Młody Duch Tańca – polsko-japoński projekt taneczny

Młody Duch Tańca Teatr Wielki fot. Sławek Wąchała
Młody Duch Tańca – spektakl, który swoją prapremierę miał we wrześniu 2017 roku. W roku 2018 został po raz pierwszy pokazany w Japonii. Był on częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl odniósł ogromny sukces w kraju, został  również zauważony na arenie międzynarodowej.

Tegoroczna edycja została dedykowana 100 rocznicy nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

50 młodych tancerzy z Polski i Japonii  przedstawiło polskie tańce ludowe i narodowe oraz tańce w różnych technikach, od klasycznej po stepowanie. Tańce do muzyki polskich kompozytorów i autorstwa znanych polskich choreografów. Byli to między innymi finaliści konkursu Młody Tancerz Roku 2019, Prix de Lausanne czy Youth American Grand Prix. Opiekę artystyczną nad spektaklem objęli pedagodzy i znakomici artyści o międzynarodowej renomie.

Galę baletową wyreżyserowali Wiesław Dudek, wybitny polski tancerz, pedagog, laureat Srebrnego Medalu Gloria Artis, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Asystentką reżysera była ikona japońskiego baletu, pierwsza solistka Kumakawa Ballet Company – Shoko Nakamura.

Młodym tancerzom towarzyszyła czterdziestoosobowa Koncertowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie pod kierownictwem Janusza Cieplińskiego. W Poznaniu gala odbyła się 5 września 2019 w Teatrze Wielkim. Swój wkład w tegorocznej edycji miała również Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej w Poznaniu.