Strona główna Blog Strona 553

Zbliża się koniec największych remontów w Poznaniu. Tylko czy na pewno?

0

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami władz Poznania remonty Starego Rynku i trasy kórnickiej mają się zakończyć w listopadzie tego roku. Teoretycznie można już zacząć liczyć dni – tylko trzeba pamiętać o tym, że terminy się zmieniały i ten listopadowy nie jest pierwszy.

W przypadku Starego Rynku problem z terminami był jeszcze przed rozpoczęciem remontu – jak wszyscy pamiętają, do ogłoszonych przetargów nie zgłaszali się chętni, więc remont, który miał się zacząć w 2019 roku, bo wtedy miasto dostało unijną dotację na ten cel, zaczął się w roku 2021. Miał się zakończyć latem 2023 roku, ale te ostatnie prace miały być pracami wykończeniowymi, więc powrót turystów, spacerów po płycie i kawiarnianych ogródków planowano na wiosnę 2023 roku.

Ale już na przełomie 2022 i 2023 roku dla wielu osób było jasne, że tego terminu nie uda się dotrzymać. Prace na płycie toczyły się w tempie mocno umiarkowanym, badania archeologiczne się przedłużyły, a pod płytą znalazło się kilka nieoczekiwanych elementów, które też wydłużyły prace. Wprawdzie prezydent Jacek Jaśkowiak zapewniał, że kawiarniane ogródki staną przed długim majowym weekendem. Tak się rzeczywiście stało – tyle że to jednak było tylko kilka ogródków. Nie wszędzie stan nawierzchni i prac budowlanych pozwalał na ich postawienie.

Ostatecznie na początku sierpnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, zapewnił, że prace na rynku powinny się zakończyć do 21 listopada, a do Bożego Narodzenia zniknie z niego cały sprzęt budowlany. Zostało więc 28 dni, a nawet mniej, bo przecież po drodze jest święto 1 listopada, sporo osób pewnie weźmie też dodatkowy wolny dzień za 11 listopada, który w tym roku wypada w sobotę. Później termin przesunięto na 30 listopada, bo w końcu o te kilka dni nie chodzi…

Podobnie wygląda sytuacja z trasą kórnicką. Remont, który zaczął się 17 października ubiegłego roku, pierwotnie miał się zakończyć do końca sierpnia 2023. Taki termin podawano na początku prac. Później jednak okazało się, że prace będą trwały dłużej ze względu na… traszki, które po sąsiedzku mają swój użytek ekologiczny. Zaczęto więc mówić o jesieni 2023 roku, a we wrześniu Poznańskie Inwestycje Miejskie podały, że przywrócenie ruchu tramwajowego zaplanowano do końca roku.

Mieszkańcy osiedli przylegających do trasy kórnickiej jednak bardzo chcieliby poznać bardziej konkretny termin zakończenia prac. Od ponad roku muszą miejską komunikacją jeździć naokoło i trudno się dziwić, że chcą się dowiedzieć, kiedy znów dojadą do centrum w kwadrans, a nie w 45 minut. Bo określenie „do końca roku” na dwa miesiące przed końcem tegoż roku w odniesieniu do dużej inwestycji trudno uznać za konkret.

Motorower wjechał do stawu. Interweniowali strażacy

0

Do nietypowego wypadku doszło w miejscowości Lipki w powiecie gnieźnieńskim. Kierująca motorowerem wjechała motorowerem do przydrożnego stawu, taranując po drodze jego ogrodzenie. Na szczęście nic jej się nie stało.

Do zdarzenia doszło 21 października przed godziną 17.00 na drodze z Czerniejewa do Wierzyc w miejscowości Lipki. Kierująca motorowerem jechała od strony Czerniejewa i na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Rakowa straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do przydrożnego stawu, taranując po drodze otaczający go płot.

Na miejsce wezwano kilka zastępów strażaków z łodziami, jednak, jak informuje portal „gniezno24”, nie były one potrzebne. Zbiornik okazał się płytki i kierująca samodzielnie zdołała się z niego wydostać na brzeg. Nie odniosła poważnych obrażeń. Szczegóły i okoliczności zdarzenia ustala policja.

Tragiczny wypadek na drodze. Jedna osoba nie żyje

0

W miejscowości Warszew w powiecie kaliskim samochód osobowy potrącił pieszego idącego szosą. Niestety, pieszy zginął na miejscu. To trzynasta ofiara śmiertelna wypadku drogowego w powiecie w tym roku, jak informuje Komenda Miejska Policji w Kaliszu.

Do wypadku doszło 24 października około godziny 6.00 rano. Jak ustalili kaliscy policjanci, mężczyzna szedł do pracy, gdy potrącił go jadący samochód. Wezwani na miejsce strażacy z OSP Opatówek, OSP Rajsko i KM PSP w Kaliszu rozpoczęli reanimację mężczyzny, ale nie udało się go uratować.

Policjanci apelują o większą ostrożność na drogach.
„Tragicznie rozpoczął się dzień na drogach powiatu kaliskiego. W miejscowości Warszew doszło do wypadku drogowego w wyniku, którego śmierć poniósł pieszy” – napisali na swoim profilu na Facebooku. – „Policjanci ustalają szczegółowo okoliczności i przyczyny tego zdarzenia. To już 13 ofiara śmiertelna w tym roku na naszych drogach. Jesień i zima to pory roku najtrudniejsze pod względem warunków drogowych. Korzystanie w tym okresie z drogi wymaga zwiększonej uwagi od wszystkich uczestników ruchu drogowego. Do kierowców apelujemy o dostosowanie prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Pieszym przypominamy, aby nosili odblaski nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale też w mieście. Pamiętajmy, że taki mały dodatek do naszego ubioru może uratować nam życie”.

Pożar ciężarówki na drodze. Cztery zastępy strażaków w akcji

0

Na drodze między Esterpolem a Ludwikowem w powiecie śremskim zapaliła się jadąca ciężarówka. Jej kierowca wezwał straż pożarną i sam zaczął gasić pożar swoją gaśnicą. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał.

Do zdarzenia doszło 23 października na drodze między Esterpolem a Ludwikowem w gminie Brodnica – strażacy zostali wezwani na miejsce o godzinie 20.46, jak informuje OSP Żabno na swoim profilu społecznościowym. W akcji gaśniczej brały udział dwa zastępy JRG ze Śremu oraz dwa z Ochotniczych Straży Pożarnych w Brodnicy i Żabnie.

Strażacy ugasili pożar – wcześniej próbował to zrobić sam kierowca, jednak dwie gaśnice okazały się niewystarczające – a po ugaszeniu sprawdzili także pojazd kamerą termowizyjną. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Przyczyny pożaru nie są znane.

Zdemolowany ogródek gastronomiczny w Poznaniu. „Jakiś miejski rajdowiec”

0

Zniszczony ogródek gastronomiczny, połamane fotele i parasole, zmiażdżone doniczki z kwiatami – tak teraz wygląda ogródek gastronomiczny restauracji „grono” na Świętym Marcinie. Nad ranem 23 października wjechał w niego samochód.

Całą sytuację lokal przedstawił na swoim profilu na Facebooku: „Kochani, dziś w nocy koło godziny 4:20 jakiś miejski rajdowiec wjechał w nasz ogródek demolując dużą jego część, taranując znak drogowy i robiąc nam nie tylko ogromne problemy od rana, ale i spore koszty. Po wszystkim jegomość poruszający się swoim zielonym bolidem zbiegł z miejsca zdarzenia w kierunku Starego Rynku (pewnie świętować życie), jakby nigdy nic się nie wydarzyło. Wiemy, że mimo późnej niedzielnej pory było kilku świadków, miedzy innymi taksówkarz, który się zawrócił, by sprawdzić, czy gość żyje. Może ktoś z Was coś wie lub widział? Będziemy bardzo wdzięczni za informacje, by odzyskać przynajmniej odszkodowanie z OC sprawcy”.

Lokal zapewnił jednocześnie, że mimo tego wydarzenia będzie normalnie otwarty – ogródek także, choć ze względu na wyrządzone szkody stolików będzie mniej.

To nie pierwsza taka sytuacja na Świętym Marcinie, który jest strefą zamieszkania, co oznacza, że pieszy ma tu bezwzględne pierwszeństwo i może poruszać się całą szerokością drogi, prędkość samochodów jest ograniczona do 20 km na godzinę, a parkować można tylko w wyznaczonych miejscach.

Nieznana substancja chemiczna na osiedlu. Mieszkańcy ewakuowani

0

Mieszkańcy jednej z klatek bloku na osiedlu Chrobrego w Poznaniu wezwali straż pożarną. W budynku dał się wyczuć chemiczny, nieprzyjemny i drażniący zapach. Wszyscy zostali ewakuowani.

O akcji strażaków poinformował portal „epoznan” – mieszkańcy jednej klatki zostali ewakuowani, a cztery zastępy straży pożarnej, w tym grupa chemiczna, sprawdziły dokładnie budynek. Strażacy nie stwierdziły żadnego zagrożenia, zdecydowali więc tylko o dokładnym przewietrzeniu budynku. Gdy zakończyli akcję – mieszkańcy mogli już wrócić do domów.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 24 października?

0

Poniżej prezentujemy listę miejsca na terenie Wielkopolski, w których 24 października wystąpią przerwy w dostawach prądu.

Obszar Gołańcz
24 października 2023 r. w godz. 07:00 – 13:30
miejscowość Morakówko od nr 1 do nr 12.

Obszar Rawicz
24 października 2023 r. w godz. 07:00 – 16:00
gm. Rawicz: Łaszczyn nr 40 do 43, 45 do 55, działki nr 42, 46/25, 46/29 do 33, 69/9, Hydrofornia, Auto Handel GRZELCZYK; ul. Pod Lasem, Poprzeczna – całe ulice.

Obszar Święciechowa
24 października 2023 r. w godz. 07:30 – 16:30
gm. Święciechowa: Gołanice ul. Parkowa nr 11, hydrofornia, Gospodarstwo Rolne Długie Stare – bez budynku mieszkalnego.

Obszar Śmigiel
24 października 2023 r. w godz. 07:30 – 11:00
gm. Śmigiel: Morownica działki nr 157/2 do 157/7; Nietążkowo działki nr 647/9, 647/10.

Obszar Czempiń
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
gm. Czempiń: Betkowo ul. Podleśna – cała ulica.

Obszar Szydłowo
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Miejscowość Szydłowo dz. nr 82/3.

Obszar Środa Wielkopolska
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
Środa Wielkopolska ul. Fabryczna, Pętkowo,

Obszar Budzyń
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 11:00
Budzyń ul. Rynkowa 59A, ul. Łokietka działka 882/2.

Obszar Koziegłowy
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 11:00
Koziegłowy: ul. Krótka od 11 do 27 nieparzyste, od 14 do 28 parzyste, ul. Leśna od 14 do 44 parzyste bez 44A, od 13 do 33 nieparzyste, ul. Łąkowa.

Obszar Poznań Nowe Miasto
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 13:00
Poznań: os. Lecha 127A, dz. 9/3.

Obszar Poznań Grunwald
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Poznań: ul. Kasztelańska od 33 do 69 nieparzyste, 60, 62, 64, ul. Bułgarska 2A.

Obszar Wyrzysk
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Wyrzysk ul. Podgórna 1, 2, 3, działki 548, 1626.

Obszar Złotów
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 11:00
Miejscowość: Złotów ul. Chojnicka 54, 54A, 56, 60, 68, 76, 80, 84, 88, Ul. Świerkowa 6, ul. Rogatki 1, 2, 2A, Międzybłocie 6, Wysypisko Śmieci, ul. Trzech Króli 44, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 61, 62, 64, 65, 67, 68, 70, 73 ,75, 77, 79, 81, ul. Jaśminowa 1, 3, 7, ul. Lawendowa 2, 3, 5, Międzybłocie działka 420na3-4, Stawnica 75

Obszar Budzyń
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 11:00
Budzyń ul. Rynkowa 59A, ul. Łokietka działka 882/2.

Obszar Szydłowo
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Miejscowość Szydłowo dz. nr 82/3.

Obszar Poznań Grunwald
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 10:00
Poznań: ul. Grimma, ul. Maklakiewicza, ul. Złotowska 1, ul. Guliwera, ul. Królewny Śnieżki, ul. Kopciuszka, ul. Andersena 20, 20A-M, od 23 do 61 nieparzyste, ul. Pana Kleksa, ul. Lisa Witalisa od 18 do 45, ul. Złotej Kaczki, ul. Brzechwy dz. 41/45.

Obszar Połajewo
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 17:00
miejscowość Młynkowo 136, 137, 138, 139, 140, miejscowość Tarnówko 132, 133, 134, 135, 136, 137.

Obszar Pniewy, Szamotuły
24 października 2023 r. w godz. 08:00 – 10:00
Gmina Szamotuły miejscowość Krzeszkowice cała miejscowość, Otorowo ul. Krzeszowicka 51, pompownia ścieków. Gmina Pniewy miejscowość Dębina 30, 30A działka 60/1

Obszar Granowo
24 października 2023 r. w godz. 08:30 – 12:00
Gmina Granowo miejscowość Januszewice od nr 2 do 10A, 11J, 11K, 12, 13, 14, od 17 do 29 działki nr 166/4, 166/6, 169/2, 171/4, 173/2, 174/4, 175/4, 175/5, 175/7, 175/8, 176/2, 177/5, 177/7, 177/9 211, 220/3, 270/2, 270/3, 270/4, 270/5, 270/6, 270/8, 270/9, 270/12, 270/13, 270/16, 270/18, 270/19, sklep, świetlica, hydrofornia, Dom Gospodarza miejscowość Bielawy cała wieś obręb Januszewice miejscowość Zemsko od 1 do 17 oprócz 4, 12, 14, 16

Obszar Krzykosy
24 października 2023 r. w godz. 08:30 – 13:30
Wiosna, Miąskowo 40, Wygranka 40

Obszar Nowy Tomyśl
24 października 2023 r. w godz. 08:30 – 14:30
Gmina Nowy Tomyśl, miejscowość Cicha Góra 29A, Kopalnia gazu PGNiG,

Obszar Poznań Stare Miasto
24 października 2023 r. w godz. 08:30 – 12:30
Poznań: ul. Naramowicka 264, 264A, 266, 266A-D, 268, 287, 287A, 289, ul. Jasne Błonie od 2 do 7, 9, ul. Urocza od 9 do 23 nieparzyste, od 12 do 26 parzyste.

Obszar Murowana Goślina, Skoki
24 października 2023 r. w godz. 08:30 – 13:00
Brzeźno 17, dz. 91/2, Łopuchowo dz. 12/194, dz. 12/196, dz. 12/199, dz. 12/201, dz. 12/202, dz. 12/200, dz. 12/197, dz. 12/195

Obszar Chrzypsko Wielkie
24 października 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
Gmina Chrzypsko Wielkie, miejscowość Chrzypsko Małe, ul. Osiedle Brzozowe 18B, 41, 44, 46, 47, 48, 52, 53, 62, 66, działki nr 18/5, 18/9, 18/17, 216/2, 216/3, 216/5, 216/6, 216/9, 216/10, 216/12,

Obszar Oborniki
24 października 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
Gmina Oborniki miejscowość Niemieczkowo 2, 13, 14, 15, 15C, 17, działki nr 21, 29/8, 29/14, 29/16, 29/21, 158, 160/15, Koło Łowieckie nr 52 „Szarak”, miejscowość Sławienko 38, 39, działki nr 6/2, 6/3, 6/8,

Obszar Obrzycko
24 października 2023 r. w godz. 09:00 – 17:00
25 października 2023 r. w godz. 09:00 – 17:00
26 października 2023 r. w godz. 09:00 – 17:00
27 października 2023 r. w godz. 09:00 – 17:00
Gmina Obrzycko, miejscowość Gaj Mały, od nr 48 do nr 64 z wyjątkiem nr 51, działki nr 237, 262, 273/1, 287/4, przepompownia ścieków,

Obszar Obrzycko
24 października 2023 r. w godz. 09:00 – 10:00
24 października 2023 r. w godz. 15:00 – 17:00
Gmina Obrzycko, miejscowość Gaj Mały od nr 65 do nr 73, działki nr 75/1, 76/2, 152, 250, 254, 250-152, firma Schody Trąbczyński Sp. z o.o. Sp. K.,

Obszar Gostyń
24 października 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
gm. Gostyń: Aleksandrowo, Huby Pijanowskie – całe miejscowości.

Obszar Kleszczewo
24 października 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
Śródka ul. Transportowa dz. 6/7, dz. 6/11,

Obszar Pępowo
24 października 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
gm. Pępowo: Pasierby – cała miejscowość ( oprócz numerów 53 do 63).

Obszar Czempiń
24 października 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
Czempiń ul. Kiełczewskiego 1 – 30 – oraz działki przyległe

Obszar Swarzędz
24 października 2023 r. w godz. 09:00 – 17:00
Łowęcin ul. Błotna, ul. Łowiecka 48 – 60, dz. 190/4, dz. 90/4, dz. 194, ul. Poprzeczna, ul. Pszenna 11, 15, 4, 6, dz. 12/16, dz. 12/15, dz. 12/2, dz. 11, ul. Jęczmienna, ul. Rolnicza, ul. Sarnia, ul. Szkolna 23, 21, 25, dz. 20/10, dz. 20/11, dz. 20/5

Obszar Wągrowiec
24 października 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
Wągrowiec ul. Mikołajczyka 17, 28, 30, 34, 36, 38, 40, 58, sklep, działka 1786/90, garaże.

Obszar Szamotuły
24 października 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Gmina Szamotuły miejscowość Krzeszkowice 1, 3, 4, 10, 10A, 10C, 11, 12, 13, 13B, 15, 16, 17A, 47, 51, działki nr 37/2, 42/2, 51/2, 51/3, 81/1, 81/2, 211/1, 211/2, 238/3, pompownia ścieków, Otorowo ul. Krzeszowicka 51, działka 870/1, pompownia ścieków.

Kopalnia z nowym wejściem i poczekalnią dla turystów

0

Nowoczesne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego z dużym parkingiem i nowym wejściem dla turystów – tak teraz wygląda Kopalnia Soli w Kłodawie. Dzięki tym zmianom zwiedzanie będzie znacznie wygodniejsze, a nie straci na uroku.

„Kopalnia Soli w Kłodawie może pochwalić się nie tylko najgłębszą czynną trasą turystyczna w Europie, ale i jedną z najgłębszych na świecie” – informuje Wielkopolska Organizacja Turystyczna. – „Winda poruszająca się z prędkością 6 metrów na sekundę w błyskawicznym tempie przenosi turystów na głębokość 600 metrów, gdzie przemierzając chodniki i komory podziwiać można pięknie wyeksponowane barwne struktury ścian solnych. Zwiedzanie kłodawskiej podziemnej trasy turystycznej pozwala też poznać historię rozwoju technologii wydobycia soli”.

Władze regionu zdają sobie jednak sprawę, że sama kopalnia i jej atrakcje to nie wszystko – turystom trzeba też zapewnić odpowiedni poziom obsługi. Dlatego turyści idąc zwiedzać kopalnię przechodzą przez nowoczesne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego z kasami biletowymi, komfortowym zapleczem sanitarnym, poczekalnią i sklepem z pamiątkami z kopalni, a wcześniej mogą zostawić swój pojazd na wygodnym parkingu przeznaczonym wyłącznie dla autokarowego i samochodowego ruchu turystycznego.

„Jest ładniej, wygodniej i bezpieczniej, lecz zarazem obiekt nie zatracił swojego industrialnego uroku” – zapewnia WOT.

Warta Poznań skromnie wygrywa. Tylko jedna bramka w spotkaniu ze Stalą Mielec

0

Podopieczni Dawida Szulczka pokonali na wyjeździe Stal Mielec 0:1. Jedyną bramkę w drugiej połowie zdobył Miguel Luis.

„Zieloni” w tym sezonie nie zachwycają i cały czas znajdują się niebezpiecznie blisko strefy spadkowej. Stal Mielec nie prezentuje się lepiej i również ma bardzo duże problemy z punktowaniem.

Od początku spotkania było doskonale widać, czemu w trym sezonie oba zespoły mają problemy… Na boisku dominował głównie chaos. Oba zespoły miały problemy z wymianą kilku celnych podań, a o sytuacje bramkowe było jeszcze trudniej.

Jedyna bramka w tym meczu też wydawała się być mocno przypadkowa. Po zablokowanym dośrodkowaniu w pole karne gospodarzy, piłka trafiła pod nogi Luisa, który ładnie się obrócił i natychmiast uderzył. Bramkarz w tej sytuacji był bezradny.

Dzięki wygranej sytuacja Warty w tabeli nieco się poprawiła. Obecnie znajduje się ma dwunastej pozycji. Nad strefą spadkową ma jednak tylko trzy punkty przewagi. W następnej kolejce poznaniacy zagrają w Grodzisku Wielkopolskim z Piastem Gliwice.

Pożar samochodu w Poznaniu. Zadymienie i utrudnienia w ruchu

0

Spore utrudnienia w ruchu były na ulicy Jana Pawła II. Nagle podczas jazdy zaczął się palić samochód. Pożar gasiły dwa zastępy strażaków – na szczęście nikt nie ucierpiał.

Pożar zauważono 23 października około południa, w pobliżu wylotu ulicy Baraniaka, na pasie w kierunku ronda Rataje. Na miejscu błyskawicznie pojawiły się dwa zastępy strażaków i ugasiły pożar. Nikt nie ucierpiał, ale akcja gaśnicza spowodowała duże utrudnienia w ruchu.

Wilki zauważone na południu powiatu. Leśnicy radzą

0

Mieszkańcy okolic Sworowa zauważyli dorodnego wilka przemieszczającego się pomiędzy ich miejscowością a Sowami. Każde spotkanie z wilkiem wywołuje ekscytację i pewne zaniepokojenie, bo nie wszyscy wiedzą, jak się w takiej sytuacji zachować.

Wilki to duże zwierzęta. Ich waga może dochodzić do 60 kg i ten, którego zauważył czytelnik portalu „rawicz24”, mógł ważyć nawet tyle. Do spotkania doszło 20 października rano, o godzinie 7.45 na drodze Sowy-Sworowo – czytelnik przesłał też nagranie, które nie pozostawia wątpliwości, że to na pewno wilk.

Jak odróżnić wilka od dużego psa? Lasy Państwowe na swojej stronie podpowiadają: wilk zazwyczaj nosi ogon zwieszony w dół, ewentualnie poziomo wyprostowany, nie tak jak psy. Żyje także w grupach rodzinnych, rzadko kiedy występuje sam. Watahy wilków wybierają miejsca odludne, ale bogate w zwierzynę, czyli duże kompleksy leśne albo góry. Polują głównie w nocy, dlatego ludzie widują je rzadko i zawsze takie spotkanie budzi sensację.

Jak jednak zwraca uwagę portal, wilki w powiecie rawickim ostatnio zauważono już kilkakrotnie. W kwietniu 2021 roku były widziane w okolicach Leśnictwa Dębno, a w styczniu 2022 roku – Bojanowa. Najczęściej jednak widywane są w rejonie Sowin i Sarbinowa albo przy granicy z powiatem dolnośląskim. Do spotkań dochodzi jednak rzadko, bo wilki znacznie szybciej słyszą i czują człowieka niż człowiek wilki, więc zdążą umknąć. Gorzej, jeśli człowiek ma psa spuszczonego ze smyczy – jego mogą zagryźć. Dlatego pies musi być koniecznie na smyczy.

Przy spotkaniu z wilkiem należy zachować spokój. Zwierzę zazwyczaj przygląda się przez chwilę, a później samo się oddala. Jeśli jednak podchodzi zbyt blisko, poszczekuje lub warczy, trzeba zamachać rękami nad głową, by rozprzestrzenić swój zapach, krzyknąć lub zagwizdać. To powinno spłoszyć wilka. Nie wolno mu robić krzywdy – wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym, a za jego zabicie grozi kara do 5 lat więzienia.

Dym w budynku szkoły. Konieczna była ewakuacja

0

Ponad 800 osób zostało ewakuowanych ze Szkoły Podstawowej nr 65 na osiedlu Kosmonautów w Poznaniu. Powodem był dym wydobywający się ze skrzynki elektrycznej w sali gimnastycznej, co doprowadziło do zadymienia budynku.

Do zdarzenia doszło 23 października po godzinie 11.00. Gdy zauważono dym, dyrekcja szkoły zawiadomiła straż pożarną i podjęła decyzję o natychmiastowej ewakuacji pracowników i uczniów – łącznie około 800 osób.

Ewakuacja przebiegła sprawnie i wszyscy opuścili budynek jeszcze przed przybyciem strażaków. Nikomu nic się nie stało.

Ostrzeżenie meteorologiczne. Będą gęste mgły!

0

Widoczność na drogach może spaść nawet do 100 metrów – meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed gęstymi mgłami w Wielkopolsce.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla północnej i wschodniej Wielkopolski: powiatów złotowskiego, pilskiego, chodzieskiego, wągrowieckiego, obornickiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, szamotulskiego, poznańskiego, gnieźnieńskiego, wrzesińskiego, słupeckiego, konińskiego, kolskiego i tureckiego.

„Prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami do 200 metrów, lokalnie do 100 metrów” – informuje IMiGW.

Ostrzeżenie obowiązuje od 23 października, od godziny 21.00, do 24 października, do godziny 9.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 70 proc.

Dziewczynka potrącona przez samochód w Poznaniu

0

Nastoletnia dziewczynka jadąca na zwykłej hulajnodze drogą rowerową wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej została potrącona przez samochód wyjeżdżający z parkingu. Kierująca autem tłumaczyła, że nie zauważyła dziecka.

Do wypadku doszło 23 października przed godziną 9.00 rano, na wysokości parkingu naprzeciwko budynku Głosu Wielkopolskiego. Kierująca samochodem wyjeżdżała właśnie z tego parkingu i uderzyła w dziewczynkę, która jechała od strony skrzyżowania Grunwaldzkiej i Matejki do szkoły. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, a sprawę bada policja.

Według Głosu Wielkopolskiego tłumaczenie kierującej jest zasadne: przy wyjeździe z parkingu znajduje się płot, dodatkowo zasłonięty bannerami wyborczymi, co bardzo ogranicza widoczność. Wcześniej było jeszcze gorzej, ponieważ stał tam duży banner reklamowy, który już zniknął. Ale i bez niego widoczność pozostawia tam wiele do życzenia.

Świadkowie zdarzenia twierdzą, że w tym miejscu powinien być ustawiony znak „STOP” i lustro, żeby kierowcy widzieli, co się dzieje na drodze rowerowej. W tym miejscu jest bardzo duży ruch jednośladów, także hulajnóg elektrycznych, które jeżdżą dość szybko. Dodatkowo samochody wyjeżdżające z parkingu często nie mogły wjechać na Grunwaldzką przez dłuższy czas ze względu na duży ruch i tarasowały drogę rowerową. Ich zdaniem wypadek w tym miejscu był tylko kwestią czasu.

Dziewczynka została zabrana do szpitala, a policja nadal prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Jednak kierująca nie dostała mandatu, ponieważ zdaniem funkcjonariuszy obecnych na miejscu zdarzenia to nie była zwykła kolizja. Wiele też zależy od tego, co o obrażeniach dziecka powiedzą lekarze – jeśli dziewczynka nie będzie musiała się leczyć dłużej niż 7 dni, to kierująca dostanie mandat karny i na tym się sprawa zakończy. Jeśli leczenie potrwa dłużej – sprawa trafi do sądu.

Bez względu jednak na wynik policyjnego dochodzenia – Zarząd Dróg Miejskich powinien się przyjrzeć temu wyjazdowi z parkingu i jeśli okaże się, że widoczność jest rzeczywiście zbyt mała – to podjąć działania, które poprawią bezpieczeństwo w tym miejscu wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Dodaje, że problemem jest także włączanie się do ruchu na zatłoczonej ulicy Grunwaldzkiej. W godzinach szczytu kierowcy jadący z dość dużą prędkością na dwupasmowej w tym miejscu drodze, niejednokrotnie nie chcą „wpuszczać” osób wyjeżdżających z parkingu. To także tworzy zagrożenie dla osób poruszających się drogą rowerową, którą tarasują samochody próbujące włączyć się do ruchu.

Potrącenie dziecka na przejściu dla pieszych w Wielkopolsce

0

Do groźnego wypadku doszło 20 października w Czempiniu. 10-letni chłopiec został potrącony przez samochód osobowy na przejściu dla pieszych przez ulicę Chłapowskiego. Dziecko trafiło do szpitala.

Wypadek zdarzył się około godziny 18.00. Chłopiec przechodził przez jezdnię ulicy Chłapowskiego po przejściu dla pieszych, gdy potrącił go samochód, za którego kierownicą siedział mieszkaniec gminy Czempiń. Chłopiec został zabrany do szpitala, a jego leczenie prawdopodobnie potrwa dłużej niż 7 dni.

Dwa groźne pożary domów mieszkalnych w Wielkopolsce

0

Dwukrotnie wielkopolscy strażacy wyjeżdżali w nocy z 22 na 23 października do pożarów domów mieszkalnych. Pierwszy z nich miał miejsce w Wieli w powiecie wągrowieckim, a drugi w Broniszewicach, w powiecie pleszewskim.

Pierwszy pożar wybuchł 23 października około 3.00 nad ranem, na poddaszu domu jednorodzinnego. Gasiło go 10 zastępów strażaków. Na szczęście nikt nie ucierpiał – wszyscy mieszkańcy zdążyli opuścić budynek jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej.

Drugi pożar zauważono około godziny 5.30 w Broniszewicach w powiecie pleszewskim. Tu także pożar wybuchł na poddaszu, a ewakuacja mieszkańców okazała się niezbędna. Do jednego z nich dodatkowo trzeba było wezwać karetkę – co prawda nie ucierpiał w pożarze, ale był chory i stres związany z ogniem i ewakuacją pogorszył jego stan.

Wągrowieccy strażacy ze względu na sezon grzewczy, który już się rozpoczął, przypominają, by przed uruchomieniem instalacji grzewczej dokładnie ją skontrolować, by mieć pewność, że jest sprawna i że w czasie sezonu grzewczego mieszkańcom nie grozi na przykład pożar sadzy w kominie.

Strażacy przypominają też, że sadza, która może być przyczyną pożaru, powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. Dlatego w piecach grzewczych nie wolno spalać tzw. resztek, śmieci i odpadów komunalnych – one, jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych. Dodatkowo uszkodzone i niedrożne przewody kominowe są jedną z głównych przyczyn zatrucia tlenkiem węgla (czadem).

„Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie” – ostrzega KP PSP Wągrowiec. – „Przewód kominowy nagrzewa się do wysokiej temperatury, często z komina wydobywają się płomienie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina”.

Wtedy natychmiast należy wezwać straż pożarną, wygasić ogień w piecu lub kominku, zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry, bo z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie, przygotować gaśnice, koce gaśnicze czy wąż podpięty do instalacji wodnej oraz pilnować całej długości przewodu kominowego od strony pomieszczeń na wypadek, gdyby zajęły się ogniem. A po pożarze natychmiast wezwać kominiarza, by wyczyścił przewody i ocenił stan techniczny instalacji.

Groźny wypadek na S5. Jedna osoba z obrażeniami

0

Kierowca samochodu osobowego jadący drogą ekspresową S5 stracił panowanie nad autem i uderzył w betonowe bariery na wiadukcie. Jedna osoba odniosła obrażenia i zajęli się nią ratownicy medyczni. Na S5 były spore utrudnienia w ruchu.

Do wypadku doszło 21 października około godziny 12.10 na odcinku drogi w Pierzyskach, na pasie w kierunku Poznania. Z nieznanych przyczyn kierowca auta osobowego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w betonowe bariery na wiadukcie nad torami kolejowymi.

Na miejsce jako pierwsi dotarli strażacy z OSP Łubowo i JRG Gniezno, oni też usunęli skutki wypadku i udzielili pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, która później została oddana pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego. Zdarzenie spowodowało spore utrudnienia w ruchu – w czasie pracy służb auta w kierunku Poznania mogły jechać tylko jednym pasem.

Przyczyny i okoliczności wypadku bada policja.

Ciało kobiety w zbiorniku wodnym. To zaginiona mieszkanka

0

W zbiorniku Gajówka pod Turkiem znaleziono ciało 32-letniej kobiety. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci – to zaginiona mieszkanka Turku. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Tragicznego odkrycia dokonano 21 października około godziny 15.00. Jak informuje portal „iturek”, służby otrzymały zgłoszenie od osób przebywających nad zbiornikiem Gajówka w gminie Przykona o ciele ludzkim unoszącym się na wodzie jakiś metr od brzegu. Przypomnijmy, że zbiornik Gajówka jest miejscem składowania popiołów i żużli z elektrowni Adamów, woda ma silnie zasadowy odczyn, a brzegi są bardzo grząskie, dlatego kąpiel w zbiorniku i spacery nad brzegiem są zabronione. Jednak na jednym brzegu wybudowano punkt widokowy i z niego najczęściej korzystają odwiedzający zbiornik.

Jak stwierdzili policjanci po wydostaniu zwłok ze zbiornika – to zaginiona dzień wcześniej 32-letnia mieszkanka Turku. Kobietę widziano ostatni raz 20 października około godziny 13.00, a później, około godziny 15.00, zarejestrowały ją kamery monitoringu idącą drogą w kierunku zbiornika.

Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Funkcjonariusze chcą ustalić, czy do śmierci kobiety nie przyczyniły się osoby trzecie.

Groźny wypadek na DK15. Okoliczności i przyczyny wypadku policja

0

Kierowca samochodu osobowego jadący drogą krajową nr 15 między Gnieznem a Wrześnią stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Pomocy podróżującym udzielili strażacy i ratownicy medyczni.

Do wypadku doszło 20 października około godziny 21.00. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, kierowca auta osobowego marki Volkswagen stracił panowanie nad pojazdem i dachował przed wjazdem do Gulczewa na pasie w kierunku Wrześni.

Pomocy pasażerom udzielali strażacy z OSP Czerniejewo, OSP Żydowo, JRG Gniezno i JRG Września oraz zespoły ratownictwa medycznego. Okoliczności i przyczyny wypadku policja.