Poznań: Staromiejskie Koncerty Organowe – Władysław Szymański

Ten znakomity kompozytor muzyki organowej, wirtuoz i znawca zabytkowych organów zagra na kolejnym Staromiejskim Koncercie Organowym 1 sierpnia w Farze Poznańskiej.

Władysław Szymański jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa organów prof. Juliana Gembalskiego oraz Wydział Teorii Muzyki). Studiował także muzykologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1979 roku jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest profesorem oraz rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska.

Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrał pięć płyt CD, w tym trzy na zabytkowych XIX wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest także kompozytorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 roku. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis.

PROGRAM

Ernst Köhler (1799-1847)
Temat z wariacjami
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)
Preludium i Fuga c-moll op.35 nr 1
Sigfrid Karg Elert (1877-1933)
– Harmonies du soir op. 72 nr 1
– Clair de lune op. 72 nr 2
August Gottfried Ritter (1811-1885)
II Sonata e-moll op. 19

Staromiejski Koncert Organowy rozpocznie się 1 sierpnia o godzinie 20.00 w Farze Poznańskiej.

Mat. pras., el

Podziel się: