Strona główna Blog Strona 2170

Środa Wielkopolska: Policja zatrzymała kierowcę Audi, który zrobił sobie rajd po chodniku

Policjanci ze Środy Wielkopolskiej zatrzymali mężczyznę, który postanowił wyprzedzić kilka samochodów brawurową jazdą po chodniku.

Ustalenie tożsamości kierowcy Audi mocno ułatwił fakt, że jeden z wyprzedzanych kierowców miał zamontowaną kamerkę w samochodzie.

Mężczyzna szybko został zatrzymany przez policjantów. Jak się okazało brawurowa jazda po chodniku nie była jedynym wykroczeniem, które popełnił. Funkcjonariusze otrzymali dodatkowe materiały filmowe, na których mają być uwiecznione m.in. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i na skrzyżowaniu; ignorowanie czerwonego światła sygnalizatora oraz wjechanie na przejazd kolejowy, gdy zapory się już zaczęły opuszczać.

Policjanci zlokalizowali dwójkę mężczyzn powiązanych z Audi i obu aresztowali. Okazało się, że są to dwaj mieszkańcy Poznania, w wieku 21 i 32 lat. Po weryfikacji materiału dowodowego policja wytypowała starszego z nich jako odpowiedzialnego za brawurową jazdę.

Postawiono mu zarzuty popełnienia dwóch przestępstw: narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia jak i stosowania przemocy lub groźby w celu zmuszenia innej osoby do określonego zachowania. Za oba czyny kodeks przewiduje do 3 lat pozbawienia wolności. Ponadto mundurowi zajmujący się wykroczeniami postawili kierowcy 9 zarzutów związanych z łamaniem przepisów drogowych, za które grozi kilkutysięczna grzywna, zatrzymanie prawa jazdy do 3 lat oraz 49 punktów karnych. Teraz sprawą zajmie się sąd, który podejmie ostateczną decyzję co się stanie z kierowcą.

Źródło: KPP Środa Wielkopolska

Poznań: Koziołki znikają z placu Kolegiackiego. „Wiemy, że szczególnym uczuciem darzą koziołki najmłodsi”

0
Poznańskie koziołki, które dumnie stoją przed Urzędem Miasta przeniosą się do pobliskiego parku Chopina. Wszystkiemu winny jest remont placu Kolegiackiego, który znacząco utrudniał do nich dostęp.

Właśnie rozpoczął się kolejny etap remontu placu, który w przyszłości ma być jedną z wizytówek miasta (na wizualizacjach zapowiada się lepiej niż św. Marcin). Remontowany jest teraz m.in. skwer przed probostwem farnym, gdzie koziołki dotąd czekały na turystów.

Zobacz jak będzie wyglądał plac Kolegiacki!

Władze miasta podjęły decyzję, że na czas prowadzenia robót koziołki przeniosą się do pobliskiego parku Chopina. – Wiemy, że szczególnym uczuciem darzą koziołki najmłodsi, dlatego chcemy, by miejsce ich czasowego pobytu znajdowało się w najbliższym sąsiedztwie, było ładne i wygodne zarówno dla samych koziołków, jak i dla osób je odwiedzających – podkreśla Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. – Miejsce, w którym stanie pomnik, jest obecnie przygotowywane do przyjęcia nowych gości.

Koziołki stoją na placu Kolegiackim od 2002 roku. Twórcą rzeźby jest Robert Sobociński, a jej pomysłodawcą – Juliusz Kubel, działacz, publicysta i popularyzator gwary poznańskiej.

UMP / op. SS

Zgłosił na policji zgubienie portfela. W środku były narkotyki…

0
29-letni mieszkaniec Piły zapomniał, że w portfelu, którego zaginięcie zgłosił na policji znajdowały się narkotyki.

Prawdopodobnie współwinnym niefortunnej wpadki był wypity alkohol. Zawiadomienie na policji mężczyzna składał będąc pijanym. Funkcjonariusze jednak zgłoszenie przyjęli i wyjaśnili mężczyźnie co dalej należy zrobić.

– Godzinę później do pilskiej jednostki przyszedł starszy mężczyzna i poinformował, że na terenie Piły znalazł portfel i chciałby go oddać – relacjonuje Żaneta Kowalska, z wielkopolskiej policji. – Gdy funkcjonariusze zajrzeli do środka, okazało się, że zguba należy do młodego mężczyzny, który wcześniej zasygnalizował utratę portfela. Funkcjonariusze w portfelu znaleźli dokumenty i pieniądze, a także… narkotyki. Policjanci z Wydziału Kryminalnego następnego dnia pojechali do mieszkania mężczyzny i okazali mu portfel. Mieszkaniec Piły bardzo zadowolony przekazał, że to jego portfel. Jednak w momencie, kiedy mężczyzna zobaczył w środku woreczek strunowy z amfetaminą, był zupełnie zaskoczony. Po chwili przyznał się policjantom, że je tam schował, tylko zupełnie o tym zapomniał.

Mieszkaniec Piły został zatrzymany. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KP Piła

Leszno: Kierowca porsche, który uderzył pieszą, trafił do aresztu


Leszczyński sąd na wniosek prokuratury zadecydował o osadzeniu w areszcie kierowcy porsche, który zaatakował pieszą. Mężczyzna jest podejrzany także o rozbój i to z tego powodu spędzi w areszcie 3 miesiące.

Michał N., został zatrzymany za atak na pieszą, którą uderzył w twarz, a później usiłował przejechać i to na przejściu dla pieszych. Podczas badania tej sprawy wyszło na jaw, że w Środzie Wielkopolskiej prowadzone jest śledztwo w sprawie wymuszenia rozbójniczego, a Michał N. jest jednym z podejrzanych. Prokuratura nie chciała zdradzać szczegółów, podała jedynie, że chodzi o wymuszenie 100 tysięcy złotych, do jakiego doszło w 2018 roku. Mężczyzna był poszukiwany jako podejrzany w tej sprawie – nie stawiał się na wezwania prokuratorów, więc zaczęto go szukać.

Teraz obie sprawy połączono i Michał N. ma postawione cztery zarzuty w obu sprawach. Grozi mu do 12 lat więzienia.

PO, el

Poznań: Kino, kawiarnia i spacer. Z przewodnikiem

0
Spacery z licencjonowanym przewodnikiem, projekcje filmowe lub fotograficzne związane z Poznaniem oraz poczęstunek dla uczestników przygotowany przez lokalne kawiarnie lub instytucje. Trwa dwunasta edycja przechadzek pod hasłem „Kino, kawiarnia i spacer…”.

Przechadzki do końca września odbywać się będą po miejscach w znaczący sposób związanych z historią Poznania. Ideą przewodnią przechadzek jest ożywienie i zwiększenie potencjału gospodarczego, społecznego, kulturalnego i turystycznego na obszarze rewitalizacji.

Do tej pory mieszkańcy miasta mieli okazję wziąć udział łącznie w trzech wycieczkach. Kolejna, będzie miała miejsce już w niedzielę, 4 sierpnia i odbędzie się po Chwaliszewie. Spacerujący zbiorą się o godz.10 przy budynku Nowej Gazowni (ul. Ewangelicka).

Następne przechadzki będą miały miejsce: 11 sierpnia – Śródka (godz. 10, zbiórka na Moście Biskupa Jordana); 1 września – Śródka (godz. 10, zbiórka na Moście Biskupa Jordana); 8 września – Chwaliszewo (godz. 10, zbiórka przy Nowej Gazowni); 15 września – wzgórze Św. Wojciecha (godz. 13 – zbiórka pod Pomnikiem Armii Poznań); 22 września – plac Kolegiacki (godz. 13 – zbiórka na dziedzińcu Urzędu Miasta); 29 września – Garbary/plac Bernardyński (godz. 13 – zbiórka pod Kantorem Krzyżanowskiego).

Przechadzki po wzgórzu Św. Wojciecha, placu Kolegiackim i ul. Garbary przeprowadza Fundacja Więcej Poznania, natomiast po Śródce i Chwaliszewie Stowarzyszenie Przyjaciół Śródki i Okolic „Śródeja”.

Udział w przechadzkach jest bezpłatny. Przewidywany czas każdej z nich to około 2,5 godziny. Spacery pod hasłem „Kino, kawiarnia i spacer…” organizowane są przy współpracy z Miastem Poznań, w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Poznania.

UMP, el

Gniezno: Ciągnik potrącił dwunastolatka

0
Prokuratura w Gnieźnie bada sprawę potrącenia dwunastoletniego chłopca przez ciągnik, którym kierował jego brat. Do tragicznego wydarzenia doszło pod Kiszkowem.

Jak podaje Radio Poznań, dwunastolatek jechał rowerem, gdy wpadł pod koła przyczepy ciągnikowej. Za kierownicą ciągnika siedział jego brat. Prokuratura bada teraz okoliczności zdarzenia, by wyjaśnić, jak doszło do wypadku. Najprawdopodobniej niezbędne okaże się skorzystanie z usług biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków.

Prokuratorzy przypominają, że mamy czas żniw, okres bardzo pracowity na wsi, kiedy dochodzi do wielu wypadków – i apelują o szczególną ostrożność podczas prac polowych, a zwłaszcza o zwracanie uwagi na bezpieczeństwo dzieci

Radio Poznań, el

Poznań: Staromiejskie Koncerty Organowe – Władysław Szymański

0
Ten znakomity kompozytor muzyki organowej, wirtuoz i znawca zabytkowych organów zagra na kolejnym Staromiejskim Koncercie Organowym 1 sierpnia w Farze Poznańskiej.

Władysław Szymański jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa organów prof. Juliana Gembalskiego oraz Wydział Teorii Muzyki). Studiował także muzykologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1979 roku jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest profesorem oraz rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska.

Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrał pięć płyt CD, w tym trzy na zabytkowych XIX wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest także kompozytorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 roku. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis.

PROGRAM

Ernst Köhler (1799-1847)
Temat z wariacjami
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)
Preludium i Fuga c-moll op.35 nr 1
Sigfrid Karg Elert (1877-1933)
– Harmonies du soir op. 72 nr 1
– Clair de lune op. 72 nr 2
August Gottfried Ritter (1811-1885)
II Sonata e-moll op. 19

Staromiejski Koncert Organowy rozpocznie się 1 sierpnia o godzinie 20.00 w Farze Poznańskiej.

Mat. pras., el

Poznań: Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

0
Złożenie kwiatów pod tablicą Armii Krajowej przy kościele oo. Dominikanów rozpocznie poznańskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17, w całym kraju zabrzmią syreny alarmowe na znak historycznej godziny „W”. Także w Poznaniu.

Po złożeniu kwiatów przez poszczególne delegacje kwiatów o godzinie 15.00 uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela (ul. Fredry 11), w którym o 15.30 rozpocznie się Msza Święta. Po niej nastąpi przemarsz chodnikiem wzdłuż Fredry i al. Niepodległości pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Punktualnie o godzinie 17 godzina „W” zostanie upamiętniona poprzez rozbrzmiewające syreny alarmowe, a następnie przez uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz odśpiewanie hymnu Polski.

W związku z uroczystościami zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu. Obchody wykluczą możliwość zatrzymywania się oraz postoju wzdłuż ul. Wieniawskiego, za skrzyżowaniem z ul. Noskowskiego. Obowiązywać będzie także zakaz wjazdu, który dostępny będzie jedynie dla pojazdów upoważnionych. Uroczystości będą zabezpieczane przez policję, która w miarę potrzeb może wprowadzać inne zmiany w organizacji ruchu.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Zorganizowane zostało przez Armię Krajową i jest uważane za największą operację militarną AK. Dwumiesięczne walki przyniosły olbrzymie straty ludzkie i materialne. Wśród walczących znalazło się także około tysiąca Wielkopolan, w tym wielu poznaniaków.

UMP, el

Poznań: Przyspieszenie prac na Królowej Jadwigi

0
Wcześniej niż zapowiadano zakończyły się prace przy wymianie nawierzchni na ul. Królowej Jadwigi (pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Półwiejską, a ul. Niezłomnych). Przyspieszenie było niezbędne ze względu na rozpoczynający się w weekend kolejny etap remontu przy rondzie Śródka.

W trakcie robót zerwana została stara, zniszczona nawierzchnia ulicy. W jej miejsce ułożono nową, która znacznie poprawi komfort przejazdów kierowców i rowerzystów. Do wymalowania zostało jeszcze oznakowanie poziome, ale te prace będą odbywać się w nocy i nie spowodują poważniejszych utrudnień w ruchu.

W związku z rozpoczęciem prac na rondzie Śródka kolejny etap naprawy nawierzchni przy ul. Królowej Jadwigi przełożony został na drugą połowę sierpnia. Dzięki takiej koordynacji pomiędzy ZDM a MPK łatwiej będzie przejechać z Rataj do centrum miasta w czasie remontu na rondzie.

Około 15 sierpnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi, Matyi i Wierzbięcice. Prace mają zakończyć się w ostatnich dniach wakacji, żeby zdążyć przed zwiększonym ruchem samochodowym w Poznaniu.

ZDM, el

Poznań: Kolejny etap remontu wiaduktu nad PST Szymanowskiego

0
Zakończyły się już prace na południowej nitce wiaduktu. Z tego powodu w nocy z piątku na sobotę, 2 na 3 sierpnia, zmieni się w tym rejonie organizacja ruchu.

Od soboty, 3 sierpnia, dla udostępniona zostanie pełna szerokość jezdni południowej nitki wiaduktu (bliżej centrum). Jednocześnie z ruchu wyłączony zostanie buspas na nitce północnej (od strony pętli Sobieskiego). W związku z tym, na czas prowadzenia robót, obecny przystanek autobusowy zmieni lokalizację – zostanie przesunięty o ok. 80 m na zachód, w kierunku ul. Stróżyńskiego.

Od 3 sierpnia piesi będą mogli już korzystać z wyremontowanych schodów, prowadzących po łuku w stronę osiedla Stefana Batorego i centrum handlowego. W tym samym czasie zostaną zamknięte schody łączące przystanki tramwajowe z przystankiem autobusowym północnej nitki wiaduktu. Dla osób korzystających z transportu publicznego zostaną wyznaczone dojścia tymczasowe do przesuniętego przystanku autobusowego prowadzące przez schody południowej nitki wiaduktu.

PIM, el

Poznań: Zmiany tras linii nr 186, 833, 834 i 195

0
Ze względu na zamknięcie 1 sierpnia przejazdu kolejowego w rejonie ulicy Psarskie, autobusy miejskie linii 186, 833, 834 i 195 zmienią swoje trasy. Zmiany będą obowiązywały od 7.00 do 15.00.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, linia autobusowa nr 195 zostanie skrócona. Autobusy nie będą dojeżdżać do Kiekrza, lecz tylko do Strzeszynka.

Aby ułatwić mieszkańcom rejonu podróżowanie komunikacją miejską równocześnie wprowadzone zostaną zmiany w trasach linii nr 186, 833 i 834. Na wszystkich kursach (a nie – jak dotąd – tylko wyznaczonych) autobusy linii nr 186 i 834 będą wjeżdżać na pętlę Psarskie Przejazd Kolejowy. Do pętli będą także dojeżdżać autobusy linii nr 833 (które następnie będą kontynuować jazdę po stałej trasie).

ZTM, el

Poznań: Straż Miejska usuwa wraki z ulic. „Każdy przypadek strażnicy rozważają indywidualnie”

0
Ponad pół tysiąca wraków samochodów usunęli już w tym roku Strażnicy Miejscy z ulic Poznania.

– O tym, że pojazd jest wrakiem, możemy mówić wtedy, kiedy jest pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub jeżeli jego stan wskazuje na to, że nie jest używany od dłuższego czasu – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy poznańskiej straży miejskiej. – Jednak ustawodawca nie precyzuje, jak powinien wyglądać wrak pojazdu, dlatego kwalifikacja opiera się wyłącznie na wizualnej ocenie jego wyglądu zewnętrznego. Każdy przypadek strażnicy rozważają indywidualnie.

Jeżeli auto ma tablice rejestracyjne, strażnicy dokonują oceny jego stanu m.in. na podstawie karoserii (rdza, brud); stanu lusterek czy ilości powietrza w oponach. Kiedy strażnicy zdecydują już, że samochód jest wrakiem, rozpoczyna się ustalanie tożsamości właściciela pojazdu. Jest to konieczne, ponieważ przed usunięciem samochodu dostaje on list informujący o sytuacji, razem z terminem w jakim może zająć się autem. Co istotne, usunięcie wraku odbywa się na koszt właściciela, więc teoretycznie większość z nich powinna być zmobilizowana do usunięcia pojazdu we własnym zakresie.

Jeżeli właściciel zdecyduje się zignorować list, auto trafi na strzeżony parking, gdzie jeszcze przed sześć miesięcy będzie czekać na ewentualną zmianę zdania przez jego właściciela. Jeżeli pozostanie on obojętny na los samochodu, te przejdzie, jako „porzucone”, na własność gminy. Tutaj sytuacja jest prosta.

Często dochodzi do sytuacji, kiedy interwencja nie jest już taka łatwa. Wystarczy, że samochód stoi np. na podwórku lub osiedlu. Wtedy taki pojazd nie może zostać odholowany, ponieważ Straż Miejska działa na podstawie prawa dotyczącego tylko dróg.

Dzięki pracy strażników z ulic Poznania od początku roku zniknęło już 505 wraków samochodów. 369 z nich usunęli sami właściciele, znacząco ułatwiając sprawę. Zeszłorocznego rekordu Straż Miejska może już jednak nie dać rady pobić. W 2018 roku udało im się usunąć z ulic miasta aż 1214 aut.

Przy okazji strażnicy informują jak zgłosić wrak znajdujący się w Poznaniu. Najprościej jest to zrobić… dzwoniąc na numer Straży Miejskiej (986 – czynny całą dobę). Trzeba też pamiętać, że porzucone samochody są dużym problem dla miasta, więc warto telefonować. Każde takie auto zajmuje miejsca postojowe, których w Poznaniu przecież nie ma zbyt wiele. Pojazdy w gorszym stanie technicznym mogą być również zagrożeniem dla środowiska. No i zwyczajnie szpecą okolice, a walory estetyczne też są bardzo ważne!

Źródło: UMP / op. SS

Poznań: Górczyn odcięty. Kolejne utrudnienia w komunikacji miejskiej

0
Dalsze prace w okolicach remontowanego ronda Śródka i remont na ulicy Głogowskiej, który spowoduje „odcięcie” mieszkańców Górczyna. To najważniejsze zmiany w komunikacji miejskiej w sierpniu.

Na Śródce kończą się prace związane z wymianą węzła rozjazdowego od strony ulicy Jana Pawła II oraz prace utrzymaniowe na odcinku torowiska do ulicy Kórnickiej (wcześniej prace prowadzone były od strony ul. Warszawskiej). Od sierpnia robotnicy przeniosą się na część ronda od strony ulicy Wyszyńskiego. Tam również wymieniony zostanie węzeł rozjazdowy. Jednocześnie przeprowadzona zostanie naprawa nawierzchni na łuku w ciągu ul. Wyszyńskiego (przed mostem Chrobrego) oraz wymiana nawierzchni torowej przy ul. Wolnica. W związku z tym od 1 sierpnia br. na odcinku od ronda Śródka do pl. Wielkopolskiego nie będą kursowały tramwaje.

Ponadto w sierpniu kontynuowane będą prace Aquanetu na ul. Głogowskiej oraz naprawy torowiska na tej ulicy. Dodatkowo wymieniona zostanie nawierzchnia torowa i drogowa na przejeździe Ściegiennego-Głogowska wraz z odcinkiem do ul. Dalekiej. Na pętli Górczyn nastąpi natomiast wymiana zwrotnic oraz montaż nowego systemu sterowania. Od 1 sierpnia br. tramwaje nie będą kursowały Głogowską – od mostu Dworcowego aż do pętli.

– Prace na rondzie Śródka były niezbędne z uwagi na bardzo zły stan nawierzchni torowej. Od ostatniej przebudowy w 2005 roku szyny na łukach i rozjazdach oraz same zwrotnice nie nadawały się do dalszej użytkowania. Wymagały kompleksowej wymiany. Zaniechanie tych prac zagrażałoby bezpieczeństwu pasażerów i częstymi wykolejeniami – tłumaczy Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań.

– W związku z pracami, których realizacja skutkować będzie wzrostem bezpieczeństwa i komfortu podróżowania tramwajami, od sierpnia zmieni się organizacja transportu publicznego. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu zaplanował trasy objazdowe i komunikację zastępczą w taki sposób, aby prace były jak najmniej dokuczliwe dla pasażerów – dodaje Jan Gosiewski, dyrektor ZTM.

  • Od 1 sierpnia br. na stałe trasy wrócą tramwaje linii nr 6 (Miłostowo-Junikowo) i 7 (Ogrody-Zawady).
  • Nadal zawieszone będzie kursowanie linii nr 5 oraz – jak co roku w okresie wakacyjnym – linii nr 3.
  • Uruchomiona zostanie linia nr 4, jednak jej trasa – z uwagi na zaplanowane na sierpień prace na ul. Wyszyńskiego – ulegnie skróceniu. „Czwórka” będzie kursować od pętli Połabska do pl. Wielkopolskiego.
  • Aby ułatwić podróżowanie od ronda Śródka w stronę centrum, uruchomiona zostanie linia autobusowa „za tramwaj” T8 (rondo Śródka-Marcinkowskiego).
  • Innymi trasami niż w lipcu będą kursowały linie nr 8, 14 i 17. „Siedemnastką” będzie można dojechać do pętli Zawady. Druga, poza „siódemką”, linia tramwajowa na Zawady nie tylko wzmocni komunikacyjnie obszar Śródki, ale także pozwoli części mieszkańców, którzy dojeżdżają od wschodniej strony, przesiadkę na tramwaj już na pętli na Zawadach.
  • W związku z brakiem możliwości dojazdu do pętli Górczyn, trasy „ósemki” i „czternastki” zostaną skrócone do przystanku Głogowska/Hetmańska. Do węzła Głogowska/Hetmańska – a dokładnie do przystanku tymczasowego zlokalizowanego na czas prowadzonych prac przy zajezdni MPK Poznań – dojeżdżać też będą autobusy linii nr 610, 614, 616, 701, 702, 703, 704 i 710, co ułatwi pasażerom przesiadkę.
  • Ulicą Głogowską, aż do przystanku Poznań Główny nadal będą kursowały autobusy linii nr 149, 175 i 180, obsługiwane taborem o większej pojemności. Dodatkowo, aby ułatwić przemieszczanie się w tym rejonie, w dni robocze na trasie Poznań Główny-Ostatnia uruchamiana będzie linia autobusowa za tramwaj T5. Na tzw. dolnej trasie PST – od Jana III Sobieskiego do Dworca Zachodniego – nadal będzie kursował tramwaj linii nr 19 (w dni robocze, w godzinach szczytu).

– Pasażerowie, aby „ominąć” miejsca, w których będą występować utrudnienia, mogą korzystać z połączeń kolejowych. Przypominamy, że posiadacze ważnego w strefie A biletu okresowego na sieć mogą podróżować po Poznaniu także pojazdami POLREGIO i Kolei Wielkopolskich pomiędzy stacjami posiadającymi w nazwie Poznań oraz Kiekrz (bez konieczności zakupu dodatkowego biletu na kolej). Ta oferta z pewnością zainteresuje podróżnych z okolic stacji kolejowych Poznań Wschód, Poznań Antoninek czy Poznań Górczyn – przypomina Jan Gosiewski.

Poniżej przedstawiamy opis zmienionych tras poszczególnych linii:

Linia nr 4

POŁABSKA – … – pl. Ratajskiego – PL. WIELKOPOLSKI

Linia nr 5

Linia zawieszona

Linia nr 8

MIŁOSTOWO – Warszawska – Jana Pawła II – Kórnicka – Mostowa – Dowbora-Muśnickiego – Podgórna – Marcinkowskiego – pl. Wolności (Święty Marcin – Gwarna) – Fredry – Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – Reymonta – Hetmańska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

Linia nr 11

PIĄTKOWSKA – … – Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – Reymonta – Hetmańska – Starołęcka – STAROŁĘKA

Linia kursuje w niedziele i święta od około godz. 6.00 (co 30 min do godz. 10.00)

Linia nr 12

OS. SOBIESKIEGO – Trasa PST – Roosevelta – Matyi – Królowej Jadwigi – … – STAROŁĘKA

Linia nr 14

OS. SOBIESKIEGO – Trasa PST – Roosevelta – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – Hetmańska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

Linia nr 17

ZAWADY – Podwale – Jana Pawła II – Kórnicka – Mostowa – Dowbora-Muśnickiego – Podgórna – Marcinkowskiego – pl. Wolności (Święty Marcin – Gwarna) – Fredry – Dąbrowskiego – OGRODY

Linia nr 19

OS. SOBIESKIEGO – Trasa PST – DWORZEC ZACHODNI

Kursowanie tylko w dni robocze w szczytach komunikacyjnych – co 12 minut

Linia nr 149

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – Ostatnia – … – DĘBIEC

Linia nr 175

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – Czechosłowacka – … – DĘBIEC

Linia nr 180

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – Lerczakówny – SYCOWSKA CENTRUM HANDLOWE/RUDNICZE

Linie nr 610, 614, 616, 701, 702, 703, 704, 710

DĘBIEC/LUBOŃ KRĘTA/LUBOŃ ŻABIKOWO/KOMORNIKI JEZIORNA/KOMORNIKI OS. ZIELONE WZGÓRZE/KONARZEWO PĘTLA/GŁUCHOWO STAWNA/KOMORNIKI KOLUMBA – … – Głogowska –Winklera – Kasprzaka – Hetmańska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA – Głogowska – … – DĘBIEC/LUBOŃ KRĘTA/LUBOŃ ŻABIKOWO/KOMORNIKI JEZIORNA/KOMORNIKI OS. ZIELONE WZGÓRZE/KONARZEWO PĘTLA/GŁUCHOWO STAWNA/KOMORNIKI KOLUMBA

Końcowy przystanek znajdzie się na ul. Hetmańskiej, a początkowy na Głogowskiej (w rejonie zajezdni – po przeciwnej stronie ulicy, czyli na jezdni w kierunku Górczyna).

Linia „za tramwaj” T5

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – OSTATNIA

Kursowanie tylko w dni robocze w godz. ok. 6.00 – 19.00, w godzinach szczytów komunikacyjnych – co 10 minut

Linia „za tramwaj” T8

RONDO ŚRÓDKA – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – Wolnica – Marcinkowskiego – MARCINKOWSKIEGO

Kursowanie w dni robocze, do godzin wieczornych co ok. 7 minut, później oraz w soboty co ok. 10 minut.

Linia nr 249 (od nocy z 1 na 2 sierpnia)

DĘBIEC – RONDO KAPONIERA – bez wjazdu na pętlę Górczyn

Powrót bez zmian

Linia nr 250 (od nocy z 1 na 2 sierpnia)

GŁUCHOWO STAWNA/KOMORNIKI JEZIORNA – … – Głogowska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

Linia nr 252 (od nocy z 1 na 2 sierpnia)

KACZA – … – Ściegiennego – Jarochowskiego – Palacza – Głogowska – … – RONDO KAPONIERA

Powrót bez zmian

Informacje dla kierowców:

– Spodziewamy się utrudnień na ulicy Warszawskiej, a także na ulicy Podwale. Chciałbym uczulić, że utrudnienia będą naprawdę znaczące. Większe niż te, które były dotychczas przy okazji prac wzdłuż ul. Jana Pawła II – zaznacza Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu. – Sytuacja na skrzyżowaniu jest o tyle trudna, że mamy tu bardzo dużą ilość pieszych. W momencie wyłączenia sygnalizacji świetlnej prosimy o szczególną ostrożność i uszanowanie wszystkich uczestników ruchu.

  • 1 sierpnia rozpoczną się prace na pl. Wielkopolskim i moście Bolesława Chrobrego, natomiast dwa dni później roboty związane z rozpoczęciem II etapu na rondzie Śródka.
  • Przy placu Wielkopolskim zamknięty będzie wyjazd w stronę ul. Wolnica. Możliwy będzie wjazd i wyjazd na ul. 23 Lutego. Na moście Bolesława Chrobrego wyłączony zostanie lewy pas ruchu jezdni w stronę ronda Śródka.
  • Na rondzie Śródka zamknięty zostanie ruch tramwajowy od strony ul. Wyszyńskiego, co uniemożliwi bezpośredni przejazd w relacji Podwale – Jana Pawła II oraz Warszawska – Jana Pawła II. Aby przejechać w kierunku ul. Jana Pawła II stworzona zostanie przewiązka usytuowana za przystankiem tramwajowym na ul. Wyszyńskiego.
  • Prace przy rondzie Śródka spowodują znacznie większe utrudnienia niż prace wykonywane w poprzednich etapach remontu. W szczególności dotyczyć to będzie lewoskrętu z ul. Warszawskiej oraz przejazdu z ul. Podwale na wprost. W związku z powyższym wprowadzone zostaną dodatkowe tablice informujące, zachęcające kierowców do omijania ronda Śródka oraz obrazujące zasady poruszania się na tym obszarze podczas prowadzonych prac. W godzinach od 7 do 19 przewiduje się wyłączenie sygnalizacji świetlnej na rondzie oraz sterowanie ręczne ruchem poprzez uprawnione służby Policji oraz Nadzoru Ruchu MPK.

Dostępne relacje na rondzie Śródka podczas prowadzonych prac:

  • – wlot ul. Wyszyńskiego (kierunek wyjazdowy z miasta) – wytyczone zostaną 2 przewiązki. Pierwsza służyć będzie do zawracania, a druga umożliwi wyjazd transportu publicznego z dworca autobusowego bezpośrednio w lewo w ul. Wyszyńskiego (pod nadzorem służb MPK),
  • – wlot ul. Warszawskiej: wlot zostanie zwężony do 3 pasów ruchu. Lewy pas będzie umożliwiał skręt w lewo poprzez przewiązkę zlokalizowaną za skrzyżowaniem, środkowy pas umożliwi jazdę na wprost, a prawy – skręt w prawo w kierunku ul. Podwale,
  • – ul. Podwale: wlot zostanie ograniczony do 2 pasów (tylko dla skrętu w prawo), przy czym prawy pas przeznaczony będzie wyłącznie dla autobusów,

Proponowane objazdy ronda Śródka:

  • – kierowcom jadącym do autostrady A2 sugerujemy korzystanie z obwodnicy wschodniej,
  • – wjeżdżającym do miasta od strony ul. Warszawskiej w kierunku zachodnim sugerujemy dojazd do centrum poprzez ciąg ulic: Browarna / Dymka / Baraniaka / Berdychowo (dla pojazdów o masie poniżej 8 ton),
  • – jadącym od zachodu (Rataje) na wschód – dojazd do centrum poprzez ulice: Hetmańską, Królowej Jadwigi, Berdychowo – most Rocha.
  • – jadących od strony północnej (ul. Lechicka) zachęcamy do objazdu ronda Śródka poprzez węzeł Antoninek.

1 sierpnia rozpocznie się także kolejny etap remontu na ul. Głogowskiej – w rejonie pętli Górczyn, a dwa dni później prace, powodujące utrudnienia dla kierowców, na skrzyżowaniu Głogowska-Ściegiennego.

W związku z wymianą nawierzchni torowej i drogowej w tym miejscu wprowadzona zostanie następująca organizacja ruchu:

  • – skręt w lewo od wiaduktu Kosynierów Górczyńskich w ul. Ściegiennego będzie możliwy przez przewiązkę zlokalizowaną bezpośrednio za skrzyżowaniem,
  • – jadąc od ul. Krzywej, żeby dostać się na wiadukt lub ul. Ściegiennego, również trzeba będzie skorzystać z tej przewiązki,
  • – zachowana będzie jedynie relacja w prawo z ul. Ściegiennego w stronę wiaduktu – objazd łącznicami zjazdową i wjazdową na wiadukt.

Autor: ZTM / op. AS

Pierwsze odejścia z lewicy. Część działaczy wybrała Koalicję Obywatelską

0
Grupa działaczy SLD zdecydowała się kontynuować swoją polityczną przygodę pod sztandarami Koalicji Obywatelskiej.

Nazwiska osób, które najwidoczniej nie do końca wierzą we wspólny projekt szerokiej lewicy są imponujące. Katarzyna Piekarska, wieloletnia posłanka SLD i jedna z bardziej rozpoznawalnych twarzy ugrupowania; Grzegorz Napieralski, w przeszłości m.in. kandydat na prezydenta Polski z ramienia SLD (swoją drogą zdobył wówczas bardzo dobry wynik) oraz były przewodniczący tego ugrupowania; Jerzy Wenderlich, były wicemarszałek Sejmu.

Oni wszyscy zwątpili w start pod sztandarem koalicji lewicowej. Piekarska zamiast tego wybrała szóste (!) miejsce na liście Koalicji Obywatelskiej z Warszawy, Napieralski wystartuje ze Szczecina, a Wenderlich spróbuje dostać się do Senatu z Włocławka. Nieoficjalnie to nie koniec transferów politycznych. Do zmiany partyjnych barw mają się również szykować Tomasz Kamiński oraz Agata Fisz.

Chociaż żaden z wyżej wymienionych polityków nie jest już pierwszoplanową postacią w lewicowej koalicji, to wszyscy oni są mocno znani lewicowym wyborcom i ich odejścia mogą zabrać koalicji Wiosny, SLD i Razem kilka punktów poparcia, którego obecnie tak bardzo potrzebują. W trudnej sytuacji stawia to zwłaszcza Włodzimierza Czarzastego, obecnego szefa SLD, który nie dość, że jest krytykowany przez część partyjnych kolegów za fiasko rozmów o wspólnej liście wyborczej z Koalicją Obywatelską (głównie przez Leszka Millera), to na dodatek dopuścił do małego rozłamu w partii.

Sama Piekarska w rozmowie z Gazetą Wyborczą, zresztą powoływała się na Millera tłumacząc powody swojego odejścia z partii. – Trzymam kciuki za to, żeby lewicy się udało, ale pewności nie mam. Może być tak, jak powiedział Leszek Miller, że wprawdzie zjednoczyli się przewodniczący partii, ale niekoniecznie dojdzie do zjednoczenia elektoratów – tłumaczyła.

Źródło: wp.pl / pap

IMGW wydało kolejne ostrzeżenie. W Wielkopolsce mają się pojawić burze z gradem!

IMGW wydało ostrzeżenie przed nadchodzącymi burzami z gradem.

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: międzychodzkiego; szamotulskiego; nowotomyskiego; poznańskiego (w tym samego Poznania); wolsztyńskiego; grodzkiego; leszczyńskiego (w tym Leszna); średzkiego; śremskiego; kościańskiego; gostyńskiego; rawickiego; jarocińskiego; krotoszyńskiego; pleszewskiego; ostrowskiego i kaliskiego (w tym Kalisza).

Wszystkie powiaty otrzymały ostrzeżenie I stopnia z 80% prawdopodobieństwem wystąpienia burz z gradem.

Jest to kolejne ostrzeżenie przygotowane przez IMGW w ostatnich dniach. Spora część z nich się w wielu rejonach nie sprawdziła, co nie oznacza, że należy je ignorować. Wczoraj mocno odczuli to mieszkańcy Gostynia, które przez moment przypominało Wenecję.

100-lecie policji. „Wpisano ją na trwałe w dzieje naszego narodu”

0
Policjanci na placu Wolności obchodzili dzisiaj swoje urodziny. W związku z tym przez centrum przeszła widowiskowa defilada.

Na początek Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu przypomniał historię policji. – Sto lat temu, niespełna rok po rozpoczęciu odzyskiwania niepodległości, 24 lipca Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał do istnienia policję państwową. To znamienne, że wraz z rozpoczęciem budowania państwowości Polskiej stworzono instytucję, która rozwijając się jak nowa ojczyzna, miała stać na straży wolności. W ten sposób wpisano ją na trwałe w dzieje naszego narodu.

Podczas samych uroczystości wręczone awanse, wyróżnienia i nagrody. Nastąpiło również zaprzysiężenie nowych rekrutów.

 

Kalisz: Mężczyzna chciał sobie zrobić selfie. Spadł z mostu…

0
33-letni mężczyzna spadł z mostu podczas próby zrobienia sobie… selfie. Obecnie przebywa w szpitalu.

Do zdarzenia miało dojść w nocy z wtorku na środę. Jak wynika z relacji portalu faktykaliskie.pl mężczyzna przeszedł przez barierkę mostu i zaczął robić sobie zdjęcia. W pewnym momencie stracił równowagę i spadł do koryta rzeki. Z racji suszy nie było w nim jednak wody, a same kamienie. 33-latek po upadku stracił przytomność.

Szczęśliwie dla niego w okolicy przejeżdżali policjanci, którzy zauważywali jak jeden ze świadków wypadku prosi o pomoc. Jeden z policjantów zszedł do koryta rzeki, żeby udzielić mu pierwszej pomocy, a drugi funkcjonariusz wezwał pomoc.

Ostatecznie udało się szczęśliwie wyciągnąć mężczyznę i zawieść do szpitala. Miała być od niego wyczuwalna silna woń alkoholu. Szczegóły wypadku będą teraz badali policjanci.

Źródło: faktykaliskie.pl

Poznań: Kolejny przypadek wścieklizny. Będzie kolejna „strefa zagrożenia”

0
Na terenie Poznania znaleziono kolejnego nietoperza zarażonego wścieklizną. Najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj zostanie wyznaczona kolejna strefa zagrożenia.

Nietoperz został znaleziony na ulicy Garbary. Standardowo promień „strefy zagrożenia” wynosi pięć kilometrów, chociaż specjaliści z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra obwiniają o to archaiczne przepisy. Nie mniej lekarz weterynarii nie ma wyboru i „strefę zagrożenia” musi wyznaczyć.

Byłaby to już trzecia taka strefa w Poznaniu. Wszystko zaczęło się w okolicach parku Wilsona, gdzie chory nietoperz pokąsał człowieka. 

Przypomnijmy, że na obszarze zagrożonym zakazuje się:
• organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę,
• wprowadzania i wyprowadzania psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren obszaru zagrożonego

W obszarze zagrożonym nakazuje się:
• poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie

POWYŻSZE ZASADY OBOWIĄZUJĄ MIESZKAŃCÓW ORAZ OSOBY PRZEBYWAJĄCE NA OBSZARZE ZAGROŻONYM DO ODWOŁANIA.

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina, że szczepienie zwierząt jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Zaleca, aby objąć nim nie tylko psy, ale również koty, które wypuszczane są na zewnątrz, poza mieszkanie.

W przypadku znalezienia martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego w wyznaczonym obszarze zagrożenia, nie należy go dotykać oraz zgłosić do oficera dyżurnego Straży Miejskiej Miasta Poznania tel. 986

Wszystkie te regulacje wynikają głównie z przepisów prawa, które nie rozróżnia rodzajów wścieklizny. A ta u nietoperzy jest specyficzna i niegroźna dla ludzi. – W ognisku wścieklizny nakazuje się różne działania i wprowadza zakazy. Np. nakazuje się jego dezynfekcję. Panowie ubrani w kombinezony i maski spryskują środkiem dezynfekującym ulice i parki. Robią to zwykle w wiele dni po znalezieniu nietoperza. Np. na początku lipca tego roku Park Wilsona „odkażano” po 3 tygodniach. Wszyscy wiedzą, że to nie ma jakiegokolwiek sensu, bo wirus wścieklizny na świeżym powietrzu i słońcu ginie maksymalnie po 2 godzinach (przy obecnych upałach szybciej), a i tak praktycznie nie przenosi się za pośrednictwem ziemi czy przedmiotów, których dotykał nietoperz. Mimo to za publiczne pieniądze prowadzi się takie „rytualne” działania – tłumaczą specjaliści z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra.

– W strefie wprowadza się też różne zakazy – np. obowiązek prowadzenie psów na smyczy czy zakazy imprez z udziałem ssaków – np. psów. Większość z nich także nie ma żadnego sensu – przykładowo, nauce do tej pory nie jest znany żaden przypadek zakażenia psa wirusem europejskiej wścieklizny nietoperzowej. Powiatowi Lekarze Weterynarii zwykle przyznają, że wiedzą, że te działania nie mają żadnego sensu, ale równie często podkreślają, że się cieszą, bo dzięki komunikatom w prasie wielu ludzi po wprowadzeniu stref szczepi swoje psy. Czyli kosztem chronionych nietoperzy podnosi się poziom przestrzegania obowiązku szczepienia – który powinien być egzekwowany przez władze na podstawie niedziałającego w Polsce systemu raportowania szczepień i rejestracji psów – dodają.

– Nie namawiamy, by lekceważyć ryzyko, nawet jeśli jest znikomo małe. Adekwatnym działaniem byłyby kampanie informacyjne, przypominające, że nie należy chwytać gołymi rękoma żadnych nieznanych zwierząt – zwłaszcza gdy wyglądają a chore. Dodatkowo wskazane jest profilaktyczne szczepienie osób, które na co dzień mają styczność z chorymi nietoperzami (np. strażnicy miejscy, pracownicy azyli dla dzikich zwierząt) – podsumowują specjaliści z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra.

Źródło: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra

Poznań: Duże zmiany w komunikacji miejskiej. Część osób będzie mogła jeździć za darmo!

0
Od początku sierpnia wejdą w życie nowe taryfy w komunikacji miejskiej. Zmiany pojawią się również przy ulgach i zwolnieniach. Uczniowie podstawówek będą mogli korzystać z komunikacji za darmo.

W związku z integracją z poznańską komunikacja miejską gmin Kórnik i Zaniemyśl zostanie wprowadzona nowa strefa w komunikacji miejskiej – D. Liniami autobusowymi nr 501, 502, 560 i 561 będzie można podróżować na podstawie biletów ZTM. Dla pasażerów dostępne będą nowe bilety, uwzględniające strefę D. Jednocześnie wprowadzone zostaną korekty w zakresie biletów jednorazowych czasowych i krótkookresowych.

Tego samego dnia zmienione zostaną przepisy dotyczące zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy organizowane przez ZTM. Uczniowie podstawówek z Poznania i wszystkich gmin objętych porozumieniami międzygminnymi będą mogli podróżować komunikacją zbiorową bezpłatnie, a pozostali mieszkańcy tych gmin, także spoza powiatu poznańskiego, uzyskają prawo do zakupu Biletu Metropolitalnego – pod warunkiem rozliczania podatku dochodowego w miejscu zamieszkania.

Uczniowie podstawówek za darmo

Szerszy będzie zakres bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych (lub innych typów szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego wyżej wymienionych szkół). Od sierpnia bez konieczności zakupu biletu będą mogli podróżować uczniowie nie tylko z Poznania, ale również mieszkający w innych gminach objętych porozumieniem międzygminnym: Czerwonaku, Dopiewie, Kleszczewie, Komornikach, Kostrzynie, Kórniku, Luboniu, Mosinie, Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, Puszczykowie, Rokietnicy, Suchym Lesie, Swarzędzu, Szamotułach, Tarnowie Podgórnym, Dusznikach, Kaźmierzu oraz Zaniemyślu.

Bezpłatna komunikacja będzie obowiązywało we wszystkich strefach taryfowych ZTM – na podstawie legitymacji szkolnej lub karty PEKA z zapisanym uprawnieniem.

Można dokonać zwrotu zakupionego wcześniej biletu okresowego: normalnego, Metropolitalnego, ulgowego oraz Biletu Metropolitalnego z ulgą. To istotne zwłaszcza dla tych uczniów, którzy z dniem 1 sierpnia zyskają uprawnienie do bezpłatnej komunikacji, a mają już wykupiony bilet okresowy.

Bilety jednorazowe

Zmiany taryf nie będą dotyczyły osób korzystających z tPortmonetki, a jedynie biletów papierowych lub z aplikacji mobilnych. W związku z dodaniem strefy D zmienią się ceny biletów 10-minutowych. Bilet 40-minutowy lub jeden przejazd zostanie zmieniony na 45 minut. Nowe bilety, uwzględniające zmianę w taryfie, będą w sprzedaży od 1 sierpnia. Od tego dnia wycofane zostaną te na 10 minut na strefę A+B+C, na 40 minut lub jeden przejazd oraz 48- i 72-godzinne. Z tych biletów nie będzie można już korzystać na liniach organizowanych przez ZTM.

Na liniach podmiejskich u kierowcy (za wyjątkiem linii obsługiwanych przez MPK Poznań) będzie można kupić jedynie bilety czasowe: do 10 minut, do 45 minut oraz do 90 minut – tylko za odliczoną kwotę.

Niewykorzystane bilety jednorazowe, które stracą ważność, pasażerowie będą mogli wymienić na te z nowej taryfy w Punktach Obsługi Klienta ZTM przez 12 miesięcy od 1 sierpnia za dopłatą w wysokości różnicy wartości.

Pasażerowie będą mieli do dyspozycji:

  • Bilet na podróż do 10 minut, ważny w strefie A+B+C+D – w cenie 3 zł (bilet ulgowy – 1,50 zł),
  • Bilet na podróż do 45 minut, ważny w strefie A+B+C+D – 5 zł (ulgowy – 2,50 zł),
  • Bilet na podróż do 90 minut, ważny w strefie A+B+C+D – 7 zł (bilet ulgowy 3,50 zł),
  • Bilet 24-godzinny na strefę A – 12 zł (bilet ulgowy 6 zł)
  • Bilet 24-godzinny na strefę A+B+C+D – 15 zł (bilet ulgowy – 7,50 zł)
  • Bilet 7-dobowy na strefę A – 40 zł (bilet ulgowy – 20 zł)
  • Bilet 7-dobowy na strefę A+B+C+D – 60 zł (bilet ulgowy – 30 zł)
Bilety okresowe na sieć

Od 1 sierpnia 2019r., w związku z utworzeniem czwartej strefy taryfowej, obowiązywać będą nowe rodzaje okresowych na sieć:

  • Na strefę A+B+C+D – cena za bilet 30-dniowy normalny metropolitalny: 204 zł
  • Na strefę B+C+D – cena za bilet 30-dniowy normalny metropolitalny: 121 zł
  • Na strefę C+D – cena za bilet 30-dniowy normalny metropolitalny: 83 zł
  • Na strefę D – cena za bilet 30-dniowy normalny metropolitalny: 48 zł

Jednocześnie skorygowane (obniżone) zostaną ceny biletów okresowych na sieć: na strefę A+B+C (obecnie bilet normalny 30-dniowy metropolitalny kosztuje 171 zł, a po zmianach będzie to 168 zł) oraz B+C (obecnie za bilet normalny metropolitalny 30-dniowy należy zapłacić 89 zł, a po zmianach – 83 zł).

Bilety specjalne dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci, Honorowych Dawców Krwi, socjalne oraz dla kierowców autobusów i motorniczych na strefy A+B+C zachowają ważność do końca okresu obowiązywania. Przy zakupie kolejnego należy ponownie skonfigurować bilet, obejmujący zakresem strefy A+B+C+D. Dokonać tego można w Punktach Obsługi Klienta ZTM oraz poprzez stronę www.peka.poznan.pl.

Bezpłatna komunikacja podczas smogu

Kolejną zmianą we wszystkich strefach, a nie tylko w Poznaniu, jest bezpłatna komunikacja w czasie smogu (przekroczenia poziomu PM10).

Zgodnie z przepisami będzie ona wprowadzana od godz. 3.00 do godz. 24.00, po dniu w którym doszło do przekroczenia poziomu stężeń pyłów PM10. Informacja o zanieczyszczeniu publikowane będą na stronie: www.poznan.pl/srodowisko/atmosfera/

Bilet Metropolitalny i Bilet Seniora dla osób spoza powiatu poznańskiego

Dotychczas z Biletu Metropolitalnego mogły korzystać osoby mieszkające w Poznaniu lub gminie powiatu poznańskiego objętej porozumieniem międzygminnym, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą w Poznaniu lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym (bez względu na to, czy te osoby osiągają dochód). Od 1 sierpnia br. Bilet Metropolitalny będą mogli kupować mieszkańcy z wszystkich gmin objętych porozumieniem transportowym, także spoza powiatu poznańskiego.

Także Bilet Seniora dla osób, które ukończyły 65 rok życia, do tej pory przysługiwał tylko osobom zamieszkałym na terenie Poznania lub gminy powiatu poznańskiego znajdującej się w porozumieniu międzygminnym. Od sierpnia br. będą go mogli kupować również mieszkańcy innych gmin objętych porozumieniem. Ważne: Z Biletem Seniora nadal będzie można podróżować tylko w strefie A.

Bilety Metropolitalny i Seniora zapisywane są na imiennej karcie PEKA. Aby je kupić – jak obecnie – należy najpierw zapisać na karcie uprawnienie do korzystania z tych biletów. Można to zrobić w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM, w przypadku Biletu Metropolitalnego – po złożeniu oświadczenia, w przypadku Biletu Seniora – po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości potwierdzającego wiek.

Ulga dla Mam 4 plus

Zgodnie z decyzją Rady Miasta Poznania, wprowadzona została ulga 50 proc. oraz uprawnienia do Biletu Metropolitalnego z ulgą dla osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające (Mama 4 plus). Świadczenie pełni rolę rekompensującą brak emerytury dla osób (głównie matek), które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu miały ograniczone możliwości wykonywania pracy zawodowej a jego wysokość odnosi się do wysokości najniższej emerytury, dlatego zaproponowano uprawnienia w komunikacji miejskiej podobne do tych, jakie posiadają osoby pobierające emeryturę.

Poznański Rower Miejski

Od 1 sierpnia 2019r. z promocyjnej taryfy PRM będzie mógł skorzystać każdy użytkownik identyfikujący się przy terminalu/komputerze pokładowym za pomocą imiennej karty PEKA i posiadający na karcie zapisany i ważny w momencie wypożyczenia roweru dowolny bilet okresowy (trasowany lub sieciowy) niezależnie od strefy, w której ten bilet obowiązuje.

Pełną listę ulg i zwolnień w przejazdach można znaleźć tutaj.

ZTM / UMP / op. AS