Gniezno: Tu blubramy po naszemu

Takie napisy znajdą się niedługo w gnieźnieńskich restauracjach i kawiarniach. Wszystko to za sprawą Biblioteki Publicznej w Gnieźnie, która zainicjowała kampanię społeczną nauki poprawnego posługiwania się gwarą gnieźnieńską.

Kampania ruszyła 2 września i potrwa 6 tygodni, a podczas niej – jak obiecują organizatorzy – odbędzie się wiele ciekawych i nowatorskich wydarzeń.Gwarę będzie widać i słychać wszędzie – w Czytelni Biblioteki Głównej będzie można obejrzeć wystawę plakatów „Inspirowane gwarą”, w Radiu Plus i Radiu Gniezno posłuchać audycji radiowej Andrzeja Malickiego „Niecodzienny słownik poprawnej gwary gnieźnieńskiej”.

Na bibliotecznym kanale YouTube pojawią się vlogi: „Blubrane recenzje” Pawła J. Bąkowskiego i jego młodych gości oraz „Instrukcja obsługi gwary gnieźnieńskiej” Jarosława Mikołajczyka. A w piątkowe wieczory o godzinie 18.00 w czytelni będzie można spotkać się ze znawcami i „wyznawcami” gwary: prof. Elizą Grzelakową, Juliuszem Kublem, Markiem Szymańskim, prof. Włodzimierzem Bulikowskim oraz Pawłem J. Bąkowskim.

Gwarę na warsztat wezmą też dzieci i młodzież. Dla nich w programie są takie pozycje, jak zajęcia „Godomy po naszemu” czy „Pyry w tytce” oraz spotkanie z pisarką Elizą Piotrowską.

Będzie też specjalna akcja certyfikacyjna dla hoteli i restauracji z Gniezna. Te, które wyślą swój personel na warsztaty gwarowe, otrzymają certyfikat „Tu blubramy po naszemu!”. To będzie stempel „lokalności” i sygnał dla turystów i mieszkańców, że w danym lokalu ceni się kulturowe dziedzictwo, którego ważną częścią jest gwara.

Wszystkie te działania zwiększa – jak mają nadzieję pomysłodawcy akcji – atrakcyjność turystyczną Gniezna. Bo skoro takim zainteresowaniem cieszą się lokalne dania i regionalne zwyczaje, to z pewnością turystom spodoba się opisywanie ich z pomocą gwary.

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.

Biblioteka Publiczna Gniezna, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: