Poznań: Mieszkania na Strzeszynie prawie gotowe

mieszkania na Strzeszynie fot. UMP
We wtorek i środę poznaniacy, którzy zakwalifikowali się do programu „Najem z dojściem do własności”, mogli obejrzeć swoje nowe mieszkania na Strzeszynie.

Inwestycję realizuje Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W jej ramach przy ulicach Żołnierzy Wyklętych, Koszalińskiej, Literackiej powstało 191 mieszkań. Większość w ramach programu „Najem z dojściem do własności”. Jak podaje „Głos Wielkopolski” chętni do udziału w programie musieli wnieść opłatę partycypacyjną, która wynosiła 30 proc. wartości lokalu. Resztę będą spłacać w czynszu. W tej chwili czynsz zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników wynosi 21,33 zł za metr kwadratowy. A to oznacza, że przy mieszkaniu o powierzchni 50 metrów kwadratowych czynsz będzie wynosił około 1,1 tys. zł. Stawki są wyższe niż początkowo zakładano, bo firma Agrobex, która budowała bloki, zażądała większej kwoty za dokończenie budowy i to spowodowało wzrost czynszu oraz opłaty partycypacyjnej. Ale i tak większość najemców uważaj ą za atrakcyjną – tyle są w stanie miesięcznie zapłacić za własne mieszkanie. Gdyby wzięli kredyt, nawet ten korzystnie oprocentowany,płaciliby znacznie więcej i nie byłoby ich stać na własne „M”.

Lokatorzy mają do dyspozycji podziemny parking, plac zabaw, a nawet stanowisko do ładowania samochodu elektrycznego. Pierwsi dostaną klucze już w październiku. PTBS na Strzeszynie wybuduje jeszcze 700 mieszkań, jednak te realizowane w kolejnych etapach będą już droższe o około 30 proc.

Głos Wielkopolski, el