Wilki zauważone na południu powiatu. Leśnicy radzą

wilk fot. pixabay

Mieszkańcy okolic Sworowa zauważyli dorodnego wilka przemieszczającego się pomiędzy ich miejscowością a Sowami. Każde spotkanie z wilkiem wywołuje ekscytację i pewne zaniepokojenie, bo nie wszyscy wiedzą, jak się w takiej sytuacji zachować.

Wilki to duże zwierzęta. Ich waga może dochodzić do 60 kg i ten, którego zauważył czytelnik portalu “rawicz24”, mógł ważyć nawet tyle. Do spotkania doszło 20 października rano, o godzinie 7.45 na drodze Sowy-Sworowo – czytelnik przesłał też nagranie, które nie pozostawia wątpliwości, że to na pewno wilk.

Jak odróżnić wilka od dużego psa? Lasy Państwowe na swojej stronie podpowiadają: wilk zazwyczaj nosi ogon zwieszony w dół, ewentualnie poziomo wyprostowany, nie tak jak psy. Żyje także w grupach rodzinnych, rzadko kiedy występuje sam. Watahy wilków wybierają miejsca odludne, ale bogate w zwierzynę, czyli duże kompleksy leśne albo góry. Polują głównie w nocy, dlatego ludzie widują je rzadko i zawsze takie spotkanie budzi sensację.

Jak jednak zwraca uwagę portal, wilki w powiecie rawickim ostatnio zauważono już kilkakrotnie. W kwietniu 2021 roku były widziane w okolicach Leśnictwa Dębno, a w styczniu 2022 roku – Bojanowa. Najczęściej jednak widywane są w rejonie Sowin i Sarbinowa albo przy granicy z powiatem dolnośląskim. Do spotkań dochodzi jednak rzadko, bo wilki znacznie szybciej słyszą i czują człowieka niż człowiek wilki, więc zdążą umknąć. Gorzej, jeśli człowiek ma psa spuszczonego ze smyczy – jego mogą zagryźć. Dlatego pies musi być koniecznie na smyczy.

Przy spotkaniu z wilkiem należy zachować spokój. Zwierzę zazwyczaj przygląda się przez chwilę, a później samo się oddala. Jeśli jednak podchodzi zbyt blisko, poszczekuje lub warczy, trzeba zamachać rękami nad głową, by rozprzestrzenić swój zapach, krzyknąć lub zagwizdać. To powinno spłoszyć wilka. Nie wolno mu robić krzywdy – wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym, a za jego zabicie grozi kara do 5 lat więzienia.

Źródło: rawicz24

Podziel się: