Poznań: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu już się zaczyna!

Komunikacja publiczna dla kierowców za darmo, Parking Day, pikniki i akcje – a wszystko po to, żeby poznaniacy rezygnowali z samochodów i przesiadali się do miejskiej komunikacji.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu rozpoczyna się 15 września, potrwa .do 22 września i ma zachęcać do przemieszczania się na zakupy czy do pracy w bardziej ekologiczny i efektywny sposób niż własnym samochodem. Chodzi tu nie tylko o ochronę środowiska, ale i naszego własnego zdrowia, które zdecydowanie traci, gdy jeździmy samochodem.

Przyjęta przez Komisję Europejską tematyka tegorocznej akcji to: „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”, a oficjalne hasło brzmi „Chodź z nami”. Tegoroczna kampania kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść naszemu zdrowiu i środowisku. Tegoroczne hasło ETZT podkreśla też wagę bezpieczeństwa podczas codziennych podróży. Przemieszczając się pamiętajmy o wzajemnej życzliwości i szacunku. W przestrzeni publicznej nigdy nie jest się samemu, dlatego warto zwracać uwagę na innych uczestników ruchu. Trzeba mieć pod kontrolą otaczającą rzeczywistość, podnieść głowę znad smartfona, rozejrzeć się słuchając muzyki – nie ryzykować własnego zdrowia lub życia poprzez nieuwagę.

Jak zawsze władze miasta przygotowały z tej okazji sporo atrakcji dla kierowców, chcąc zachęcić ich do korzystania z komunikacji publicznej.

– Szczególnie polecam w piątek 20 września nieodpłatne korzystanie z z transportu publicznego – zachęcał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. – Tego dnia za okazaniem dowodu rejestracyjnego przejazd będzie bezpłatny.

Ale nie tylko tramwajem czy autobusem będzie można podróżować 20 września za darmo. Taką samą ofertę dla kierowców przygotowały Koleje Wielkopolskie oraz Przewozy Regionalne. Dzięki nim kierowcy będą mogli w obrębie całej Wielkopolski jeździć za darmo na podstawie dowodu rejestracyjnego. Wyjeżdżając poza region będą już, oczywiście, musieli zapłacić.
– Zapraszamy do podróży koleją – zachęcał Henryk Szczefanowicz, dyrektor departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. – Mamy nadzieję, że przyczynimy się do zmniejszenia korków, a wiele osób, przekonując się, że pociągiem dojeżdża się naprawdę wygodnie, zostanie z nami na dłużej.

MPK tradycyjnie zaprosiło wszystkich na wielki piknik na Franowie, który odbędzie się niedzielę, 15 września.
– Będzie moc atrakcji dla dzieci i dorosłych, a także tradycyjna wycieczka po zajezdni w miejsca, gdzie osobom postronnym zazwyczaj nie wolno wchodzić – zapraszał Marek Grzybowski z zarządu MPK Poznań.

Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza natomiast 20 września między 14.00 a 17.00 na przystanek przy Strzeleckiej, gdzie będzie można wsiąść do tramwaju idąc po… czerwonym dywanie i z fanfarami. Akcja zostanie powtórzona w niedzielę, 22 września, między 12.00 a 15.00.

Mariusz Wiśniewski podziękował też społecznikom, którzy ofiarnie współorganizują od lat atrakcje towarzyszące Europejskiemu Tygodniowi Zrównoważonego Transportu.
– Bez tych osób tego wszystkiego by nie było – zapewnił.

Bardzo dużo będzie się działo w tym roku z okazji ETZT na Grunwaldzie Północnym, gdzie będzie warto zajrzeć do ogrodu sensorycznego, i Łazarzu, gdzie szczególnie będzie to widać na Skwerze Eki z Małeki.
– Łączymy siły wyjątkowo intensywnie – mówiła Joanna Pańczak z Fundacji Malta, która jest współorganizatorką działań na Łazarzu. – Zamkniemy fragment ulicy obok skweru, powiększając go w ten sposób i tam planujemy różne atrakcje dla mieszkańców. Chcemy stworzyć przestrzeń dla mieszkańców, do mieszkania, bycia razem. Chcemy pokazać, jak jest fajnie, gdy się tę przestrzeń odzyskuje.

Przez cały czas trwania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będą też rozdawane ulotki i opaski odblaskowe, by wszyscy użytkownicy ruchu byli bardziej widoczni na ulicach. Zbliża się zima, szybciej robi się ciemno, a nie wszędzie możemy się poruszać korzystając z komfortowych, szerokich i jasno oświetlonych dróg. „Będąc lepiej widocznym zwiększamy własne bezpieczeństwo” – apelują organizatorzy akcji. Opaski odblaskowe od poniedziałku, 16 września (do wyczerpania zapasów), będą rozdawane w 11. Punktach Obsługi Klienta ZTM.

Szczegółowy program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu dostępny jest na stronie miasta i ZTM Poznań.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: