Pszczela Niedziela w Starym Browarze

Wszystko o pszczołach od skrzydełek po barcie i ule, a na deser – koncert zespołu 4Dreamers. W Starym Browarze trwa piknik “Pszczela Niedziela”.

To pierwsza odsłona edukacyjnego pikniku poświęconego pszczołom, zorganizowanego wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu. Projekt ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat życia pszczół, ich znaczenia dla życia człowieka i przyrody oraz funkcjonowania środowiska naturalnego. Na piknikowytch stoiskach wszyscy zainteresowani mogą się dowiedzieć wszystkiego o pszczołach.
– Na naszym stoisku można zobaczyć, jak zbudowane jest oko pszczoły, jej skrzydło albo jajnik królowej oraz obejrzeć cały cykl rozwojowy pszczoły – opowiada Karolina Prange, specjalista do spraw eduykacji Nadleśnictwa Łopuchówko. – Pszczoła jest bardzo interesującym owadem, o którym można mówić przez 365 dni w roku. Dzieci są zafascynowane! A pod mikroskopem diagnostycznym można też zobaczyć owady żyjące w martwym drewnie.

Stoisko cieszy się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych uczestników pinkiku, którzy zasypują specjalistów przeróżnymi pytaniami: jak szybko latają pszczoły, co się dzieje, kiedy królowa odleci i nie wróci do ula i czym się różnią barcie od uli. Są zachwycone faktem, że specjaliści są w stanie odpowiedzieć na ich wszystklie pytania.
– Mój syn bardzo się interesuje owadami w ogóle, więc tutaj jest jak w raju – uśmiecha się Patrycja Czarnecka, mama dziesięcioletniego Bartka. – Ale i dla mnie jest tu sporo ciekawych rzeczy. Wreszcie mam kogo zapytać o właściwości przeróżnych rodzajów miodu…

Sporo zainteresowanych przyciągnęło stoisko Nadleśnictwa Kalisz, gdzie z pnia drzewa na oczach widzów powstaje prawdziwa barć.
– To, mówiąc w uproszczeniu, bardziej pierwotna wersja ula – tłumaczy Łukasz Wyrzykowski, zastępca nadleśniczego. – Ul jest konstrukcją wymyśloną przez człowieka, która służy jego wygodzie przy podbieraniu miodu i wosku. Barć jest wygodna dla pszczół, wzorowaną na ich siedliskach naturaln ych w pniach drzew. W Nadleśnictwie Kalisz mamy cztery takie zasiedlone barcie, które już przetrwały zimę. Dzięki nim pszczoły wracają do lasu, swego pierwotnego siedliska.

Warto zajrzeć także na stoisko prawdziwego pszczelarza, Adriana Suszki, który jest właścicielem pasieki Miody Suszka. Właściciel chętnie i interesująco opowiada o życiu pszczół i tym, dlaczego są tak ważne i pożyteczne tak dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego.

Finałem pierwszej Pszczelej Niedzieli jest koncert młodzieżowego zespołu 4Dreamers, który powstał w czasie pierwszej edycji programu The Voice Kids. Zespół tworzą Jakub Szmajkowski, Mateusz Gędek, Maksymilian Więckowski i Tomasz Gregorczyk. Ich albumy biją sprzedażowe rekordy, a utwory w serwisie YouTube notują kilka milionów wyświetleń. Media okrzyknęły ich polskim “One Direction”.

Pszczele Niedziele odbędą się także w ostatnie weekendy czerwca i lipca. Wstęp na pikniki jest wolny.

Lilia Łada, fot. L. Łada

Podziel się: