Poznań: Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie UMP
Złożenie kwiatów pod tablicą Armii Krajowej przy kościele oo. Dominikanów rozpocznie poznańskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17, w całym kraju zabrzmią syreny alarmowe na znak historycznej godziny “W”. Także w Poznaniu.

Po złożeniu kwiatów przez poszczególne delegacje kwiatów o godzinie 15.00 uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela (ul. Fredry 11), w którym o 15.30 rozpocznie się Msza Święta. Po niej nastąpi przemarsz chodnikiem wzdłuż Fredry i al. Niepodległości pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Punktualnie o godzinie 17 godzina “W” zostanie upamiętniona poprzez rozbrzmiewające syreny alarmowe, a następnie przez uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz odśpiewanie hymnu Polski.

W związku z uroczystościami zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu. Obchody wykluczą możliwość zatrzymywania się oraz postoju wzdłuż ul. Wieniawskiego, za skrzyżowaniem z ul. Noskowskiego. Obowiązywać będzie także zakaz wjazdu, który dostępny będzie jedynie dla pojazdów upoważnionych. Uroczystości będą zabezpieczane przez policję, która w miarę potrzeb może wprowadzać inne zmiany w organizacji ruchu.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Zorganizowane zostało przez Armię Krajową i jest uważane za największą operację militarną AK. Dwumiesięczne walki przyniosły olbrzymie straty ludzkie i materialne. Wśród walczących znalazło się także około tysiąca Wielkopolan, w tym wielu poznaniaków.

UMP, el

Podziel się: