Poznań: Otwarcie Pracowni Ekonomii Społecznej. „Powstało z myślą o organizacjach pozarządowych, aby wszystkim mieszkańcom żyło się w naszym mieście lepiej”

W samym centrum miasta powstała Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy”. – Najważniejszym zadaniem tego projektu jest utworzenie nowych miejsc pracy w ramach przedsiębiorstw społecznych – tłumaczy Elżbieta Malik z Fundacji „Barka”.

W nowo otwartej pracowni będzie można zobaczyć produkty, wyroby, rękodzieła tworzone przez lokalne instytucje ekonomii społecznej – czyli przedsiębiorstwa społeczne, spółdzielnie socjalne, spółki non-profit, organizacje pozarządowe, warsztaty terapii zajęciowej itp. Nowo otwarta pracownia nastawiona jest też na działania informacyjne i edukacyjne. W planach są spotkania, warsztaty i seminaria poświęcone tematowi ekonomii społecznej. W pracowni gościć będą osoby pracujące w tym sektorze, a organizowane wydarzenia pozwolą im na nawiązywanie kontaktów biznesowych.

– Cieszę się, że to pracownia znajduje się przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Poznania. To miejsce powstało z myślą o organizacjach pozarządowych, aby wszystkim mieszkańcom żyło się w naszym mieście lepiej – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Pracownia powstała w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, realizowanego przez Fundację Pomocy Wzajemnej „Barka”. Partnerem przedsięwzięcia jest Miasto Poznań. Celem inicjatywy jest wzrost znaczenia ekonomii społecznej w regionie. Projekt zakłada reintegrację osób wykluczonych, animację w środowiskach lokalnych, rozwój nowych przedsiębiorstw społecznych (w tym dotacje i wsparcie pomostowe), i pomoc już istniejącym (w tym podnoszenie kwalifikacji i doświadczenia zawodowe pracowników PES w ramach procesów biznesowych).

– Najważniejszym zadaniem tego projektu jest utworzenie nowych miejsc pracy w ramach przedsiębiorstw społecznych – spółdzielni socjalnych, spółek non profit i innych podmiotów, a także pomoc już istniejącym podmiotom ekonomii społecznej. Zakres naszych działań jest jednak o wiele szerszy. To doradztwo, konsultacje, szkolenia, dofinansowania, pomoc dla warsztatów terapii zajęciowej. Wszystkie organizacje pozarządowe znajdą u nas inspiracje i konkretną pomoc. Zachęcamy do kontaktu. Sobie samym życzymy, aby to miejsce rzeczywiście przyczyniło się do rozpoznawalności takiego pojęcia, jak ekonomia społeczna i powstania nowych przedsiębiorstw, które dadzą pracę – tłumaczy Elżbieta Malik z Fundacji „Barka”.

Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy” będzie czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 12 – 16. Będzie mieścić się w ścisłym centrum miasta, na nowo wyremontowanej ulicy Św. Marcin.

Autor: UMP / op. AS

Podziel się:

Ostatnio dodane: