Strona główna Blog Strona 2206

Poznań: Wysadził kamienicę. Zostaje w areszcie.

0
Podejrzany o spowodowanie wybuchu kamienicy na Dębcu, Tomasz J. pozostanie w areszcie. – Jest duże prawdopodobieństwo, że Tomasz J. popełnił zarzucane mu czyny, za które grozi surowa kara – uzasadnił sąd.

Tomasz J. jest podejrzany o zabójstwo swojej żony oraz doprowadzenie do wybuchu w kamienicy na Dębcu, w wyniku którego zginęły jeszcze cztery osoby. Oskarżony odmówił składania wyjaśnień. Według prokuratury Tomasz J. celowo uszkodził instalację gazową w kamienicy, żeby zatrzeć ślady zabicia swojej żony. Kobieta planowała sobie ułożyć życie z innym mężczyzną.

Prokuratorzy obecnie czekają na opinię psychiatrów, którzy obserwowali oskarżonego przez cztery tygodnie w Krakowie. Ich opinia pozwoli ustalić czy Tomasz J. był poczytalny podczas zarzucanego mu czynu i wpłynie znacząco na wymiar kary. Opinia ma być gotowa w połowie czerwca, a śledztwo powinno zakończyć się w lipcu.

Prof. Norman Davies pojawi się w Poznaniu i Gnieźnie

Autor „Bożego igrzyska”, „Powstania ‘44” i wielu innych publikacji, światowej sławy historyk – prof. Norman Davies odwiedzi Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Już dziś, 28 maja o godz. 12:00 wygłosi w auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie wykład pt. „European History and Polish Millenium” (tłumaczony na język polski). Prelekcja prof. Normana Daviesa będzie transmitowana na żywo, tutaj. W środę, 29 maja o godz. 18:00 w sali 2.01 IKE historyk spotka się z czytelnikami. Wizyta w Gnieźnie jest współorganizowana przez Instytut Kultury Europejskiej UAM i Urząd Miasta w Gnieźnie.

„Podróż historyka przez historię” to tytuł kolejnego spotkania autorskiego z prof. Normanem Daviesem, tym razem w Poznaniu. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 31 maja o godz. 18:00 w Auditorium Maximum Wydziału Prawa i Administracji UAM (Collegium Iuridicum Novum, Al. Niepodległości 53).

Projekt współorganizowany przez Wydział Prawa i Administracji UAM, realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Poznania.

Norman Davies (ur. 1939) – brytyjsko-polski historyk, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, Honorary Fellow w St. Antony’s College w Oksfordzie i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kawaler Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP. Autor książek „Biały orzeł, czerwona gwiazda” (1972), „Boże igrzysko. Historia Polski” (1981), bestselleru „Europa. Rozprawa historyka z historią” (1996), „Wyspy. Historia” (1998), „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego” (we współpracy z R. Moorhousem, 2002), „Powstanie ‘44″ (2003), „Europa walczy 1939-45. Nie takie proste zwycięstwo” (2006) oraz „Zaginione królestwa” (2011). Jego książki zostały przełożone na ponad 20 języków, a sam regularnie pojawia się w mediach; wykładał także gościnnie na uniwersytetach Columbia, McGill, Hokkaido, Stanforda, Harvardzie i Australian National w Canberze.

mat. pras.

Radni przyznali absolutorium Zarządowi Województwa Wielkopolskiego za wykonanie budżetu w 2018 roku

0
27 maja, podczas sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, radni przyznali absolutorium Zarządowi Województwa Wielkopolskiego za wykonanie budżetu w 2018 roku. 25 radnych głosowało „za”, a „przeciw” było 12.

Budżet Województwa Wielkopolskiego za rok 2018 został zrealizowany w zakresie dochodów w wysokości 1 236 mln zł, co stanowiło 101,6 % planu, a po stronie wydatków wykonanie wyniosło 1 270 mln zł, tj. 93,9% jego założeń. Pozytywną opinię o budżecie wyraziła Regionalna Izba Obrachunkowa. Dobre zarządzanie strategiczne i finansowe potwierdziła także w kwietniu br. Agencja Ratingowa Fitch Ratings przyznając Wielkopolsce międzynarodowy rating długoterminowy na poziomie A – z perspektywą stabilną i krajowy długoterminowy na poziomie AAA również z perspektywą stabilną.

– Wciąż utrzymujemy solidarnościowy charakter budżetu, który znacząco zasila wiele dziedzin aktywności społecznej w Wielkopolsce. Cieszę się, że po raz kolejny Fitch Ratings potwierdza, że województwo utrzyma dobre wyniki operacyjne oraz mocne wskaźniki zadłużenia i płynności. Dobre zarządzanie budżetem województwa to silny fundament pod jego dalszy rozwój – podkreśla Marszałek Marek Woźniak.

533 mln zł przeznaczono na inwestycje związane z transportem. Lwią część z tych pieniędzy – bo 172 mln zł – pochłonęło uruchomienie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Na ochronę zdrowia Samorząd Województwa przeznaczył w 2018 roku 198 mln zł z budżetu. Najważniejszymi zrealizowanymi z tych środków inwestycjami było zakończenie budowy Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego z Oddziałem Leczenia Uzależnień w Poznaniu czy budowa bazy LPR w Michałkowie.

Rozpoczęta została także jedna z najważniejszych inwestycji, jaką jest budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu. Doposażono także Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie, w którym przebudowano i zmodernizowano blok operacyjny. Ważną część wydatków w tym zakresie stanowiły programy profilaktyczne wczesnego wykrywania nowotworów czy chorób układu oddechowego oraz przedsięwzięcia z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, a także wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałania ich wykluczeniu. Z kolei prawie 139 mln zł pochłonęły przedsięwzięcia związane z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego. Pozostałe wydatki to inwestycje w oświatę i wychowanie oraz rolnictwo i administrację publiczną.

Autor: UM

Poznań: CBŚP zatrzymało siedem osób. Podrabiali leki

0
Funkcjonariusze CBŚP z Poznania zatrzymali siedem osób oraz zlikwidowali miejsce produkcji i magazyn sfałszowanych leków.

Ze wstępnych szacunków wynika, że wartość przejętych „leków” to około milion złotych. Do samych zatrzymań przez funkcjonariuszy miało dojść na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. – Uderzono w sam trzon grupy, zatrzymując m.in. osobę, która usłyszała zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej i kierowania nią. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy zajmowali się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą produktów leczniczych, w tym także czterech największych koncernów farmaceutycznych. Wśród medykamentów znalazły się także substancje zabronione określone w grupie S1, S2 i S4 załącznika nr 1 do Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie. Wszystko wskazuje na to, że członkowie grupy uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu – relacjonują funkcjonariusze.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej; naruszenia przepisów ustawy prawo farmaceutyczne; ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie; sprowadzania zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz prania pieniędzy. Osobie podejrzewanej o kierowanie grupą grozi do 15 lat pozbawienia wolności. W przypadku reszty będzie to maksymalnie 12 lat. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Źródło: CBŚP

SabroSon w Blue Note

0
SabroSon to zespół wykonujący żywiołową muzykę latynoską. Iż, Michał Obrębski i Przemysław Sledziuha Śledź wprowadzą z kolei nastrój liryczno-awangardowy. 28 maja warto się wybrać do Blue Note.

Muzyka SabroSon pochodzi ze słonecznych plaż Veracruz, najbardziej rytmicznego miejsca Meksyku. SabroSon to dosłownie “Dźwięk ze smakiem”. Nazwa zespołu nawiązuje do tego, że przepisy na ich muzykę są tak samo smaczne jak kuchnia z Veracruz, której podstawą są limonka, kolendra i około stu odmian chilli. Veracruz to także miejsce, w którym afrykańscy niewolnicy zamienili bębny na gitary, a folklor z Czarnego Lądu połączył się ze śpiewem andaluzyjskich Cyganów i tańcami rytualnymi Azteków.

Owoc tego melanżu kulturowego nosi nazwę Son Jarocho, a najgorętsza fiesta, podczas której kultywuje się taniec, śpiew i wspólną grę, to fandango. Roman Mendez (Meksyk), Jorge Merida (Chile) i Michał Obrębski (Polska) i Marcin Felczyński (Polska) przenoszą ten rytuał celebracji życia w nowy wymiar muzyczny, gdzie folklor z Puebla pulsuje w rytmie karaibskich metropolii, rockowych riffów i jazzowych improwizacji.

Zespół IŻ powstał w roku 2017 w Poznaniu z inicjatywy gitarzysty Przemysława Sledziuha Śledzia i wokalistki Magdy Mechagodzilli Nowakowskiej. Z ich wieloletniej współpracy zrodziła się idea rozszerzenia składu. Na zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli, zawodowy perkusista – Bartek Krawczak oraz przyjaciel i pasjonat gitary basowej, Wojtek Gałecki. W wyniku wspólnej pracy zostały zaaranżowane w nowy sposób istniejące już utwory, nabierając nowego, wyjątkowego brzmienia. Twórczość zespołu to przede wszystkim autorskie kompozycje z własnymi tekstami. Ich muzykę można zakwalifikować do nurtu liryczno-awangardowego.

Koncert rozpocznie się o 20:00.

mat. pras., el

Poznań na tydzień 27-30 maja. Co robić w tygodniu w Poznaniu?

0
Biennale Sztuki dla Dziecka i Dni Rodziny dla całych rodzin i świetne koncerty jazzowe dla tych nieco starszych poznaniaków. Zobaczcie, na co warto się wybrać w tym tygodniu!
22. Biennale Sztuki dla Dziecka 27 maja @ 10:00 – 2 czerwca @ 18:00 Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82

22. Biennale Sztuki dla Dziecka zaprasza na Hity Ale Kino! 2018 (Łowcy Czarownic), produkcje z gwiazdorską obsadą (Isabella Rossellini w ZigZag Kid), z psami i pingwinami (Szajbus i pingwiny) czy zestawy najlepszych krótkich metraży.  Więcej informacji znajdziecie tutaj.

She loves Beatles – recital dyplomowy Anny Kamińskiej 27 maja @ 17:30 – 18:00 Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, ul. Święty Marcin 87

Ten recital dyplomowy stanowi zakończenie jednego z najważniejszych muzycznych rozdziałów w życiu – studiów licencjackich na specjalności wokalistyka jazzowa. Anny Kamińskiej będzie można posłuchać w Sali Prezydenckiej AM, a głównym punktem programu będą utwory słynnej „czwórki” z Liverpoolu.  Więcej informacji znajdziecie tutaj.

PeWuKa. Znaczenie dla Polski, Wielkopolski i Poznania 27 maja @ 18:00 – 20:00 Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. Franciszka Ratajczaka 38/40

Przed dziewięćdziesięciu laty Poznań stał się stolicą polskiej gospodarki i wizytówką tego wszystkiego, czego udało się dokonać Polsce przez pierwszych dziesięć lat niepodległości. To właśnie w naszym mieście odbyła się w dniach od 16 maja do 30 września 1929 r. Powszechna Wystawa Krajowa. Zwiedziło ją w tym czasie cztery i pół miliona osób, w tym około dwustu tysięcy gości zagranicznych.  Więcej informacji znajdziecie tutaj.

10. LGBT Film Festival – Poznań 27 maja @ 18:30 – 22:30 Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82

To jubileuszowa edycja LGBT Film Festival, jednego z ważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Odbywa się co roku i jest największym świętem kina LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender) w kraju.
Program oraz więcej informacji znajdziecie tutaj.

XII Majówka Podatkowa: Dlaczego warto inwestować? 28 maja @ 16:00 – 17:30 Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, al. Niepodległości 10

Studenckie Koło Naukowe TAX zaprasza na wykład otwarty „Dlaczego warto inwestować, nie tylko w nowe technologie. O podatkowych instrumentach wsparcia przedsiębiorców.”, który poprowadzi Tomasz Jakubiak vel Wojtczak – radca prawny, menadżer w SWGK. Wykład odbędzie się 28 maja o godzinie 16.00 w sali 407A, a więcej informacji znajdziecie tutaj.

Psychologia i co dalej? #2 28 maja @ 17:00 – 19:00 SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny – Wydział Zamiejscowy w Poznaniu, Kutrzeby 10

Koło Naukowe Psychologii Biznesu serdecznie zaprasza wszystkich studentów psychologii już na drugie spotkanie z psychologami praktykami! Tym razem porozmawiamy o tajnikach pracy w obszarze psychologii dziecka i młodzieży. Porozmawiamy z dr Anną Kubiak oraz Mateuszem Wilińskim. Podzielą się z nami doświadczeniem pracy w tym obszarze i odpowiedzą na nasze pytania.
Więcej informacji znajdziecie tutaj.

SabroSon, Iż, Michał Obrębski i Przemysław Sledziuha Śledź 28 maja @ 20:00 – 23:00 Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

SabroSon – to żywiołowa muzyka latynoska ze słonecznych plaż Veracruz, najbardziej rytmicznego miejsca Meksyku. Miejsca, gdzie afrykańscy niewolnicy zamienili bębny na gitary, a folklor z Czarnego Lądu połączył się ze śpiewem andaluzyjskich cyganów i tańcami rytualnymi Azteków. Owoc tego melanżu kulturowego nosi nazwę Son Jarocho, a najgorętsza fiesta, podczas której kultywuje się taniec, śpiew i wspólną grę, to fandango.
Więcej informacji tutaj.

Promocja Kroniki Miasta Poznania “Uniwersytetowi na stulecie” 29 maja @ 17:00 – 19:00 Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Seweryna Mielżyńskiego 27

Wydawnictwo Miejskie Posnania i Kolegium Redakcyjne KMP serdecznie zapraszają na promocję kolejnego tomu Kroniki Miasta Poznania (1/2019) „Uniwersytetowi na stulecie”. Wstęp wolny. Na gości czekają egzemplarze w cenie promocyjnej. Więcej informacji tutaj.

Cały Poznań Ukulele – start w Meskalinie 29 maja @ 18:00 – 22:00 Meskalina, Stary Rynek 6

Tuż przed właściwym festiwalem, który ogarnie nasze miasto w weekend, ukulele zabrzmi w miejscu, którego przedstawiać nie trzeba – muzyczne serce Poznania będzie gościć Dead Mans Uke! Tych dwóch niezwykłych gentlemanów wprowadzi Was około godz. 20:00 w rozrywkowy świat Ukulele z wielkim przytupem…
Więcej informacji tutaj.

Wystawa fotograficzna “Łazarz oczami mieszkańców” 29 maja @ 18:00 – 21:00 Klub Krąg, Romana Dmowskiego 37

Wystawa składa się ze zdjęć nadesłanych przez mieszkańców tej dzielnicy, którzy chcieli podzielić się swoimi łazarskimi impresjami. Odbędzie się w ramach 30. Dni Łazarza. Szczegółowe informacje o niej i innych atrakcjach Dni Łazarza znajdziecie tutaj.

Małgorzata Szczwany Trio 29 maja @ 20:00 – 23:00 Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Szczwany trio to zespół stworzony przez Małgorzatę Szczwany niedługo po nagraniu solowej płyty „Västerås” przearanżowanej wówczas z materiału solowego na zespołowy. Najwyraźniejszą inspiracją bez wątpliwości było szwedzkie trio Esbjorna Svenssona, którego przesterowany rockowy kontrabas, mocne uderzenie perkusji, a przy tym melodyjne granie fortepianu wywarło ogromny wpływ na twórczość M. Szczwany. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Paradise Drum Session #18 29 maja @ 21:00 – 30 maja @ 01:00 Schron, Kościuszki 68

Niesamowita okazja do wyzwolenia wewnętrznej energii przy akompaniamencie pulsującego rytmu bębnów. Zapraszamy każdego, kto chciałby spróbować swoich sił na żywo, wspólnie, bez prób, prosto z serca, w duchu niepowtarzalnego jam session. Paradise Drum Session to wydarzenie, na którym spotkają się amatorzy i zaawansowani, muzycy, tancerze, artyści i widownia. Więcej informacji tutaj.

Tatehata Akira, Japanese characteristics in contemporary art 30 maja @ 17:00 – 18:30 Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 29

Zapraszamy serdecznie na wykład otwarty Rektora Uniwersytetu Artystycznego TAMA w Tokio i dyrektora Kyoto Art Center w ramach Celebration | polsko-japońska wystawa sztuki współczesnej w 100-lecie relacji dyplomatycznych między Polską i Japonią. Więcej informacji tutaj.

Future Living. Duńskie miasta przyszłości 30 maja @ 17:30 – 19:00 Przystań Sztuki, Roosevelta 22

W rankingach jakości i zadowolenia z życia duńskie miasta zawsze zajmują najwyższe lokaty. Modelowe eko-budynki, osiedla wielofunkcyjne, przyjazne i bezpieczne ulice dla wszystkich użytkowników można oglądać nie tylko w stolicy, ale w całym kraju. Na wernisażu będzie obecna kuratorka wystawy Carina Serritzlew. Program: 17.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie – Carina Serritzlew, hol biurowca Bałtyk. 18.00 – otwarcie wystawy przez kuratorkę, hol biurowca Bałtyk. Więcej informacji tutaj.

William Fitzsimmons: 30.05.2019 Poznań, Meskalina 30 maja @ 18:00 – 21:00 Meskalina, Stary Rynek 6

William Fitzsimmons to amerykański muzyk wykonujący muzykę indie folk. Często bywa porównywany do Sufjana Stevensa czy Elliotta Smitha. Jego ostatnia płyta to wydana we wrześniu ubiegłego roku „Mission Bell”, w której muzyk opowiada o złamanym sercu po rozstaniu ze swoją żoną. Album zawiera piosenki o zdradzie, ale także o pojednaniu i przebaczeniu. Więcej informacji tutaj.

Po – Dzielamy Zero Waste #2 | Empik Plac Wolności 30 maja @ 18:00 – 20:00 empik, Ratajczaka 44

PO – DZIELAMY Zero Waste #2. Warsztaty Kaliny Olejniczak. Kuchnia bez marnowania. W Polsce marnuje się 9 tys. ton żywności rocznie. Porozmawiamy o tym problemie, o jego przyczynach (mentalnych, kulturowych i prawnych), o skutkach dla planety i naszych kieszeni. Ugotujemy wspólnie potrawy przyrządzone z produktów zdobytych na poznańskich rynkach przez freegan. Więcej informacji tutaj.

Jam Sessions w KontenerArt 30 maja @ 19:00 – 23:45 KontenerART, Ewangelicka

Zapraszamy Was na tegoroczną edycję Jamów nad Wartą w KontenerArt. Będziemy się ze sobą zgrywać w czwartki wieczorami od godziny 19:00. Przynoście ze sobą instrumenty, narzędzia twórcze i dobre nastawienie. Nasze jam session to nie tylko muzyka, ale i liczne inicjatywy, takie jak improwizacja taneczna i ekspresyjne działania plastyczne. Zachęcamy, by takie inicjatywy urzeczywistniać. Więcej informacji tutaj.

Michaś / Piotr Nerlewski / 30 i 31 V / 19:00/ Premiera 30 maja @ 19:00 – 21:00 Scena Robocza – Centrum Rezydencji Teatralnej, Grunwaldzka 22

„Michaś” to spektakl o prof. Michale Głowińskim, wybitnym polskim filologu, historyku i teoretyku literatury, badaczu języka i wieloletnim pracowniku naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, którego burzliwa historia XX wieku doświadczała szczególnie boleśnie, a XXI wiek doświadcza do dzisiaj. Bezpłatne zaproszenia do odebrania w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44). Więcej informacji tutaj.

Jazz Legends: Henderson / Lightsey / Popek / Brown / Betsch 30 maja @ 20:00 – 23:00 Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Koncepcja zespołu oparta jest na brzmieniu oraz indywidualności każdego z muzyków, stąd pieczołowity ich dobór. Kolorystykę tworzy specyficzna, wspólna barwa dwóch instrumentów: flet altowy – trabka, flugelhorn a całość podkreślają najwybitniejsi światowi muzycy. Więcej informacji tutaj.

Korelacje / wystawa studencka 30 maja @ 20:00 – 6 czerwca @ 18:00 Stara Rzeźnia Poznań

Najważniejszym założeniem wystawy Korelacje jest wspólne skonfrontowanie z sobą prac studentów różnych kierunków oraz przestrzeni Starej Rzeźni. Chęć zaprezentowania i wspólnego spotkania była pierwszym i pozostała najważniejszym aspektem wystawy. Wystawa nie jest projektem kuratorskim odpowiadającym na wspólne hasło, a demokratycznym spotkaniem indywidualnych postaw i próbą wspólnego skonfrontowania wyników własnej pracy wobec zastanej przestrzeni oraz innych prac. Więcej informacji tutaj.

Jazzowe Czwartki w Dram Barze 30 maja @ 21:00 – 31 maja @ 00:00 Dram Whisky Explorers Bar, Stary Rynek 92

Kinga Skrzypińska i Krzysztof Kuśmierek zagrają standardy z repertuaru Dextera Gordona. Opowiedzą także, jak wyglądała jego muzyczna i aktorska droga, wspomną, za jaki film dostał nominację do Oscara oraz z charakterystycznym dla niego Laying Backiem i humorem przybliżą, skąd wziął się jego przydomek „Sophisticated… Więcej informacji tutaj.

Wszystkie imprezy, które odbywają się w nadchodzących dniach można znaleźć tutaj.

mat. pras. / el

Poznań: ZTM zwiększa częstotliwość kursów do kąpieliska w Strzeszynku

0
W celu poprawy dojazdu do kąpieliska w Strzeszynku od 1 czerwca, w soboty i niedziele obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy linii autobusowej nr 195.

W godzinach od 10.00 do 21.00, na odcinku z Ogrodów do Strzeszynka, autobusy kursować będą co 15 minut.

Jednocześnie z uwagi na kontynuowanie prac kanalizacyjnych w rejonie ul. Biskupińskiej, w roku bieżącym trasa linii nr 146 nie będzie wydłużana do Strzeszynka.

Autor: ZTM

Ostrów: Nadgodziny dla nauczycieli nadzieją na poprawę ich finansów?

Władze w Ostrowie zdecydowały o zorganizowaniu nadgodzin dla nauczycieli. Ma to pomóc im odkuć się finansowo za czas strajku.

Ze względu na obowiązujące w Polsce przepisy prawa, samorządy nie mogą wypłacić pieniędzy nauczycielom za okres strajku, który prowadzili na przełomie kwietnia i maja. Wielu belfrów stawia to w bardzo ciężkiej sytuacji. Większość samorządów próbuje im braki w wypłacie zrekompensować w jakiś inny sposób. Przykładowo Leszno zdecydowało o wypłacie dodatków dla nauczycieli.

Samorząd z Ostrowa ma nieco inne plany – nauczyciele dostaną dodatkowe nadgodziny, które mają im zapewnić wyższe pensje. – Podejmujemy działania, aby nauczycielom ulżyć, aby zminimalizować skutki związane z okresem strajku chociażby poprzez rozkładanie na raty tych należności, które powstały w czasie strajku. A w związku z tym, że był strajk to powstały zaległości związane z różnicami programowymi w związku z tym staramy się, aby te różnice zniwelować. Nauczyciele mają możliwość w ramach zajęć pozalekcyjnych uzupełnić zajęcia programowe i zniwelować skutki finansowe związane z dotkliwością strajkową – wyjaśnił szef oświaty w powiecie ostrowskim, w rozmowie z Radiem Poznań, Rafał Luciński.

Źródło: Radio Poznań

Dariusz Skrzypczak asystentem trenera Żurawia

0
Dariusz Skrzypczak został w poniedziałek włączony do sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Lecha Poznań. Trzykrotny mistrz Polski z Kolejorzem będzie pełnił w nim funkcję asystenta trenera Dariusza Żurawia.

Skrzypczak urodził się 13 listopada 1967 roku w Rawiczu. Jako piłkarz trafił do Kolejorza z tamtejszej Rawii w wieku 17 lat. Koszulkę z kolejowym herbem zakładał przez dziesięć lat, a z Lechem zdobywał trzykrotnie tytuł mistrza Polski, krajowy puchar oraz dwa razy Superpuchar Polski. W klubie ze stolicy Wielkopolski rozegrał łącznie 296 oficjalnych spotkań, co czyni go ósmym w klasyfikacji lechitów z największą liczbą występów w historii klubu.

Karierę piłkarską kończył w Szwajcarii, gdzie zresztą rozpoczął swoją pracę szkoleniową. Na ławce trenerskiej zasiadał zarówno w roli asystenta, jak i pierwszego szkoleniowca. Od 2017 roku pracował jako główny trener na czwartym szczeblu rozgrywkowym w FC Solothurn. Od ośmiu lat współpracował ze Szwajcarskim Związkiem Piłki Nożnej, w którym nabył uprawienia tzw. instruktora trenerów, a jego głównym zadaniem w tym kontekście była edukacja zaczynających pracę w zawodzie opiekunów grup piłkarskich. Najwyższą z możliwych licencji trenerskich – UEFA PRO – może natomiast pochwalić się od 2018 roku.

Były piłkarz poznańskiego Lecha nie ukrywa radości z powrotu do zespołu, z którym ma bardzo dużo dobrych wspomnień. – Pochodzę z Lecha Poznań i znam ten klub jako zawsze starający się walczyć o najwyższe cele. Ze swojej strony bardzo chciałbym dołożyć swoją cegiełkę do tego, żeby praca całego sztabu szkoleniowego zmierzała do tego samego. Bardzo się cieszę, że będę miał możliwość być częścią Kolejorza – podkreśla nowy asystent trenera Żurawia.

Oprócz ogromnego doświadczenia wyniesionego z piłkarskich boisk w różnych rolach wiceprezes Lecha Poznań, Piotr Rutkowski podkreśla stojącą na wysokim poziomie współpracę Skrzypczaka z młodymi zawodnikami. – Nie mamy wątpliwości, że trener Skrzypczak wniesie do naszej szatni wielkie doświadczenie piłkarskie oraz trenerskiej. Jego ważnym atutem jest również umiejętność pracy z piłkarzami wchodzącymi do seniorskiego futbolu. Nie ukrywamy, że istotnym czynnikiem przy decyzji o zatrudnieniu jego osoby była również jego przeszłość w naszym klubie. To człowiek, który pochodzi z naszego regionu i ma w sobie pierwiastek Kolejorza, z którym odnosił liczne sukcesy – wymienia Rutkowski.

Na inną kwestię zwraca uwagę z kolei dyrektor sportowy Kolejorza, Tomasz Rząsa. – Jego lechowa tożsamość będzie dla nas nieoceniona w kontekście wprowadzania do naszego zespołu młodych piłkarzy. Tym bardziej cieszymy się, że Darek oprócz swojego cennego doświadczenia piłkarskiego i trenerskiego może podzielić się z nimi również tym związanym ściśle z naszym klubem. W Szwajcarii mógł pochwalić się sporą renomą, prowadził wykłady dla młodych trenerów i był bardzo szanowany w środowisku piłkarskim – zaznacza Rząsa.

mat. pras.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Oficjalnie – tylko trzy partie przekroczyły próg wyborczy

PKW podała ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, drugie miejsce przypada Koalicji Europejskiej, a trzecie miejsce zdobyła Wiosna, cudem przekraczając próg wyborczy.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego:

PiS – 45,38 proc.
KE – 38,47 proc.
Wiosna – 6,06 proc.
Konfederacja – 4,55 proc.
Kukiz’15 – 3,69 proc.
Lewica Razem – 1,24 proc.

Frekwencja wyniosła 45,68 proc.

Poznań: Zarzut zabójstwa dla nożownika

0
Nożownik, który zaatakował osobę na przystanku autobusowym, usłyszał zarzut zabójstwa.

29-latek w sobotę zadał kilka ciosów nożem na przystanku, jak się później okazało, swojemu znajomemu. Ofiara nożownika nie przeżyła ataku. Wiadomo, że mężczyźni wcześniej wspólnie spożywali alkohol. Na przystanku miało dojść do awantury w wyniku której jeden z mężczyzn wyjął nóż i zadał nim kilka ciosów.

Zatrzymany 29-latek został już przesłuchany przez policję i przyznał się do zarzucanego mu czynu. Śledczy mają jeszcze dzisiaj złożyć wniosek o areszt dla podejrzanego, który jak się okazało był w przeszłości już karany.

 

Strzelanina w szkole w Kujawsko-Pomorskiem. Dwie osoby zostały ranne

0
18-latek wszedł do jednej ze szkół i zacząć strzelać. Ranne zostały dwie osoby. Sprawca najprawdopodobniej był byłym uczniem placówki.

O sprawie poinformował RMF24.pl. Do tragedii miało dojść w szkole nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim. Uzbrojony 18-latek wszedł do placówki i otworzył ogień. Woźna i jedna z uczennic zostały ranne. W obu przypadkach nie ma zagrożenia życia.

Rzeczniczka prasowa bydgoskiej policji poinformowała portal, że obrażenia nie są typowe dla broni palnej, nie wiadomo więc obecnie z czego dokładnie strzelał 18-latek. Sprawa został już zatrzymany.

Źródło: rmf24.pl

Leszek Miller: „Robert Biedroń odniósł największą klęskę, jaka go do tej pory spotkała”

0
Leszek Miller w porannej rozmowie w studiu RMF FM podsumował kampanię wyborczą. Dostało się zarówno PiSowi, jak i Robertowi Biedroniowi.

– Uważam, tu się posłużę takimi modnymi skrótami, że zwycięstwo PiS-u to jest „Dwa razy K plus P”, czyli kiełbasa i Kościół plus propaganda – tak Miller skomentował zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego. – Rozdawanie każdemu, bez względu na jego sytuację materialną i bez żadnych kryteriów wykazujących sytuację ekonomiczną danej rodziny, to nie jest inwestycja w przyszłość – dodał polityk.

Miller odniósł się również do wyniku Wiosny Roberta Biedronia, oraz jego ewentualne wejście w skład Koalicji Europejskiej przed nadchodzącymi wyborami do parlamentu. – Robert Biedroń odniósł największą klęskę, jaka go do tej pory spotkała i nie sądzę, żeby ktoś go brał poważnie pod uwagę.

Całej rozmowy można posłuchać na nagraniu wideo poniżej.

Źródło: RMF FM

Rafał Grupiński o nagraniu. „Zostało zrobione przy pomocy urządzeń służb specjalnych”

0
Rafał Grupiński w rozmowie z Głosem Wielkopolskim skomentował nagranie z ukrytej kamery, na której mówi, że KE musi przyciągnąć prowincję do głosowania.

O sprawie pisaliśmy tutaj. Grupiński został zaczepiony i zapytany przez jednego z uczestników marszu, organizowanego przez Koalicję Europejską w Warszawie, o związki partnerskie. Poseł PO nieświadomy, że jest nagrywany pozwolił sobie na chwilę szczerości. Grupiński dał do zrozumienia, że posłowie ugrupowania się tym projektem zajmą, ale z całą pewnością dopiero po wyborach jesiennych do sejmu. Bardzo szybko rozgłos w sieci zyskała argumentacja posła.

– Po prostu musimy też prowincję przyciągnąć do głosowania. My musimy każdy głos zebrać z tego wieńca, żeby wygrać, stąd też dzisiaj nie eksponujemy tego za bardzo. Może to Rafał robić w Warszawie, ale my nie możemy tego mówić w Pleszewie czy w Świebodzinie, tak? Bo nas przepędzą. Tu jest problem – powiedział na nagraniu Grupiński.

Polityk Platformy Obywatelskiej (która wchodzi w skład Koalicji Europejskiej) postanowił się odnieść do tych słów w rozmowie z Głosem Wielkopolskim. – Doskonale było widać, że moja wypowiedź została wielokrotnie zmanipulowana. Widać wielokrotne cięcia. Niestety nie mam tego nagrania, żeby przeciwstawić temu, co zrobiła telewizja pisowska – uważa polityk. – Istotne jest to, że zostało zrobione przy pomocy urządzeń służb specjalnych, dlatego że kamera była w okularach, jeden mikrofon był w czapce, a drugi w kubku z szejkiem. Druga kamera była ukryta w lekko rozchylonej torbie. Było widać, że to nagranie nie zostało wykonane przez prawdziwych dziennikarzy, którzy tak nie podchodzą, chyba że prowadzą jakąś sprawę kryminalną.

Źródło: Głos Wielkopolski

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Zobacz oficjalne wyniki.

0
Znamy oficjalne wyniki z 99,31% lokali wyborczych. W porównaniu z sondażami sporo się zmieniło.

W porównaniu z pierwszymi sondażami, które pojawiły się zaraz po zakończeniu ciszy wyborczej, mocno zyskało Prawo i Sprawiedliwość. I w zasadzie tylko to ugrupowanie może być zadowolone. Wszystkie inne partie w porównaniu z sondażem wypadło znacznie gorzej. Konfederacja spadła poniżej progu wyborczego, a Wiosna ledwo go przekroczyła.

Wyniki wyborów z 99,31% lokali wyborczych.

Prawo i Sprawiedliwość – 45,56%

Koalicja Europejska – 38,30%

Wiosna – 6,04%

Konfederacja – 4,55%

Kukiz’15 – 3,7%

Lewica Razem – 1,24%

Frekwencja wyborcza, według najnowszych danych, wyniosła 45,42%.

Oficjalne wyniki ze 100% komisji poznamy najprawdopodobniej w ciągu kilku godzin. Rezultaty partii znacząco się już jednak nie zmienią.

fot. Karolina Adamska

Poznań: Milion złotych na półkolonie

0
Miasto przeznaczy milion złotych na półkolonie dla uczniów szkół podstawowych.

– W zeszłym roku po raz pierwszy miasto zaproponowało rodzicom możliwość opieki nad dziećmi w ramach półkolonii. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem, a przede wszystkim spełniło oczekiwania najmłodszych. Podczas nadchodzących wakacji, po raz kolejny, wspólnie ze szkołami, postanowiliśmy zorganizować uczniom czas wolny – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Warte podkreślenia jest, że półkolonie odbywają się w szkołach, do których dzieci uczęszczają w ciągu roku, a więc w większości znajdujących się blisko miejsca zamieszkania.

Półkolonie są skierowane dla uczniów klas I – III szkół podstawowych, których rodzice mieszkają i rozliczają podatki w Poznaniu (jest to weryfikowane przy zapisach). Koszt pobytu dziecka na tygodniowej półkolonii to 440 złotych. Miasto jednak znacząco dofinansowuje półkolonie (w sumie przeznaczy na to milion złotych w tym roku), przez co rodzic zapłaci jedynie 100 złotych.

– W ramach turnusu półkolonijnego, który potrwa 5 dni, przewidujemy opiekę wykwalifikowanych opiekunów przez 8 godzin dziennie. W tym czasie miasto zapewni najmłodszym moc atrakcji – wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. – Oferta półkolonii obejmuje również wyżywienie w postaci dwóch posiłków – śniadań oraz obiadów.

Zapisy na półkolonie odbywają się przez szkoły podstawowe. Decydująca jest kolejność zgłoszeń.

Autor: UMP op. AS

To nie deszcz, to ludzie

0
Teatr Ósmego Dnia zaprasza na spotkanie z Haliną Birenbaum, autorką książki „To nie deszcz, to ludzie”. Spotkanie-rozmowa z Moniką Tutak-Goll rozpocznie się o godzinie 19.00.

Halina Birenbaum miała trzynaście lat, gdy straciła ukochaną matkę na Majdanku, do którego zostały wywiezione z warszawskiego getta. Była też więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Przywraca pamięć o tych, których nie pamiętałby już nikt. Odważnie mówi o sprawach, o których zazwyczaj się milczy.

Zawsze patrzy przed siebie: „Przeszłość żyje obok mnie, ale ja nie żyję przeszłością”. Jeśli kocha, to całą sobą: „Ja nie wierzyłam, gdy mówili, że Boga trzeba kochać więcej niż wszystkich. Myślałam zawsze: ja moją mamę kocham więcej niż Boga, więcej niż wszystko”.

Ta przejmująca herstoria – książka pisana z perspektywy kobiecej – to opowieść o sprzecznościach i podobieństwach: o Polsce i Izraelu, o łączeniu macierzyństwa z pisaniem, o wpływie Zagłady na relacje z innymi, o zazdrości i miłości, o lęku przed stratą, o wyzwoleniu z poczucia winy wobec dzieci. A nade wszystko to manifest chęci życia i pojednania – nie tylko między krajami, ale także między ludźmi i rodzinami.

Jeden z najmocniejszych od lat głosów z głębi Shoah, niezwykle poruszające świadectwo siły życia, kobiecości i pamięci. W głębokiej i osobistej rozmowie z Moniką Tutak-Goll Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie rodziców, pierwszą miłość w Auschwitz, a także odzyskaną wolność, drogę do Izraela oraz budowanie na nowo państwa i rodziny.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Teatru Ósmego Dnia przy ul. Ratajczaka 44.

Mat. pras., el

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Zobacz kto zdobył mandat z Wielkopolski!

Zdzisław Krasnodębski, Ewa Kopacz i Leszek Miller – oni praktycznie mogą być już pewni mandatu.

Według wstępnych, sondażowych, wyników wyborów przeprowadzonych przez IPSOS dla TVN24 o miejsce w Parlamencie Europejskim spokojni mogą już być Ewa Kopacz, Zdzisław Krasnodębski i Leszek Miller. Blisko mandatu jest również Andżelika Możdżanowska. Nie jest jeszcze jasna przyszłość Sylwii Spurek, ale jest szansa, że liderka Wiosny „załapała się” i również będzie reprezentowała Wielkopolskę w Europie.

Tak wyglądało poparcie według sondażu dla komitetów w Wielkopolsce:

Koalicja Europejska – 46%
Prawo i Sprawiedliwość – 33,7%
Wiosna – 8,3%
Konfederacja – 6,5%
Kukiz’15 – 3,6%
Lewica Razem – 1,9%

Frekwencja w Wielkopolsce wyniosła 44,7% (43% w całym kraju).

Źródło danych: Ipsos dla tvn24

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska wygrywa w Wielkopolsce

0
W Wielkopolsce Koalicja Europejska zdecydowanie wygrała z PiSem, zdobywając 46 proc. głosów.

Według wstępnych, sondażowych, wyników wyborów Koalicja Europejska zdecydowanie wygrała w Wielkopolsce z Prawem i Sprawiedliwością. Trzecie miejsce przypadło Wiośnie, czwarta pozycja Konfederacji. Kukiz’15 i Lewica Razem poniżej progu wyborczego.

  1. Koalicja Europejska – 46%
  2. Prawo i Sprawiedliwość – 33,7%
  3. Wiosna – 8,3%
  4. Konfederacja – 6,5%
  5. Kukiz’15 – 3,6%
  6. Lewica Razem – 1,9%

Frekwencja w Wielkopolsce wyniosła 44,7% (43% w całym kraju).

Źródło danych: Ipsos dla tvn24