śmieci 2 fot. UMP

Poznań: Jak segregować odpady?

To nadal problem dla wielu poznaniaków: do jakich kontenerów wrzucać jakie śmieci i jak je segregować. Przypominamy zatem zasady segregacji.

Przed blokami i kamienicami od dawna stoją kolorowe kontenery na śmieci, które ułatwiają ich klasyfikację i późniejsze sortowanie. Barwa pojemnika określa, jaki rodzaj odpadów może się w nich znaleźć.

Do NIEBIESKIEGO POJEMNIKA wrzucamy: tekturę, ulotki, katalogi, książki, dokumenty, gazety. Nie umieszczamy tam: zatłuszczonego lub zawoskowanego papieru, tapet, worków po materiałach budowlanych oraz ubrań.

ŻÓŁTY POJEMNIK służy do składowania: plastikowych butelek, pojemników po chemii gospodarczej, kartonów po mleku i innych napojach (najlepiej zgniecionych), toreb i pojemników plastikowych, puszek aluminiowych i stalowych. Do tych kontenerów nie wrzucamy: zabawek plastikowych, sprzętu AGD, części samochodowych, elementów mebli, naczyń jednorazowych, opakowań garmażeryjnych, butelek po oleju, styropianu.

Szklane butelki po napojach i słoiki (bez nakrętek i zawartości) umieszczamy w ZIELONYM POJEMNIKU. Kontener ten nie służy do składowania: porcelany, ceramiki, szyb okiennych, luster, żarówek i świetlówek.

Do BRĄZOWEGO POJEMNIKA (na odpady bio) wrzucamy: resztki żywności, zwiędłe kwiaty, zgniłe owoce i warzywa, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie (wsypujemy je do pojemnika luzem). Nie umieszczamy tam: mięsa i kości, odchodów zwierząt, ziemi i kamieni oraz popiołu.

Wszystkie śmieci, które nie podlegają segregacji, trafiają do CZARNEGO POJEMNIKA.

Są grupy odpadów, których nie można wrzucić do żadnego pojemnika (gabaryty, leki, baterie i inne odpady niebezpieczne). Z takimi śmieciami najlepiej przyjechać do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) na ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 284, Poznań, ul. Wrzesińska 12, Poznań oraz ul. Meteorytowa 1, Suchy Las
Wszelkie informacje na temat segregacji odpadów można znaleźć na stronie internetowej GOAP oraz w nowej aplikacji Wywozik.

Pamiętajmy, że efektywnie przetworzone surowce pomagają zaoszczędzić energię, zmniejszyć zużycie wody oraz emisję dwutlenku węgla.

UMP, el

Daj znać innym

2
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
aga
Gość
aga

A co zrobić, gdy zarządca nie dba o to, żeby do poszczególnych pojemników był dostęp? to nie jest żart, niestety. Prośby o inne ustawienie pojemników są traktowane jak fanaberia.

MaxSegregatus
Gość
MaxSegregatus

A tak w ogóle – to od wielu lat znany jest sposób aby uniknąć wymieszania odpadów domowych w zazwyczaj małych naszych mieszkaniach… Żyjemy w takim kraju gdzie mamy małe mieszkania i gdzie najwięcej ludzi mieszka w blokowiskach w których nie ma dozorców pilnujących porządku tak jak to było przed wojną… Najdziwniejsze jest to, że znamy sposób na to aby mimo tych przeciwności – Polska była liderem gospodarki obiegu zamkniętego w odpadach domowych – ale ani władzom centralnym ani samorządom ani nawet polskim „zielonym” – nie chce się tego chcieć… innpoland.pl/154477,kary-za-smieci-dla-polskich-miast-pomoga-ich-uniknac-minisortownie-eko-ab … Niektórzy twierdzą, że perspektywa porządku i transparentności która wiąże się z tym systemem spowoduje obniżkę comiesięcznych opłat mieszkańców (pojawią się przecież czyste i jednorodne surowce) – więc jest wiele ogniw w systemie zainteresowanych raczej tylko tym aby aby z comiesięcznych opłat polskich rodzin jak najwięcej odkładać na konto oznakowane jako „czysty zysk”…