Poznań: Artyści przeciw nienawiści

Dziesiątki prac artystów z całego świata można będzie od piątku oglądać na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wystawa nosi tytuł “Stop Hate/Poster Show” i jest protestem przeciwko zorganizowanej nienawiści, nietolerancji i dyskryminacji.

Na zaproszenie do udziału wystawie – a wystosował je Malta Festival Poznań, bo wystawa jest jego częścią – odpowiedzieli artyści, projektanci i graficy z całego świata. Nadeszło prawie 900 prac z ponad 50 krajów. Tematem wszystkich był problem coraz bardziej istotny w dzisiejszej rzeczywistości: hejt, toksyczna nienawiść, która leży u podstaw niebezpiecznych zjawisk takich jak faszyzm, rasizm, ksenofobia czy dyskryminacja.

– Selekcja nie była prosta – przyznaje Krzysztof Hoffmann, jeden z koordynatorów wydarzenia. – Ze względu na międzynarodowy charakter konkursu w nadesłanych pracach mogliśmy zaobserwować nie tylko całe spektrum różnic stylistycznych, ale także coś, co nazwałbym “geografią przemocy”: pewne tematy przewijały się częściej w pracach autorów z Chin czy Bliskiego Wschodu, inne – w pracach artystów z Europy.

Kuratorem konkursu jest prof. Mirosław Pawłowski. Międzynarodowe jury złożone z uznanych grafików wybrało 164 plakaty, które od piątku można będzie oglądać w Poznaniu. Jeden z nich otrzyma Grand Prix konkursu ufundowane przez Prezydenta Miasta Poznania – nazwisko zwycięzcy poznamy w piątek.

Otwarciu wystawy konkursowej na MTP towarzyszyć będzie wernisaż w Atrium Starego Browaru, który rozpocznie się w piątek o godz. 18. Będzie można tam zobaczyć 21 plakatów stworzonych przez specjalnie zaproszonych gości – to m.in. prace Lecha Majewskiego czy Mieczysława Wasilewskiego.

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze