Strona główna Blog Strona 2205

Fotoplastykon na Księżycu. Z Brianem Mayem

0
Co ma wspólnego nasz satelita z Brianem Mayem, gitarzystą i współzałożycielem zespołu Queen – i z Fotoplastykonem Poznańskim? Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się już 1 czerwca. Oczywiście w Fotoplastykonie.

Jak informuje Biuletyn Miejski, od 1 czerwca fotoplastykon stanie się… statkiem kosmicznym. Będzie w nim mianowicie można obejrzeć trójwymiarowe fotografie pokazujące zdobywanie kosmosu, a w tym także Księżyca. Zdjęcia pochodzą z albumu wydanego wspólnie przez pisarza Davida J. Eichera oraz Briana Maya, jednego z założycieli zespołu Queen. Gitarzysta – o czym nie wszyscy wiedzą – jest też miłośnikiem stereofotografii i doktorem astrofizyki.

Trójwymiarowe fotografie z kosmicznych podróży możemy oglądać dzięki temu, że uczestnicy lotów Apollo 11, 12 i 14 używali specjalnych kamer, które pozwalały na tego typu zapis. Co ciekawe, w dodatku kosmonauci przechodzili specjalne szkolenie, podczas którego uczyli się wykonywać tzw. sekwencyjne stereofotografie.
– Technika ta polegała na robieniu dwóch niemalże identycznych zdjęć – z miejsc oddalonych od siebie o odległość zbliżoną do uśrednionego rozstawu ludzkich oczu. Przez ich nałożenie (w urządzeniach takich jak fotoplastykon) odbiorca odnosi wrażenie oglądania jednego, przestrzennego obrazu – wyjaśnia Marcel Skierski, kurator wystawy.

Stany Zjednoczone i Związek Radziecki rywalizowały w XX w. o miano władcy przestrzeni pozaziemskiej. Rosjanie w 1957 roku wysłali w kosmos pierwszego sztucznego satelitę Sputnika. Jurij Gagarin był pierwszy człowiekiem w kosmosie. Jednak to Amerykanie – 20 lipca 1969 roku jako pierwsi ludzie postawili nogę na Księżycu. Byli to Neil Armstrong i Buzz Aldrin, uczestnicy lotu Apollo (Michael Collins, pilot modułu dowodzenia, pełnił misję na orbicie Księżyca).

Wystawa będzie czynna od 1 czerwca do 31 sierpnia. Bilety: 5 zł normalny, 2 zł ulgowy, 10 zł rodzinny, 20 zł grupowy. Fotoplastykon Poznański mieści się przy ul. Ratajczaka 44.

Biuletyn Miejski, el

Radni nie chcieli się zająć deklaracją „Gniezno wolne od LGBT”. Kamiński: „To tylko świadczy o słabości radnych”

0
Podczas sesji rady miasta w Gnieźnie z porządku obrad wykreślony został punkt dotyczący deklaracji skierowanej przeciwko LGBT – „Gniezno wolne od LGBT”.

Pomysłodawcą wprowadzenia deklaracji w Gnieźnie był Paweł Kamiński, radny Prawa i Sprawiedliwości. – W Warszawie przyjęto deklarację LGBT, to dlaczego nie można przyjąć deklaracji miasta wolnego od LGBT? To tylko świadczy o słabości radnych, którzy boją się normalnych tematów, bo to, co dziś zrobili, to tylko się ośmieszyli – skomentował w rozmowie z Radiem Poznań decyzję o wykreśleniu punktu z listy obrad.

Gniezno nie jest jedynym miastem w Wielkopolsce, w którym radni Prawa i Sprawiedliwości próbowali przepchnąć podobną deklarację. Bliźniaczy projekt zaproponowali ich koledzy z Leszna.

Źródło: Radio Poznań

Wielichowo: półtora roku więzienia za zmiażdżoną rękę

0
Pracodawca odpowiedzialny za wypadek w Wielichowie, podczas którego maszyna zmiażdżyła rękę ukraińskiego pracownika, trafi do więzienia. Tak zadecydował sąd w Grodzisku.

Do wypadku doszło trzy lata temu, w jednej z wielichowskich firm produkujących opakowania. Maszyna wciągnęła rękę pracującego na niej 19-letniego Dmytro Shutaka z Ukrainy i zmiażdżyła ją. Sędzia na podstawie wyników przeprowadzonego dochodzenia uznał, że winny jest pracodawca. Nie dopełnił on swoich obowiązków i nie przeszkolił odpowiednio pracownika z obsługi maszyny, pozwolił mu też na zdjęcie z niej osłony, a to właśnie było bezpośrednią przyczyną wypadku.

Przedsiębiorca bronił się uważając, że winny jest pracownik, który doprowadził do wypadku specjalnie, żeby wyłudzić odszkodowanie. Jednak jego argumenty nie przekonały sędziego i ten skazał go na półtora roku więzienia. Przedsiębiorca ma też zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w swojej branży przez 5 lat.

Na odczytaniu wyroku był obecny Dmytro Shutak, który nie krył zadowolenia z werdyktu. Jak podaje Radio Poznań, młody Ukrainiec obawiał się, że sąd mu nie uwierzy i obarczy go winą za wypadek uznając, że celowo do niego doprowadził. Jednak sąd nie dał wiary wyjaśnieniom przedsiębiorcy i skazał go na karę bezwględnego pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

el, fot. KWP

Kalisz: Mężczyzna utonął w stawie

0
Do tragicznego zdarzenia doszło w kaliskim Parku Miejskim. 31-letni mężczyzna utopił się w stawie Kogutek.

Służby ratownicze otrzymały informację o mężczyźnie, który topi się w stawie około godz. 13 i natychmiast udały się do parku. Tam udało im się wyciągnąć mężczyznę z wody, ale pomimo godzinnej reanimacji ten zmarł. Na miejscu działają policjanci oraz prokurator, którzy będą sprawdzali czy nikt nie przyczynił się do śmierci mężczyzny.

W niedalekiej odległości od stawu znaleziono pijaną kobietę, która twierdzi, że nie ma nic wspólnego ze zmarłym i nic nie pamięta. Policja będzie również sprawdzała ten wątek.

Ponad 20 milionów złotych unijnego wsparcia na projekty w Wielkopolsce

Marszałek Marek Woźniak podpisze umowy z Gminą Kleszczewo, Powiatem Średzkim oraz Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Wielkopolski o dofinansowanie inwestycji związanych z wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł energii oraz projektu sieci małych kin społecznościowych na terenie 26 wielkopolskich gmin.

Przyznane przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego unijne dofinansowanie w wysokości blisko 20,5 mln zł pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Dzięki udzielonemu wsparciu finansowemu Gmina Kleszczewo zrealizuje projekt, którego przedmiotem jest budowa infrastruktury wykorzystywanej do produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych (OZE) na potrzeby budynków mieszkalnych. Będą to instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Realizacja inwestycji pozwoli na ograniczenie wykorzystywania pierwotnej energii, zwiększenie udziału OZE w ogólnym bilansie energetycznym gminy, podniesienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, zmniejszenie strat przesyłowych, podniesienie komfortu użytkowania budynków mieszkalnych i życia mieszkańców, a także uniezależnienie regionu od dostaw energii ze źródeł zewnętrznych.

Z kolei środki unijne, które otrzyma Powiat Średzki pozwolą na realizację projektu polegającego na instalacji systemów odnawialnych źródeł energii na nieruchomościach prywatnych Powiatu Średzkiego. W ramach projektu przewidziano zakup i montaż kompletnych instalacji fotowoltaicznych. Celem inwestycji jest zwiększenie poziomu wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej, zmniejszenie poziomu poboru energii elektrycznej z sieci oraz poprawa jakości środowiska poprzez ograniczenie poziomu emisji dwutlenku węgla.

Wsparcie unijne otrzyma również Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, które zrealizuje projekt budowy sieci małych kin społecznościowych na terenie 26 wielkopolskich gmin. Kina zostaną utworzone w ramach istniejącej już infrastruktury publicznej i zostaną wyposażone w profesjonalne urządzenia do emisji obrazu i dźwięku w jakości cyfrowej. Zastosowane w projekcie technologie umożliwią szeroki i stały dostęp do olbrzymich zasobów polskiej i światowej kinematografii oraz innych treści multimedialnych, stworzą szerokie możliwości edukacyjne i tym samym przyczynią się do zmniejszenia grona osób dotkniętych wykluczeniem cyfrowym. Celem inwestycji jest zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury i wzbogacenie oferty kulturalnej gmin.

Dotychczas w ramach Poddziałania 3.1.1 „Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii” Zarząd Województwa Wielkopolskiego wybrał projekty na łączną kwotę dofinansowania ponad 164 mln zł, natomiast w ramach Poddziałania 4.4.1 „Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu” na blisko 192 mln zł.

Autor: UM

Poznań: Powstanie prawie 300 mieszkań komunalnych. Budowa ruszy w tym roku

0
Poznańscy radni miejscy zdecydowali o przekazaniu ZKZL gruntów przy ul. Opolskiej. Do 2021 roku ma tam powstać prawie 300 mieszkań komunalnych. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Przy Opolskiej powstanie pięć budynków: dwa 5-kondygnacyjne, dwa 4-kondygnacyjne oraz jeden 3-kondygnacyjny. Znajdzie się w nich w sumie 287 mieszkań komunalnych (44 z nich mają zostać zaadaptowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz seniorów). W przypadku kolejnych 52 lokali będzie istniała możliwość ich dostosowania.

Realizatorzy inwestycji zadbają o niezbędną infrastrukturę towarzyszącą – m.in. zieleń, drogi wewnętrzne, miejsca postojowe, place zabaw i małą architekturę. Na parterze dwóch budynków znajdą się także lokale przeznaczone na usługi.

Na wtorkowej sesji miejscy radni zdecydowali o przekazaniu ZKZL dwóch działek przy ul. Opolskiej, o powierzchni ponad 0,8 ha, gdzie staną bloki komunalne. Budowa nowych mieszkań ma rozpocząć się w trzecim kwartale 2019 roku, a zakończyć pod koniec 2021 r. Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu Miasta oraz kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Autor: UMP op. AS

Bartkowiak pozostaje asystentem trenera Żurawia

0
W nadchodzącym sezonie Karol Bartkowiak nadal będzie pełnił funkcję asystenta w sztabie szkoleniowym trenera Dariusza Żurawia.

Bartkowiak jest związany z Lechem Poznań praktycznie przez całe swoje życie. Najpierw jako zawodnik zespołów juniorskich oraz rezerw, a następnie jako trener grup młodzieżowych. Na początku poprzedniego sezonu został włączony do sztabu trenera Dariusza Żurawia rozpoczynającego pracę z drugą drużyną Kolejorza. Bardzo szybko udało im się wprowadzić rezerwy na szczyt tabeli, dzięki czemu stał się on faworytem w walce o awans do drugiej ligi.

– Po wielu latach pracy z dziećmi i młodzieżą Karol Bartkowiak na początku sezonu 2018/19 rozpoczął dołączył we Wronkach do zespołu rezerw. Okazało się to trafioną decyzją, ponieważ trener od początku zaczął bardzo dobrze funkcjonować w piłce seniorskiej. Wiemy, że ma duży wpływ na to co się dzieje na boisku oraz w szatni, dzięki czemu stanowi idealne uzupełnienie pierwszego szkoleniowca – mówi dyrektor sportowy Lecha Poznań, Tomasz Rząsa.

Trener Bartkowiak w trakcie rundy jesiennej zadebiutował jako osoba pracująca z pierwszym zespołem. Miało to miejsce w czasie kiedy Żuraw był tymczasowym szkoleniowcem poznaniaków, a następnie pozostał on w sztabie trenera Adama Nawałki do zakończenia 2018 roku. Obecnie pracuje jako asystent od końca marca tego roku. W nadchodzącym sezonie będzie pełnił tę funkcję razem z wieloletnim piłkarzem Lecha, Dariuszem Skrzypczakiem.

mat. pras.

Stres szkolny – niedostrzegane cierpienie dzieci

0
Coraz więcej polskich dzieci w wieku szkolnym doświadcza przewlekłego stresu. Specjaliści zaczynają już nawet mówić o zjawisku „wypalenia uczniowskiego”. Najnowsze badania pokazują, że skala tego problemu jest ogromna!

Stres, wynikający m.in. z coraz większego tempa życia, rosnących oczekiwań i wymogów, a także nadmiaru informacji i zadań, skutkuje coraz częściej tzw. „wypaleniem uczniowskim” – taki wniosek wypływa z najnowszych, ogólnopolskich badań dotyczących stresu szkolnego, które objęły łącznie 9 tys. dzieci w wieku 6-17 lat, ze 142 szkół.

Wspomniane badania, które zrealizował Instytut Edukacji Pozytywnej, wykazały objawy „wypalenia uczniowskiego” – wyrażanego przez spadek motywacji, odczuwanie długotrwałego stresu i spadek samooceny – aż u 73 proc. dzieci! Autorzy badania precyzują, że pod pojęciem wypalenia uczniowskiego rozumieją stan, w którym uczeń lub uczennica przestają czerpać satysfakcję z nauki szkolnej, czują się przepracowani i niedoceniani.

– Interpretując wstępne wyniki naszych badań warto wiedzieć, że badania te dotyczą przede wszystkim dzieci ze szkół miejskich. Nie są więc reprezentatywne dla całej polskiej populacji uczniów. Szkoły wiejskie też były uwzględnione w naszych badaniach, ale było ich zdecydowanie mniej niż szkół z większych i mniejszych miast – informuje Małgorzata Nowicka, prezes fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej (IEP), która z wykształcenia jest pedagogiem.

Uczniowie potrzebują emocjonalnego wsparcia

Małgorzata Nowicka przyznaje, że wyniki tych badań zszokowały ją oraz innych pracowników IEP. Ale zaskoczeni i skonsternowani nimi są także eksperci z innych instytucji.

– Trudno skomentować wyniki tych badań, nie znając dokładnej ich metodologii. Pojęcie wypalenia zostało co prawda precyzyjnie zdefiniowane i jest od dawna stosowane w nauce, ale jak dotąd odnosiło się je tylko do osób dorosłych i głównie w kontekście wykonywanej przez nich pracy. W szczególności dotyczy ono osób pracujących w zawodach, z którymi wiąże się duże obciążenie emocjonalne, takich jak lekarz, nauczyciel czy pielęgniarka. Przeniesienie tego pojęcia na dzieci i młodzież uczęszczające do szkoły to trudne zadanie, mogące budzić wiele wątpliwości – ocenia dr hab. Krzysztof Ostaszewski, pedagog pracujący w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie.

Mimo to, jego zdaniem, wspomniane wyniki badań dotyczących wypalenia uczniowskiego należy potraktować poważnie – jako sygnał pogarszającego się klimatu społecznego panującego w szkołach, który może wpływać na młodzież demotywująco.

Stres szkolny – nasze dzieci wołają o pomoc

Analizując szerzej problem stresu szkolnego, warto wspomnieć także o wynikach badań zrealizowanych przez inne instytucje.

– Z naszych badań, realizowanych w Warszawie, wynika, że odsetek 15-latków doświadczających problemów z psychiką, przejawiających się wewnętrznym napięciem, problemami z obniżoną z samooceną, obniżonym nastrojem, nadmiernym stresem i poczuciem dyskomfortu psychicznego sięga obecnie około 25 proc. W porównaniu ze stanem sprzed 20 lat oznacza to wzrost o 5 punktów procentowych – informuje dr hab. Krzysztof Ostaszewski z IPiN.

Na tym jednak nie koniec. Ekspert dodaje, że około 30 proc. 15-latków ma problemy dotyczące relacji z otoczeniem (np. agresja, łamanie prawa, wandalizm, używanie substancji psychoaktywnych).

– Oczywiście te dwie grupy w części się ze sobą pokrywają i zazębiają. Biorąc to wszystko pod uwagę, można powiedzieć, że w sumie od 30 do 40 proc. 15-latków doświadcza jakichś problemów dotyczących zdrowia psychicznego. Część z nich, od 10 do 20 proc., wymaga interwencji specjalisty (psychologa, pedagoga lub psychiatry) – szacuje Krzysztof Ostaszewski.

Dlaczego dzieci są tak bardzo zestresowane

Badania zrealizowane przez IEP dostarczają też odpowiedzi na pytanie o to, co najbardziej stresuje polskie dzieci szkolne. Na liście przyczyn są m.in.:

  • Problemy rodzinne: np. nadmierny dystans emocjonalny, sztywne zasady i brak elastyczności emocjonalnej, wysokie oczekiwania rodziców przy jednoczesnym braku wsparcia, nadmierna krytyka.
  • Czynniki indywidualne: np. zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju, nadwrażliwość na krytykę, problemy tożsamościowe, zaostrzony zmysł rywalizacji, dążenie do perfekcyjności w każdej dziedzinie.
  • Problemy szkolne: np. napięte harmonogramy i sztywne reguły, zbyt duża waga przywiązywana do ocen, brak możliwości rozwijania pasji i zainteresowań, konflikty szkolne (z rówieśnikami i nauczycielami).
  • Czynniki kulturowe: np. kreowany przez media wizerunek osoby sukcesu: szczupłej, pięknej, z wysokimi ocenami, przebojowej (wygląd i wyniki ważniejsze niż bycie zdrowym).
  • Inne powody: np. brak rozwijania u dzieci poczucia wdzięczności i świętowania małych sukcesów, tendencja do podejmowania wielu ról społecznych naraz, ciągłe porównywanie się do innych, a także ciągle rosnące tempo życia.

 

Ile zajęć dodatkowych dla dziecka?

Małgorzata Nowicka ocenia, że jedną z najważniejszych przyczyn tak częstego występowania objawów „wypalenia” u dzieci i młodzieży jest zbyt duża ilość realizowanych przez nie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych.

– Niestety, przybywa dzieci, które nie mają nawet jednego dnia w tygodniu bez jakichś zajęć pozalekcyjnych. Nierzadko zdarza się, że dziecko wychodząc rano do szkoły wraca do domu dopiero około godziny 20-tej – mówi Małgorzata Nowicka.

Psycholodzy potwierdzają istnienie tego niebezpiecznego trendu.

– Dzieci są coraz bardziej osaczone przez rodziców i system edukacji, mają ustalone ścisłe plany dnia, które wręcz zabijają samodzielność, kreatywność i uczucie wpływu na życie. Narzucana jest na dzieci presja nakierowana na osiągnięcia, sukces. To często wywołuje nieprzyjemne emocje. Dlatego tak ważna jest w dzisiejszych czasach edukacja emocjonalna i to już od najmłodszych lat – podkreśla Marzena Martyniak, psycholog z Instytutu Rozwoju Emocji i współwłaścicielka przedszkola Kraina Emocji, które działa w Warszawie.

Krzysztof Ostaszewski zastrzega jednak, że jest też wiele dowodów wskazujących na to, że dobrze zorganizowany czas wolny dzieci i młodzieży sprzyja ich pozytywnemu rozwojowi i pomaga rodzicom chronić dzieci przed niektórymi zagrożeniami. Ważna jest zatem w tej kwestii, podobnie zresztą jak ze wszystkim w życiu, zdrowa równowaga.

Przeciążenie zajęciami dodatkowymi to jednak nie wszystko.

– Niepokojącym faktem jest również to, że dzieci i młodzież coraz więcej czasu spędzają w sieci, za pośrednictwem smartfonów i komputerów. Ma to różne konsekwencje. Z jednej strony poświęcają przez to coraz mniej czasu na aktywność fizyczną i bezpośrednie kontakty z innymi ludźmi, ale też z drugiej zaobserwowano, że piją mniej alkoholu – dodaje Krzysztof Ostaszewski.

Jakie są skutki stresu szkolnego

Wśród możliwych, negatywnych konsekwencji przewlekłego stresu u dzieci szkolnych, są m.in.:

  • zaburzenia odżywiania (np. zajadanie stresu lub wprost przeciwnie – stosowanie restrykcyjnych diet)
  • niska samoocena (brak wiary w siebie)
  • wycofywanie się z kontaktów społecznych
  • zaburzenia snu (bezsenność, poczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna senność)
  • konflikty i agresja
  • pogorszenie wyników szkolnych i spadek zaangażowania w naukę.

Niestety, przewlekły stres i brak wsparcia, mogą prowadzić też do poważnych zaburzeń zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży, czego wyrazem są pękające w szwach szpitalne oddziały psychiatryczne przeznaczone dla pacjentów z tej grupy wiekowej.

– Od lat obserwujemy wzrost częstości występowania u dzieci i młodzieży objawów obniżonego nastroju i stresu (smutek, przeciążenie, napięcie), a także różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Środowisko psychiatrów dzieci i młodzieży wskazuje m.in. na wzrost liczby prób samobójczych wśród młodzieży szkolnej – podkreśla dr hab. Krzysztof Ostaszewski.

Jak zapobiegać wypaleniu uczniowskiemu

Małgorzata Nowicka podkreśla, że rodzina i szkoła odgrywają kluczową rolę w wykształceniu się u młodych ludzi mechanizmów radzenia sobie ze stresem (wzorców reagowania w różnych sytuacjach), które potem towarzyszą nam w większości przez całe dorosłe życie, i które trudno jest później zmienić.

Dlatego warto już od najmłodszych lat rozwijać w dzieciach tzw. inteligencję emocjonalną i różne związane z nią umiejętności – najlepiej począwszy od wieku przedszkolnego. Marzena Martyniak przekonuje, że dzięki temu dzieci uczą się znajdować rozwiązania swoich problemów emocjonalnych w sobie lub też we współpracy z innymi ludźmi, zamiast uciekać od problemów, np. w wirtualny, pełen niebezpieczeństw świat internetu.

– Inteligencja emocjonalna i dobry kontakt z własnymi potrzebami przekładają się wprost na poczucie własnej wartości u dziecka, jak i późniejszego dorosłego – mówi Marzena Martyniak, zwracając uwagę na fakt, że emocje pełnią bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka, ponieważ przekazują informacje o konkretnych potrzebach: np. o ich zaspokojeniu lub braku zaspokojenia.

Specjalistka przekonuje, że jeśli dziecko ma dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną, czyli potrafi dobrze rozpoznawać, rozumieć, wyrażać i regulować emocje, to tym samym, automatycznie lepiej też będą układać się jego relacje z innymi (doświadczy mniej konfliktów i silnych, nieprzyjemnych emocji).

– Dziecko jest wtedy bardziej lubiane nie tylko przez rówieśników, ale też przez nauczycieli, bo lepiej się z nim współpracuje i ma lepsze umiejętności społeczne – podkreśla Marzena Martyniak.

Wskażmy dzieciom, co jest najważniejsze w życiu

Szukając skutecznego remedium na wypalenie uczniowskie i stres szkolny, warto przypomnieć wyniki słynnych amerykańskich badań – „Harvard Study Life Development”, które są prowadzone już od 75 lat. Wskazują one niezbicie, że ludzie, którzy mają dobre relacje z innymi są bardziej szczęśliwi, zdrowsi i żyją dłużej od osób samotnych. Badania te wykazały, że ludzie samotni nie tylko żyją krócej, ale też częściej zapadają na zaburzenia psychiczne. Niestety, jednocześnie badania pokazują też, że współcześni nastolatkowie zupełnie nie zdają sobie z tego sprawy i jako główne źródła szczęścia wskazują wcale nie dobre relacje z innymi ludźmi, lecz przede wszystkim bogactwo i sławę!

Stres szkolny ma wiele twarzy

Choć eksperci wskazują na wiele uniwersalnych metod wspierania rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży, to jednak badania IEP sugerują, że nieco inne podejście trzeba zastosować w miastach, a inne na wsi.

– Generalnie dzieci miejskie są zdecydowanie bardziej zestresowane i wypalone od wiejskich, głównie z uwagi na przeciążenie licznymi zadaniami dodatkowymi i większą presję na wyniki w nauce. Ale z kolei u dzieci wiejskich widoczna jest dużo mniejsza motywacja do nauki. Dzieci na wsi często nie widzą potrzeby i sensu nauki, nie widzą związanych z nauką możliwości. Dzieci ze wsi mają gorszą samoocenę i mniejszą wiarę w swoje możliwości – podkreśla Małgorzata Nowicka.

Jako przykład ilustrujący powyższą tezę wskazuje rozmowę z dzieckiem uczącym się w lubuskiej wiejskiej szkole, od którego usłyszała: „po co uczyć się języków obcych, skoro mój tata ich nie zna, a i tak jeździ do pracy w Niemczech i zarabia 3 razy więcej niż nauczycielki w szkole”.

Zasygnalizowany powyżej aspekt ekonomiczny, związany ze szkolnictwem (m.in. niskie zarobki nauczycieli), zdaje się jednak mieć dużo większe znaczenie – przekłada się bowiem na ogólne pogarszanie się klimatu społecznego panującego w szkołach, czego najlepszym wyrazem jest planowany na 8 kwietnia strajk nauczycieli, który z pewnością nie zmniejszy stresu uczniów, lecz jeszcze go powiększy.

Eksperci podkreślają, że powodów napiętej atmosfery w szkołach jest jednak dużo więcej, a współodpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi całe środowisko szkolne, włączając w to także rodziców.

– Mówiąc o pogarszającym się klimacie szkolnym, mam na myśli m.in. jakość relacji między nauczycielami a uczniami, poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a także stałość i czytelność obowiązujących tam reguł współżycia. Niestety istnieje wiele czynników, które ten klimat pogarszają, począwszy od syndromu wypalenia i frustracji u części nauczycieli, poprzez zamieszanie wokół reformy systemu edukacji, a na trudnościach w ułożeniu się współpracy rodziców ze szkołą skończywszy – ocenia dr hab. Krzysztof Ostaszewski.

Zdaniem eksperta, rodzice są obecnie często zbyt roszczeniowi wobec szkoły, np. oczekując skutecznego edukowania i wychowywania dzieci, ale zarazem bezstresowego, co jest bardzo trudne do osiągnięcia, zwłaszcza gdy rodzice nie chcą sami wspierać tego procesu poprzez konkretną pracę ze swoimi dziećmi w domu.

– Wielu nauczycieli nie radzi sobie w takiej sytuacji. Niestety, często brakuje im też tzw. umiejętności miękkich, społecznych, np. rozwiązywania konfliktów, udzielania wsparcia w trudnych sytuacjach, mediowania z partnerami i radzenia sobie ze stresem. Tacy nauczyciele nie są w stanie okazywać wsparcia emocjonalnego swoim uczniom oraz ich rodzicom – mówi Krzysztof Ostaszewski.

Jak widać, problemy polskiego szkolnictwa są bardzo złożone, a wsparcie potrzebne jest nie tylko uczniom, lecz także nauczycielom.

Wiktor Szczepaniak, źródło: www.zdrowie.pap.pl

Źródła:

Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (IPiN)

Instytut Edukacji Pozytywnej (IEP): m.in. materiały z kampanii „Poukładaj sobie w głowie na nowy rok”. Raport podsumowujący wyniki badań nad zjawiskiem wypalenia uczniowskiego IEP planuje opublikować w maju 2019 r.

Instytut Rozwoju Emocji (IRE)

Materiały i wypowiedzi ekspertów z IV Narodowego Kongresu Żywieniowego, który odbył się w styczniu 2019 r.

Hubert Hurkacz pojawi się na Poznań Open

0
Hubert Hurkacz, najwyżej sklasyfikowany polski zawodnik, zagra na Poznań Open. Początek turnieju – 3 czerwca.

Poznański challenger zostanie rozegrany na kortach Parku Tenisowego Olimpia. Początek imprezy w poniedziałek, 3 czerwca. Finał odbędzie w niedzielę, 9 czerwca.

Rok temu Hurkacz wygrał wszystkie mecze bez straty seta i został drugim Polakiem, po Jerzym Janowiczu, który zdobył w Poznaniu singlowe trofeum. Gra Polaka w Poznania okazała się możliwa dopiero po poniedziałkowej porażce z Novakiem Djokovicem w pierwszej rundzie turnieju French Open. Organizatorzy przyznali Hurkaczowi dziką kartę ze względu na to, że obecnie zajmuje on 44 miejsce w rankingu ATP, a zawodnicy z pierwszej pięćdziesiątki nie mogą sami zgłaszać się do turniejów rangi challenger.

Hubert Hurkacz będzie bronił 90 punktów za wygranie ubiegłorocznej edycji imprezy. Punkty te mogą okazać się kluczowe w walce o utrzymanie się w czołowej 50-tce światowego rankingu tenisistów, ze względu na stratę kilkunastu oczek po niedawnej porażce na kortach Rolanda Garrosa.

Tegoroczna edycja Poznań Open rozpocznie się w poniedziałek, 3 czerwca i potrwa siedem dni, a nie jak w poprzednich latach – dziewięć. To nowość, bowiem od tego sezonu kwalifikacje turniejów rangi challenger zostały ograniczone zaledwie do dwóch meczów. Brak klasycznych eliminacji powoduje, że w turnieju głównym zobaczymy większą liczbę tenisistów. W poprzednich latach było ich 32, a teraz – aż 48. Powalczą oni o 90 punktów do rankingu ATP oraz o gratyfikacje finansowe. Pula nagród od tego roku wzrosła do 69 290 euro.

Autor: UMP op. AS

Jacek Jaśkowiak: „Silna i niezależna Ukraina leży w interesie Polski i polskich miast”

0
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wyjechał do Kijowa, gdzie spotkał się m.in. z merem tego miasta – Witalijem Kliczko. – Silna i niezależna Ukraina leży w interesie Polski i polskich miast – zapewniał Jaśkowiak.

Wizyta miała na celu wzmocnić relacje pomiędzy miastami oraz zadbać o rozwój współpracy ze wschodnimi sąsiadami. – Bardzo cenimy sobie nasze wzajemne relacje. Jesteśmy sąsiadami, ale łączy nas coś więcej – to podobne szanse i zmiany społeczne, ale też zbliżone problemy – charakterystyczne dla miast leżących w krajach o młodej demokracji. Dlatego pogłębianie wzajemnych relacji i zacieśnianie współpracy jest w dalszym rozwoju naszych miast elementem niezbędnym. Takie spotkanie, jak dzisiejsze, to idealna okazja służąca wzmacnianiu naszego obecnego i przyszłego partnerstwa – powiedział Jacek Jaśkowiak.

– Moim zdaniem silna i niezależna Ukraina leży w interesie Polski i polskich miast. Podobnie jak Niemcy, kraj ten – w kontekście relacji dobrosąsiedzkich – jest naszym kluczowym partnerem. Zróbmy, co w naszej mocy, by utrzymywać i rozwijać te stosunki z korzyścią dla obu stron… Jako miasta europejskie możemy razem dokonać wspaniałych rzeczy, w różnych obszarach. Kluczem jest intensywna współpraca i wzajemne wsparcie. – podsumował prezydent.

Poznań: Powstanie skwer 4 Czerwca 1989 r.

0
Poznańscy radni miejscy zdecydowali, że skwer położony pomiędzy ul. Jana Pawła II a jeziorem Maltańskim będzie nosił nazwę 4 Czerwca 1989 r.

4 czerwca tego roku przypada trzydziestolecie częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Głosowanie w 89′ roku dało zwycięstwo Solidarności i zapoczątkowało zmiany ustrojowe w Polsce. – Data ta jest ważna dla nas wszystkich. W 1989 roku rozpoczęły się zasadnicze zmiany w Polsce. Rok później możliwe było wprowadzenie reformy, umożliwiające odbudowę samorządu terytorialnego – tłumaczył podczas sesji Grzegorz Ganowicz. – Proponowana lokalizacja wydaje się być najlepszym miejscem dla uczczenia tej wyjątkowej daty. W sąsiedztwie znajduje się jezioro Maltańskie, ul. Jana Pawła II, a z drugiej strony Kopiec Wolności.

Nowe nazwy zyskały też inne poznańskie ulice. Skwer położony w rejonie ulicy Nad Wierzbakiem i alei Wielkopolskiej zyskał imię Czesława Janickiego (polskiego naukowca, zootechnika, wykładowcy akademickiego). Dwóm drogom wewnętrznym odchodzącym od ul. Złotnickiej nadano nazwę ul. Golęczewskiej i ul. Cerekwickiej. Część ulicy Adama Wrzoska (na odcinku od ulicy Wincentego Witosa do Alei Solidarności) zmieniła patrona na Dobrego Pasterza (jaką nosiła w latach 1927 – 1972). Rondo łączące ulice: Garaszewo, Pokrzywno, Jarosławska i Nowotarska zyskało miano Krzesiny.

Autor: UMP op. AS

Poznań: Pływalnia w parku Kasprowicza została zmodernizowana

0
Zakończył się drugi etap modernizacji pływalni w parku Kasprowicza. Otwarcie pływalni zaplanowano na 21 czerwca.

Od czasu zakończenia poprzedniego sezonu, postawiono nowy budynek kas, zwiększono powierzchnię zaplecza socjalnego, ogrodzono teren pływalni i zamontowano ławki. Zagospodarowano też zieleń i zainstalowano automatyczny system nawadniania, w skład którego wchodzi ponad 200 dysz dostarczających wodę roślinności. Dodatkowo, w sąsiedztwie basenów, zamontowano urządzenia do street workoutu. Koszt realizacji drugiego etapu modernizacji pływalni to około 2 mln zł.

W tym roku otwarcie pływalni w parku Kasprowicza zaplanowano na 21 czerwca. Obiekt będzie czynny na pewno do końca sierpnia. Niewykluczone jednak, że jeśli dopisze pogoda, a zainteresowanie będzie duże, czas ten zostanie wydłużony (tak jak w roku ubiegłym). Godziny otwarcia pozostaną bez zmian. Pływalnia będzie czynna w godz. 9-20. Pomyślano też o czasie dla pływaków. Posiadacze karnetów 10-krotnego wstępu będą mogli odwiedzić basen w godz. 7-9.

Cena biletu całodniowego będzie wynosić 15 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy), a jednorazowego 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy). Dzieci do lat 3 oraz podopieczni domów dziecka wejdą na basen za darmo. Przewidziano też zniżki dla posiadaczy Karty Rodziny Dużej (8 i 4 zł za bilet całodniowy oraz 5 i 3 zł za jednorazowy), Złotej Karty Seniora (5 zł) oraz grup zorganizowanych (3 zł). Karnet upoważniający do 10 wejść będzie kosztować 80 zł.

Autor: PIM / UMP op. AS

Poznań: Przebudowa schodów na wiadukcie nad PST Szymanowskiego

0
Trwa przebudowa wiaduktu przy ul. Szymanowskiego. W środę, 29 maja, wykonawca rozpoczął roboty związane ze schodami dla pieszych, które prowadzą przy murze oporowym na jego północną nitkę. Od tego dnia piesi nie będą mogli z nich korzystać.

Dotychczasowe schody, będące w kiepskim stanie technicznym, zostaną rozebrane, a do października w tym miejscu zostaną wybudowane nowe. Do tego czasu piesi będą mogli korzystać z sąsiedniego zejścia prowadzącego na przystanek PST. Na kilka dni rozbiórki, w trosce o bezpieczeństwo pieszych, obszar wyłączony z ruchu może ulec czasowemu powiększeniu.

Na wiadukcie rozpoczęły się prace na drugiej części południowej nitki. W miejscu wyburzonej starej części płyty południowej nitki wiaduktu, a także rozebranych dojazdów i schodów prowadzących do niej dotychczas, pojawiła się nowa płyta, nowe dojazdy i schody. Na wszystkich tych elementach obiektu ułożono nową nawierzchnię. Zamontowano również nowe balustrady. Konstrukcja wiaduktu została i wyposażona w system odwodnienia oraz w nowe dylatacje, by obiekt mógł pełnić swoje funkcje jak najdłużej.

Na południową część wiaduktu wrócili też piesi. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo nie mogą jeszcze korzystać ze schodów przy murze oporowym od strony osiedla Batorego, przy którym kontynuowane są prace.

PIM

Poznań: Mężczyzna z siekierą na osiedlu Wichrowe Wzgórze. Interwencja policji

0
Niecodzienny poranek zaliczył jeden z mieszkańców Poznania, który idąc z siekierą na działkę został otoczony przez policjantów.

O całej sprawie napisał „Głos Wielkopolski”, podając w tytule, że mężczyzna „biegał z siekierą po osiedlu Wichrowe Wzgórze”. Na miejscu zdarzenia pojawili się policjanci, którzy otoczyli mężczyznę, a następnie zaczęli wyjaśniać sprawę. Okazało się, że siekiera była potrzebna do przycięcia drzewka na działce, a informacji o bieganiu po osiedlu nikt nie jest w stanie potwierdzić.

Cały Poznań Ukulele

0
To już trzecia edycja festiwalu „Cały Poznań Ukulele”. Mimo że tak naprawdę zaczyna się w weekend, już w środę, 29 maja, będzie można posłuchać pierwszego festiwalowego koncertu w Meskalinie.

„Dead Mans Uke – czy można sobie wymarzyć lepszy początek festiwalu?” – piszą organizatorzy, zapraszając na ten koncert. Jak obiecują, tych dwóch niezwykłych gentlemanów wprowadzi wszystkich gości Meskaliny około godz. 20.00 w rozrywkowy świat ukulele z wielkim przytupem. To będzie mocny – klubowy początek naszego festiwalu. No i wiadomo – Cały Poznań Ukulele, więc wstęp bezpłatny.

Wcześniej, o godzinie 18.00 rozpoczną się w Meskalinie ukulelowe warsztatach pt. „Jak zostać gwiazdą Ukulele bez predyspozycji do bycia gwiazdą”, które poprowadzą chłopcy z PPNOU – tutaj również wstęp wolny dla wszystkich chętnych.

Zapraszamy miłosników ukulele 29 maja do Meskaliny, Stary Rynek 6.

Poznań: Zmiany w komunikacji miejskiej. Zmienią się ceny biletów

0
Od początku sierpnia powstanie nowa strefa taryfowa – D. Zmienione zostaną również ceny niektórych biletów.

Nowa strefa powstanie, ponieważ ZTM zacznie obsługiwać połączenia do Kórnika i Zaniemyśla. Linie nr 501, 502, 560 i 561 w dalszym ciągu będą obsługiwane przez Kórnickie Przedsiębiorstwo Autobusowe Kombus, ale zacznie w nich obowiązywać taryfa ZTM. – Takie rozwiązanie pozwoli na wprowadzenie wspólnego biletu obejmującego całą podróż, co spowoduje istotną poprawę atrakcyjności transportu zbiorowego dla mieszkańców gminy Kórnik dojeżdżających do Poznania oraz mieszkańców Poznania dojeżdżających do miejscowości na terenie gminy Kórnik, dzięki niższym kosztom oraz większej wygodzie – tłumaczy Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora ZTM w Poznaniu.

W związku z tym zostanie wprowadzona nowa strefa taryfowa – D. Wprowadzone zostaną także korekty w zakresie cen przejazdów czasowych jednorazowych z dodaniem nowego biletu oraz zmiany w zakresie biletów krótkookresowych uwzględniające ich podział na strefę A, czyli Poznań oraz strefy A+B+C+D, czyli całą aglomerację.

Korekty są także przewidziane w zakresie taryfy przejazdów okresowych oraz tPortmonetki. Nie zmienią się ceny biletów jednorazowych do 10 minut, a dodana będzie tu możliwość korzystania z nich w strefie D.

Pojawi się nowy bilet do 45 minut na strefy A+B+C+D. Będzie on kosztował 5 zł i zastąpi dotychczasowy do 40 minut lub na 1 przejazd, który dotychczas był w cenie 4,60 zł. Nastąpi zwiększenie zakresu czasowego oraz dodanie strefy D. Bilet nie będzie już obowiązywał na cały przejazd, a będzie tylko na określony czas.

Kolejną nowością jest bilet do 90 minut na wszystkie strefy za 7 zł. Będzie on umożliwiał przesiadki np. z długich linii podmiejskich na linie miejskie.

Obniżono cenę biletów na 24 godziny i 7-dniowych. Będą one obowiązywać w strefie A i kosztować odpowiednio 12zł oraz 40zł. Bilet na 24 godziny na strefy A+B+C+D będzie dostępny za 15 zł, natomiast tygodniowy na wszystkie strefy za 60zł.

Cały czas utrzymane zostaną oferty promocyjne na bilety 24-godzinny na weekend oraz 24-godzinne na weekend dla rodziny. Jednorazowy 24-godzinny skasowany od godziny 20.00 w piątek do godziny 24.00 w sobotę obowiązuje do godziny 24.00 w niedzielę, a dwa normalne jednorazowe bilety czasowe 24-godzinne upoważniają do przejazdu 2 osoby dorosłe oraz do 3 dzieci w wieku do 15 lat.

Od sierpnia 2019r. wycofane zostaną bilety 2- i 3-dobowe.

Autor: ZTM / UMP op. AS

Poznań: 30. Dni Łazarza właśnie się zaczęły!

0
Uroczystym otwarciem wystawy fotograficznej „Łazarskie migawki” rozpoczęły się jubileuszowe, 30. Dni Łazarza. Zakończy je 4 czerwca tradycyjna Parada Łazarska.

Tegoroczne obchody Dni Łazarza są wyjatkowo bogate i różnorodne. To ponad 50 imprez koncertów, wystaw, zabaw i konkursów dla dzieci, wycieczek i zawodów sportowych. Na koniec jak zawsze odbędzie się Parada Łazarska, która przemaszeruje ulicą Głogowską w towarzystwie orkiestry dętej.

Jeden dzień będzie specjalnie poświęcony pamięci Jacka Hałasika, dziennikarza Radia Merkury i wytrwałego propagatora gwary poznańskiej. Nie należy zapominać, że najsłynniejszy poznaniak, czyli Stary Marych, mieszkał przecież na Łazarzu właśnie…

Niezwykle bogato zapowiada się weekend 1 i 2 czerwca. Turniej piłki nożnej dla najmłodszych na orliku przy Arenie i Festyn Łazarski w parku Wilsona z koncertem Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta Poznania działającej przy MPK – to tylko niektóre atrakcje tych dwóch dni.

Dni Łazarza to najstarsze i największe święto dzielnicy w Poznaniu. Obchodzone jest od 1987 roku.

Program XXX DNI ŁAZARZA

Poniedziałek, 27-05-2019
17:00 Klub Osiedlowy Krąg, ulica R. Dmowskiego 37
Uroczysta inauguracja Jubileuszowych 30. Dni Łazarza
18:00 Klub Osiedlowy Krąg, ulica R. Dmowskiego 37
„Łazarskie migawki” otwarcie wystawy fotograficznej
Wystawa w Galerii „Krąg” z okazji 30. Dni Łazarza.

Wtorek, 28-05-2019
14:00 – 20:00 Młodzieżowy Dom Kultury nr 3, ul. Jarochowskiego 1
„Łazarski Przegląd Twórczości Plastycznej i fotograficznej dzieci”
16:30 – 18:30 Ogród Łazarz, ul. K.Potockiej 39 – 41
„Łazarskie Plemię” – warsztaty bębniarskie
19:00 Klub Osiedlowy Krąg, ulica R. Dmowskiego 37
Marek Zgaiński „Randka w ciemno” – przedstawienie teatralne
19:00 – 21:00 Ułan Browar, Stanisława Wyspiańskiego 26
Wartki Stand-up w UŁAN BROWAR

Środa, 29-05-2019
18:00 Klub Osiedlowy Krąg, ulica R. Dmowskiego 37
„Łazarz oczami mieszkańców” – otwarcie wystawy fotograficznej
Wernisaż wystawy na którą złożyły się zdjęcia (także amatorskie) wykonane przez mieszkańców Poznania na Łazarzu.
19:00 Klub Osiedlowy Krąg, ulica R. Dmowskiego 37
Posiedzenie Kapituły Tytułu „Człowiek Roku Łazarza”

Czwartek, 30-05-2019
11:00 – 14:40 Boisko Szkoły Podstawowej nr 9 w Poznaniu
11.00 – 15.00 Międzyszkolny turniej piłki nożnej
11.30 – 12.30 Zabawy taneczne (aerobik, zumba)
12.00 – 14.40 Towarzyskie mecze piłki siatkowej
11:00 – 16:00 ZDDP, Filia nr 1, ul.M.Konopnickiej 18
Drzwi Otwarte Dziennego Domu Pomocy
Występ Zespołu Artystycznego „Jesienne Róże, zajęcia terapeutyczne pracowni plastycznej, zwiedzanie placówki.
11:00 – 20:00 Teren dzielnicy Łazarz
ŁazART tour
Pierwszy z dwóch dni indywidualnego poznawania otwartej sztuki łazarskiej w ramach ŁazArt Tour. Organizatorzy wydarzenia umożliwią poznaniakom zapoznanie się z bogactwem oferty kulturalno – artystycznej na naszym fyrtlu. Na Państwa będą czekać otwarte łazarskie galerie sztuki i miejsca kulturotwórcze. Dostępność atrakcji na mapie ŁazArt Tour 2019.(patrz: mapa cz. 1, cz. 2.)
13:00 Szkoła Podstawowa nr 9, ul. J. Łukaszewicza 9/13
Zagadkowa Dziewiątka
Zapraszamy do pokoju zagadek z postaciami z Łazarza w tle.
16:00 – 19:00 Teren Szkoły Podstawowej nr 9 – wejście od Calliera 9 (boisko)
Wystawa pamiątek z okresu PRL.
17:00 Klub Osiedlowy Krąg, ulica R. Dmowskiego 37
Jacek Hałasik we wspomnieniach…. przyjaciół i współpracowników
17:30 – 20:00 Zbiórka: Ogród Łazarz, ul. K.Potockiej 39 – 41
„ŁazART walk” – artystyczny spacer po Łazarzu

Piątek, 31-05-2019
09:00 Boisko Orlik przy Gimnazjum nr 33 ul. S. Wyspiańskiego 27
Turniej Piłki Nożnej „Za mundurem piłka sznurem”
Z udziałem funkcjonariuszy grunwaldzkich służb mundurowych.
11:00 Teren dzielnicy Łazarz
ŁazART tour
11:00 – 12:00 School of Form ul. Glogowska 18
Wycieczka po School of form
12:00 Klub Osiedlowy Krąg, ulica R. Dmowskiego 37
ŁAZARSKI OMNIBUS 2019
Turniej wiedzy o Łazarzu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów
16:00 – 20:00 Ogród Łazarz ul.K.Potockiej 39 – 41
„Dzień Sąsiada” w Ogrodzie Łazarz
16:05 – 20:00 Ogród Łazarz ul.K.Potockiej 39 – 41
Dzień Sąsiada w Ogrodzie Łazarz- wystawa fotograficzna
16:05 – 18:00 Ogród Łazarz, ul.K.Potockiej 39 – 41
„Dzień Sąsiada” w Ogrodzie Łazarz”. „Ekomiastowanie”
16:10 – 20:00 Ogród Łazarz ul.K.Potockiej 39 – 41
„Podaruj kwiata sąsiadowi” – malowanie antydyskryminacyjnego muralu
16:10 – 18:30 Ogród Łazarz, ul.K.Potockiej 39 – 41
„Dzień Sąsiada” w Ogrodzie Łazarz czyli „Wygibasy na fyrtlu”
MOPR – Poznań Grunwald zaprasza Sasiadów na swoje stoisko z przygotowanymi animacjami dla dzieci czyli „Wygibasami na fyrtlu” (przeciąganie liny, chusta klanza, bańki mydlane) oraz Cateringiem Słodkości. Przy stoisku spotka się z Państwem coach Barbara Zięba.
17:00 – 19:00 Szkoła Podstawowa nr 69 w Poznaniu, ul. K.Jarochowskiego 62
„Patriotyczna Majówka u Prezydenta” – Festyn Rodzinny
17:00 – 18:00 School of Form ul. Glogowska 18
Wycieczka do School of form
17:00 – 19:00 Młodzieżowy Dom Kultury nr 3, ul. Jarochowskiego 1
PIKNIK ARTYSTYCZNY w MDK-u
18:00 – 19:30 Ogród Łazarz, ul.K.Potockiej 39 – 41
„Dzień Sąsiada w Ogrodzie Łazarz” – Kabaretowy Plażing
Sobota, 01-06-2019
09:00 Boisko Orlik ul. Wyspiańskiego 27
Turniej Piłki Nożnej im. Macieja Zawiei czyli… „Gramy dla Marianki”
10:00 – 13:00 Szkoła Podstawowa nr 26 im. ul. R. Berwińskiego 2/4
„W Dni Łazarza zabawa się powtarza”
Festyn Rodzinny z okazji 30. Dni Łazarza
10:00 – 14:00 Po-dzielnia, Głogowska 27
Otwarta sobota
11:00 – 14:00 Plac zabaw przy ul.R.Dmowskiego 5/7
Festyn u Romana… Dmowskiego
11:00 NeoLazarus, ul. Grunwaldzka 22, II piętro, (d. „Olimpia”)
„Zdrowie i aktywność w mieście”
Wykład trenera personalnego Radosława Szyguły
12:00 Zbiórka na placu zabaw przy ul.Dmowskiego 5/7
„Rynek Łazarski i okolice” czyli przechadzka po Łazarzu
Z cyklu „Łazarskie Przechadzki” – spacer z przewodnikami Koła Przewodników PTTK im.Marcelego Mottego przy Oddziale Poznańskim PTTK.
15:00 – 18:00 NeoLazarus, ul. Grunwaldzka 22, II piętro, (d. „Olimpia”)
„Odkryj swoje piękno poprzez taniec”
Otwarte warsztaty z tańca nowoczesnego.
19:00 NeoLazarus, ul. Grunwaldzka 22, II piętro, (d. „Olimpia”)
Sztuka rozumienia filmu

Niedziela, 02-06-2019
10:00 – 12:00 Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarta Strażnica
12:00 – 12:10 Muszla Koncertowa Parku Wilsona
FESTYN ŁAZARSKI Z OKAZJI 30. DNI ŁAZARZA
12:05 – 19:00 Muszla Koncertowa Parku Wilsona
12:10 – 12:20 – Zespół taneczny „Impuls” ze Stowarzyszenia „Na Tak”
12:20 – 14:15 – Animacje dla dzieci „Księga dżungli”
14:15 – 14:30 – Pokaz breakdance
14:30 – 15:30 – Koncert rozrywkowy w wykonaniu duetu „Aga i Piotr”
15:30 – 16:30 – Pokazy taneczne zespołów z MDK nr 3 oraz zespołu „Tańcząca lampa”
16:30 – 16:40 – Hawajski taniec hula „Le Poni Moi”
17:00 – 18:00 – Koncert Orkiestry Miasta Poznania przy MPK sp. z o. o.
18:10 – 18:45 – „Łazarskie Plemię”
18:45 – 19:00 – Zakończenie Festynu Łazarskiego.

12:15 – 17:00 Park Wilsona Stoisko Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego
„Salam na naszym fyrtlu!” gra terenowa
14:00 – 16:00 Park Wilsona – aleja od ul.Siemiradzkiego
„Menu Wolności” w Parku Wilsona
Zapraszamy mieszkańców Łazarza oraz wszystkich Poznaniaków, którzy chcą wspólnie z nami spotkać się przy wspólnym stole, zjeść potrawy przygotowane przez lokalnych restauratorów, porozmawiać, poznać mieszkańców naszego fyrtla i świętować w radosnej atmosferze.
15:00 Zbiórka przed wejściem do Palmiarni w Parku Wilsona
„Park Wilsona i okolice” czyli przechadzka po Łazarzu
20:00 Kościół Parafialny pw. Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert muzyki kameralnej „Gaude Mater”

Poniedziałek, 03-06-2019
11:00 Biblioteka Raczyńskich. F.nr 22 ul. Dmowskiego 37/sala Klubu Krąg
„Huczy jak w ulu”
Spotkanie autorskie z Magdaleną Kiełbowicz połączone z warsztatami literackimi.
16:30 – 18:30 Ogród Łazarz ul. K.Potockiej 39 – 41
„Taniec z goździkami”- czyli hawajskie spotkania na Łazarzu
Warsztaty integracyjne dla mieszkańców Łazarza z tańca hula „Lei Poni Moi” i plecenia hawajskiego lei z goździkami w Ogrodzie Łazarz (lub w razie niepogody Klub Krąg)
19:00 Klub Osiedlowy Krąg, ulica R. Dmowskiego 37
Koncert „Zakazane piosenki”

Wtorek, 04-06-2019
10:00 Przedszkole nr 39, ul. B Limanowskiego 23b
„Pchła szachrajka”
Przedstawienie dla dzieci w wykonaniu Rodziców
17:00 – 18:00 Boisko ZSzG-L. nr 33 ulica S.Wyspiańskiego
XIV PARADA ŁAZARSKA
Parada Łazarska z udziałem zastępcy Prezydenta Miasta Poznania i innych zaproszonych gości, uczniów szkół, harcerzy i mieszkańców Łazarza, pojazdów zabytkowych i rowerów z Automobilklubu Wielkopolskiego, oraz Orkiestry Dętej ze Swarzędza. Na zakończenie parady pokaz tańca breakdance w wykonaniu Tabasco BreaKing School oraz pokaz tresury psów zorganizowany przez Golden Retriever WOŚP w Poznaniu.
Trasa Łazarskiej Parady: Zespół Szkół Gimnazjalno – Licealnych nr 33 – ul. S. Wyspiańskiego – ul. Głogowska – K. Potockiej – R. Dmowskiego – zakończenie na boisku XXXVII LO
18:00 Klub Osiedlowy Krąg, ulica R. Dmowskiego 37
Uroczyste Zakończenie 30. DNI ŁAZARZA
Przyznanie Tytułu „Człowieka Roku Łazarza”, „Nagrody im. Stanisława Strugarka”. Wręczenie nagród „Przyjaciel Łazarza” oraz dyplomów i nagród dla laureatów innych konkursów. (Obowiązują zaproszenia).
20:00 Klub Osiedlowy Krąg, ulica R. Dmowskiego 37
Toast Wolności za Trzydziestolecie!

Mat. pras., el, fot. archiwum

Poznań: kuria kontra prokuratura. Czy molestowanie jest tajemnicą zawodową?

0
Poznańska kuria odmówiła przekazania prokuraturze materiałów dotyczących księdza molestującego ministranta. Zdaniem arcybiskupa Gądeckiego to… tajemnica zawodowa.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie molestowania i zwróciła się do kurii o dostęp do akt postępowania kanonicznego w sprawie tego księdza. Postępowanie przeciwko niemu było prowadzone w 2016 roku, a do molestowania dochodziło, jak to ustalili dziennikarze „Głosu Wielkopolskiego”, w latach 2001-2013. Ofiarą był nastoletni Szymon, pochodzący z rodziny z problemem alkoholowym. Chłopiec miał być regularnie upijany i wykorzystywany przez księdza Krzysztofa.

Chłopak zgłosił sprawę do prokuratury i do władz kościelnych. Decyzją kurii ksiądz Krzysztof został przeniesiony do innej parafii, a później Watykan zadecydował o wydaleniu go ze stanu kapłańskiego.

Śledztwo w prokuraturze nadal się toczy, a śledczy uważają, że informacje zawarte w dokumentach z postępowania kanonicznego, które toczyło się przeciwko księdzu Krzysztofowi, mogą być pomocne w śledztwie – zwłaszcza że rzekomo ma się w nich znajdować przyznanie księdza do molestowania chłopca, a także informacje o kilku innych ofiarach molestowania. Wystąpili więc do kurii o dostęp do akt.

Niestety, arcybiskup Gądecki odmówił przekazania materiałów. Powodem jest… tajemnica zawodowa. Co prawda w grudniu ubiegłego roku prokurator zwolnił przedstawicieli kurii z obowiązku jej zachowania. Jednak strona kościelna odwołała się od tej decyzji, jak wyjaśnił prokurator Michał Smętkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. I to jest podstawą odmowy wydania akt.

Sam poszkodowany, Szymon, uważa, że jest to kolejna gra na zwłokę ze strony kościoła, który nie zamierza uznać swojej winy. Do dziś chłopca nikt nie przeprosił, nikt też z dostojników kościelonych nie zainteresował się jego losem, gdy sprawa wyszła na jaw. Smaczku sprawie dodaje fakt, że to właśnie arcybiskup Gądecki przepraszał ofiary duchownych-pedofili po emisji filmu „Nie mów nikomu”.

Odwołanie strony kościelnej zostanie rozpatrzone przez chodzieski sąd dopiero 10 czerwca.

el

Leszek Miller: Niewątpliwie PiS odniósł sukces

0
Leszek Miller, startujący z list Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, zdecydował się na krótkie podsumowanie wyborów.

Miller był drugi na wielkopolskiej liście KE i zdobył mandat. Paradoksalnie, SLD decydując się na wejście do Koalicji Europejskiej, stał się jednym z największych wygranych wyborów. Politycy lewicy zdobyli w sumie pięć mandatów. Dla porównania – Wiosna, Roberta Biedronia, która zdecydowała się na startowanie samodzielnie, uzyskała tylko trzy.

– Siedmioprocentowa przewaga PiS w wyborach to powód do poważnych rozważań o przyszłości Koalicji Europejskiej – stwierdził w rozmowie z Radiem Poznań Leszek Miller, podczas swojej wizyty w Gnieźnie. – To jest duża przewaga i niewątpliwie PiS odniósł sukces. Liderzy Koalicji Europejskiej mają o czym myśleć. Czy ta przewaga musiała być taka? W najbliższych dniach te odpowiedzi zostaną udzielone, a mają one fundamentalne znaczenie dla przyszłości Koalicji Europejskiej i tego czy ona się utrzyma w tych ramach, które znamy czy też nie – dodał były premier.

Leszek Miller nie jest jedynym politykiem KE, który ma wątpliwości co do funkcjonowania koalicji w obecnym kształcie. Tuż po wyborach zaczęły docierać sygnały, że PSL może jesienią w wyborach do parlamentu, zdecydować się na samodzielny start. Co ciekawe, jako jednego z potencjalnych koalicjantów Polskiego Stronnictwa Ludowego, wymienia się Pawła Kukiza z jego ruchem, który zanotował słaby wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Z drugiej strony, część polityków Platformy Obywatelskiej chciałaby rozszerzenia Koalicji Europejskiej o Wiosnę. Ta również zanotowała słaby wynik, ale Robert Biedroń na chwilę obecną deklaruje, że w kolejnych wyborach wystartuje samodzielnie. Jednocześnie ewentualne wciągnięcie Wiosny do KE spotkałoby się z dużym sprzeciwem PSLu i części konserwatywnych członków PO.

Źródło: Radio Poznań