie, a także doprecyzowanie zapisów dotyczących uprawnień do ulgowych przejazdów na liniach organizowanych przez ZTM. Najważniejszymi zmianami, które wprowadzili radni w związku z coraz częstszym przekraczaniem granic powiatu poznańskiego przez linie autobusowe, jest jednak rozszerzenie uprawnień do bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych oraz zakupu korzystnych cenowo biletów okresowych: Biletu Metropolitalnego oraz Biletu Seniora. Jednocześnie prawo do ulgowych przejazdów uzyskają osoby korzystające ze świadczenia „Mama 4 plus”.

Uchwała rozszerza zakres bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych (lub innych typów szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego wyżej wymienionych szkół). Od sierpnia br. bez konieczności zakupu biletu będą mogli podróżować liniami organizowanymi przez ZTM uczniowie podstawówek nie tylko z Poznania, ale również mieszkający w innych gminach objętych porozumieniem międzygminnym: Czerwonaku, Dopiewie, Kleszczewie, Komornikach, Kostrzynie, Kórniku, Luboniu, Mosinie, Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, Puszczykowie, Rokietnicy, Suchym Lesie, Swarzędzu, Szamotułach, Tarnowie Podgórnym, Dusznikach, Kaźmierzu oraz Zaniemyślu.

Uprawnienie to będzie obowiązywało we wszystkich strefach taryfowych ZTM – na podstawie legitymacji szkolnej lub karty PEKA z zapisanym uprawnieniem.

Jednocześnie zmieniony został zapis dotyczący ulgi 50 proc. dla absolwentów szkół średnich spoza Poznania i gmin objętych porozumieniem transportowym. W związku z brakiem możliwości weryfikacji statusu absolwenta, skorygowano obecny zapis: Od sierpnia na podstawie biletów ulgowych będą mogli podróżować „uczniowie szkół ponadpodstawowych aż do 30 września roku, w którym ukończą 20 rok życia, na podstawie legitymacji szkolnej”.

Kolejne zmiany dotyczą listy osób uprawnionych do zakupu Biletu Metropolitalnego. Obecnie mogą z niego korzystać osoby mieszkające w Poznaniu lub gminie powiatu poznańskiego objętej porozumieniem międzygminnym, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą w Poznaniu lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym (bez względu na to, czy te osoby osiągają dochód).

Od 1 sierpnia br. Bilet Metropolitalny będą mogli kupować mieszkańcy z wszystkich gmin objętych porozumieniem transportowym, także spoza powiatu poznańskiego (jak wyżej).

Bilet Seniora dla osób, które ukończyły 65 rok życia, do tej pory przysługiwał tylko osobom zamieszkałym na terenie Poznania lub gminy powiatu poznańskiego znajdującej się w porozumieniu międzygminnym. Od sierpnia będą go mogli kupować również mieszkańcy innych gmin objętych porozumieniem (jak wyżej). Ważne: Z Biletem Seniora nadal będzie można podróżować tylko w strefie A.

Bilety Metropolitalny i Seniora zapisywane są na imiennej karcie PEKA. Aby je kupić – jak obecnie – należy najpierw zapisać na karcie uprawnienie do korzystania z tych biletów. Można to zrobić w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM, w przypadku Biletu Metropolitalnego – po złożeniu oświadczenia, w przypadku Biletu Seniora – po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości potwierdzającego wiek.

Zgodnie z decyzją Rady Miasta Poznania, wprowadzona została ulga 50 proc. oraz uprawnienia do Biletu Metropolitalnego z ulgą dla osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające (Mama 4 plus). Świadczenie pełni rolę rekompensującą brak emerytury dla osób (głównie matek), które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu miały ograniczone możliwości wykonywania pracy zawodowej a jego wysokość odnosi się do wysokości najniższej emerytury, dlatego zaproponowano uprawnienia w komunikacji miejskiej podobne do tych, jakie posiadają osoby pobierające emeryturę.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie we wszystkich strefach, a nie tylko w Poznaniu, możliwości bezpłatnej komunikacji w czasie smogu (przekroczenia poziomu PM10).

Na skutek dużej liczby zapytań i wątpliwości pasażerów postanowiono również zmodyfikować zapisy dotyczące Honorowych Dawców Krwi: w związku z różnymi wzorami legitymacji HDK ograniczono dokumenty uprawniające do ulgi do legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I oraz II stopnia wraz z ważnym dowodem tożsamości. Dzięki temu zostanie ograniczona liczba dokumentów, jakie musi okazywać Zasłużony Honorowy Dawca Krwi w czasie kontroli lub w Punkcie Obsługi Klienta oraz nie będzie dochodziło do sytuacji, w których, mimo że dawca posiada legitymację HDK, to nie wynika z niej ilość oddanej krwi. Ponadto wprowadzono zapis, dzięki któremu Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia, opłacający podatek dochodowy w Poznaniu lub jednostce samorządu terytorialnego objętej porozumieniem międzygminnym, będzie mógł zakupić „Bilet Metropolitalny z ulgą”.

Zmiany dotyczące zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy lokalnym transportem zbiorowym wejdą w życie z dniem 1 sierpnia 2019 roku. Tego samego dnia nastąpi również integracja linii autobusowych łączących Poznań z Kórnikiem oraz Zaniemyślem.

Autor: ZTM

Poznań: Obrońcy zwierząt zorganizują pikietę pod Bałtykiem

0
11 lipca w całej Polsce odbędzie się kampania na rzecz zwierząt hodowlanych. W Poznaniu obrońcy zwierząt pikietować będą pod Bałtykiem.

Założeniem akcji jest zebranie 1 miliona podpisów pod wnioskiem ustawodawczym zakazującym stosowania wszystkich rodzajów klatek w hodowli zwierząt gospodarskich.

– W Unii Europejskiej każdego roku w klatkach więzionych jest ponad 300 milionów zwierząt. Odseparowuje się je od innych, trzyma wśród metalowych prętów i betonu, gdzie mają bardzo ograniczoną przestrzeń – tłumaczy Michał Błażejewski z poznańskiej Vivy!

Do autora inicjatywy – organizacji CIWF – dołączyło ponad 120 organizacji z całej Unii Europejskiej, tworząc wspólnie olbrzymią koalicję na rzecz wycofania klatek z hodowli wszystkich zwierząt gospodarskich.

– Razem mamy rok na zebranie 1 miliona podpisów w całej Unii Europejskiej – mówi Malwina Malinowska z Vivy! -Domagamy się zakazu stosowania klatek dla kur niosek, królików, młodych kur, brojlerów hodowlanych, przepiórek, kaczek i gęsi; kojców porodowych i inseminacyjnych dla macior oraz indywidualnych zagród dla cieląt.

mat. pras. / op. AS

Poznań: Otwarcie Pracowni Ekonomii Społecznej. „Powstało z myślą o organizacjach pozarządowych, aby wszystkim mieszkańcom żyło się w naszym mieście lepiej”

0
W samym centrum miasta powstała Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy”. – Najważniejszym zadaniem tego projektu jest utworzenie nowych miejsc pracy w ramach przedsiębiorstw społecznych – tłumaczy Elżbieta Malik z Fundacji „Barka”.

W nowo otwartej pracowni będzie można zobaczyć produkty, wyroby, rękodzieła tworzone przez lokalne instytucje ekonomii społecznej – czyli przedsiębiorstwa społeczne, spółdzielnie socjalne, spółki non-profit, organizacje pozarządowe, warsztaty terapii zajęciowej itp. Nowo otwarta pracownia nastawiona jest też na działania informacyjne i edukacyjne. W planach są spotkania, warsztaty i seminaria poświęcone tematowi ekonomii społecznej. W pracowni gościć będą osoby pracujące w tym sektorze, a organizowane wydarzenia pozwolą im na nawiązywanie kontaktów biznesowych.

– Cieszę się, że to pracownia znajduje się przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Poznania. To miejsce powstało z myślą o organizacjach pozarządowych, aby wszystkim mieszkańcom żyło się w naszym mieście lepiej – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Pracownia powstała w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, realizowanego przez Fundację Pomocy Wzajemnej „Barka”. Partnerem przedsięwzięcia jest Miasto Poznań. Celem inicjatywy jest wzrost znaczenia ekonomii społecznej w regionie. Projekt zakłada reintegrację osób wykluczonych, animację w środowiskach lokalnych, rozwój nowych przedsiębiorstw społecznych (w tym dotacje i wsparcie pomostowe), i pomoc już istniejącym (w tym podnoszenie kwalifikacji i doświadczenia zawodowe pracowników PES w ramach procesów biznesowych).

– Najważniejszym zadaniem tego projektu jest utworzenie nowych miejsc pracy w ramach przedsiębiorstw społecznych – spółdzielni socjalnych, spółek non profit i innych podmiotów, a także pomoc już istniejącym podmiotom ekonomii społecznej. Zakres naszych działań jest jednak o wiele szerszy. To doradztwo, konsultacje, szkolenia, dofinansowania, pomoc dla warsztatów terapii zajęciowej. Wszystkie organizacje pozarządowe znajdą u nas inspiracje i konkretną pomoc. Zachęcamy do kontaktu. Sobie samym życzymy, aby to miejsce rzeczywiście przyczyniło się do rozpoznawalności takiego pojęcia, jak ekonomia społeczna i powstania nowych przedsiębiorstw, które dadzą pracę – tłumaczy Elżbieta Malik z Fundacji „Barka”.

Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy” będzie czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 12 – 16. Będzie mieścić się w ścisłym centrum miasta, na nowo wyremontowanej ulicy Św. Marcin.

Autor: UMP / op. AS

Poznań: Szczepienia warunkiem przyjęcia do miejskich żłobków

0
Miejscy radni podjęli decyzję jakie kryteria muszą spełniać dzieci ubiegające się o przyjęcie do żłobków. Oprócz zamieszkania na terenie Poznania i płacenia podatków w naszym mieście, znalazł się zapis o obowiązkowych szczepieniach.

O to, aby obowiązkowe szczepienia stały się jednym z kryteriów przyjęcia do miejskich żłobków i przedszkoli, apelował Artur de Rosier, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Jak podkreśla, środowisko medyczne jest zaniepokojone liczbą zachorowań na choroby zakaźne wśród najmłodszych pacjentów.

– Odbieramy ten fakt z obawą o zdrowie i życie dzieci niezaszczepionych, ale też innych wielkopolskich dzieci, których dobro jest zagrożone w przypadku przebywania w żłobku czy przedszkolu z dzieckiem niezaszczepionym na groźne choroby zakaźne – zaznaczył w swoim liście Artur de Rosier.

– Chcemy zachęcić mieszkańców Poznania, aby przestrzegali prawnego obowiązku szczepień. To nie jest forma sankcji. Dziecko niezaszczepione ze względów medycznych, posiadające odpowiednie zaświadczenie, nie będzie miało problemów z przyjęciem do żłobka – tłumaczy Magdalena Pietrusik – Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Pozostałe dwa kryteria przyjęcia to zamieszkanie na terenie miasta Poznania oraz rozliczanie przez rodziców lub opiekunów prawnych dziecka podatku dochodowego w naszym mieście.

Projekt uchwały poparły 23 osoby, 4 były przeciw, 4 wstrzymały się od głosu.

Autor: UMP / op. AS

Poznań. Ktoś ukradł… słupki. ZDM: „Kradzież zgłaszamy policji”

0
Ktoś ukradł słupki blokujące przejazd samochodów u zbiegu ulic Hetmańskiej i Głogowskiej. Sprawcy teraz szuka policja.

Na materiale, który zarejestrowały znajdujące się w pobliżu kamery widać młodego mężczyznę, który w piątek tuż po godzinie 11 wyrywa i zabiera ze sobą pierwszy ze słupków.

Intencje sprawcy nie są znane, a co ważniejsze słupki w tym miejscu są niezbędne. – Samochody dostawcze dowożące towar i przejeżdżające przez przejście dla pieszych stwarzają ogromne zagrożenie dla pieszych – tłumaczą urzędnicy. – Dojazd jest możliwy od drugiej strony budynku. Dlatego słupki na tym przejściu będą nadal stały. Przypominamy także, że parkowanie pojazdów o masie powyżej 2,5 tony na chodniku jest zabronione zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym. Dlatego zauważone przez nas przypadki np.: na monitoringu wraz z dokumentacją fotograficzną będą wysyłane Straży Miejskiej celem ukarania sprawcy.

Źródło: ZDM

Mariusz Rybicki nowym piłkarzem Warty Poznań

0
Ponad 200 spotkań w ekstraklasie i na jej zapleczu ma na koncie Mariusz Rybicki, 26-letni skrzydłowy, który podpisał kontrakt z Wartą Poznań. Jest piątym nowym zawodnikiem w ekipie „Zielonych”.

90 występów w barwach Widzewa Łódź (w tym 7 goli w 61 meczach w ekstraklasie), 35 w Pogoni Siedlce, 34 w Wigrach Suwałki, 31 w Odrze Opole, 19 w Miedzi Legnica i 1 w Koronie Kielce – do drużyny trenera Piotra Tworka trafił zawodnik o sporym doświadczeniu zdobytym w dwóch najwyższych ligach w Polsce. A do tego należy jeszcze dodać 5 meczów w młodzieżowych reprezentacjach kraju.

– Szukaliśmy ofensywnie usposobionego skrzydłowego, który może też zagrać jako ofensywny, środkowy pomocnik. Mariusz to zawodnik z olbrzymim doświadczeniem w I lidze i ekstraklasie. Mamy nadzieję, że da naszej drużynie dużo w ofensywie, zarówno jeśli chodzi o zdobywanie bramek, jak i w kwestii asyst. Takiego kreatywnego gracza potrzebowaliśmy i bardzo się cieszymy, że zdecydował się podpisać kontrakt z Wartą Poznań – mówi dyrektor sportowy „Zielonych”, Robert Graf.

Mariusz Rybicki przez ostatni sezon był zawodnikiem Odry Opole. Zagrał dla niej 28 meczów w Fortuna 1. Lidze, zdobył 3 bramki i zaliczył 3 asysty. Przed nowym sezonem 26-latek dostał zgodę na znalezienie sobie nowego klubu. Z Wartą Poznań związał się dwuletnią umową i trafił na Drogę Dębińską jako wolny zawodnik po rozwiązaniu kontraktu z opolskim klubem.

– Przyszedłem do Warty Poznań, żeby jak najlepiej grać w piłkę i dać drużynie jak najwięcej jakości. O celach na nowy sezon jeszcze nie rozmawiałem z trenerem, ale ja zawsze chcę walczyć o jak najlepszy wynik i jak najwyższe cele – mówi nowy pomocnik „Zielonych” i dodaje: – Wyczuwałem dużą chęć Warty Poznań do tego, żeby mnie zatrudnić. Widziałem, że klub jest zdecydowany na mnie i obdarzył mnie zaufaniem. To przesądziło o tym, że podpisałem kontrakt z Wartą.

Spośród obecnych graczy Dumy Wildy Mariusz Rybicki zna Jakuba Kiełba, Adriana Cierpkę i testowanego pomocnika, Karola Gardzielewicza. – Z Kubą Kiełbem przed laty chodziliśmy nawet do jednej klasy w SMS Łódź – wspomina wychowanek łódzkiego UKS SMS.

Mariusz Rybicki ma 175 cm wzrostu, waży 65 kg. Jest piątą nową twarzą w Warcie Poznań w porównaniu z poprzednim sezonem. Do klubu z Drogi Dębińskiej przyszli wcześniej obrońcy Tomasz Boczek i Jakub Kuzdra oraz napastnik Gracjan Jaroch. Natomiast po powrocie z wypożyczenia do Miedzi Legnica kontrakt z „Zielonymi” podpisał obrońca Aleks Ławniczak.

Fot. Piotr Leśniowski / Warta Poznań

Lato na Targach: Spotkanie autorskie z Filipem Czekałą

0
Ciekawostki, anegdoty i trochę skandali – Filip Czekała, współautor książki „PeWuKa. Cud nad Wartą”, 10 lipca o 17.00 będzie gościem Lata na Targach.

Podczas spotkania Filip Czekała odsłoni kulisy powstawania książki, którą napisali wspólnie ze zmarłym w tym roku Tomaszem Mikszo, opowie też co bardziej interesujące historie związane z Powszechną Wystawą Krajową i Poznaniem 1929 roku. Będzie trochę sensacji, skandali, garść anegdot i masa ciekawostek.

W Pawilonie 1 dodatkowo dostępna również będzie wystawa plakatów poświęconych PeWuCe, w ramach obchodów 90-lecia wydarzenia. A dla miłośników historii, Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz PeWuKi Wydawnictwo Poznańskie i Grupa MTP przygotowały 10 bezpłatnych egzemplarzy „Cudu nad Wartą”.

Spotkanie odbędzie się w środę, o godzinie 17. Lokalizacja: Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 1 oraz ogród letni przy pawilonie Poznań Congress Center, wejście bramą nr 10 od ulicy Głogowskiej, między pawilonami 1 i 2.

Mat. pras., el

Poseł Grupiński: rząd powinien interweniować w sprawie leków

0
Naczelna Izba Aptekarska poinformowała, że w aptekach brakuje około 500 leków. Powodem jest nielegalne wywożenie leków i brak krajowych zamienników. Zdaniem posła Rafała Grupińskiego z  PO rząd powinien podjąć działania w tej sprawie.

Co jest powodem braku leków? Przede wszystkich ich nielegalny wywóz za granicę i dominacja eksportu na tym rynku, nie tylko samych leków, ale i ich składników, sprowadzanych głównie z Chin. Niestety, nie można ich zastąpić krajowymi zamiennikami. Zdaniem NIA to wina polityków, którzy nie zadbali nigdy o to, by produkcja leków w naszym kraju była opłacalna.

A chodzi o niebagatelne pieniądze – według szacunków „Dziennika Gazety Prawnej” wartość nielegalnie wywożonych leków z Polski wynosi około dwóch mld złotych! Chodzi tu głównie o drogie, oryginalne preparaty stosowane przez chorych na nowotwory czy choroby neurologiczne. Drugim powodem jest zamknięcie kilku fabryk produkujących komponenty używanych w Polsce leków – a stamtąd pochodzi aż 80 procent sprowadzanych substancji.

Jak podaje Radio Poznań, poseł Grupiński alarmuje też, że brakuje szczepionek, między innymi na odrę, która ostatnio coraz częściej pojawia się wśród dzieci. I zwraca uwagę, że rząd powinien podjąć natychmiastowe działania, by zapewnić dostawy leków, zwłaszcza tych, które przez pacjentów muszą być stosowane stale, jak leki na nadciśnienie. Zdaniem Grupińskiego 500 plus niewiele pomoże, jeśli nie będzie można za to kupić lekarstw potrzebnych dla dziecka.

Ministerstwo Zdrowia co prawda uspokaja, że nie jest aż tak źle, a w aptekach można znaleźć zamienniki leków, ale opublikowało listę tych, których może brakować. Są na niej obecnie 324 pozycje.

radio Poznań, el

Poznań: radni i problem z hulajnogami

0
Są porzucane gdzie popadnie: na chodnikach, trawnikach, czasami też lądują w Warcie. Miejskie hulajnogi są potrzebne, ale powodują też niezły bałagan. Poznańscy radni dziś na sesji przegłosowali stanowisko w tej sprawie.

Jak podaje Radio Poznań, na problem z hulajnogami, rowerami miejskimi, a także skuterami zwrócił uwagę kolegów radny Łukasz Kapustka z Prawa i Sprawiedliwości. Wszystkie te pojazdy są, jego zdaniem, porzucane na chodnikach w sposób często utrudniający poruszanie się. Radny zwrócił uwagę, że gdy samochód zaparkowałby w ten sposób, straż miejska wręczyłaby kierowcy mandat albo odholowałaby go na lawecie. Radny proponuje, by to samo robić z zagradzającymi drogę rowerami i hulajnogami – rekwirować.

Tego samego zdania jest Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. Jak przyznał, mieszkańcy coraz częściej skarżą się na zawadzające hulajnogi czy rowery, porzucane byle gdzie. Zastępca prezydenta zamierza zwrócić uwagę na ten problem operatorom pojazdów.

Pojawił się także pomysł, by stworzyć specjalne strefy dla takich pojazdów, w których można by je zostawiać, ale radna Dominika Król z Koalicji Obywatelskiej zwróciła uwagę, że to nie rozwiąże problemu.

Jednak ostatecznie radni w stanowisku uznali, że dodatkowe stojaki na rowery i hulajnogi na pewno sa dobrym rozwiązaniem i zaapelowali do służb miejskich, by zwracały uwagę na to, jak parkowane są takie pojazdy i usuwały je w przypadkach, gdy zagradzają drogę.

Radio Poznań, el

Poznań: PKS zostanie przejęty przez powiat

0
Podczas dzisiejszej sesji poznańscy radni wyrazili zgodę na przejęcie PKS-u przez powiat poznański od września tego roku. Miasto ma dopłacać do funkcjonowania przewoźnika.

Już od dłuższego czasu prezydent Jacek Jaśkowiak proponował radnym rozwiązanie problemu PKS-u, a nawet jego likwidację. Przewoźnik generował straty, a kwoty, jakie musiał dopłacać ze swojego budżetu Poznań do utrzymania firmy, były – zdaniem prezydenta – zdecydowanie za duże. Radni jednak nie zgadzali się na likwidację, a innego pomysłu na rozwiązanie problemu nie było.

Dziś podczas sesji okazało się jednak, że jest i pomysł, i rozwiązanie. Od września przewoźnika przejmie powiat poznański, ale tylko do czasu utworzenia związku powiatowo-gminnego tych samorządów, które będą zainteresowane połączeniami autobusowymi do swoich miast i wsi. Bo to one właśnie będą musiały za nie zapłacić. Dopłatę zadeklarował także Poznań.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można mieć nadzieję, że PKS nadal będzie woził pasażerów po Wielkopolsce. Chociaż muszą oni liczyć się z tym, że niektóre połączenia zostaną zlikwidowane, jeśli danego samorządu nie będzie na nie stać.

Poznańscy radni poparli pomysł, jedynie Krzysztof Rosenkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę na organizację tras autobusów. Jego zdaniem nie wszystkie powinny wjeżdżać do centrum Poznania – część powinna być kierowana do węzłów przesiadkowych i stacji PKP, skąd pasażerowie łatwo docieraliby do wybranego miejsca w stolicy Wielkopolski.

el

Poznań: miód dla radnych od pszczół z… Cytadeli

0
Podczas wtorkowej sesji każdy z miejskich radnych otrzymał… słoiczek poznańskiego miodu. Wręczyła im je Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta. Miód jest naprawdę z Poznania – pochodzi z miejskiej pasieki na Cytadeli.

Pomysł miejskiej pasieki zrodził się rok temu, a w tym roku został zrealizowany. Celem tej inicjatywy było stworzenie owadom zapylającym jak najlepszych warunków bytowania. Ule stanęły w parku, od strony ul. Za Cytadelą. Pomalowali je uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 83 „Łejery”. W kolorowej pasiece szybko zamieszkały pszczoły. Obecnie na terenie Cytadeli znajduje się 6 uli.

Jak tłumaczą pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy opiekują się pasieką, jest ona żywym dowodem na to, że w mieście mogą żyć pszczoły, a Poznań jest wolny od pestycydów i innych środków zabójczych dla tych owadów.

Pasieka to jednak nie koniec działań ratujących pszczoły. W miejscu letniego amfiteatru, blisko ul. Na stoku powstać ma miododajny ogród. Znajdą się tam miodne rośliny, a także m.in. kaskada wodna. Wszystko to pomoże pszczołom przetrwać w warunkach miejskich. Cały teren zostanie też uporządkowany. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.

Według przeprowadzonych badań w parku Cytadela żyje aż 93 gatunków pszczół, w tym aż 8 objętych ochroną.

UMP, el

Hetmańska-Dmowskiego: skrzyżowanie będzie bezpieczniejsze

0
Poszerzenie azylu dla pieszych i wyłączenie jednego pasa jezdni – w środę rozpocznie się wprowadzanie zapowiedzianych zmian na skrzyżowaniu ulic Dmowskiego i Hetmańskiej. Ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa.

Zgodnie z zatwierdzonym projektem zmian na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Dmowskiego nastąpi poszerzenie azylu dla pieszych i wyłączenie pasa jezdni ul. Hetmańskiej (lewoskręt od strony ul. Głogowskiej), żeby przechodzący przez skrzyżowanie czuli się na nim bezpieczniej. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń drogi zamknięty zostanie lewoskręt z ul. Hetmańskiej w ul. Dmowskiego (dla kierowców jadących od ul. Głogowskiej). Aby dojechać do ul. Dmowskiego – trzeba będzie jechać na wprost i skręcić w lewo na kolejnym skrzyżowaniu, w ul. Kolejową. Już zmieniono pracę sygnalizacji świetlnej przy przejściu. Obecnie priorytet mają piesi przechodzący przez ul. Hetmańską.

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na ulicach Poznania będą przyglądać się sytuacji na skrzyżowaniu i w jego otoczeniu. Możliwe będzie także wprowadzanie doraźnych zmian organizacji ruchu w formie czasowych rozwiązań. Trwają już prace nad dokumentacją budowlaną dla przebudowy skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Dmowskiego. Jej ukończenie planowane jest w październiku tego roku.

Z uwagi na prowadzone prace drogowe, które potrwają do końca tygodnia, kierowcy muszą liczyć się z wygrodzeniami na jezdni i ograniczeniem prędkości.

MIR, ZDM, el

Ruszyły wypłaty na pierwsze dziecko w ramach Rodzina 500+

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann przekazał samorządom środki na wypłatę świadczeń wychowawczych. Z budżetu wojewody na konta wielkopolskich gmin trafiło łącznie 285 mln zł. Fundusze pozwolą na wypłatę świadczeń w ramach Programu „Rodzina 500+”.

– Szacujemy, że z nowej odsłony sztandarowego programu „Rodzina 500+” skorzysta blisko 700 tys. dzieci. Od początku funkcjonowania rządowego programu do wielkopolskich rodzin trafiło już ponad 7 mld zł. W poprzednim okresie świadczeniowym ponad 30 proc wniosków zostało złożonych drogą elektroniczną – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Według prognoz, ten sposób wnioskowania o świadczenie wybierze w nowej odsłonie programu jeszcze więcej Wielkopolan.

Wnioski w ramach programu „Rodzina 500+” na kolejny okres świadczeniowy, trwający od 1 października, można składać od 1 lipca drogą elektroniczną poprzez bankowość elektroniczną, portal emp@tia, platformę usług administracji publicznej epuap, platformę PUEZUS, a od 1 sierpnia osobiście, we właściwym urzędzie gminy.

Cały czas prowadzona jest także kampania informacyjna, w ramach której ambasadorzy programu „Rodzina 500 plus” odwiedzili już blisko 60 wielkopolskich gmin. Oklejone logiem programu busy zajechały m.in. do Wolsztyna, Pepowa, Środy Wielkopolskiej. W poniedziałek pracownicy urzędu wojewódzkiego przedstawiali mieszkańcom Wyrzyska zasady funkcjonowania programu oraz odpowiadali na ich pytania dotyczące wypłaty świadczeń.

mat. pras. / op. AS

Aleks Ławniczak podpisał kontrakt z Wartą Poznań

0
– Od najmłodszych lat marzyłem o tym, żeby trafić do pierwszej drużyny Warty Poznań – podkreśla Aleks Ławniczak, 20-letni stoper, wychowanek „Zielonych”, który podpisał właśnie 2-letni kontrakt z poznańskim pierwszoligowcem.

Aleks Ławniczak rozpoczynał przygodę z piłką w klubie 1920 Mosina, ale już jako 12-latek trafił do Warty Poznań. Przeszedł w niej wszystkie szczeble szkolenia. Symbolicznym zwieńczeniem tej drogi jest podpisanie kontraktu, który wiąże zawodnika z Wartą Poznań do czerwca 2021 roku.

– Czuję się tu jak w domu, bo przecież w Warcie spędziłem prawie całe moje życie. Tym bardziej jestem dumny z tego, że właśnie podpisałem kontrakt na grę w pierwszym zespole Warty Poznań. Od najmłodszych lat marzyłem o tym, żeby trafić do pierwszej drużyny „Zielonych”. Moja praca została nagrodzona. Bardzo się cieszę, że ktoś ją docenił i zauważył – mówi środkowy obrońca o imponujących warunkach fizycznych (189 cm wzrostu).

Przez ostatni sezon Aleks Ławniczak występował w drugim zespole Miedzi Legnica. – Dużo mi dał ten rok spędzony w seniorskiej piłce. Czuję się o wiele pewniej niż rok temu, gdy odchodziłem na wypożyczenie do Miedzi Legnica . Nabrałem tężyzny, doświadczenia – przekonuje. – Teraz moim celem jest wywalczenie sobie miejsca w pierwszym składzie Warty Poznań. Mierzę wysoko i chciałbym z drużyną zająć jak najwyższe miejsce w lidze.

– To ważny dzień dla klubu, bo nasz wychowanek podpisuje z nami pierwszy profesjonalny kontrakt – uważa dyrektor sportowy Warty Poznań Robert Graf. – Aleks był podstawowym zawodnikiem w III lidze, nabrał ogrania w seniorskiej piłce. Po powrocie z wypożyczenia dostał szansę sprawdzenia się w pierwszym zespole Warty i okazało się, że przez miniony rok dużo się nauczył. Dlatego zaproponowaliśmy mu profesjonalny kontrakt. To chłopak o dużym potencjale piłkarskim i może dać nam w przyszłości dużo radości. Właśnie na takich zawodników chcemy stawiać. Kolejni wychowankowie też już trenują z pierwszą drużyną. Teraz wszystko w ich nogach i głowach.

Aleks Ławniczak wystąpił we wszystkich sparingach Warty Poznań w tym okresie przygotowawczym. W spotkaniu z Pogonią Szczecin strzelił gola, a w niedawnym starciu z ŁKS Łódź wypracował rzut karny.

Fot. Piotr Leśniowski / Warta Poznań

Wypożyczalnie rowerów pojawiają się w małych miejscowościach

0
Coraz mniejsze miasta w Polsce decydują się na uruchomienie systemu wypożyczania rowerów (tzw. system roweru publicznego). W ostatnich dniach ruszył on w gminie Komorniki.

W gminie Komorniki pojawi się 20 rowerów w dwóch stacjach, usytuowanych w miejscowości Plewiska. Sezon rozpoczął się w tym roku od 1 lipca i potrwa do końca listopada, a w następnych latach rowery będzie można wypożyczać od 1 marca do końca listopada.

Komornicki System Rowerowy (KSR) w gminie Komorniki zintegrowany jest z systemem rowerów miejskich funkcjonującym w Poznaniu oraz w Luboniu. Oznacza to, że wypożyczone w Plewiskach rowery będzie można zwracać na stacjach w Luboniu i Poznaniu oraz odwrotnie – rowery wypożyczone w Luboniu czy Poznaniu będzie można zwracać na stacjach w Plewiskach.

Aby korzystać z Komornickiego Systemu Rowerowego wystarczy mieć aktywne konto w systemie. Można wykorzystać już istniejące lub założyć nowe poprzez stronę internetową www.komornickirower.pl, aplikację mobilną lub terminal stacji rowerowej. Należy również wpłacić co najmniej 20 złotych opłaty inicjalnej. Opłata ta podlega zwrotowi z chwilą wyrejestrowania użytkownika z systemu, o ile wcześniej nie została wykorzystana na przejazdy. Po zaksięgowaniu wpłaty możliwe jest już dokonywanie wypożyczeń. Ważne: konto użytkownika jest aktywne (umożliwia wynajmy) tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 20 zł.

Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia w gminie Komorniki będzie bezpłatne. Pozostały czas będzie opłacany wg cennika.

jmk/

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym przegłosowana. „Chcę, by Poznań był miastem otwartym dla wszystkich”

0
Radni przegłosowali rozpoczęcie prac nad wdrażaniem w Poznaniu rozwiązań z Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Projekt, który trafił pod obrady to uchwała kierunkowa. Oznacza to, że radni wyrazili zgodę, że miasto rozpoczęło prace nad wdrożeniem karty w Poznaniu. Do decyzji radnych już się odniósł Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Chcę, by Poznań był miastem otwartym dla wszystkich – niezależnie od statusu materialnego, płci, wyznania czy orientacji seksualnej. Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym gwarantuje wspieranie różnych grup zagrożonych dyskryminacją i wykluczeniem. Dziękuję Radnym za tę decyzję.

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym została wprowadzona w maju 2006 roku przez Radę Gmin i Regionów Europy i jest adresowana do władz lokalnych na terenie Europy. Jej podstawowymi zasadami są: równość kobiet i mężczyzn; zrównoważony udział mężczyzn i kobiet w podejmowaniu decyzji (parytety); walka ze stereotypami wynikającymi z płci; walka z dyskryminacją w różnych jej formach. Podpisanie karty jest całkowicie dobrowolne. W Polsce, jako pierwsza na ten krok zdecydowała się gmina Nysa.

Wprowadzenie karty w Poznaniu forsowała Koalicja Obywatelska, która ma w Radzie Miasta większość. Przeciwko jej wprowadzeniu byli radni Prawa i Sprawiedliwości.