Polichromie parafia-domachowo.pl

Domachowo: Najstarszy drewniany kościół w Europie jest w.. Wielkopolsce

To prawdziwa sensacja. Podczas prac konserwatorskich w kościele pw św. Michała Archanioła w Domachowie odkryto zabytkowe polichromie. I to dzięki nim okazało się, że kościół jest najstarszym drewnianym kościołem w Polsce.

Drewniana świątynia w Domachowie obchodziła w ubiegłym roku 450. urodziny. A tymczasem, właśnie dzięki zabytkowym polichromiom odkrytym na północnej ścianie w prezbiterium, okazało się, że kościół ma o 200 lat więcej.

jak podaje “Głos Wielkopolskie”, polichromie przedstawiają między innymi smoka, scenę Ostatniej Wieczerzy i wyobrażenia świętych. Składają się ze scen o bardzo wyraźnym rysunku i czytelnej kompozycji oraz wielu innych cechach dostrzegalnych dla fachowców – które nijak nie pasowały do znanego wieku świątyni. Po prostu 450 lat temu nie malowano w ten sposób – robiono to natomiast o 200 lat wcześniej…

Odkrycie zadziwiło specjalistów z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, którzy prowadzą prace konserwatorskie w kościele od 2017 roku, wykonali więc dodatkowe badania, które upewniły ich, że kościół, datowany na 1568 rok, rzeczywiście jest o 200 lat starszy. I to odkrycie czyni ze świątyni w Domachowie najstarszy drewniany kościół w Europie!

Polichromie zostały natychmiast wpisane do rejestru zabytków, stały się też powodem do ogromnej dumy dla parafian i proboszcza domachowskiego kościoła.

Głos Wielkopolski, el

Dodaj komentarz

avatar