Poznań: Jak segregować odpady?

śmieci 2 fot. UMP
To nadal problem dla wielu poznaniaków: do jakich kontenerów wrzucać jakie śmieci i jak je segregować. Przypominamy zatem zasady segregacji.

Przed blokami i kamienicami od dawna stoją kolorowe kontenery na śmieci, które ułatwiają ich klasyfikację i późniejsze sortowanie. Barwa pojemnika określa, jaki rodzaj odpadów może się w nich znaleźć.

Do NIEBIESKIEGO POJEMNIKA wrzucamy: tekturę, ulotki, katalogi, książki, dokumenty, gazety. Nie umieszczamy tam: zatłuszczonego lub zawoskowanego papieru, tapet, worków po materiałach budowlanych oraz ubrań.

ŻÓŁTY POJEMNIK służy do składowania: plastikowych butelek, pojemników po chemii gospodarczej, kartonów po mleku i innych napojach (najlepiej zgniecionych), toreb i pojemników plastikowych, puszek aluminiowych i stalowych. Do tych kontenerów nie wrzucamy: zabawek plastikowych, sprzętu AGD, części samochodowych, elementów mebli, naczyń jednorazowych, opakowań garmażeryjnych, butelek po oleju, styropianu.

Szklane butelki po napojach i słoiki (bez nakrętek i zawartości) umieszczamy w ZIELONYM POJEMNIKU. Kontener ten nie służy do składowania: porcelany, ceramiki, szyb okiennych, luster, żarówek i świetlówek.

Do BRĄZOWEGO POJEMNIKA (na odpady bio) wrzucamy: resztki żywności, zwiędłe kwiaty, zgniłe owoce i warzywa, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie (wsypujemy je do pojemnika luzem). Nie umieszczamy tam: mięsa i kości, odchodów zwierząt, ziemi i kamieni oraz popiołu.

Wszystkie śmieci, które nie podlegają segregacji, trafiają do CZARNEGO POJEMNIKA.

Są grupy odpadów, których nie można wrzucić do żadnego pojemnika (gabaryty, leki, baterie i inne odpady niebezpieczne). Z takimi śmieciami najlepiej przyjechać do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) na ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 284, Poznań, ul. Wrzesińska 12, Poznań oraz ul. Meteorytowa 1, Suchy Las
Wszelkie informacje na temat segregacji odpadów można znaleźć na stronie internetowej GOAP oraz w nowej aplikacji Wywozik.

Pamiętajmy, że efektywnie przetworzone surowce pomagają zaoszczędzić energię, zmniejszyć zużycie wody oraz emisję dwutlenku węgla.

UMP, el

Podziel się: