Strona główna Blog Strona 2137

Poznań: „Zaprogramuj Przyszłość” – program edukacyjny dla nauczycieli

0
Zwiększenie kompetencji cyfrowych nauczycieli, podniesienie ich umiejętności programistycznych oraz poszerzenie wiedzy z zakresu metodyki nauczania programowania. Takie są podstawowe cele projektu „Zaprogramuj przyszłość” dla poznańskich nauczycieli.

Umowa dofinansowania programu już została podpisana w obecności Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, Wandy Buk, wiceminister cyfryzacji oraz Katarzyny Blachowicz, wicedyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Dotyczy ona prowadzenia zajęć z kodowania wśród uczniów klas 1-3 uczęszczających do poznańskich szkół podstawowych.

– Dzięki takim programom dzieci mogą w przyjazny, bezpieczny i kreatywny sposób zapoznać się z podstawami programowania, a następnie zdobyte umiejętności cyfrowe wykorzystać w edukacji i zabawie – podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która uczestniczyła w lekcji kodowania w Szkole Podstawowej nr 58 w Poznaniu. – Cieszę się, że uczniowie z klas 1-3 będę mieli wyjątkową okazję nabycia wyjątkowych umiejętności, które pomogą im odnaleźć się w świecie postępujących zmian.

Program „Zaprogramuj przyszłość” jest realizowany przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog (dawniej Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania) we współpracy z Politechniką Łódzką. Stanowi on odpowiedź na rosnące potrzeby współczesnych dzieci, a co za tym idzie ich rodziców i nauczycieli, którzy chcą nadążać za nowymi technologiami. Oferuje najmłodszym internautom tyleż interesujące, co potrzebne cyfrowe treści edukacyjne. Program otrzymał dofinansowanie w wysokości 2 103 215 zł z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Docelowo ma w nim uczestniczyć 256 nauczycieli oraz ponad 4 tys. uczniów z klas 1-3 z 40 poznańskich szkół podstawowych.

Scenariusze zajęć z programowania oraz inne materiały dydaktyczne są dostępne na platformie edukacyjnej programu.

 

MPiT, el

Poznań: Nowi policjanci złożyli ślubowanie

0
56 nowych funkcjonariuszy zasiliło szeregi wielkopolskiej policji. Zgodnie z tradycją swoją służbę rozpoczęli od uroczystego ślubowania.

Ślubowanie odebrał insp. Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, który jako pierwszy powitał ślubujących, ich najbliższych oraz zaproszonych gości. Wobec wszystkich zgromadzonych głośno zabrzmiały wypowiadane z poczuciem odpowiedzialności słowa roty ślubowania: „Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia (…)”.

Komendant życzył policjantkom i policjantom powodzenia podczas czekających ich w najbliższym czasie egzaminów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy w przyszłości. Dodał też, że także nie można dobrze wykonywać obowiązków policjanta bez zrozumienia i wsparcia ze strony bliskich. O wsparciu duchowym i pomocy dla policjantów zapewnił też ksiądz prałat Stefan Komorowski kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Nowi mundurowi po kilkumiesięcznym przeszkoleniu dołączą do swoich kolegów i koleżanek z całej Wielkopolski, by wesprzeć ich w tej trudnej, ale jakże satysfakcjonującej służbie.

KWP, el

Poznań: Jak segregować odpady?

0
To nadal problem dla wielu poznaniaków: do jakich kontenerów wrzucać jakie śmieci i jak je segregować. Przypominamy zatem zasady segregacji.

Przed blokami i kamienicami od dawna stoją kolorowe kontenery na śmieci, które ułatwiają ich klasyfikację i późniejsze sortowanie. Barwa pojemnika określa, jaki rodzaj odpadów może się w nich znaleźć.

Do NIEBIESKIEGO POJEMNIKA wrzucamy: tekturę, ulotki, katalogi, książki, dokumenty, gazety. Nie umieszczamy tam: zatłuszczonego lub zawoskowanego papieru, tapet, worków po materiałach budowlanych oraz ubrań.

ŻÓŁTY POJEMNIK służy do składowania: plastikowych butelek, pojemników po chemii gospodarczej, kartonów po mleku i innych napojach (najlepiej zgniecionych), toreb i pojemników plastikowych, puszek aluminiowych i stalowych. Do tych kontenerów nie wrzucamy: zabawek plastikowych, sprzętu AGD, części samochodowych, elementów mebli, naczyń jednorazowych, opakowań garmażeryjnych, butelek po oleju, styropianu.

Szklane butelki po napojach i słoiki (bez nakrętek i zawartości) umieszczamy w ZIELONYM POJEMNIKU. Kontener ten nie służy do składowania: porcelany, ceramiki, szyb okiennych, luster, żarówek i świetlówek.

Do BRĄZOWEGO POJEMNIKA (na odpady bio) wrzucamy: resztki żywności, zwiędłe kwiaty, zgniłe owoce i warzywa, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie (wsypujemy je do pojemnika luzem). Nie umieszczamy tam: mięsa i kości, odchodów zwierząt, ziemi i kamieni oraz popiołu.

Wszystkie śmieci, które nie podlegają segregacji, trafiają do CZARNEGO POJEMNIKA.

Są grupy odpadów, których nie można wrzucić do żadnego pojemnika (gabaryty, leki, baterie i inne odpady niebezpieczne). Z takimi śmieciami najlepiej przyjechać do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) na ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 284, Poznań, ul. Wrzesińska 12, Poznań oraz ul. Meteorytowa 1, Suchy Las
Wszelkie informacje na temat segregacji odpadów można znaleźć na stronie internetowej GOAP oraz w nowej aplikacji Wywozik.

Pamiętajmy, że efektywnie przetworzone surowce pomagają zaoszczędzić energię, zmniejszyć zużycie wody oraz emisję dwutlenku węgla.

UMP, el

Poznań: Czwartkowe utrudnienia na kilku ulicach

0
Kierowcy jeżdżący dziś po mieście muszą się dziś nastawić na utrudnienia w ruchu na Fortecznej i Kobylimpolu, a także na Urszulanek i Świętego Szczepana – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Na ul. Fortecznej i ul. Kobylepole będą prowadzone remonty nawierzchni jezdni. Natomiast na ul. Urszulanek i ul. św. Szczepana można się spodziewać utrudnień ze względu na prowadzone tam prace drogowe.

ZDM, el

Krotoszyn: Próbował udusić kobietę. Bo chciała mu pomóc

0
Właścicielka sporego gospodarstwa w Krotoszynie zlitowała się na potrzebującym schronienia bezdomnym mężczyzną. Zaoferowała mu nocleg w budynku gospodarczym. A mężczyzna w podzięce za pomoc próbował ją… udusić.

Gdyby nie sąsiad, który usłyszał krzyki duszonej kobiety i przybiegł jej na pomoc, nie wiadomo, jak skończyłoby się to wydarzenie – informują faktykaliskie.pl. Na szczęście sąsiad przybiegł i obezwładnił napastnika, a także wezwał policję.

Okazało się, że 58-letni napastnik niedawno wyszedł z więzienia, a przed atakiem na krotoszyniankę zaatakował i znieważył też inne osoby. Policjanci zabrali go do aresztu, a teraz napastnik stanie przed sądem oskarżony o usiłowanie zabójstwa. Ze względu na kryminalną przeszłość grozi mu dożywocie.

faktykaliskie.pl, el

Poznań: Szukamy „Poznanianki Roku”!

0
Zaangażowanie i aktywność w sferze publicznej oraz przyczynianie się do pozytywnego wizerunku Poznania – to cechy, jakie powinny charakteryzować „Poznaniankę Roku”. Miasto Poznań już po raz drugi zaprasza na plebiscyt!

Wszystkie organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swoje kandydatki do tytułu. W plebiscycie mogą wziąć udział poznanianki, które wykonują funkcje publiczne lub znacząco wpływają na funkcjonowanie miasta. Kandydatkami mogą być kobiety, które działają na rzecz Poznania albo promują otwartość, tolerancję, równouprawnienie, czy wartości demokratyczne, mają wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działają na rzecz innych kobiet, społeczeństwa obywatelskiego lub społeczności lokalnej w obrębie miasta.

W ubiegłorocznej edycji plebiscytu mieszkańcy i mieszkanki Poznania oddali ponad 2,3 tysiąca głosów. Statuetka Poznanianki Roku 2018 trafiła do siostry Barbary Cecylii Belchnerowskiej, szefowej Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, który prowadzą siostry serafitki.

Wśród innych nominowanych w kategorii „Poznanianka Roku” kobiet były: anonimowa Ukrainka, jedna z tysięcy cudzoziemek w naszym mieście; Alicja Biała, artystka i działaczka na rzecz kobiet i równości; dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska, autorka kilkudziesięciu prac naukowych oraz czynna działaczka na rzecz seniorów; Agnieszka Kubicka, prezeska Fundacji Wózkowicze i portalu wozkowicze.pl; Renata Mataczyńska, założycielka i prezeska Fundacji „Światełko w tunelu”; Dorota Raczkiewicz, prezeska Fundacji Drużyna Szpiku; Justyna Tomczak-Boczko, matka, siłaczka, aktorka, która walczy o godną przyszłość dla dzieci z niepełnosprawnościami; Krystyna Wechmann, prezeska Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i Patrycja Wyciszkiewicz, złota medalistka ME w Berlinie w sztafecie 4 x 400 metrów.

Aby zgłosić kandydaturę, wystarczy wypełnić formularz i wysłać go na adres [email protected] być do niego dołączona klauzula zgody podpisana przez wskazaną kandydatkę. Termin składania zgłoszeń mija 22 września.

UMP, el

Piła: Adam Szejnfeld stracił prawo jazdy

0
Wielkopolski polityk i kandydat na senatora Koalicji Obywatelskiej stracił prawo jazdy za nadmierną prędkość. Jechał z prędkością powyżej stu kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym.

Adam Szejnfeld został zatrzymany do kontroli kilka dni temu, na terenie województwa zachodniopomorskiego. Kontrola wykazała, że jechał swoim bmw z prędkością 101 km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h.

Kandydat na senatora dostał mandat 500-złotowy, 10 punktów karnych, a policjanci zabrali mu prawo jazdy na 3 miesiące.

Adam Szejnfeld nie pobił jednak niechlubnego rekordu posła Zbigniewa Dolaty z PiS. Poseł Dolata stracił prawo jazdy w lipcu, bo jechał 129 km/h w terenie, w którym obowiązuje ograniczenie do 50 km…

Radio Poznań, el

Profesor z uniwersytetu w Toruniu zawieszony. Za felieton o LGBT

0
„Gwałciciele okupujący nasze ulice”, „nieszczęśnicy, których dopadła tęczowa zaraza” i „obleśne, grube, wytatuowane baby”. takie sformułowania pojawiły się w felietonie prof. Aleksandra Nalaskowskiego z UMK. Władze uczelni zawiesiły go w obowiązkach nauczyciela akademickiego.

Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, uznał, że sformułowania użyte przez profesora nie licują z godnością nauczyciela akademickiego, naruszają też prestiż samej uczelni. Dlatego postanowił zawiesić profesora w obowiązkach – zwłaszcza że to nie pierwszy kontrowersyjny tekst napisany przez profesora

Jak poinformował rzecznik prasowy uczelni, dr hab., Marcin Czyżniewski, w sprawie prof. Nalaskowskiego zostanie wszczęte postępowanie przez rzecznika dyscyplinarnego – tłumaczy rzecznik UMK dr hab. Marcin Czyżniewski.

Profesor Nalaskowski opublikował swój felieton w tygodniku „Sieci” i nosi on tytuł „Wędrowni gwałciciele”. Poza użytymi inwektywami profesor napisał w nim także, że owi „wędrowni gwałciciele” już dawno „zgwałcili Warszawę, Poznań, Wrocław i Gdańsk. Niedawno brutalnie zdeflorowali Białystok”.

Jak informuje Radio Poznań, Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu planuje akcję w obronie toruńskiego naukowca. Zdaniem AKO opinia wyrażona przez profesora Nalaskowskiego nie przekracza ram felietonu,. A słowo „gwałciciele” jest tu użyte jako przenośnia mająca uzmysłowić opinii publicznej, że narzuca jej się przemocą wersję rzeczywistości kreowaną przez środowiska LGBT i w ten sposób niszczy tradycyjny system wartości.

UMK, Radio Poznań, el

Voo Voo Za niebawem – już wkrótce koncert w Poznaniu

0
Wojciech Waglewski  wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, lider działającego od 1985 r. zespołu Voo Voo.

Po kontemplacyjnej płycie „7” grupa nagrała album „Za niebawem”, pełen nie tylko niepokoju i niewesołych refleksji o naszych przywarach oraz kłopotach, ale też nadziei. Koncerty „Za niebawem” wypełniają sale w całej Polsce.

Premierowy materiał stawia na żywioł, rytm i mocniejsze gitarowe akcenty. Więcej też tym razem odniesień do spraw społecznych i pytań o kondycję człowieka w tych pogmatwanych czasach. Koncerty charakteryzują się żywiołowym rytmem, energią i wspaniałymi światłami! Na koncertach towarzyszy Wojtkowi Waglewskiemu Monika Borzym .

W wywiadzie Wojtek Waglewski mówi: „Za niebawem” jest zachętą do tego, żeby czytać ze zrozumieniem, żeby coś przemyśleć, żeby nie dać się zmanipulować. Taniec Nadii z teledysku „Się poruszam” symbolizuje wiarę w sztukę, którą uprawia się mimo wszystko.”

Bilety w cenie po 60 zł już w sprzedaży. Bilety na koncert upoważniają do udziału w imprezie After Party organizowanej przez klub Muzyczny Tama w Poznaniu od godz 23 .

Poznań: Strażacy uczcili pamięć kolegów ratujących ofiary ataku na World Trade Center

0
Szkoła Aspirantów w Poznaniu zorganizowała apel ku pamięci strażaków poległych w akcji przy World Trade Center. Organizuje go co roku od 18 lat.

jak informuje Radio Poznań, apel ma przypominać o tych wydarzeniach i uczyć młodych ludzi tradycji i szacunku do zawodu. 11 września jest pięknym i strasznym przykładem sensu pracy strażaka. Ponad 300 strażaków i funkcjonariuszy policji oddało tam życie, ratując ofiary ataku terrorystycznego. Byli pierwszymi, którzy weszli na gruzy obu wież World Trade center, by szukać żywych i ratować ich z gruzowiska.

Uroczysty apel odbył się przed budynkiem szkoły, a bohaterskich strażaków jak zawsze uczczono minutą ciszy i dźwiękiem syren wozów strażackich.

Radio Poznań, el

Poznań: Mieszkania na Strzeszynie prawie gotowe

0
We wtorek i środę poznaniacy, którzy zakwalifikowali się do programu „Najem z dojściem do własności”, mogli obejrzeć swoje nowe mieszkania na Strzeszynie.

Inwestycję realizuje Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W jej ramach przy ulicach Żołnierzy Wyklętych, Koszalińskiej, Literackiej powstało 191 mieszkań. Większość w ramach programu „Najem z dojściem do własności”. Jak podaje „Głos Wielkopolski” chętni do udziału w programie musieli wnieść opłatę partycypacyjną, która wynosiła 30 proc. wartości lokalu. Resztę będą spłacać w czynszu. W tej chwili czynsz zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników wynosi 21,33 zł za metr kwadratowy. A to oznacza, że przy mieszkaniu o powierzchni 50 metrów kwadratowych czynsz będzie wynosił około 1,1 tys. zł. Stawki są wyższe niż początkowo zakładano, bo firma Agrobex, która budowała bloki, zażądała większej kwoty za dokończenie budowy i to spowodowało wzrost czynszu oraz opłaty partycypacyjnej. Ale i tak większość najemców uważaj ą za atrakcyjną – tyle są w stanie miesięcznie zapłacić za własne mieszkanie. Gdyby wzięli kredyt, nawet ten korzystnie oprocentowany,płaciliby znacznie więcej i nie byłoby ich stać na własne „M”.

Lokatorzy mają do dyspozycji podziemny parking, plac zabaw, a nawet stanowisko do ładowania samochodu elektrycznego. Pierwsi dostaną klucze już w październiku. PTBS na Strzeszynie wybuduje jeszcze 700 mieszkań, jednak te realizowane w kolejnych etapach będą już droższe o około 30 proc.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: Zamknięcie przejazdu kolejowego na ul. Golęcińskiej

0
Z powodu zamknięcia przejazdu kolejowymi w ciągu ulicy Golęcińskiej autobusy linii nr 164, 170, 195, 236 i 246 pojadą zmienionymi trasami. Zmiany tras będą obowiązywać od 13 do 16 września.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, od godziny 18.00 w piątek, 13 września 2019r., do godziny 14.30 w poniedziałek, 16 września zamknięty będzie dla ruchu autobusowego przejazd kolejowy na ul. Golęcińskiej.

Objazd w obu kierunkach poprowadzony będzie ulicami Podolańską, Lutycką i Żołnierzy Wyklętych do ulicy Koszalińskiej (dalej autobusy będą kursowały po stałych trasach).

Autobusy zatrzymywać się będą na dodatkowych przystankach: „Podolańska” (wszystkie linie) i „Koszalińska Działki n/ż” (linie nr 164 i 170).

Za skrętem z ulicy Koszalińskiej w Literacką utworzony zostanie tymczasowy przystanek „Literacka I n/ż”.

Nieczynne będą przystanki „Golęcińska” i „Literacka I n/ż” (na ul. Koszalińskiej).

ZTM, el

Poznań: Włączenie kolejnej sygnalizacji na Górnym Tarasie Rataj

0
Od najbliższego piątku, 13 września, na skrzyżowaniu ulic Chartowo i Wiatracznej oraz Żegrze i Bobrzańskiej zostanie włączona sygnalizacja świetlna. Oznacza to wprowadzenie w tym rejonie stałej, docelowej organizacji ruchu.

Działanie sygnalizacji na tym skrzyżowaniu było w ostatnim czasie testowane, po okresie prac prowadzonych na nim w ramach przebudowy trasy tramwajowej od os. Lecha do ronda Żegrze. Już pod koniec sierpnia, włączone zostały sygnalizatory świetlne na rondzie Żegrze i przejściach dla pieszych przy przystanku Żegrze II i Os. Czecha. Ruch tramwajowy na tym odcinku został przywrócony wcześniej niż to zakładał harmonogram, czyli 2 września.

Do uruchomienia zostały jeszcze sygnalizacje na skrzyżowaniu ulic Kurlandzkiej, Żegrze i Inflanckiej, a także na wysokości peronu Żegrze I i Żegrze III. Zostaną one włączone po zakończeniu robót i pełnej synchronizacji z nowymi światłami.

Na przebudowywanej trasie na Górnym Tarasie Rataj trwają jeszcze ostatnie prace, które nie mają wpływu na ruch tramwajowy, a związane są z zagospodarowaniem zieleni, montażem małej architektury oraz odtworzeniem ciągów pieszych i rowerowych wzdłuż ulic Chartowo i Żegrze.

PIM, el

Poznań: Czy będzie tunel pod torami kolejowymi na Grunwaldzkiej?

0
Pytanie wcale nie jest bezzasadne. Bo mimo że prace już się rozpoczęły, a inwestycja w terenie ma ruszyć w przyszłym roku, to do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wpłynął protest. Bez jego rozpatrzenia budowa nie ruszy.

Jak informuje „Głos Wielkopolski”, w marcu tego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka. bez niej budowa nie mogłaby ruszyć. Niestety, jeden z mieszkańców Poznania odwołał się od tej decyzji w kwietniu. I to wstrzymuje całą inwestycję – bo nic nie można zrobić, dopóki jego odwołanie nie zostanie rozpatrzone.

Obecnie sprawą odwołania zajmuje się Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. jak długo będzie je rozpatrywać – nie wiadomo. Nie wiadomo też, czy uwzględni protest czy też nie – a jeśli uwzględni, to w jakim zakresie. A od tego zależy termin rozpoczęcia prac. Prace w terenie powinny ruszyć w drugiej połowie roku i potrwać około dwóch lat.

A czas ma tu duże znaczenie, bo Poznań chce się starać o unijne dofinansowanie na tę inwestycję. Całość może kosztować około 100 milionów złotych, z tego prawie 80 milionów to tzw. koszty kwalifikowane, czyli brane pod uwagę przy przyznawaniu dofinansowania. A ponieważ jest to wspólne przedsięwzięcie Poznania, powiatu poznańskiego i gminy Komorniki – to szanse na uzyskanie maksymalnej dotacji są duże. Wszystkie trzy samorządy solidarnie finansują to zadanie (udział Poznania wyliczono na 46,60 proc, Komornik na 29,72 proc., a powiatu poznańskiego na 23,68 proc.). Powiat poznański zainwestował już 12 milionów złotych w wyremontowanie ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach.

Czas ma także znaczenie z tego powodu, że i tunel, i cały węzeł komunikacyjny, który powstanie jako jego uzupełnienie, ma kluczowe znaczenie dla komunikacji w tej części miasta i sąsiadujących z Poznaniem miejscowości. Przez stację Poznań Junikowo przejeżdża w ciągu doby 135 pociągów To trasa E20, najbardziej obciążona linia kolejowa w kraju. A to oznacza, że przejazd kolejowy jest zamykany przeciętnie co kwadrans.

I dokładnie przez ten przejazd na dobę przejeżdża średnio aż 10 tysięcy samochodów! To trasa, którą można dojechać do A2 oraz krajowej piątki, chętnie korzystają z niej też mieszkańcy okolicznych miejscowości, które w ostatnich latach bardzo się rozbudowały, stając się prawdziwymi sypialniami Poznania: Plewisk, Skórzewa, czy Dąbrówki. każde opóźnienie prac oznacza dla wszystkich, którzy korzystają z przejazdu kolejowego na Grunwaldzkiej, kolejne, dodatkowe dni stania w korkach.

Zintegrowany węzeł transportowy Grunwaldzka, który ma powstać w pobliżu stacji kolejowej Poznań Junikowo, umożliwi nie tylko przejazd bez korków i stania przed zamkniętym szlabanem – ale także łatwą i szybką przesiadkę z autobusu do pociągu i odwrotnie. A to z kolei pozwoli wielu podróżnym na korzystanie z komunikacji publicznej i zostawienie swojego auta w domu – bo podróż pociągiem i autobusem będzie po prostu wygodniejsza.

Głos Wielkopolski, el

Piła: Hospicjum jest już gotowe!

0
Przez prawie 10 lat zbierano pieniądze, a później budowano i wyposażano wnętrze. Teraz pilskie hospicjum jest już gotowe, ma personel i 1 października zostanie oficjalnie otwarte.

Jak podaje Radio Poznań, placówka podpisała już także umowę z NFZ. Teraz Towarzystwo Pomocy Chorym, które zebrało pieniądze i wybudowało obiekt, a teraz go poprowadzi – może przyjmować pacjentów w majestacie prawa.

Hospicjum już na skompletowaną kadrę, z czego dumna jest Alicja Graczyk, dyrektor obiektu.W placówce będzie pracować sześciu lekarzy: dwóch neurologów, psychiatra, kardiolog, logopeda i internista, a także pielęgniarki i personel pomocniczy.

W hospicjum jest 30 łóżek opiekuńczo-leczniczych, 5 łóżek paliatywnych oraz 5 łóżek dla dzieci. Będzie to pierwsze i jedyne hospicjum stacjonarne w Pile.

Radio Poznań, el

Gniezno: Tu blubramy po naszemu

0
Takie napisy znajdą się niedługo w gnieźnieńskich restauracjach i kawiarniach. Wszystko to za sprawą Biblioteki Publicznej w Gnieźnie, która zainicjowała kampanię społeczną nauki poprawnego posługiwania się gwarą gnieźnieńską.

Kampania ruszyła 2 września i potrwa 6 tygodni, a podczas niej – jak obiecują organizatorzy – odbędzie się wiele ciekawych i nowatorskich wydarzeń.Gwarę będzie widać i słychać wszędzie – w Czytelni Biblioteki Głównej będzie można obejrzeć wystawę plakatów „Inspirowane gwarą”, w Radiu Plus i Radiu Gniezno posłuchać audycji radiowej Andrzeja Malickiego „Niecodzienny słownik poprawnej gwary gnieźnieńskiej”.

Na bibliotecznym kanale YouTube pojawią się vlogi: „Blubrane recenzje” Pawła J. Bąkowskiego i jego młodych gości oraz „Instrukcja obsługi gwary gnieźnieńskiej” Jarosława Mikołajczyka. A w piątkowe wieczory o godzinie 18.00 w czytelni będzie można spotkać się ze znawcami i „wyznawcami” gwary: prof. Elizą Grzelakową, Juliuszem Kublem, Markiem Szymańskim, prof. Włodzimierzem Bulikowskim oraz Pawłem J. Bąkowskim.

Gwarę na warsztat wezmą też dzieci i młodzież. Dla nich w programie są takie pozycje, jak zajęcia „Godomy po naszemu” czy „Pyry w tytce” oraz spotkanie z pisarką Elizą Piotrowską.

Będzie też specjalna akcja certyfikacyjna dla hoteli i restauracji z Gniezna. Te, które wyślą swój personel na warsztaty gwarowe, otrzymają certyfikat „Tu blubramy po naszemu!”. To będzie stempel „lokalności” i sygnał dla turystów i mieszkańców, że w danym lokalu ceni się kulturowe dziedzictwo, którego ważną częścią jest gwara.

Wszystkie te działania zwiększa – jak mają nadzieję pomysłodawcy akcji – atrakcyjność turystyczną Gniezna. Bo skoro takim zainteresowaniem cieszą się lokalne dania i regionalne zwyczaje, to z pewnością turystom spodoba się opisywanie ich z pomocą gwary.

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.

Biblioteka Publiczna Gniezna, el

Poznań: Ruszył proces mężczyzny z Inflanckiej

0
Groźby karalne, spowodowanie zagrożenia i posiadanie znacznej ilości narkotyków. Takie zarzuty usłyszał Kamil K., który w ubiegłym roku zabarykadował się w mieszkaniu i wyszedł dopiero po interwencji antyterrorystów.

Jak przypomina Radio Poznań, sprawa miała miejsce w ubiegłym roku, w Wielki Piątek. Kamil K. pokłócił się z partnerką i zabarykadował w mieszkaniu. To właśnie partnerka zawiadomiła służby o wydarzeniu bojąc się, że mężczyzna zrobi sobie coś złego.Akcja trwała kilkanaście godzin, z udziałem policyjnego negocjatora i zespołu antyterrorystów, którzy ostatecznie wyprowadzili mężczyznę z mieszkania.

Okazało się, że Kamil K. jest poszukiwany w związku z zasądzoną karą więzienia, której nie odbył, policjanci znaleźli też przy nim duże ilości narkotyków.

Mężczyzna stanął przed sądem, a do oskarżenia o posiadanie narkotyków i nie stawienie się do więzienia doszły groźby karalne i spowodowanie zagrożenia. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Proces, na prośbę partnerki mężczyzny, toczy się bez udziału publiczności. Sędzia przychylił się do wniosku jej pełnomocnika mając na względzie dobro kobiety.

Radio Poznań, el

Poznań: Sklep bez obsługi na Półwiejskiej już otwarty

0
Nie ma kasjerów, pracowników czy ochroniarzy. Żeby wejść do środka i zrobić zakupy, trzeba najpierw ściągnąć sobie specjalną aplikację połączoną z kartą płatniczą. Czy poznaniacy przekonają się do takich niezwykłych zakupów?

Bez aplikacji doi sklepu nawet nie da się wejść – posiadanie jej umożliwia pobranie specjalnego kodu, który otworzy drzwi. Później już jest łatwo – wystarczy tylko wybrane przez siebie towary położyć na specjalnej półce, a czujniki robią całą resztę: rejestrują, co kupiliśmy, liczą ceny, sumują – i ściągają pieniądze z konta.

Jak wyjaśnia Radio Poznań, oferta jest skierowana głównie do ludzi młodych, dla których korzystanie z aplikacji na smartfonie to normalność. W ten sposób zamawiają jedzenie, wypożyczają rowery czy hulajnogi i kupują bilety. Dla nich więc takie robienie zakupów jest zupełnie naturalne i nie powinni mieć problemów z orientacją w systemie.A szczególną zaletą sklepu jest to, że można w nim robić zakupy przez całą dobę.

Z założenia sklep jest bezobsługowy. Jednak na razie, na początku, są pracownicy nadzorujący jego działanie i mogący pomóc w razie kłopotów.

Radio Poznań, el

Kalisz: Czy zbiornik retencyjny w Wielowsi Klasztornej w końcu powstanie?

0
Mówi się o nim od 1978 roku, a od lat 90. trwają prace projektowe i wykup gruntów pod tę inwestycję. Jednak dopiero susza sprawiła,. że prace nad budową zbiornika retencyjnego w Wielowsi Klasztornej, gromadzącego wodę dla południowej Wielkopolski, nabrały tempa.

Jak informuje Radio Poznań, w tym roku ma być złożony wniosek o pozwolenie wodno-prawne. 90 procent gruntów pod sztuczne jezioro zostało już wykupionych. To właśnie ze względu na konieczność wykupu gruntów od rolników prace trwały tak długo – wielu z nich nie chciało się zgodzić na wykup ich ziemi i trzeba było specustawy, by te transakcje przeprowadzić.

Drugim powodem były koszty – już wiadomo, że budowa tego zbiornika będzie kosztować miliard złotych. Jednak będzie on ogromny: Wody Polskie, które przejęły tę inwestycję w 2018 roku po Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, chcą tu gromadzić ok. 50 milionów metrów sześciennych wody. Byłby to trzeci co do wielkości, a raczej gromadzonej wody, zbiornik w zlewni Warty, po Jeziorsku i Poraju.

Precyzyjnych terminów rozpoczęcia budowy nie podano, ale nikt nie ma wątpliwości, że z budową nie można czekać. Tegoroczna susza i niski poziom opadów w latach ubiegłych dobitnie pokazały, co się będzie działo z rolnictwem bez wody. Zbiornik będzie też chronił Kalisz przed wylewami Prosny w razie powodzi – a ta rzeka już nie raz pokazała, co potrafi. Wystarczy przypomnieć choćby 23 maja 2010 roku, kiedy to przez miasto przechodziła fala kulminacyjna i zalała całe osiedle Rajsków mimo wałów przeciwpowodziowych. Zamknięto wówczas wiele ulic i dwa mosty na Prośnie. Niewiele lepiej było w 1997 roku – wówczas stan wody w Prośnie wynosił 281 cm, a więc raptem o 27 cm mniej, niż w roku 2010.

Warto przypomnieć także i to, że Poznań w 2010 roku udało się uchronić przed zalaniem dlatego, że jest zbiornik w Jeziorsku – ale i on został wtedy napełniony wodą do granic możliwości. A co by było, gdyby ówczesne ulewne deszcze padały jeszcze choćby dwa dni…? Dodatkowy zbiornik przejmujący część deszczówki odciąży Jeziorsko i pomoże ochronić także północną Wielkopolskę.Musi powstać także dlatego, że zbliża się generalny remont Jeziorska. Region musi mieć jakąś alternatywę retencji wody na ten czas.

Dziś w Poznaniu rozpoczęły się ogólnopolskie konsultacje dotyczące retencji wody. Rolnicy i leśnicy dowiadują się podczas nich, jak ważne są oczka wodne i drzewa wśród pól, bo pomagają zatrzymać wodę. Warto dodać, że połowa polskich gospodarstw dotkniętych klęską suszy w ubiegłym roku, znajdowała się właśnie w Wielkopolsce, więc tu taka debata jest szczególnie ważna. Dlatego ogólnopolskie konsultacje rozpoczęto właśnie od naszego regionu.

Zbiornik Wielowieś Klasztorna o powierzchni 1999 ha ma powstać na 93 kilometrze rzeki od ujścia Prosny do Warty na terenie trzech powiatów. Zbiornik ma chronić region przed powodzią, ale i nawadniać go – w południowej Wielkopolsce dają się zauważyć oznaki stepowienia. Pod inwestycję wykupiono już większość niezbędnych gruntów – pozostało jeszcze do wykupienia około 600 ha.

Radio Poznań, el