Strona główna Blog Strona 2135

Młody Duch Tańca – polsko-japoński projekt taneczny

0
Młody Duch Tańca – spektakl, który swoją prapremierę miał we wrześniu 2017 roku. W roku 2018 został po raz pierwszy pokazany w Japonii. Był on częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl odniósł ogromny sukces w kraju, został  również zauważony na arenie międzynarodowej.

Tegoroczna edycja została dedykowana 100 rocznicy nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

50 młodych tancerzy z Polski i Japonii  przedstawiło polskie tańce ludowe i narodowe oraz tańce w różnych technikach, od klasycznej po stepowanie. Tańce do muzyki polskich kompozytorów i autorstwa znanych polskich choreografów. Byli to między innymi finaliści konkursu Młody Tancerz Roku 2019, Prix de Lausanne czy Youth American Grand Prix. Opiekę artystyczną nad spektaklem objęli pedagodzy i znakomici artyści o międzynarodowej renomie.

Galę baletową wyreżyserowali Wiesław Dudek, wybitny polski tancerz, pedagog, laureat Srebrnego Medalu Gloria Artis, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Asystentką reżysera była ikona japońskiego baletu, pierwsza solistka Kumakawa Ballet Company – Shoko Nakamura.

Młodym tancerzom towarzyszyła czterdziestoosobowa Koncertowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie pod kierownictwem Janusza Cieplińskiego. W Poznaniu gala odbyła się 5 września 2019 w Teatrze Wielkim. Swój wkład w tegorocznej edycji miała również Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej w Poznaniu.

Leszno: Sanepid musi mieć nowy sprzęt. Inaczej będzie protest

0
Do takich wniosków doszli uczestnicy konferencji Krajowej Sekcji Pracowników Sanepidu NSZZ „Solidarność”, którzy spotkali się w Rydzynie. Aparatura, z której korzystają, starzeje się i coraz częściej odmawia posłuszeństwa.

Bez nowoczesnego sprzętu Inspekcja Sanitarna w Polsce nie będzie w stanie wykonywać zadań, do których jest powołana. Nauka się rozwija, potrzebne są coraz lepsze i bardziej skomplikowane urządzenia, by sprostać wymogom dzisiejszych czasów. Laborantka z probówką i pipetką to już prehistoria.

Jak informuje Radio Poznań, Andrzej Trybusz, Wielkopolski Inspektor Sanitarny, zgadza się ze stanowiskiem delegatów. Dodaje przy tym, że awaryjność starej aparatury powoduje też, że jej serwisowanie jest coraz droższe. A przy i tak skromnym budżecie sanepidu to duże obciążenie.

Andrzej Trybusz zwraca też uwagę, że pojawiają się wciąż nowe zagrożenia, a by im sprostać, potrzebny jest sprzęt najnowszej generacji. Przy pomocy aparatury sprzed kilkunastu lat pewnych badań po prostu nie da się wykonać. Nie ta jakość – nie ta precyzja.

Delegaci zamierzają jutro podpisać oficjalne stanowisko w sprawie konieczności zakupu nowego sprzętu – i ewentualnego protestu, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione. Dokumenty zostaną przekazane ministrowi zdrowia.

Radio Poznań, el

Poznań: Cztery imprezy biegowe w mieście i okolicy. Będzie ciasno!

0
Aż cztery imprezy biegowe będą się odbywały w sobotę w Poznaniu. Korków raczej nie spowodują, ale miłośnicy porannych spacerów czy przejażdżek wśród zieleni mogą już mieć problem z przejściem lub przejazdem.

O godzinie 10.00 wyrusza II Bieg Agrobex Wartka Piątka. To czwarty z pięciu biegów zaliczanych do Agrobex Cykl Biegów 5/5. 200 zawodników pobiegnie na dystansie 5 km nad Wartą. Kto wybiera się tam na spacer rano, musi się liczyć z utrudnieniami. Biegacze będą nad Wartą do południa.

Również o 10.00 wyruszy Wildecki Bieg Śniadaniowy vol. 6. To spotkanie biegowe, które ma być pretekstem do aktywnego spędzenia czasu razem na Wildzie. Zapraszamy nie tylko sportowców, ale i amatorów biegania, rodziców z dziećmi, mieszkańców okolicy. Jak co roku w wyznaczymy dwie trasy – dłuższą (około 5 km) oraz krótszą (400 m) dla dzieci. Trasy przebiegać będą przez Park Jana Pawła II oraz wokół pobliskich ogródków działkowych. Bieg potrwa do 13.00 i w tym czasie na ciszę i spokój w parku raczej nie ma co liczyć.

II Pomarańczowy Bieg Marzeń wyruszy o godzinie 11.00 i będzie się odbywał nad Rusałką. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie dystans dla siebie i każdy jest w stanie ukończyć bieg w swoim tempie – przygotowane są trasy od 200 m do 10 km. Ten bieg potrwa do 14.00 i trzeba się liczyć z utrudnieniami, jakie spowoduje, w okolicach Rusałki.

Forest Run 2019 wyruszy najwcześniej, bo o 9.00 rano, potrwa też najdłużej, bo do 16.00. Jego zawodnicy będą przebiegać Wielkopolski Park Narodowy, a do wyboru będą trzy trasy: 48 km, 21 km oraz 12 km. Kto więc się tam wybiera na wrześniowy spacer w sobotę, musi się liczyć z towarzystwem przemykających biegaczy.

el

Poznań: Konfederacja będzie walczyć o wolność dla Polaków. Pod każdym względem

0
Wolność osobista i gospodarcza, znacznie niższe podatki, a składka zdrowotna dobrowolna i niekoniecznie w ZUS. To główne punkty programu wyborczego Konfederacji, które jej kandydaci na posłów przedstawili dziś poznaniakom.

Paweł Malicki, który startuje z miejsca 20, jest gorącym zwolennikiem wolności gospodarczej i wolności osobistej dla każdego Polaka.Dlatego uważa, że podatki powinny być znacznie niższe, a nie w wysokości 60 proc. naszych pensji, a składki zdrowotne – dobrowolne. I niekoniecznie w ZUS, którego monopol zdecydowanie trzeba przełamać, zdaniem Malickiego.

– Żebyśmy mogli robić to, co chcemy, a nie to, co nam państwo każe – wyjaśnia. – Państwo powinno decydować w kwestiach zasadniczych, takich jak obronność kraju, infrastruktura, czyli na przykład drogi, polityka zagraniczna, no i policja. Ale z całą resztą obywatele poradzą sobie znacznie lepiej…

Paweł Mączka, startujący z pozycji trzeciej, uważa, że należy zwrócić uwagę na przetrwanie polskiego narodu.
– Polska znajduje się w takim położeniu geograficznym, na przecięciu dróg, że musimy do tej kwestii przykładać szczególną wagę – tłumaczy. – Nie stać nas na niesprawne państwo, a my wiecznie jesteśmy niegotowi i mamy niesprawną administrację.

Zdaniem Pawła Mączki strategie, by osiągnąć cel, są trzy: zbudować sprawne państwo, zachować monopol państwa nad bogactwami naturalnymi i zapewnić wolność gospodarczą przedsiębiorcom, przede wszystkim przez obniżenie podatków. Żeby młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą na rynek, byli w stanie sobie na nim poradzić, chcieli w Polsce zostać, pracować i zakładać rodziny.

Grzegorz Sakowicz, startujący z pozycji piątej, także chciałby ułatwień dla przedsiębiorców. Ale nie tylko w niższych podatkach – także tych organizacyjnych.
– Jest za duża biurokracja i przedsiębiorca nie zawsze umie się odnaleźć w tym wszystkim – mówi kandydat. – Gdy się zakłada firmę, wszystko można załatwić w jednym okienku, ale tak powinno być też, jeśli chodzi o informacje bieżące. To wszystko powinni być w jednym miejscu.

Problemem na skalę może lokalną, ale za to w całym kraju, są korki. Tym też chciałby się zająć jako poseł, zwłaszcza że do wyborów z Konfederacją idzie też Partia Kierowców, która proponuje wiele ciekawych rozwiązań.
– Ale najważniejsze jest świadome korzystanie z dróg, czy się jest kierowcą czy rowerzystą – mówi kandydat. – Świadomość tego, że nie jesteśmy sami i że inni też mają prawa na drodze, jest najważniejsza.

Ważną kwestią dla Sakowicza jest rozwiązanie problemu smogu. Tu istotna jest jego zdaniem edukacja, ponieważ ludzie niewiele wiedzą o procesie spalania i nie mają pojęcia, że spalanie od góry jest korzystniejsze dla środowiska.

Konfederacja ma nadzieję, że poznaniacy docenią ich program i liczą na trzy mandaty.

el

Poznań: Kaczyński, Morawiecki, Kidawa-Blonska, Biedroń, Czarzasty i Zandberg. Wszyscy w weekend przyjadą do Wielkopolski

0
Tak się składa, że akurat weekend 14-15 września wybrali sobie czołowi politycy wszystkich największych partii, żeby walczyć o głosy w Wielkopolsce.

W piątek była w Poznaniu Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która mówiła o nowych regulacjach prawnych korzystnych dla firm. Swój program wyborczy przedstawili też w piątek politycy Konfederacji, którzy mówili o konieczności większych przywilejów dla przedsiębiorców, mniejszego obciążenia podatkami i składką ZUS oraz takich regulacji prawnych, by młodzi ludzie chcieli żyć, pracować i zakładać rodziny w swoim kraju, a nie na emigracji.

Natomiast w sobotę – jak informuje Radio Poznań – w Pile pojawi się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na regionalnej konwencji PiS w północnej Wielkopolsce. Konwencja ma się rozpocząć o 16.30, a z jej okazji przez miasto ma przejechać tzw. konwój wstydu z cysternami, które mają przypominać o stratach skarbu państwa za rządów PO-PSL. O 16:30 początek regionalnej konwencji PiS w północnej Wielkopolsce.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki ma się pojawić w południowej Wielkopolsce, a konkretnie w Pleszewie. Tu jednak program wizyty nie jest jeszcze znany, a z informacji Radia Poznań wynika, że o 16:00 spotka się z mieszkańcami Pleszewa na rynku.

Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek sejmu, pojawi się w stolicy Wielkopolski na konwencji Koalicji Obywatelskiej, czyli PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Konwencja rozpocznie się o 9.15 i być może pojawi się na niej też Grzegorz Schetyna. Koalicja Obywatelska zamierza podczas konwencji przedstawić swoje propozycje dla przedsiębiorców.

Niezwykle licznie będzie – również w sobotę – reprezentowana lewica. Do Poznania przyjadą liderzy sojuszniczych partii: Robert Biedroń (Wiosna), Włodzimierz Czarzasty (SLD) i Adrian Zandberg (Lewica Razem). Będzie też oczywiście obecna Katarzyna Ueberhan, liderka poznańskiej listy. Organizatorzy zapowiadają, że komitet wyborczy zaprezentuje „nowe propozycje programowe, broniące demokracji i konstytucji oraz praw kobiet”. Ta konwencja rozpocznie się o godzinie 10.00.

Radio Poznań, el

Poznań: Jadwiga Emilewicz chce kolejnych ułatwień w sprawie sukcesji firm

0
Badając rynek małych i średnich przedsiębiorstw zauważyliśmy jedną ważną cechę – mówiła minister Emilewicz w Instytucie Biznesu Rodzinnego w Poznaniu. – Niezwykłą witalność polskiego biznesu rodzinnego.

Dynamiczne firmy rodzinne działają na rynku od 30, 40 lat, ale ich twórcy właśnie wchodzą w wiek emerytalny. Co będzie dalej z firmą? To własnie pytanie nasunęło pomysł przygotowania ustawy o sukcesji, która pozwoli firmom rodzinnym przetrwać, wybrać sukcesora, który dalej będzie działał, mając ten sam Regon i NIP.

Jednak gdy firma nie jest zbyt duża, a spadkobierca jeden i w dodatku już w firmie pracuje – kwestia sukcesora i potrzebnych prawnych rozwiązań nie jest zbyt skomplikowana. Można sobie poradzić i w dzisiejszej sytuacji prawnej. Inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z dużą firmą, potencjalnych sukcesorów jest kilku, albo przeciwnie – każdy z potencjalnych następców wybrał inną drogę kariery, ale senior rodu i tak chce im zabezpieczyć udział w firmie. Jeśli firma jest spółką, nie jest to łatwe zadanie. Za granicą może założyć fundację. W Polsce obecnie nie jest to możliwe

– Fundacja rodzinna to nasz kolejny – po bardzo dobrze przyjętej ustawie o zarządzie sukcesyjnym – pomysł na ułatwienie sukcesji w firmach – wyjaśnia minister Emilewicz. – Takie fundacje można zakładać w szeregu państw UE, m.in. Austrii, Holandii czy Szwecji. To rozwiązanie skierowane do większych firm, wzmocni ono szanse na rozwój „pereł” gospodarki.

Fundacja rodzinna to instytucja prawna, na której rzecz przenosi się firmę czy inny majątek. Fundacja taka może zostać właścicielem przedsiębiorstwa, udziałów w spółkach, papierów wartościowych, a także nieruchomości i ruchomości. Zysk wypracowany przez majątek należący do fundacji rodzinnej trafia do rodziny. Dzięki temu można pogodzić dwie ważne sfery: biznesu i życia prywatnego. Takie fundacje są z reguły zarządzane wspólnie przez potomków fundatora, czy członków danej rodziny.

Za podjęcie tematu bardzo podziękowała minister Emilewicz Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.
– Toi bardzo podatny grunt – mówiła. – My przecież pracujemy z rodzinami, z rodzinnymi biznesami, one to mają na co dzień. Fundacja rodzinna zwiększy szanse firmy na długowieczność.

Bo ogromnym zagrożeniem dla firmy rodzinnej jest walka o spadek, która zwykle zaczyna się, gdy dzieci właścicieli zaczynają dzielić majątek. Bardzo często dochodzi tu do konfliktów i podziałów majątku niekorzystnych dla funkcjonowania firmy. Natomiast instytucja fundacji rodzinnej zakłada wyłączenie rodzinnego majątku, w tym firmy rodzinnej albo grupy spółek, spod zasad prawa spadkowego, w celu zachowania integralności majątku i eliminacji możliwości podziału poprzez spadkobierców. Innymi słowy jej celem jest zabezpieczenie firmy przed rozdrobnieniem majątku w procesie dziedziczenia, a często też przed samymi konfliktami o ten majątek.

Oznacza to, że majątek przekazywany jest na własność fundacji, która jako samoistna, nieposiadająca właściciela osoba prawna, sama w sobie nie podlega dziedziczeniu. Rodzina, często przy pomocy ekspertów, ustanawia mechanizmy ładu rodzinnego, które regulują sposób i zakres pełnionych funkcji.

Sławomir Malewski, członek zarządu Polskiej Izby Biznesu – Wielkopolskiej Izby Gospodarczej zwrócił uwagę, że fundacja rodzinna ma jeszcze jedną zaletę: zapewnia firmie stabilność i pewność działania oraz zarządzania. A to z kolei gwarantuje konsekwentny rozwój i konkurencję na równych prawach na międzynarodowych rynkach.
– Ustawa z lipca 2018 o zarządzie sukcesyjnym niweluje tę niepewność ciągłości działania przedsiębiorstw jednoosobowych – podkreśla. – Myślę, że przedsiębiorcy, także członkowie Polskiej Izby Biznesu – Wielkopolskiej Izby Gospodarczej, z otwartością przejmują zapowiedź pani minister Jadwigi Emilewicz, uruchomienia prac i konsultacji nad uregulowaniem spraw sukcesji w firmach dużych.

Bo właśnie rozpoczynają się konsultacje w sprawie fundacji rodzinnych, które mają formę tzw. zielonej księgi.
– Przedstawiamy w niej wybrane regulacje w tej sprawie, które obowiązują w innych państwach. Poddajemy także pod dyskusję przykładowe rozwiązania, które mogłyby być wprowadzone do naszego systemu prawa – wyjaśnia minister Emilewicz.- To mają być rozwiązania, które będą wspierać wielopokoleniową sukcesję przy poszanowaniu woli nestora oraz zachowaniu wartości danej rodziny. Nasz cel to pomoc w akumulacji rodzimego kapitału.

Minister Emilewicz szczególnie liczy na opinie przedsiębiorców i ekspertów. Zapewnia też, że gdy po ich zebraniu projekt ustawy zostanie przygotowany, to – ponieważ na pewno nie uda się to w tej kadencji – zostanie on w całości przekazany następcy. bez względu na to, kto nim będzie.

Podstawowe dane nt. firm rodzinnych

Z ponad 2 mln polskich przedsiębiorstw prywatnych blisko 830 tys. to firmy rodzinne. W ostatnich latach wzrasta ich znaczenie dla polskiej gospodarce. Z badania PARP w 2009 r. wynika, że firmy rodzinne wytwarzały ponad 10 % polskiego PKB (ponad 121 mld zł). W 2017 r. odpowiadały już za 18% polskiego PKB (ok. 322 mld zł). To dobry wynik, lecz daleko nam jednak jeszcze do rozwiniętych gospodarek, w których wpływ firm rodzinnych na PKB wynosi ponad 50%.

Najwięcej firm rodzinnych jest w województwie mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Funkcjonują one głównie w branży handlowej (32%), przetwórstwa przemysłowego (16%), budowlanej (12%) oraz usług profesjonalnych (11%).

Najczęściej przedsiębiorstwa rodzinne są indywidualnymi działalnościami osoby fizycznej (ok. 70,5%). 13,6% to spółki cywilne; 10,1% – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 4,7% – spółki jawne, 0,4%, – spółki komandytowe, a po 0,2 % – spółki partnerska i akcyjna.

Firmy rodzinne stoją u progu skoku sukcesyjnego, z powodu trwającej zmiany pokoleniowej pionierów przedsiębiorczości po 1989 r. W trakcie najbliższych 5 lat sukcesję planuje ok. 57% firm rodzinnych. Sukcesja to trudny i często wieloletni proces. Tylko 8,1% następców przedsiębiorców deklaruje, że chce prowadzić w przyszłości firmy rodziców. W praktyce drugie pokolenie przejmuje jedynie co trzecią firmę rodzinną, a niewielki procent z tych firm przekazuje się trzeciemu pokoleniu.

MPiT, el

Kalisz: Młodzież Wszechpolska chce zmyć LGBT i uratować rodziny

0
„LGBT zmyjemy, rodziny uratujemy!” – pod takim hasłem 22 września w Kaliszu członkowie Młodzieży Wszechpolskiej będą, w kombinezonach i maskach, odkażać miasto z zarazy LGBT.

Akcje odbyły się już w kilku miastach w Polsce – Kalisz jest kolejnym środkiem, w którym Młodzież Wszechpolska chce w taki sposób okazać sprzeciw wobec promocji szkodliwych trendów społecznych.

„Odkazimy nasze miasto z wszelkich wirusów choroby zwanej „ideologia LGBT” – deklarują działacze MW. – „Obwoźny cyrk, jaki będzie miał miejsce tego dnia w Kaliszu, ze wszystkich sił stara się rozprzestrzeniać tę chorobę w Polskich miastach”.

Młodzież Wszechpolska zaprasza do udziału w odkażaniu wszystkich chętnych. Deklaruje przekazanie strojów i masek, każdy uczestnik musi mieć jednak swój własny sprzęt do czyszczenia, jak szczotki, opryskiwacze, rozpylacze itp.

Akcja odbędzie się w niedzielę, 22 września 2019 między 13:00 a 18:30. Konkretne miejsce akcji zostanie podane później.

MW, el

Ociąż: Spłonął salon samochodowy

Aż siedem wozów strażackich gasiło pożar w salonie samochodowym w Ociążu (gmina Nowe Skalmierzyce) na trasie Kalisz-Ostrów Wielkopolski.

Ogień zauważono w czwartek, około 18.30. Pojawił się w ogromnej (100 na 100 metrów) hali magazynowej gdzie składowane są opony. Pożar wybuchł z tak dużą siłą, że zdążył zniszczyć kilka aut zaparkowanych przy hali, zanim ich właściciele zorientowali się i zdążyli je odstawić dalej. Jedynie ciężarówki, nowe mercedesy, które właśnie przywieziono do salonu, udało się w porę odstawić poza zasięg ognia. W pożarze nikt nie ucierpiał.

Trwa szacowanie strat i badanie przyczyny pojawienia się ognia. Według wstępnych ustaleń strażaków powodem wybuchu pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej w hali.

Pożar gasiło kilkanaście zastępów straży pożarnej, w tym OSP Skalmierzyce, Boczkow, Biskupice Ołoboczne oraz PSP Ostrów Wielkopolski. Na miejsce pożaru skierowano również dwa patrole policji.

Radio Poznań, el

PKW wylosowała numery list wyborczych

0
Państwowa Komisja Wyborcza w Warszawie wylosowała i podała numery list wyborczych wszystkich komitetów.

Jak podaje Radio Poznań, z numerem pierwszym wystartuje PSL, Prawo i Sprawiedliwość to numer 2, lista numer 3 to Sojusz Lewicy Demokratycznej, kandydaci Konfederacji wystartują z listy numer 4, a piątka to Koalicja Obywatelska.

Szóstka to Komitetowi Prawica, siódemka Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów, ósemka Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, a dziewiątka Komitet Skuteczni Piotra Liroya-Marca.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Koniec kampanii wyborczej – 11 października.

Radio Poznań, el

Poznań: Uwaga! Ciemnoskóry ekshibicjonista na Strzeszynie

0
W okolicach Biedronki na osiedlu Strzeszyn grasuje ekshibicjonista – ostrzega jedna z tamtejszych mieszkanek. Sprawą już zajmuje się policja.

Ofiarami mężczyzny stały się dwie nastolatki, które w czwartkowe popołudnie czekały na autobus na przystanku. Zwróciły uwagę na mężczyznę, bo dziwnie im się przyglądał, poza tym miał ciemniejszą skórę niż zazwyczaj miewają Polacy, nawet bardzo opaleni. W dodatku wokół nie było za wielu ludzi, choć było dopiero po 17.00.

Mężczyzna w którymś momencie przestał im się przyglądać, a zaczął onanizować na oczach nastolatek. Przerażone dziewczynki o wszystkim poinformowały rodziców. A ci powiadomili policję.
– Policjanci z Komisariatu Jeżyce otrzymali takie zgłoszenie i zajmują się już tą sprawą – informuje st. sierż. Marta Mróz z Miejskiej Komendy Policji w Poznaniu. – Zawsze w takich sytuacjach, gdy się widzi taką osobę, należy zapamiętać jej wygląd, szczegóły ubioru, a jeśli się oddala, to kierunek, w którym idzie. oczywiście jak najszybciej należy zgłosić sprawę na policję. Wtedy zapamiętane szczegóły ułatwią schwytanie i identyfikację mężczyzny.

Ekshibicjonista ze Strzeszyna ma około 180 cm wzrostu, ciemną karnację i czarne włosy, był ubrany w białą koszulkę i ciemne spodnie, miał ze sobą czerwony plecak. Kręcił się koło Biedronki na Strzeszynie. Wszyscy, którzy widzieli takiego mężczyznę, proszeni są o kontakt z policją.

el

Poznań: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu już się zaczyna!

0
Komunikacja publiczna dla kierowców za darmo, Parking Day, pikniki i akcje – a wszystko po to, żeby poznaniacy rezygnowali z samochodów i przesiadali się do miejskiej komunikacji.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu rozpoczyna się 15 września, potrwa .do 22 września i ma zachęcać do przemieszczania się na zakupy czy do pracy w bardziej ekologiczny i efektywny sposób niż własnym samochodem. Chodzi tu nie tylko o ochronę środowiska, ale i naszego własnego zdrowia, które zdecydowanie traci, gdy jeździmy samochodem.

Przyjęta przez Komisję Europejską tematyka tegorocznej akcji to: „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”, a oficjalne hasło brzmi „Chodź z nami”. Tegoroczna kampania kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść naszemu zdrowiu i środowisku. Tegoroczne hasło ETZT podkreśla też wagę bezpieczeństwa podczas codziennych podróży. Przemieszczając się pamiętajmy o wzajemnej życzliwości i szacunku. W przestrzeni publicznej nigdy nie jest się samemu, dlatego warto zwracać uwagę na innych uczestników ruchu. Trzeba mieć pod kontrolą otaczającą rzeczywistość, podnieść głowę znad smartfona, rozejrzeć się słuchając muzyki – nie ryzykować własnego zdrowia lub życia poprzez nieuwagę.

Jak zawsze władze miasta przygotowały z tej okazji sporo atrakcji dla kierowców, chcąc zachęcić ich do korzystania z komunikacji publicznej.

– Szczególnie polecam w piątek 20 września nieodpłatne korzystanie z z transportu publicznego – zachęcał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. – Tego dnia za okazaniem dowodu rejestracyjnego przejazd będzie bezpłatny.

Ale nie tylko tramwajem czy autobusem będzie można podróżować 20 września za darmo. Taką samą ofertę dla kierowców przygotowały Koleje Wielkopolskie oraz Przewozy Regionalne. Dzięki nim kierowcy będą mogli w obrębie całej Wielkopolski jeździć za darmo na podstawie dowodu rejestracyjnego. Wyjeżdżając poza region będą już, oczywiście, musieli zapłacić.
– Zapraszamy do podróży koleją – zachęcał Henryk Szczefanowicz, dyrektor departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. – Mamy nadzieję, że przyczynimy się do zmniejszenia korków, a wiele osób, przekonując się, że pociągiem dojeżdża się naprawdę wygodnie, zostanie z nami na dłużej.

MPK tradycyjnie zaprosiło wszystkich na wielki piknik na Franowie, który odbędzie się niedzielę, 15 września.
– Będzie moc atrakcji dla dzieci i dorosłych, a także tradycyjna wycieczka po zajezdni w miejsca, gdzie osobom postronnym zazwyczaj nie wolno wchodzić – zapraszał Marek Grzybowski z zarządu MPK Poznań.

Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza natomiast 20 września między 14.00 a 17.00 na przystanek przy Strzeleckiej, gdzie będzie można wsiąść do tramwaju idąc po… czerwonym dywanie i z fanfarami. Akcja zostanie powtórzona w niedzielę, 22 września, między 12.00 a 15.00.

Mariusz Wiśniewski podziękował też społecznikom, którzy ofiarnie współorganizują od lat atrakcje towarzyszące Europejskiemu Tygodniowi Zrównoważonego Transportu.
– Bez tych osób tego wszystkiego by nie było – zapewnił.

Bardzo dużo będzie się działo w tym roku z okazji ETZT na Grunwaldzie Północnym, gdzie będzie warto zajrzeć do ogrodu sensorycznego, i Łazarzu, gdzie szczególnie będzie to widać na Skwerze Eki z Małeki.
– Łączymy siły wyjątkowo intensywnie – mówiła Joanna Pańczak z Fundacji Malta, która jest współorganizatorką działań na Łazarzu. – Zamkniemy fragment ulicy obok skweru, powiększając go w ten sposób i tam planujemy różne atrakcje dla mieszkańców. Chcemy stworzyć przestrzeń dla mieszkańców, do mieszkania, bycia razem. Chcemy pokazać, jak jest fajnie, gdy się tę przestrzeń odzyskuje.

Przez cały czas trwania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będą też rozdawane ulotki i opaski odblaskowe, by wszyscy użytkownicy ruchu byli bardziej widoczni na ulicach. Zbliża się zima, szybciej robi się ciemno, a nie wszędzie możemy się poruszać korzystając z komfortowych, szerokich i jasno oświetlonych dróg. „Będąc lepiej widocznym zwiększamy własne bezpieczeństwo” – apelują organizatorzy akcji. Opaski odblaskowe od poniedziałku, 16 września (do wyczerpania zapasów), będą rozdawane w 11. Punktach Obsługi Klienta ZTM.

Szczegółowy program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu dostępny jest na stronie miasta i ZTM Poznań.

UMP, el

30-krotność składek na ZUS a rozłam w rządzie. Czy minister Emilewicz odejdzie?

0
Jeśli pomysł zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS przejdzie, minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz również zamierza podać się do dymisji. Tak jak minister Jarosław Gowin.

Jak podaje money.pl, minister Emilewicz zapowiedziała to na Radzie Ministrów, dodała jednak, że jej zdaniem uda się porozumieć i z premierem, i z prezesem w sprawie przyszłorocznego budżetu i po wyborach podwyżek składek ZUS jednak nie będzie. Tak jak to zapowiedział minister Gowin.

Minister edukacji uważa też, że zniesienie limitu krotności składek ZUS doprowadzi to do spadku wynagrodzeń tych grup zawodowych, które są kluczowe dla rozwoju nowoczesnego państwa: specjalistów, informatyków, kadry kierowniczej i wolnych zawodów.

Dziś składki emerytalne płaci się do 142 tys. 950 zł, bo taki poziom daje miesięczną pensję brutto w wysokości 12 tys. zł. Chodzi o to, by najlepiej zarabiający przedsiębiorcy wzięli swoją przyszłość w swoje ręce i aby ZUS nie musiał im wypłacać wysokich świadczeń, które mogłyby zrujnować system. Ministerstwo Finansów opublikowało jednak szacunki, i to w ustawie budżetowej, że zniesienie wspomnianego limitu dałoby kasie państwa dodatkowo 5 mld zł.

Money.pl, el

Pysząca: Wojsko weszło na wysypisko

0
Decyzją ministra obrony narodowej, na wniosek wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna od rana na płonącym wysypisku śmieci w Pyszącej pracuje wojsko.

Wojsko, zgodnie z decyzją ministra Błaszczaka, zapewniło specjalistyczny sprzęt budowlany na podwoziu gąsienicowym – spychacze oraz koparki. W akcji uczestniczy 6 jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz żołnierze m.in. z 16. Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina. Dodatkowe koparki i spychacze pozwolą na rozparcelowanie hałd na mniejsze części, łatwiejsze do gaszenia przez jednostki straży pożarnej.

Wysypisko w Pyszącej pod Śremem płonie już czwartą dobę. W dodatku nie jest to pierwszy pożar, do którego doszło w tym miejscu. Badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego wykazały, ze w związku z pożarem nie występuje zagrożenie dla mieszkańców. Sami mieszkańcy domagają się jednak nie tylko ugaszenia wysypiska, ale i natychmiastowego usunięcia odpadów.

WUW, OSP Książ Wielkopolski, el

Weekend w Poznaniu. Co robić w Poznaniu 13, 14 i 15 września 2019?

0
Poznań z… klocków Lego, a może ostatnie koncerty plenerowe w ramach akcji Kulturalny Stary Rynek? Zaprasza też szkoła baletowa i poznańskie kluby na koncerty w salach. Jest w czym wybierać – więc zobaczcie, gdzie warto się wybrać.
Poznań w miniaturze z klocków LEGO 13 września @ 10:00 – 19:00
Sklep MIMI, Słowackiego 41

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Poznań w miniaturze z klocków LEGO”! Zobacz makiety poznańskich budynków i modele tramwajów zbudowane z klocków. Dowiedz się więcej.

Kulturalny Stary Rynek weekend nr 11 i 12 – 13 września @ 17:00 – 18:15

Wrześniowe weekendy z naszym projektem zdominowane zostaną przez koncerty. Dowiedz się więcej.

Charlie i fabryka czekolady 13 września @ 17:00 – 18:00
Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej w Poznaniu, ul. Gołębia 8

Urokliwe i pełne niespodzianek spotkanie z uczniami szkoły baletowej i dziećmi ze stowarzyszeń Kreaktywator w fabryce czekolady. Dowiedz się więcej.

Pułapki_Symulacje_Transmisje, Obszary postfotografii – wernisaż 13 września @ 18:00 – 20:00
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6

Udział biorą: Agnieszka Antkowiak, Kuba Bąkowski, Wojciech Bruszewski, Sławomir Decyk, Agnieszka Hinc, Jarosław Klupś, Igor Leński, Antoni Mikołajczyk, Mateusz Sadowski. Dowiedz się więcej.

Kurs / Bustamante-Drozdek 13 września @ 18:00 – 21:30
Scena Robocza – Centrum Rezydencji Teatralnej, Grunwaldzka 22

KURS Sara Bustamante-Drozdek 13 IX / piątek / 18:00 i 20:00 / bilety: bit.ly/Kurs13IX „Kurs” to spektakl teatralny inspirowany dokumentacją. Dowiedz się więcej.

XII Spotkania Teatralne „Bliscy Nieznajomi”: Ukraina 13 września @ 19:00 – 23:30
Teatr Polski w Poznaniu od 1875, 27 Grudnia 8/10

XII Spotkania Teatralne BLISCY NIEZNAJOMI: UKRAINA Organizator: Teatr Polski w Poznaniu 10–15 września 2019 Dyrektorka artystyczna festiwalu: Agata Siwiak. Dowiedz się więcej.

Koncert Deathspawn Sothoris Deathinition 13 września @ 19:00 – 22:00
Klub pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8

Prawdziwa gratka dla fanów brutalnego death, black i thrash metalu! DEATHSPAWN (ex-Resurrection) – Deathmetalowy buldożer. Dowiedz się więcej.

Teatr asz.teatr / W małym dworku / Witkacy 13 września @ 19:00 – 20:15
Teatr asz.teatr, os. B Chrobrego 120

Zapraszamy na wrześniowy witkacowski wieczór;) Witkacy W MAŁYM DWORKU Anastazja Nibek powraca z zaświatów. To sen, jawa, a może halucynacja? Dowiedz się więcej .

Kirszenbaum – koncert w Poznaniu 13 września @ 20:00 – 22:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery. Dowiedz się więcej.

New Orleans Connection Jazzband (DE/PL) Wstęp Wolny! 13 września @ 20:00 – 23:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Niemiecko-polski zespół jazzowy, który zdążył wystąpić w każdym zakątku świata, rozpoczyna trasę koncertową Viva Polonia! Dowiedz się więcej.

Noc w Palmiarni wrzesień 13 września @ 20:00 – 14 września @ 01:30
Palmiarnia Poznańska, Ul. Matejki 18

13 września w godzinach 20:00 – 2:00 (kasa do 1.30) odbędzie się czwarta w tym roku Noc w Palmiarni! Dowiedz się więcej.

Ran Nir — koncert 13 września @ 20:00 – 21:30
FARBY, Różana 10

13 września 2019, godz. 20:00 Ran Nir (indie-folk), koncert Farby, ul. Różana 10, Poznań wstęp wolny. Dowiedz się więcej.

Jesień + Lastryko / Dragon / Poznań 13 września @ 20:30 – 23:30
Klub Dragon, ul.Zamkowa 3

Nalot soniczny w wykonaniu gości z kosmosu. Po raz pierwszy w Dragonie zagrają reprezentanci sceny gitarowej słynący ze swojej bezkompromisowości. Dowiedz się więcej.

Wystawa litopsów i innych sukulentów Afryki 14 września @ 09:00 – 16:00
Palmiarnia Poznańska, Ul. Matejki 18

W terminie 14-29 września 2019 zapraszamy do Palmiarni Poznańskiej na wystawę litopsów i innych sukulentów Afryki. Dowiedz się więcej.

Łazarskie łazęgowanie – Uroda łazarskiej secesji 14 września @ 11:00 – 13:00
Palmiarnia Poznańska, Ul. Matejki 18

Wędrówka poprowadzi nas tym razem szlakiem najpiękniejszych kamienic Górnego i Dolnego Łazarza, znanych postaci i tajemniczych ornamentów. Dowiedz się więcej.

Spacery na Stulecie: Collegium Maius 14 września @ 12:00 – 14:00

Zapraszamy na siódmy i ostatni już spacer na Stulecie Uniwersytetu Poznańskiego! 14. września odwiedzimy Collegium Maius UAM. Prowadzenie: Piotr Korduba. Dowiedz się więcej.

Piknik Rodzinny – Poznański Dzień Energii 2019 – 14 września @ 14:00 – 20:30
Poznański Dzień Energii, Park im. Kasprowicza

Urząd Miasta Poznań zaprasza wszystkich zainteresowanych na Poznański Dzień Energii! Będzie elektryzująco, możecie wygrać fajne nagrody w licznych konkursach. Dowiedz się więcej.

Drugi Międzynarodowy Festiwal Iluzji 52 / 14-22.09.19 / Poznań 14 września @ 15:00 – 17:00
Miasto Poznań, Plac Kolegiacki 17

DRUGI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ILUZJI 52 14-15.09.2019 – Stary Rynek / plac Wolności (wstęp wolny) 21-22.09.2019 – Scena na Piętrze. Dowiedz się więcej.

Hip-hop dla GAJU w KontenerART 14 września @ 16:00 – 15 września @ 02:00
KontenerART, Ewangelicka

Czym jest Gaj? Jest to mała miejscowość leżąca nieopodal Śremu, gdzie mieści się schronisko dla bezdomnych psów i kotów. Dowiedz się więcej.

Dziedzictwo protestantyzmu w Poznaniu i Wielkopolsce 14 września @ 16:00 – 19:00
Park Gustawa Manitiusa, Rondo Jana Nowaka Jeziorańskiego

Polska po odzyskaniu niepodległości stanowiła splot różnych wyznań i związanego z nimi dziedzictwa materialnego, takiego jak kościoły, czy cmentarze. Dowiedz się więcej.

Ostatnia góra | przedpremierowo w Rialto 14 września @ 17:00 – 18:30
Kino Rialto, ulica Jana Henryka Dąbrowskiego 38

O tym w zeszłym roku mówiła cała Polska. W styczniu 2018 wyruszyła polska ekspedycja na K2 – ostatni z ośmiotysięczników. Dowiedz się więcej.

Ragnar Ólafsson [ Islandia ] zagra w Poznaniu – Meskalina 14 września @ 19:00 – 21:00
Meskalina, Stary Rynek 6

Ragnar Ólafsson gdzie: Poznań – Meskalina kiedy: sobota, 14 września 2019, godz. 19.00 Bilety – 25 zł. Dowiedz się więcej.

Kuba Płużek Trio 14 września @ 20:00 – 23:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

NOWI MISTRZOWIE INAUGURACJA 22. SEZONU JAZZOWEGO. Dowiedz się więcej.

JazZamek #24 “Komeda. Historie pisane dźwiękiem 14 września @ 20:00 – 22:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Sala Wielka CK Zamek JazZamek #24 „Komeda. Historie pisane dźwiękiem” bilety 35/40 zł Projekt muzyczno-wizualny. Dowiedz się więcej.

Gitarsi w PoemaCafe 14 września @ 20:30 – 22:00
PoemaCafe Kawiarnia Artystyczna, Langiewicza 2

Serdecznie zapraszamy na koncert GITARSÓW. Gitarsi.pl to trio gitarowe z Poznania, powstałe latem 2018 roku. Dowiedz się więcej.

Steve Bug | Tama Anniversary 14 września @ 23:00 – 15 września @ 06:00
Tama, ul. Niezłomnych 2

W połowie września tradycyjnie świętujemy rocznicę otwarcia Tamy w Izbie Rzemieślniczej. Tym razem tę szczególną okazję uczci z nami Steve Bug. Dowiedz się więcej.

Kulturalny Lunch 15 września @ 12:30 – 14:00
Stare Miasto Stare Miasto,

W niedzielę 15 września zapraszamy wszystkich na Kulturalny Lunch. Tradycyjnie tym wydarzeniem zakończymy 5 sezon projektu Kulturalny Stary Rynek. Dowiedz się więcej.

Marsz dla Życia 2019 – Jestem tu! 15 września @ 14:30 – 18:00

Ulicami Poznania przejdziemy w tym roku w niedzielę, 15 września! Chcemy skłonić poznaniaków i Wielkopolan do refleksji nad wartością życia. Dowiedz się więcej.

Siostra Braci Grimm – Koncert 15 września @ 18:00 – 20:00
Św. Marcin 75, Św. Marcin 75 (w podwórzu)

Jak piszą o sobie: Siostra Braci Grimm to muzyka w kolorze czerwonego wina, refleksyjna, pozwalająca zanurzyć się w przestrzeni. Dowiedz się więcej.

Dire Straits Symfonicznie: Badach/Herdzin/Napiórkowski – Poznań 15 września @ 19:00 – 20:30
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Dire Straits Symfonicznie: Badach / Herdzin / Napiórkowski 15 września 2019 roku, godz. 19.00 (niedziela) Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1. Dowiedz się więcej.

Iona Fyfe Trio at Blue Note Poznań 15 września @ 20:00 – 23:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Folk z północnej Szkocji, przesiąknięty celtycką tradycją w najlepszym oryginalnym wydaniu!Dowiedz się więcej.

el

Jarocin: Pokłócił się z kolegą, więc go… podpalił

0
Ruszył proces w sprawie zabójstwa Witolda L., do którego doszło rok temu w Jarocinie. Mężczyzna został oblany denaturatem i podpalony.

Jak podają portal faktykaliskie.pl, fatalnego dnia 67-letni Witold L. pił alkohol z 33-letnim Damianem S. i Natalią M. W którymś momencie doszło do kłótni między mężczyznami, bo Damian S. był zazdrosny o Natalię. W końcu młodszy mężczyzna oblał Witolda L. denaturatem i podpalił. Natalia usiłowała go powstrzymać, ale jej się nie udało. Nie udzieliła rannemu także pomocy medycznej – z wykształcenia jest instrumentariuszką. Jak powiedziała, bała się Damiana S.

Natalia M. obok Damiana S. zasiadła na ławie oskarżonych. Znalazł się tam także Marian B., właściciel mieszkania, który także nie udzielił pomocy rannemu, oraz Janusz M., który też był obecny na miejscu zdarzenia i też nie pomógł rannemu. Chociaż on sam twierdzi, że szybko wyszedł z mieszkania w obawie o swoje życie i wrócił dopiero następnego dnia, gdy Witold L. był już martwy. To on zawiadomił policję.

faktykaliskie.pl, el

Turek: Kawasaki wybuduje elektrownię gazową

Po kilkutygodniowych rozmowach i dwudniowych negocjacjach, doszło do podpisania listu intencyjnego między miastem a firmą Kawasaki. Firma ma zbudować w Turku nowoczesną elektrownię gazową.

Radni Turku wyrazili zgodę na wydzierżawienie inwestorowi gruntu w trybie bezprzetargowym na 30 lat, a firma Piela Business Engineering – Piela Sp. z o.o. Sp. Kom. będzie współrealizowała to przedsięwzięcie z japońskim partnerem. Elektrownia zajmie obszar 7 ha w strefie inwestycyjnej Turku.

Z listu intencyjnego wynika, że elektrownia planowana jest z użyciem najnowocześniejszej technologii, w pełni bezpiecznej dla ludzi i środowiska. W Japonii działa ich wiele, ta w Turku będzie nowatorska na skalę Europy. Jak podaje Radio Poznań, przekonywał o tym radnych Piotr Piela, szef firmy Piela Business Engineering.

Jeśli budowa ruszy w przyszłym roku, na co mają nadzieję wszyscy zainteresowani, to w 2023 elektrownia zacznie już normalne funkcjonowanie. Moc elektrowni gazowej sięgnąć może 600 MW, a sama inwestycja kosztować ma około miliarda zł.

Radio Poznań, UMTurek, el

Poznań: 12 hitów poznańskich wakacji. Co się najbardziej podobało?

0
W Poznaniu nic się nie dzieje? A jednak około 250 tysięcy osób wzięło udział w wakacyjnych cyklach wydarzeń wspieranych lub organizowanych przez miasto. Które najbardziej się podobały?

Jak zauważył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, w mieście rządził stereotyp, że latem tu się nic nie dzieje. Tegoroczne lato jest kolejnym dowodem, że to nieprawda.
– Od trzech lat coraz rzadziej słyszę takie głosy – podkreśla Jędrzej Solarski – ale teraz mamy solidną podstawę, by ogłosić, że w Poznaniu wakacyjnej nudy już nie sposób doświadczyć. Kultura szczególnie w tym okresie powinna być maksymalnie dostępna, stąd akcent na wydarzenia bezpłatne lub wymagające symbolicznej opłaty.

Najliczniejszą widownię zgromadził organizowany po raz drugi przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji cykl koncertowy #NaFalach. Średnia na każdym wydarzeniu przekroczyła 7000 widzów – nad jeziorem Strzeszyńskim najwięcej słuchaczy przyszło zobaczyć Kamila Bednarka, a nad Maltą Darię Zawiałow. 10 wydarzeń z udziałem 16 wykonawców obejrzało 71 000 widzów (w 2018 roku 46 000).

– Chociaż największy hit ostatniego roku to „Nie ma fal”, nasz cykl pokazuje na jak wysokiej fali popularności żeglują młodzi polscy wykonawcy ambitnej muzyki popowej, elektronicznej czy hip-hopowej – komentuje Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury.

Uzupełnieniem cyklu były lipcowe, organizowane przez Estradę poznańską koncerty (m.in. zespołów Mikromusic i Wczasy) na Wolnym Dziedzińcu, które zgromadziły prawie 5000 osób.

Dalszego wzrostu frekwencji nie można natomiast odnotować podczas cyklu Teatr Na Wolnym – co do jednej rozeszły się bowiem wszystkie wejściówki na 10 spektakli dla dorosłych i 3 dla dzieci. Oznacza to, że występy z udziałem m.in. Krystyny Jandy, Jana Peszka czy Andrzeja Seweryna obejrzało nieco ponad 10 000 widzów.

– Z satysfakcją obserwowaliśmy liczny udział osób w wieku senioralnym. To niezwykle wdzięczna widownia, doceniająca spektakle o głębszym przesłaniu i surowa w ocenie aktorów – mówi Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury. Cykl organizował Teatr Muzyczny w Poznaniu wraz ze Stowarzyszeniem Bona FIDE.

Dobiega końca kolejna edycja Lata z Estradą – cyklu ponad 100 wydarzeń, odbywających się w większości w peryferyjnych rejonach Poznania. Animacje kulturalne na terenie 11 osiedli odbywały się pod hasłem „Wiele Kultur. Jeden Świat” i zgromadziła w sumie 12 000 uczestników. Dominowały rodzinne zajęcia warsztatowe – w tym warsztaty kulturowe, plastyczne, fotograficzne, teatralne i spektakle teatralne (70 wydarzeń), odbyło się też 16 seansów kina letniego, 6 festynów i koncertów, 5 seansów planetarium oraz 4 potańcówki z muzyką na żywo.

– Po raz pierwszy wydaliśmy ulotkę „Lata z Estradą” w formie książeczki-informatora, zawierającego zbiorczą informację o wszystkich wydarzeniach. Dzięki temu nasi uczestnicy „migrowali” i uczestniczyli w zajęciach w różnych dzielnicach – zauważa Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej.

Sukcesem jest także inny program pod egidą Estrady – Kulturalny Stary Rynek. W lipcu i sierpniu w wybranych przez komisję konkursową cyklach wydarzeń wzięło udział ponad 15 000 odbiorców. Centralnym punktem jest Scena na Quadro, położona między Galerią Miejską Arsenał i Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, gdzie odbyło się ponad 20 otwartych koncertów (głównie jazz i muzyka kameralna) oraz spektakli teatralnych dla dzieci. Sąsiadujące z rynkiem uliczki ożywiły wydarzenia na Dziedzińcu Szkoły Baletowej (ul. Gołębia) oraz przy klubie Dragon na Zamkowej. Z kolei przed Odwachem wdzięczne miejsce dla swej twórczości znaleźli poznańscy jazzmani spod znaku tradycyjnego dixielandu.

Jak co roku własną strefę aktywności wakacyjnych pod hasłem Lato na Targach poprowadziła Grupa MTP. Przez siedem tygodni lipca i sierpnia przewinęło się przez nią 17 000 osób. Ponad 4000 widzów odwiedziło środowe seanse kina plenerowego, odbywały się także pikniki, festyny, wystawy i wydarzenia tematyczne, związane m.in. z 90. rocznicą PeWuKi.

Podobną liczbę uczestników (16 500 osób) zgromadziły sierpniowe Dni Twierdzy Poznań. Za ich sprawą Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna od lat konsekwentnie poszerza grono miłośników miejskiej turystyki śladami dawnych umocnień Poznania. Wielką popularnością – pod „nieobecność” poddawanego renowacji Fortu VII – cieszył się zwłaszcza Fort VI, gdzie przybyło ponad 3000 osób.

Poznań latem coraz chętniej wraca nad Wartę. Flagowy przykład kulturalny to prowadzony przez Fundację Inspirator projekt Aktywator, który do popularnych kontenerów przyciągnął około 57 000 czynnych uczestników 95 wydarzeń muzycznych, tanecznych, literackich i kabaretowych. Do wizyt nad Wartą zachęcały także wydarzenia organizowane przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami UMP w ramach programu Rzeka Warta Poznania (m.in. koncert operowy Warta Strauss Gala), które przyciągnęły łącznie ok. 10 000 osób. Z kolei w ramach organizowanego przez CTK Trakt w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Poznania cyklu Rzeka Żywa wzięło udział 13 000 osób, uczestniczących w wydarzeniach wokół wystawy „Zwierzęta Cybiny”.

Ogromny wkład w miejskie lato kulturalne wnoszą swoimi pomysłami wspierane przez Poznań organizacje pozarządowe. Obok dorobku Aktywatora warte zauważenia są starania Towarzystwa Bambrów Poznańskich i Fundacji Puenta, które przyniosły w tym roku także największe w historii Święto Bamberskie. Inscenizację 300-lecia przyjazdu osadników z Bambergu obejrzało w szczytowym punkcie na Starym Rynku około 5000 osób. Wydarzeniem również odnoszącym się do poznańskich tradycji był stworzony przez fundację Profile Pyrlandia Aquanet Festiwal – występy Krzysztofa Krawczyka i Margaret na Łęgach Dębińskich oglądało 10 000 osób. Obiecująco wypadła także nowa propozycja festiwalowa – w warsztatach tworzenia rzeźb piaskowych oraz wydarzeniach towarzyszących Poznań Sand Festiwal pod egidą Oddziału Promocji Gabinetu Prezydenta Miasta Poznania wzięło udział ponad 3000 osób.

– Cieszy nas popularność letnich wydarzeń, ale frekwencja nie jest jedynym wyznacznikiem ich wartości. Istotna jest duża liczba nawet niewielkich wydarzeń i animacji, które sięgają po odbiorców nie tylko w centrum Poznania, ale i na jego peryferiach. Ten trend koniecznie chcemy utrzymać – podsumowuje prezydent Jędrzej Solarski.

Ranking – letnie top 12 Poznania:

1. Koncerty #NaFalach – 71 000
2. Aktywator (Kontener Art) – 57 000
3. Lato na Targach – 17 000
4. Dni Twierdzy Poznań – 16 500
5. Kulturalny Stary Rynek – 15 600
6. Teatr i Koncerty na Wolnym – 15 000
7. Rzeka Żywa – 13 000
8. Lato z Estradą – 12 000
9. Rzeka Warta Poznania – 10 000
10. Pyrlandia Aquanet Festiwal – 10 000
11. Święto Bamberskie – 5000
12. Poznań Sand Festiwal – 3000

UMP, el

Leszno: Każdy uczeń będzie miał dostęp do dentysty

0
Zapewniają o tym władze Leszna w związku z wejściem w życie ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, która wprowadza obowiązek zagwarantowania opieki stomatologa.

Jak informuje Radio Poznań, jeśli w szkole nie ma gabinetu dentystycznego, organ prowadzący musi podpisać umowę z gabinetem zewnętrznym udzielającym świadczeń stomatologicznych dla dzieci, finansowanych ze środków publicznych.

Wiceprezydent Piotr Jóźwiak zapewnia, że w Lesznie takie umowy już zostały podpisane. Gabinety dentystyczne są w trzech szkołach i tak usługa będzie świadczona na miejscu. W przypadku pozostałych placówek zostały podpisane umowy z zewnętrznymi gabinetami stomatologicznymi. Dyrektorzy szkół dostaną ich listy, by mogli poinformować uczniów, w których placówkach mogą się leczyć.

Radio Poznań, el

Poznań: Prokuratura Regionalna w Poznaniu poprowadzi sprawę nadużyć w Wiśle Kraków

0
Sprawę Marzeny S., byłej prezes Wisły Kraków, której zarzuca się wyprowadzenie z klubu co najmniej 10 mln. zł, będzie prowadziła Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Jak informuje Radio Poznań, zarzuty dotyczą lat 2016-2018, kiedy Marzena S. pełniła funkcję prezesa. Oprócz niej w sprawie zatrzymane zostały trzy osoby, które w przeszłości pełniły funkcje kierownicze w spółce, jak również osoby powiązane z nią poprzez swoją działalność.

Sama Marzena S.usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, działania na szkodę spółki i spowodowania w jej majątku szkody szacowanej na 10 milionów złotych. Pozostali zatrzymani także usłyszeli już zarzuty. Robert S. i Anna M.-Z.- działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a Tadeusz C., były przewodniczący rady nadzorczej, zarzut doprowadzenia do podpisania rozporządzenia, na podstawie którego kilkakrotnie wzrosła wysokość wynagrodzeń członków zarządu.

Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Żaden z nich nie przyznaje się do winy.

Radio Poznań, el