Poznań: Parada Sobótkowa i Poznańskie Wianki

Parada łodzi i platform poszczególnych osiedli na Warcie, plecenie wianków, a na deser – Festiwal Światła. Od kilkunastu już lat stolica Wielkopolski hucznie – i wyjątkowo udanie – świętuje Noc Kupały.

W tym roku organizatorzy zapraszają nad Wartę 22 czerwca, w sobotę. Ideą przewodnią będzie łączenie w tę wyjątkową noc dwóch żywiołów: ognmia i wody. Zaproszeni na festiwal liczni artyści, muzycy i animatorzy zaprezentują w przestrzeni nad Wartą swoje niepowtarzalne instalacje oraz muzyczne projekty w duchu pradawnych symboli.

Wszystko rozpocznie się od Parady Sobótkowej, która jak co roku przypłynie z brzegów Wildy do Starego Portu. Parada wystartuje o 20.30 z Plaży Wilda, ale warto tam być już o 18.30. Wtedy właśnie rozpocznie się prezentacja sobótkowych instalacji nadwiarciańskich rad osiedli, które wezmą udział w paradzie. Instalacje są zawsze ciekawe i udowadniają, że osiedlowi radni i mieszkańcy osiedli mają niesamowite poczucie humoru… W ubiegłym roku na przykład furorę zrobił Strzeszyn, który co prawda nad Wartą nie leży, ale udowodnił swoje prawo startu w paradzie ogromnym hasłem wypisanym swojej instalacji: “Strzeszyn żąda dostępu do Warty!”.

Płynące i oświetlone łodzie wyglądają niezwykle malowniczo tuż przed zachodem słońca. Nie zabraknie oczywiście i tramwaju wodnego. A kto nie ma własnej łodzi lub kajaka, lecz chciałby wziąć udział w paradzie, zawsze może wypożyczyć jednostkę pływającą na Szelągu (przy plaży) albo w Przystani Poznań. Około 21.30 łodzie i instalacje powinny dopłynąć do Starego Portu , gdzie nastąpi zakończenie parady.

Poza oglądaniem instalacji będzie można jak zawsze wziąć udział w warsztatach wyplatania wianków. Wieść niesie, że także i w tym roku bardzo modne będą w wiankach dodatki w postaci świecących lampek… Będzie można też podziwiać magię ognia w wykonaniu artystów ze Spin Projekt, a na trasie festiwalu czekają wizualno-muzyczne „przystanki”, które połączone będą ze sobą świętojańską opowieścią, czerpiącą swoje inspiracje z odległych czasów, tradycji i symboli.

Dla najmłodszych uczestników festiwalu przygotowane będą atrakcje w postaci konkursów oraz animacji takich jak: wróżby, plecenie wianków, malowanie twarzy, a także poszukanie skarbu. Kwiat paproci kwitnie raz w roku, warto więc dać się uwieść magii światła i kolorów, znaleźć go – a w tym celu koniecznie trzeba przyjść 22 czerwca nad Wartę.

Program:

20:30 – 23:00 Parada Sobótkowa (Plaża Wilda – Stary Port)
20:55 – 21.19 Teatr „Z głową w chmurach” vol.1 ( Most Chrobrego)
21.19 – 21.40 Fireshow (Amfiteatr)
21.40 – 23.00 Liquidacje (Skwer przy ul. Czartoria)
Mapping / Noriaki (Brzeg Warty)
UV Painting (Park Stare Koryto Warty)
22:00 – 22.20 Teatr „Z głową w chmurach” vol. 2 (Most Chrobrego)
22:00 – 23:00 Wystawa obiektów świecących UV Studio Psychotropical (KontenerART)
22:00 – 23:45 Wypalanie ceramiki w zakwasie chlebowym (Ogród Szeląg)

Kids & Skate Park (Park Stare Koryto Warty przy Pawilonie Nowa Gazownia)
DJ Set + Wizualizacje na ekranie (Brzeg Warty)

Mat. pras., el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze