Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym przegłosowana. “Chcę, by Poznań był miastem otwartym dla wszystkich”

Radni przegłosowali rozpoczęcie prac nad wdrażaniem w Poznaniu rozwiązań z Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Projekt, który trafił pod obrady to uchwała kierunkowa. Oznacza to, że radni wyrazili zgodę, że miasto rozpoczęło prace nad wdrożeniem karty w Poznaniu. Do decyzji radnych już się odniósł Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Chcę, by był miastem otwartym dla wszystkich – niezależnie od statusu materialnego, płci, wyznania czy orientacji seksualnej. Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym gwarantuje wspieranie różnych grup zagrożonych dyskryminacją i wykluczeniem. Dziękuję Radnym za tę decyzję.

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym została wprowadzona w maju 2006 roku przez Radę Gmin i Regionów Europy i jest adresowana do władz lokalnych na terenie Europy. Jej podstawowymi zasadami są: równość kobiet i mężczyzn; zrównoważony udział mężczyzn i kobiet w podejmowaniu decyzji (parytety); walka ze stereotypami wynikającymi z płci; walka z dyskryminacją w różnych jej formach. Podpisanie karty jest całkowicie dobrowolne. W Polsce, jako pierwsza na ten krok zdecydowała się gmina Nysa.

Wprowadzenie karty w Poznaniu forsowała Koalicja Obywatelska, która ma w Radzie Miasta większość. Przeciwko jej wprowadzeniu byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Strona głównaPoznańEuropejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym przegłosowana. "Chcę, by...