Będziemy mieli Poznan Sand Festival

Mamy Festiwal Rzeźby Lodowej – będzie i Festiwal Rzeźby Piaskowej. Pierwsza edycja imprezy odbędzie się w lipcu, a jak będą wyglądały rzeźby – można zobaczyć na Termach Maltańskich.

– Widzimy, jak wielkim zainteresowaniem poznaniaków cieszy się Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. – To impreza, która każdej zimy przyciąga do nas najsłynniejszych artystów i tysiące turystów z całego świata. Dlatego w tym roku proponujemy poznaniakom podobne, tym razem letnie wydarzenie, które będzie co najmniej równie widowiskowe. Mam nadzieję, że Festiwal Rzeźby Piaskowej spotka się z równie dużym uznaniem mieszkańców miasta.

Już same liczby Festiwalu Rzeźby Piaskowej – czy Poznań Sand Festival, jak kto woli – robią wrażenie. Podczas festiwalu 10 artystek zużyje aż 500 kilogramów piasku! Artystki stworzą 8 rzeźb, wysokich nawet do 3 metrów. Na każdą z nich zużyją po kilkadziesiąt ton specjalnie przygotowanego materiału. Aby dzieła były stabilne, piasek musi zostać wcześniej odpowiednio zagęszczony – w Poznaniu w trosce o środowisko rzeźbiarki będą do tego używać wyłącznie wody.

Motyw przewodni wydarzenia również związany będzie z ekologią: twórczynie skupią się w swoich dziełach na gatunkach zagrożonych wyginięciem. Prace nad rzeźbami rozpoczną się 15 lipca na Termach Maltańskich i potrwają do 23 lipca. Przez cały ten czas poznaniacy będą mogli codziennie podziwiać artystki tworzące piaskowe dzieła sztuki. Same rzeźby będzie można podziwiać do końca sierpnia – wieczorami będą one dodatkowo podświetlone, by zapewnić gościom festiwalu wyjątkowe wrażenia wizualne. Dodatkową atrakcją będą warsztaty dla dzieci, podczas których pod okiem profesjonalnego rzeźbiarza mali artyści będą mogli wyczarować własny, piaskowy świat.

Choć festiwal ruszy dopiero za niespełna miesiąc, jego przedsmak można poczuć już dzisiaj – na Termach Maltańskich powstała właśnie rzeźba zapowiadająca wydarzenie. Przez trzy dni pracowały nad nią dwie artystki, zużywając ponad 40 ton piasku. Ich dzieło będzie można podziwiać przez najbliższe tygodnie.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: