Poznań: Parada Sobótkowa i Poznańskie Wianki

Parada łodzi i platform poszczególnych osiedli na Warcie, plecenie wianków, a na deser – Festiwal Światła. Od kilkunastu już lat stolica Wielkopolski hucznie – i wyjątkowo udanie – świętuje Noc Kupały.

W tym roku organizatorzy zapraszają nad Wartę 22 czerwca, w sobotę. Ideą przewodnią będzie łączenie w tę wyjątkową noc dwóch żywiołów: ognmia i wody. Zaproszeni na festiwal liczni artyści, muzycy i animatorzy zaprezentują w przestrzeni nad Wartą swoje niepowtarzalne instalacje oraz muzyczne projekty w duchu pradawnych symboli.

Wszystko rozpocznie się od Parady Sobótkowej, która jak co roku przypłynie z brzegów Wildy do Starego Portu. Parada wystartuje o 20.30 z Plaży Wilda, ale warto tam być już o 18.30. Wtedy właśnie rozpocznie się prezentacja sobótkowych instalacji nadwiarciańskich rad osiedli, które wezmą udział w paradzie. Instalacje są zawsze ciekawe i udowadniają, że osiedlowi radni i mieszkańcy osiedli mają niesamowite poczucie humoru… W ubiegłym roku na przykład furorę zrobił Strzeszyn, który co prawda nad Wartą nie leży, ale udowodnił swoje prawo startu w paradzie ogromnym hasłem wypisanym swojej instalacji: “Strzeszyn żąda dostępu do Warty!”.

Płynące i oświetlone łodzie wyglądają niezwykle malowniczo tuż przed zachodem słońca. Nie zabraknie oczywiście i tramwaju wodnego. A kto nie ma własnej łodzi lub kajaka, lecz chciałby wziąć udział w paradzie, zawsze może wypożyczyć jednostkę pływającą na Szelągu (przy plaży) albo w Przystani Poznań. Około 21.30 łodzie i instalacje powinny dopłynąć do Starego Portu , gdzie nastąpi zakończenie parady.

Poza oglądaniem instalacji będzie można jak zawsze wziąć udział w warsztatach wyplatania wianków. Wieść niesie, że także i w tym roku bardzo modne będą w wiankach dodatki w postaci świecących lampek… Będzie można też podziwiać magię ognia w wykonaniu artystów ze Spin Projekt, a na trasie festiwalu czekają wizualno-muzyczne „przystanki”, które połączone będą ze sobą świętojańską opowieścią, czerpiącą swoje inspiracje z odległych czasów, tradycji i symboli.

Dla najmłodszych uczestników festiwalu przygotowane będą atrakcje w postaci konkursów oraz animacji takich jak: wróżby, plecenie wianków, malowanie twarzy, a także poszukanie skarbu. Kwiat paproci kwitnie raz w roku, warto więc dać się uwieść magii światła i kolorów, znaleźć go – a w tym celu koniecznie trzeba przyjść 22 czerwca nad Wartę.

Program:

20:30 – 23:00 Parada Sobótkowa (Plaża Wilda – Stary Port)
20:55 – 21.19 Teatr „Z głową w chmurach” vol.1 ( Most Chrobrego)
21.19 – 21.40 Fireshow (Amfiteatr)
21.40 – 23.00 Liquidacje (Skwer przy ul. Czartoria)
Mapping / Noriaki (Brzeg Warty)
UV Painting (Park Stare Koryto Warty)
22:00 – 22.20 Teatr „Z głową w chmurach” vol. 2 (Most Chrobrego)
22:00 – 23:00 Wystawa obiektów świecących UV Studio Psychotropical (KontenerART)
22:00 – 23:45 Wypalanie ceramiki w zakwasie chlebowym (Ogród Szeląg)

Kids & Skate Park (Park Stare Koryto Warty przy Pawilonie Nowa Gazownia)
DJ Set + Wizualizacje na ekranie (Brzeg Warty)

Mat. pras., el

1
Dodaj komentarz

avatar
Jacek
Jacek

Szumnie zapowiadana noc Kupały nad Wartą, świętojańska tradycja Słowian i co z tego zostało? Nic, nic, NIC!!! Gorzej!! To zbezczeszczenie, zamach na tradycje, naszą słowiańskość! Dyskotekowa “amerykańska muzyczka”, pajacowaci spikerzy. Co to za organizatorzy? Melepety?? Takie imprezki można robić co sobotę, ale nie w TĄ NOC! Miasto Poznań dało im pieniądze, miasto finansuje te destrukcyjne działania? Przecież to strzał w kolano, nie rozumieją tego? Zupełnie nie kontrolują? Przeszedłem brzegiem 2km. Widziałem dziewczyny z wiankami, chłopaków palących ogień (chociaż na grillu), owszem flaszek sporo ale to też tradycja;), w Narodzie jest ta iskierka, ta tęsknota, wspomnienie pradziadów. Trzeba to pielęgnować, wywołać ten czar, magię tej nocy, ogień, muzyka, nastrój i młodość, aby pamiętali i potrafili przekazać dalej. Ja pamiętam te noce nad jeziorem Lednickim.