czwartek, 29 lutego, 2024

Leszno: Sanepid musi mieć nowy sprzęt. Inaczej będzie protest

Do takich wniosków doszli uczestnicy konferencji Krajowej Sekcji Pracowników Sanepidu NSZZ “Solidarność”, którzy spotkali się w Rydzynie. Aparatura, z której korzystają, starzeje się i coraz częściej odmawia posłuszeństwa.

Bez nowoczesnego sprzętu Inspekcja Sanitarna w Polsce nie będzie w stanie wykonywać zadań, do których jest powołana. Nauka się rozwija, potrzebne są coraz lepsze i bardziej skomplikowane urządzenia, by sprostać wymogom dzisiejszych czasów. Laborantka z probówką i pipetką to już prehistoria.

Jak informuje Radio , Andrzej Trybusz, Wielkopolski Inspektor Sanitarny, zgadza się ze stanowiskiem delegatów. Dodaje przy tym, że awaryjność starej aparatury powoduje też, że jej serwisowanie jest coraz droższe. A przy i tak skromnym budżecie sanepidu to duże obciążenie.

Andrzej Trybusz zwraca też uwagę, że pojawiają się wciąż nowe zagrożenia, a by im sprostać, potrzebny jest sprzęt najnowszej generacji. Przy pomocy aparatury sprzed kilkunastu lat pewnych badań po prostu nie da się wykonać. Nie ta jakość – nie ta precyzja.

Delegaci zamierzają jutro podpisać oficjalne stanowisko w sprawie konieczności zakupu nowego sprzętu – i ewentualnego protestu, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione. Dokumenty zostaną przekazane ministrowi zdrowia.

Radio Poznań, el

Strona głównaWielkopolskaLeszno: Sanepid musi mieć nowy sprzęt. Inaczej będzie protest