Strona główna Blog Strona 2186

Zobacz zdjęcia z Marszu Równości 2019!

0
Marsz Równości, który odbył się na zakończenie PRIDE WEEK, przeszedł ulicami Poznania. Zobacz zdjęcia z imprezy!

Relację z Marszu Równości można znaleźć tutaj.

Autorem zdjęć jest Przemysław Łukaszyk.

Zaufała i straciła pieniądze. Policja ostrzega przed oszustami!

0
Mieszkanka gminy Trzemeszno straciła znaczną ilość oszczędności swojego życia, żeby pomóc „amerykańskiemu biznesmenowi”. Policja kolejny raz ostrzega przed oszustami!

Zapowiadało się na wielką historię miłosną. Mieszkanka gminy Trzemeszno poznała w internecie „amerykańskiego biznesmena”, na jakiego kreował się, jak się później miało okazać, naciągacz. Szybko zaiskrzyło i kobieta straciła czujność. Zdecydowała się pomóc mężczyźnie, kiedy ten wpadł w finansowy dołek. Teraz już wiemy, że finansowego dołka nigdy nie było, a kobieta padła ofiarą oszusta.

– W internecie łatwo wykreować taką czułą, kochająca i czasem doświadczoną przez życie postać – tłumaczy w rozmowie z Radiem Poznań Anna Osińska, rzecznik policji w Gnieźnie. – Ci oszuści są czuli, obiecują wspólną przyszłość, stały związek. Problem pojawia się wtedy, gdy nagle zaczyna im brakować pieniędzy. Dlatego my radzimy, aby do takich sytuacji podchodzić z dużą ostrożnością. Natomiast gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiara oszustwa natychmiast zawiadomić policję.

Źródło: Radio Poznań

Supermotorniczy Poznania 2019. Zwycięzca ma tylko 24-lata!

0
Marcin Piątkowski, wygrał konkurs na Najlepszego Motorniczego Roku 2019 w Poznaniu. Okazał się nie tylko najlepszy, ale również najsympatyczniejszy w głosowaniu pasażerów.

Konkurs na najlepszego Motorniczego MPK odbywa się co dwa lata, naprzemiennie z rywalizacją wśród kierowców autobusów. W tym roku tytuł przyznano po raz ósmy. – Chciałbym pogratulować zwycięzcy i finałowej dziesiątce, oraz podziękować wszystkim pracującym w MPK za codzienną pracą. Mówię to nie tylko jako osoba odpowiedzialna za kwestie komunikacyjne w mieście, ale przede wszystkim jako pasażer. Do pracy jeżdżę bowiem komunikacją miejską, więc mogę obserwować was jako pasażer. Jestem pełen szacunku dla waszej pracy – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zwycięzcą rywalizacji okazał się 24-letni Marcin Piątkowski, który prowadzi tramwaje od 3 lat. Kontynuuje on rodzinne tradycje, ponieważ jego ojciec też jest motorniczym. Stąd od dziecka jego zamiłowanie do tego środka transportu. – Poszło chyba bardzo fajnie. Organizatorzy ciekawie zainscenizowano wydarzenia. Szczególnie byłem pod wrażeniem sceny z palącym się, wykolejonym tramwajem – mówił jeszcze przed ogłoszeniem wyników przyszły zwycięzca.

Supermotorniczy w nagrodę otrzymał czek na 5 tysięcy złotych oraz specjalne krzesło na kółkach z wyszytym tytułem „Motorniczy Roku 2019.

Autor: UMP op. AS

Leszno: Znamy projekty, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego

0
Tegoroczna pula środków wynosiła 1,2 miliona złotych. Pieniądze te zostaną wydane na realizację pięciu projektów.

Mieszkańcy Leszna mogli oddać maksymalnie dwa głosy – jeden na projekt duży i jeden na projekt mały. Podczas 15-dniowego głosowania oddano łącznie 23.138 głosów, z czego 18.607 głosów było poprawnych.

Jakie projekty zostaną zrealizowane?

Projekt duży – nr 1 (lokalizacja: Zatorze) – 4215 poprawnie oddanych głosów

Budowa 3 boisk do siatkówki plażowej, ścieżek spacerowych oraz wymiana zniszczonych chodników w newralgicznych punktach dzielnicy.

Projekt mały – nr 2 (lokalizacja: Zatorze) – 3937 poprawnie oddanych głosów

Budowa przejścia pieszego z ulicy REJA do ulicy SZYBOWNIKÓW z oświetleniem i wymiana zdewastowanego chodnika na ulicy Piastowskiej przy SP 9.

Projekt mały – nr 4 (lokalizacja: Szkoła Podstawowa nr 2) – 1227 poprawnie oddanych głosów

Budowa boiska sportowego dla dzieci.

Projekt mały – nr 5 (lokalizacja: ul. T. Rejtana) – 1050 poprawnie oddanych głosów

Poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców Leszna.

Projekt mały – nr 15 (lokalizacja: Zaborowo) – 1258 poprawnie oddanych głosów

„Park Miejski – Zaborowo”.

Źródło: UM Leszno

Kontrmanifestacja środowisk narodowych. „Sprzeciw wobec marszu dewiantów” (zdjęcia)

0
W odpowiedzi na Marsz Równości, środowiska prawicowe zorganizowały swoją kontrmanifestację. – Zebraliśmy się tutaj, żeby wyrazić sprzeciw wobec marszu dewiantów – mówił Marek Sajdok.

Przeciwnicy organizacji marszu w Poznaniu zebrali się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, gdzie wywiesili swoje banery. – Zebraliśmy się tutaj, żeby wyrazić sprzeciw wobec marszu dewiantów, który odbywa się co roku w Poznaniu – mówił Marek Sajdok, prezes poznańskiej Młodzieży Wszechpolskiej, która organizowała kontrmanifestację. – Dużo osób nam zarzuca, że organizując takie wydarzenia tylko ich bardziej skłaniamy do tego, żeby paradowali, ale nie organizując żadnej kontry dawaliśmy im na to przyzwolenie.

Relację z samego Marszu Równości można przeczytać tutaj.

Zdjęcia: Wojtek Lesiewicz

Marsz Równości przeszedł przez Poznań. „Domagamy się przede wszystkim…” (zdjęcia)

0
Marsz Równości kolejny raz przeszedł ulicami Poznania. Zachęcamy do zobaczenia zdjęć z pochodu.

– Tegoroczny marsz łączy się z pięćdziesiątą rocznicą zamieszek w klubie Stonewall Inn. które są symbolicznym początkiem zorganizowanego ruchu LGBT+. Chcemy pokazać, że choć udało się osiągnąć już bardzo wiele, przed nami wciąż mnóstwo pracy. Domagamy się przede wszystkim pełnej równości małżeńskiej, wprowadzenia rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej oraz uproszczenia procedur korekty płci, aby nie wzmacniała stygmatyzacji osób transpłciowych. – mówił Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall.

Relację z przebiegu marszu można przeczytać tutaj.

Autorem zdjęć jest Wojtek Lesiewicz.

V Rekreacyjne regaty Rzeczny Match Racing na Warcie (zdjęcia)

0
Załoga o wdzięcznej nazwie „Wariaty i kołowroty” okazała się w tym roku najlepsza w regatach Rzeczny Match Racing, które było rozgrywane w Starym Porcie. Zobacz zdjęcia!

Fot. Agnieszka, Wojtek Ponikierscy / Sławek Wąchała

#Wrzuć do czapki – wyremontujmy Ośrodek Rehabilitacji i Terapii SILOE

0
Ośrodek SILOE to miejsce stworzone przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Zagrożonych Niepełnosprawnością, po 10 latach intensywnej eksploatacji wymaga remontu, żeby móc dalej prowadzić skuteczną terapię.

Lata intensywnej eksploatacji zrobiły swoje. Teraz, ze względu na komfort dzieci i skuteczność terapii, potrzeba ośrodek wyremontować, a sprzęt rehabilitacyjno-terapeutyczny wymienić. Dlatego, z pomocą dzieci i rodziców oraz wszystkich, którym działalność ośrodka nie jest obca pomóżmy uzbierać na gruntowny remont (malowanie ścian, postawienie ścianek działowych, wymiana podłogi, odnowienie toalet i poczekalni). Potrzebne jest również nowe wyposażenie sal terapeutycznych i rehabilitacyjnych (meble oraz sprzęt specjalistyczny).

Ośrodek służy wszystkim potrzebującym. Danuta Mączyńska zapoczątkowała razem z dziećmi i rodzicami akcję #Wrzuć do czapki, która ma służyć zbiórce pieniędzy na potrzeby remontu i przywrócenia pełnej sprawności Ośrodka.

Bez Ciebie się to nie uda. Wrzuć do czapki i pomóż wyremontować Ośrodek SILOE! A potem sam zmontuj taką czapkę, oraz przekonaj znajomych na Facebooku czy Instagramie, aby dorzucili swoją cegiełkę do zbiórki.

Szczegóły akcji można znaleźć tutaj.

Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Zagrożonych Niepełnosprawnością SILOE
nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0271 0120
tytuł „Wrzuć do czapki” – darowizna na cele statutowe

Wygrana Lecha w sparingu z FC Midtjylland

0
Lech Poznań wygrał 2:1 w meczu towarzyskim rozgrywanym na własnym stadionie z drużyną FC Midtjylland, która w poprzednim sezonie tylko o punkt przegrała mistrzostwo swojego kraju z FC Kopenhagą. Bramki dla „Kolejorza” zdobywali Wołodymyr Kostewycz oraz Darko Jevtic z rzutu karnego. Momentami gra poznańskiej drużyny naprawdę mogła się podobać, zwłaszcza w ostatnich dwudziestu minutach spotkania.

Duńczycy byli czwartym rywalem Lecha Poznań podczas letnich przygotowań do nowego sezonu PKO Ekstraklasy. Wcześniej podopieczni Dariusza Żurawia pokonali Widzew Łódź, Brondby Kopenhaga, a także ulegli AEK-owi Larnaka. Od pierwszych minut sparingu lechici próbowali grać to, czego uczył ich przez tę parę tygodni szkoleniowiec, czyli budowanie akcji od samej defensywy, począwszy od bramkarza – Mickeya van der Harta. Trzeba przyznać, że całkiem przyzwoicie to wyglądało, zwłaszcza rozgrywanie piłki przez bramkarza „Kolejorza”, a także Djordje Crnomarkovicia, który dołączył do Lecha kilkanaście dni temu. Później inicjatywę przejęli jednak Duńczycy z Herning i przez dłuższy okres czasu przeważali w spotkaniu rozgrywanym na płycie głównej stadionu w Poznaniu. Było widać różnicę jakościową piłkarzy biegających w barwach wicemistrza Danii, choć tutaj też trzeba wyjaśnić, że rozgrywki Superligi zaczynają się za tydzień, a rozgrywki w Polsce dopiero za dwa tygodnie, więc poznaniacy mają jeszcze trochę czasu na doszlifowanie swojej formy. Goście dominowali i próbowali stwarzać zagrożenie, ale to lechici strzelili pierwszego gola w meczu towarzyskim, a konkretnie to Kostewycz popisał się kapitalnym uderzeniem z 30-35 metrów i zaskoczył tą decyzją bramkarza Jaspera Hansena.

Po przerwie gra się nieco bardziej wyrównała, lechici dalej rozgrywali piłkę od swojego pola karnego, to jednak brakowało w tych akcjach elementu zaskoczenia i przyspieszenia gry, a niedokładne podania do Klupsia czy Amarala padały łupem bocznych obrońców gości. Dziewięć minut po gwizdku oznaczającym początek drugiej połowy, piłkarze FC Midtjylland mogli cieszyć się z bramki wyrównującej, kiedy to po uderzeniu jednego z zawodników duńskich odbiła się od nóg Thomasa Rogne, trafiła do Paulinho, który nie miał żadnych problemów ze skierowaniem jej do pustej bramki. Chwilę minut później to znowu „Kolejorz” wyszedł na prowadzenie w tym meczu. Bardzo ładnie z piłką wybiegł Joao Amaral, rajdem wdarł się w okolice pola karnego i został faulowany przez defensorów drużyny przeciwnej i sędzia podyktował rzut karny, choć wydawało się, że kontakt był przed polem karnym bramkarza. Jedenastkę na gola zamienił Darko Jevtic.

Na dwadzieścia minut przed końcem spotkania, trener Żuraw wymienił kilku zawodników, dając szansę głównie młodym piłkarzom „Kolejorza”: Tomczykowi, Marchwińskiemu, Puchaczowi, Kamińskiemu, Pleśnierowiczowi, Miłoszowi Mleczko, Dejewskiemu, Moderowi oraz Skrzypczakowi. Gra po tych zmianach znacznie się ożywiła i lechici zdołali całkowicie zdominować wicemistrzów Danii, co chwilę próbując zagrozić bramce Hansena. Strzały Tomczyka, Klupsia czy Modera ostatecznie nie przyniosły efektu i wynik po 90 minutach nie uległ zmianie. Lech wygrał mecz, momentami brakowało jakości z przodu, to było widać jednak ciekawe schematy i przede wszystkim znacznie odmienioną grę poznańskiej defensywy. Kolejny sprawdzian już we wtorek, kiedy lechici zagrają w Opalenicy z Vitesse Arnhem.

Poznań: Marsz Równości przeszedł ulicami miasta (zdjęcia)

0
Marsz Równości ponownie przeszedł przez Poznań. Zobacz zdjęcia uczestników!

Relację z Marszu Równości można przeczytać tutaj.

Autorem zdjęć jest Karolina Adamska.

Rawicz: Powstanie nowy zbiornik retencyjny

0
Trzy samorządy: wielkopolski Rawicz oraz Żmigród i Wąsosz z Dolnego Śląska chcą wspólnie wybudować zbiornik retencyjny. Zbiornik poprawi bilans wodny na całym obszarze.

Jak podaje Radio Poznań, impulsem do rozmów i budowie zbiornika stała się ubiegłoroczna susza, która była szczególnie dotkliwa dla tych właśnie terenów. Wszystkie trzy samorządy cierpią na niedobór wody, a zbiornik pozwoliłby na jej gromadzenie. Dodatkowo dzięki niemu podniósłby się też poziom wód gruntowych w całej okolicy.

Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza, przekonuje, że układ terenu, który wybrali na zbiornik, bardzo dobrze się do tego celu nadaje. Gotowy zbiornik miałby powierzchnię 260 hektarów, a na terenie każdego z samorządów znajdowałaby się mniej więcej jedna trzecia. Konstrukcja jest już ujęta w miejscowych planach zagospodarowania porzestrzennego, jednak kiedy powstanie cvhoćby projekt – jeszcze nie wiadomo.

Radio Poznań, el

Poznań: przebudowa Taczaka i Garncarskiej trwa

0
Mocno utrudnia życie mieszkańcom tego rejonu Starego Miasta – ale za to po jej zakończeniu mieszkańcy obu ulic będą się cieszyć uspokojonym ruchem i zielenią. Modernizacja ulic Taczaka i Garncarskiej przebiega zgodnie z harmonogramem.

Dojście do tego remontu nie było łatwym zadaniem. Gdy w 2013 roku ówczesny szef Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski, rozpoczął rozmowy z mieszkańcami ulicy Taczaka na temat ewentualnych zmian w organizacji ruchu – napotkał zdecydowany opór połowy z nich. Mieszkańcy bali się hałasu i nocnych awantur w lokalach, które miały powstać przy ulicy po jej zamknięciu dla ruchu oraz likwidacji miejsc parkingowych. Argumenty policjantów ze Starego Miasta, że tam, gdzie jest bardziej intensywny ruch pieszy, jest mniej kradzieży i rozbojów – nie przekonywały mieszkańców Taczaka. Krakowskim targiem ustalono więc, że ulica nie będzie deptakiem, ale ruch na niej zostanie uspokojony, miejsca parkingowe zostaną, chociaż będzie ich mniej, a ogródki kawiarniane, które powstaną, będą likwidowane o 22.00.

Po pieciu latach można zdecydowanie powiedzieć, że formuła się sprawdziła – czas więc na dalsze zmiany na ulicy Taczaka i sąsiadującej Garncarskiej, która też od lat prosiła się o remont. A władze miasta – zwłaszcza Mariusza Wiśniewskiego, obecnego zastępcę prezydenta – szczególnie cieszy to, że tym razem inicjatywa wyszła od mieszkańców. Mało tego: oni zgodzili się też m.in. na przesunięcie o rok tego remontu w związku z prowadzonymi wtedy pracami na ul. Św. Marcin.

– Przebudowa ul. Taczaka wyszła od mieszkańców, właścicieli restauracji i kawiarni – mówi Mariusz Wiśniewski. – Zauważyli oni to, o czym my cały czas mówimy, między innymi w przypadku ul. Św. Marcin i całego centrum, że więcej można zyskać poprzez uspokojenie ruchu, zmiany przestrzenne, dodanie zieleni. Dzięki współpracy z lokalną społecznością udało się wypracować ciekawy projekt tej ulicy oraz Garncarskiej. Miastu łatwiej jest realizować takie przedsięwzięcia, jeżeli to mieszkańcy i właściciele nieruchomości czy gastronomii wychodzą oddolnie z takimi inicjatywami i są nastawieni na szukanie współpracy i tym samym budowanie pozytywnych rozwiązań.

Po zakończeniu prac ulice Taczaka i Garncarska będą tzw. „strefą zamieszkania”. Wjazd do strefy i wyjazd z niej odbywać się będzie poprzez wyniesione przejazdy z ulic Kościuszki, Ratajczaka i Święty Marcin. W efekcie prac zostanie uspokojony ruch, pojawi się więcej zieleni oraz wyeliminowane zostaną bariery architektoniczne. Zaprojektowano ulice, które będą dostępne dla wszystkich uczestników ruchu: pieszych, rowerzystów i kołowego. Poprzez zaplanowanie miejsc parkingowych zagwarantowana zostanie możliwość sprawnej obsługi lokali usługowych działających na odnowionych ulicach.

Obecnie na ukończeniu jest przebudowa podziemnej infrastruktury w południowej części ul. Taczaka. Z kolei na ul. Garncarskiej, gotowa już jest sieć elektryczna i kanalizacja. Rozpoczęto budowę chodników. W południowej części ul. Taczaka, po zakończeniu przebudowy sieci gazowej, ciepłowniczej, elementów kanalizacji ogólnospławnej oraz instalacji elektrycznych i teletechnicznych rozpoczęły się prace związane z układaniem pierwszych warstw podbudowy pod nawierzchnię.

Przebudowa obu ulic, która będzie kosztowała niemal 8 mln zł, ma zakończyć się najpóźniej w marcu przyszłego roku.

UMP, el

Jarocin: festiwal bez transmisji na żywo

0
Festiwal rockowy w Jarocinie rozpoczyna się już za tydzień, trwa budowa sceny i zaplecza. Niestety, imprezy nie będzie można obejrzeć na żywo w żadnej telewizji.

Jak informuje Radio Poznań, Bartosz Walczak, wiceburmistrz Jarocina, i Mariusz Woźniczka, producent festiwalu stwierdzili, że żadna z propozycji, które otrzymali, nie była możliwa do przyjęcia. Każda z telewizji zainteresowanych transmisjami na żywo żądała wielu ustępstw od wykonawców, na przykład wykonania określonych utworów w określonej kolejności podczas transmitowanego koncertu, a przede wszystkim przebojów, które się dobrze sprzedadzą w transmisji. Ale artyści nie wyrazili na to zgody. Ich zdaniem najważniejszą wartością tego festiwalu jest wolność artystyczna, swoboda i autentyczność, a więc wykonywanie tego, co chcą zaprezentować publiczności, w tym swoich nowych utworów, a nie granie pod wymogi telewizji.

Stanęło na tym, że dwa koncerty pokaże Telewizja Polska i będzie to jubileuszowy koncert Dżemu oraz poprzedzający go koncert z udziałem blisko dwudziestu gwiazd, w tym laureata konkursu Jarocińskich Rytmów Młodych.

Radio Poznań, el

Marsz Równości w Poznaniu. „Przed nami wciąż mnóstwo pracy”

Marsz Równości przeszedł ulicami Poznania. W tym roku było stosunkowo spokojnie, chociaż przeciwnicy ruchu LGBT zorganizowali swoją kontrmanifestację.

Prawie punktualnie uczestniczy ruszyli z mostu Rocha w kierunku Ronda Rataje. Pojawiły się platformy, muzyka i dużo tęczowych elementów. W tym roku żadna grupa nie próbowała zablokować startu marszu, co zresztą ze względu na znaczące siły policji i tak byłoby trudne.

– Tegoroczny marsz łączy się z pięćdziesiątą rocznicą zamieszek w klubie Stonewall, które są symbolicznym początkiem zorganizowanego ruchu LGBT+. Chcemy pokazać, że choć udało się osiągnąć już bardzo wiele, przed nami wciąż mnóstwo pracy. Domagamy się przede wszystkim pełnej równości małżeńskiej, wprowadzenia rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej oraz uproszczenia procedur korekty płci, aby nie wzmacniała stygmatyzacji osób transpłciowych – mówił Mateusz Sulwiński, rzecznik prasowy grupy Stonewall.

Przeciwnicy organizacji marszu w Poznaniu zebrali się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, gdzie wywiesili swoje banery. – Zebraliśmy się tutaj, żeby wyrazić sprzeciw wobec marszu dewiantów, który odbywa się co roku w Poznaniu – mówił Marek Sajdok, prezes poznańskiej Młodzieży Wszechpolskiej, która organizowała kontrmanifestację. – Dużo osób nam zarzuca, że organizując takie wydarzenia tylko ich bardziej skłaniamy do tego, żeby paradowali, ale nie organizując żadnej kontry dawaliśmy im na to przyzwolenie.

Mimo sporej niechęci pomiędzy obiema grupami nie doszło do żadnych poważnych incydentów.

W związku ze zorganizowanym Marszem Równości i jego kontrą, policja została zmuszona do zamknięcia ruchu w centrum miasta. To odbiło się mocno na poznaniakach, którzy nie identyfikują się z żadną ze stron. – Te wszystkie zgromadzenia przeszkadzają ludziom żyć – powiedziała nam pani Aniela. – Żadnej możliwości dostania się na Rataje nie mam, a mam tam ważne spotkanie. Nie ma żadnej zastępczej komunikacji. Żałuję, że nie wzięłam taksówki – dodała rozgoryczona.

Poznań: regaty rozegrane – czas na szanty!

0
Załoga o wdzięcznej nazwie „Wariaty i kołowroty” okazała się w tym roku najlepsza w regatach Rzeczny Match Racing, które było rozgrywane dziś w Starym Porcie. A jutro organizatorzy zapraszają na szanty!

Drugie miejsce zajęła załoga „Wiatraki i czerpaki”, a trzecie – Orbsay. Wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy i prezenty od władz miasta Poznania, bowiem to miasto jest – obok Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego – organizatorem tej imprezy.

To już piąta edycja tych bardzo widowiskowych regat rozgrywanych w Starym Porcie. Co roku przyciąga coraz więcej widzów, i to tych wcale nie związanych z żeglarstwem. To często ludzie, którzy podczas spaceru widzą żaglówki, słyszą muzykę i oklaski, więc zaglądają sprawdzić, co się dzieje. A Rzeczny Match Racing to zawody bardzo widowiskowe nawet dla tych, którzy nie znają się na żeglarstwie. Nieskomplikowana trasa od boi do boi łatwo pozwala się zorientować, kto prowadzi w wyścigu.

– Formuła regat jest bardzo prosta, każdy ściga się z każdym – tłumaczy Maciej Olszewski, prezes WOZŻ. – Ale ma tę zaletę, że to nie jest jezioro, gdzie łodzie wypływają daleko. Tu można wszystko oglądać w bezpośredniej bliskości, z pomostu, widać każdy ruch, wszystkie emocje załóg…

Jednak już samo pływanie w tych regatach wcale nie jest takie proste. Stary Port jest otoczony wysokimi brzegami ze wszystkich stron, więc bardzo często nie ma tam wiatru w ogóle albo jest bardzo słaby. W takiej sytuacji przepłynięcie trasy regat naprawdę nie należy do prostych zadań, a publiczność musi naprawdę dać z siebie wszystko, żeby dopingować zawodników…

Jutro kolejny dzień żeglarskiego święta – w niedzielę 7 lipca o 14.00 w Starym Porcie rozpoczną się piąte “Szanty nad Wartą”. Na scenie wystąpią sami mistrzowie gatunku: znakomici Mechanicy Shanty, Flash Creep, Węże z Poligonu, Kamil Badzioch, Jakub Paluszkiewicz – piosenki Jakuba oraz Marta Śliwa.

Zapraszamy na Przystań Rzeczną Stary Port, na cyplu przy ul. Estkowskiego (między osiedlem przy ul. Szyperskiej, a ul. Panny Marii). Wstęp wolny.

El, fot. L. Łada

Poznań: kierowca porsche trafi do szpitala psychiatrycznego?

0
Mężczyzna, który w porsche najpierw objechał cały Stary Rynek, a później wjechał w ogrodzenie parku Chopina, ma trafić do szpitala psychiatrycznego. Tak uznali biegli psychiatrzy.

We wrześniu ubiegłego roku policja zatrzymała kierowcę po jego rajdzie z dużą prędkością przez Stary Rynek. Mężczyzna uciekając przed policją po drodze staranował ogródek restauracyjny, uszkodził dwa ścigające go radiowozy i próbował przejechać policjanta, a wreszcie zatrzymał się na ogrodzeniu parku Chopina. Zdaniem załóg ścigających go radiowozów cudem nikogo nie potrącił w czasie tej szaleńczej jazdy.

47-letni kierowca po zatrzymaniu nie umiał wyjaśnić motywów swojego postępowania, a kontakt z nim był utrudniony. Badanie wykazało, że nie był ani pod wpływem alkoholu, ani środków odurzających. Skierowano go więc na obserwację psychiatryczną. Biegli psychiatrzy uznali, że mężczyzna był niepoczytalny, więc prokuratura złożyła wniosek o umieszczenie go w szpitalu psychiatrycznym.

Mat. pras., el

Samorządy szykują się na podwyższenie dodatku za wychowawstwo

0
W miastach trwają przygotowania do wyższego dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli. Od września będzie on musiał on wynosić co najmniej 300 zł.

Na podpis prezydenta czekają przepisy, zgodnie z którymi odgórnie określona została minimalna wysokość dodatku dla nauczycieli z tytułu sprawowania wychowawcy klasy. Od września będzie on wynosił co najmniej 300 zł. To oznacza, że 97 proc. samorządów, w których dodatek był niższy, będzie musiało podnieść dotychczas obowiązującą stawkę. Zapytaliśmy największe miasta, jak szacują koszty nowego rozwiązania.

Wśród miast wojewódzkich jeden z najniższych dodatków za wychowawstwo ma obecnie Toruń. Zgodnie z uchwałą tamtejszych radnych nauczycielowi, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy w przedszkolu czy szkole, przysługuje dodatek 90 zł miesięcznie. Miasto nie podaje na razie szacunków wzrostu kosztów. „Projekt nowej uchwały będzie wymagał uzgodnienia ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli” – zastrzega Magdalena Stremplewska, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.

W szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Miasto Olsztyn dodatek za wychowawstwo wynosi od 90 do 130 złotych. „Z naszych informacji wynika, że w większości placówek to 110 zł” – precyzuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa urzędu miasta. „Podwyżka dodatku za wychowawstwo zdecydowanie obciąży budżet gminy. W Olsztynie może to być wydatek niemal 3 milionów złotych rocznie” – wskazuje.

Zielona Góra różnicuje dodatek w zależności od terenu. W niemal całym mieście wynosi on 180 zł, a w dzielnicy Nowe Miasto powstałej po połączeniu Miasta Zielona Góra z Gminą Zielona Góra jest to 110 zł w oddziałach i grupach liczących do 24 uczniów i 120 zł w oddziałach i grupach liczących 25 i więcej uczniów. „Dodatkowe koszty podniesienia dodatku funkcyjnego za wychowawstwo do 300 zł od miesiąca września do grudnia 2019 r., w jednostkach prowadzonych przez Miasto Zielona Góra wyniesie 709.226 zł” – wylicza Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych.

W Rzeszowie dodatek funkcyjny za wychowawstwo wynosi średnio 124 zł. „Podwyżka tego składnika [wynagrodzenia] do poziomu 300 zł tylko w tym roku może spowodować dodatkowe koszty rzędu 1 mln zł” – szacuje Zbigniew Bury, dyrektor wydziału edukacji.

Nauczyciele pracujący w Opolu mogą liczyć na dodatek od 70,00 do 100,00 zł w przedszkolach oraz od 90,00 do 150,00 zł w szkołach. „O wysokości przyznanego dodatku decyduje dyrektor szkoły (przedszkola). Przeciętnie oscylują w granicach 85 proc. kwoty maksymalnej w zależności od typu placówki” – informuje Irena Koszyk, naczelnik wydziału oświaty. Jak dodaje, nowe rozwiązania prawne w sprawie wysokości dodatku oznaczać będzie „zwiększenie kosztów związanych z wypłatą ww. dodatków, których oszacowanie wymagać będzie dokładnej analizy”.

Katowice płacą nauczycielom wychowawcom w szkołach 150 zł, a w przedszkolach 120 zł miesięcznie. Ustawowy wzrost dodatku w pierwszym przypadku będzie kosztował miasto 359 tys. zł miesięcznie i 4,3 mln zł rocznie. „Projekt ustawy nie przewiduje dodatków za wychowawstwo dla nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, w związku z tym trudno ustalić czy i jaki może być skutek finansowy dla tej grupy nauczycieli” – wskazuje Dariusz Czapla z katowickiego magistratu.

W Poznaniu dodatek za wychowawstwo wynosi średnio 167,7 zł. „Nowy zapis to wzrost o 80 proc., czyli w budżecie na okres od IX do XII 2019 r. trzeba zaplanować prawie 236 tys. zł w skali całego miasta” – wylicza Hanna Janowicz z wydziału oświaty.

Nieco więcej płaci nauczycielom za wychowawstwo Bydgoszcz. Tam nauczyciele mogą liczyć na 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego, tj. w tym roku 174 zł. „Wprowadzenie zapowiadanego przez rząd dodatku za wychowawstwo na poziomie min. 300 zł będzie skutkowało znacznym wzrostem wydatków na wynagrodzenia w jednostkach oświatowych tj. w roku 2019 ok. 1.600.000 zł, a w roku 2020 ok. 4.800.000 zł (wraz z pochodnymi od wynagrodzeń)” – oblicza Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

We Wrocławiu dodatek funkcyjny dla nauczycieli z tytułu wychowawstwa w jednostkach oświatowych prowadzonych przez miasto wynosi obecnie 220 zł. Otrzymują go również wychowawcy w przedszkolach w wysokości 220 zł na oddział. „Obowiązkowe zwiększenie dodatku za wychowawstwo do kwoty 300 zł na etat wychowawcy spowoduje skutki finansowe w 2019 roku (od września do grudnia) w wysokości blisko 1,7 mln zł, zaś w roku 2020 ponad 5 mln zł” – informuje Maja Wysocka z urzędu miejskiego.

Jeden z najwyższych dodatków za wychowawstwo ma Białystok. Tam nauczyciele prowadzący klasę czy oddział przedszkolny otrzymują 229 zł. „Wzrost wysokości dodatku za wychowawstwo do minimum 300 zł generuje dla Miasta Białystok w 2019 r. skutek finansowy w wysokości około 740 tys. zł (plus pochodne)” – wskazuje Kamila Bogacewicz z departamentu komunikacji społecznej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku. „Dodatkowe koszty dla miasta będzie można określić po otrzymaniu informacji o kwocie zwiększenia subwencji oświatowej” – zaznacza.

Najwyższy dodatek dla wychowawcy zatrudnionego w szkołach ma Warszawa. Wynosi on średnio na etat 380 zł. Niższe dodatki mają wychowawcy w stołecznych przedszkolach – 150 zł.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu nowelizacji Karty nauczyciela zmiana wysokości dodatku wychowawczego będzie się odbywać „w ramach wynagrodzenia średniego obowiązującego od 1 września 2019 r.”. Nie przewiduje się kosztów zaproponowanego rozwiązania.

Anna Banasik

Emeryci dostaną dodatkowe 1000 złotych. „Seniorom potrzebna jest taka pomoc”

0
Część mieszkańców Osiecznej, która ukończyła 75. rok życia, otrzymała już pierwsze jednorazowe wypłaty. Z dodatkowego świadczenia ma skorzystać 350 emerytów.

Decyzja o przekazaniu dodatkowych pieniędzy emerytom zapadła jeszcze w poprzednim roku. – Seniorom potrzebna jest taka pomoc. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy nie powinno być przypadkiem tak, że najpierw należy pomyśleć o tych ludziach, którzy często nie mogą już liczyć na pomoc najbliższych, którym jest ciężko, smutno i częściej chorują. Szybko doszliśmy do wniosku, że jeśli tylko będzie stać nasz samorząd, to w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o seniorach – powiedział w rozmowie z Radiem Poznań Roman Lewicki przewodniczący osieckiej rady.

Dodatkowe, jednorazowe, wypłaty otrzymują osoby, które ukończyły 75. rok życia.

Źródło: Radio Poznań

#NaFalach – Mrozu nad jeziorem Strzeszyńskim

0
W cyklu #NaFalach w piątkowy wieczór nad jeziorem Strzeszyńskim wystąpił Mrozu. Zobacz zdjęcia z imprezy!

Mrozu, czyli Łukasz Mróz – polski piosenkarz wykonujący muzykę z pogranicza popu i R&B, łączy motywy bluesa, rocka i popu, kompozytor i autor tekstów. Jest laureatem nagrody Viva Comet Awards i dwóch nagród Eska Music Awards. W 2009 wydał debiutancki album studyjny, zatytułowany „Miliony monet”. W kwietniu tego roku wydał piąty już album „Aura”. Koncert zgromadził liczną publiczność, która znakomicie bawiła się na występie.

Organizatorem cyklu #NaFalach jest POSIR i Miasto Poznań. Przed nami jeszcze 8 koncertów – dokładny plan wydarzeń można znaleźć tutaj.