Straż Miejska fot. Straż Miejska

Poznań: Straż Miejska usuwa wraki z ulic. “Każdy przypadek strażnicy rozważają indywidualnie”

Ponad pół tysiąca wraków samochodów usunęli już w tym roku Strażnicy Miejscy z ulic Poznania.

– O tym, że pojazd jest wrakiem, możemy mówić wtedy, kiedy jest pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub jeżeli jego stan wskazuje na to, że nie jest używany od dłuższego czasu – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy poznańskiej straży miejskiej. – Jednak ustawodawca nie precyzuje, jak powinien wyglądać wrak pojazdu, dlatego kwalifikacja opiera się wyłącznie na wizualnej ocenie jego wyglądu zewnętrznego. Każdy przypadek strażnicy rozważają indywidualnie.

Jeżeli auto ma tablice rejestracyjne, strażnicy dokonują oceny jego stanu m.in. na podstawie karoserii (rdza, brud); stanu lusterek czy ilości powietrza w oponach. Kiedy strażnicy zdecydują już, że samochód jest wrakiem, rozpoczyna się ustalanie tożsamości właściciela pojazdu. Jest to konieczne, ponieważ przed usunięciem samochodu dostaje on list informujący o sytuacji, razem z terminem w jakim może zająć się autem. Co istotne, usunięcie wraku odbywa się na koszt właściciela, więc teoretycznie większość z nich powinna być zmobilizowana do usunięcia pojazdu we własnym zakresie.

Jeżeli właściciel zdecyduje się zignorować list, auto trafi na strzeżony parking, gdzie jeszcze przed sześć miesięcy będzie czekać na ewentualną zmianę zdania przez jego właściciela. Jeżeli pozostanie on obojętny na los samochodu, te przejdzie, jako “porzucone”, na własność gminy. Tutaj sytuacja jest prosta.

Często dochodzi do sytuacji, kiedy interwencja nie jest już taka łatwa. Wystarczy, że samochód stoi np. na podwórku lub osiedlu. Wtedy taki pojazd nie może zostać odholowany, ponieważ Straż Miejska działa na podstawie prawa dotyczącego tylko dróg.

Dzięki pracy strażników z ulic Poznania od początku roku zniknęło już 505 wraków samochodów. 369 z nich usunęli sami właściciele, znacząco ułatwiając sprawę. Zeszłorocznego rekordu Straż Miejska może już jednak nie dać rady pobić. W 2018 roku udało im się usunąć z ulic miasta aż 1214 aut.

Przy okazji strażnicy informują jak zgłosić wrak znajdujący się w Poznaniu. Najprościej jest to zrobić… dzwoniąc na numer Straży Miejskiej (986 – czynny całą dobę). Trzeba też pamiętać, że porzucone samochody są dużym problem dla miasta, więc warto telefonować. Każde takie auto zajmuje miejsca postojowe, których w Poznaniu przecież nie ma zbyt wiele. Pojazdy w gorszym stanie technicznym mogą być również zagrożeniem dla środowiska. No i zwyczajnie szpecą okolice, a walory estetyczne też są bardzo ważne!

Źródło: UMP / op. SS

4
Dodaj komentarz

avatar
Jeżyce
Jeżyce

No chyba im jakoś nie idzie z tymi wrakami od roku na Kassyusza stoi na pasach mówiących i tym że tu nie wolno parkować zielony cinkus i stoi już tak rok nawet mandat już zdążył zniszczyć się, na Galla Anonima biały spalony sprinter stoi z 5 lat i tego też nie widzą strażnicy miejscy, Nubira zielona na wjeździe do przychodni Galla 2D też z 3 lata już kwitnie.Wszystkie samochody blachy maja więc i właścicieli maja nie trudno ich znaleźć. To są tylko trzy w okolicy jednej ulicy jak bym pojezdzil po Poznaniu to by ich było sporo, niech się wezmą na serio do roboty a nie po kontach się szwendaja

Pozdro
Pozdro

Ciekawe. Na os. ławica stoi co najmniej kilkanaście wraków. Przy samej ul. Bukowskiej jest z 8 takich porzuconych aut.
Kilka sam zgłaszałem ale nic w temacie się nie dzieje.

Wega
Wega

Na bukowskiej przy swobodzie stoi już kilka lat smart teraz zdjęto tablicę to samochód córki dentystki

Hela
Hela

Na Chartowie stał dobre pół roku,w końcu został wypchnięty na środek ulicy i moment go nie było!!!