Strona główna Blog Strona 2168

Trzeci mecz, drugie zwycięstwo Lecha!

0
Lech Poznań pokonał po bardzo emocjonującym meczu drużynę ŁKS-u Łódź po bramkach Joao Amarala oraz Darko Jevticia. Gola dla gospodarzy zdobył nie kto inny, jak niezawodny Dani Ramirez. Była to pierwsza wygrana „Kolejorza” na wyjeździe w 2019 roku.

Od samego początku pojedynek w ramach trzeciej kolejki PKO Ekstraklasy zapowiadał się niezwykle fascynująco, zwłaszcza kibice zastanawiali się jak zaprezentują się tacy piłkarze jak Dani Ramirez czy Darko Jevtic. Ten pierwszy to prawdziwy motor napędowy swojej drużyny, świetny technicznie, potrafiący dryblować i niekonwencjonalnie zagrać, zaś Jevtic to w najwyższej formie prawdopodobnie najlepszy piłkarz w polskiej lidze – posiadający podobne cechy co Hiszpan. Dariusz Żuraw przed meczem był zmuszony do pewnych korekt w pierwszej jedenastce ze względu na kontuzję Wołodymyra Kostewycza. Ukrainiec nabawił się urazu w poprzednim spotkaniu z Wisłą Płock i na lewej stronie defensywy w Łodzi zobaczyliśmy Tymoteusza Puchacza. Do składu powrócił także Portugalczyk Joao Amaral, a na szpicy od pierwszej minuty wystąpił Christian Gytkjaer.

Lechici bardzo mocno rozpoczęli to spotkanie za sprawą kapitalnego podania Pedro Tiby w stronę Amarala, a ten stojąc sam na sam z Kołbą nie popełnił błędu i wyprowadził „Kolejorza” na prowadzenie. Podopieczni Dariusza Żurawia naciskali ekipę gospodarzy, zmuszając ich w pierwszych piętnastu minutach kilka razy do głębokiej defensywy. Później do głosu zaczął jednak dochodzić ŁKS i to za sprawą dobrej gry Daniego Ramireza i jego rozrzucaniu piłek po całym boisku, jednak nie przekładało się to na zagrożenie pod bramką Mickeya van der Harta. Podobać się mogły z pewnością stałe fragmenty gry wykonywane przez poznaniaków. Darko Jevtic oraz Joao Amaral, którzy trzy razy próbowali przy rzutach rożnych krótkiego rozegrania – często stwarzali zagrożenie podaniami czy dośrodkowaniami w pole karne, to jednak Lech nie zdołał w ten sposób podwyższyć prowadzenia. W 32. minucie spotkania kiepsko piłkę do gry wprowadził Mickey van der Hart, co w poprzednich meczach się w ogóle nie zdarzało, przejął ją Ramirez – rozegrał z kolegami, aż w końcu dopadł do niej w polu karnym i huknął nie do obrony tuż przy słupku bramki Lecha. ŁKS doprowadził w ten sposób do wyrównania, to jednak remisem długo łodzianie się nie nacieszyli, bo praktycznie minutę później kapitalnym strzałem z dystansu popisał się Darko Jevtic i Kołba musiał drugi raz w tym meczu wyciągać piłkę z siatki. Pod koniec pierwszej części znowu świetnie do Amarala podawał Tiba, ale Portugalczyk przegrał walkę sam na sam z bramkarzem ŁKS-u.

Druga połowa należała już całkowicie do ŁKS-u pod względem posiadania piłki i ataków na bramkę van der Harta, ale Lech również próbował  i miał swoje szanse. Najpierw trochę za mocno do Gytkjaera podawał Jóźwiak i duński napastnik nie dał rady uderzyć piłki nad interweniującym golkiperem gospodarzy, a później dobrze, technicznie uderzał Jevtic, ale piłkę zmierzającą do bramki wybił idealnie ustawiony Jan Sobociński. Łodzianie atakowali, bo Lech też im na to pozwalał i niepotrzebnie oddawał piłkę poprzez nieudane długie podania Thomasa Rogne czy Mickeya van der Harta. Najbliżej do strzelenia gola wyrównującego byli wtedy, kiedy zagotowało się w polu karnym „Kolejorza” i tylko skuteczna, instynktowna interwencja Rogne uchroniła lechitów przed stratą bramki. Dyskutować można także nad interwencją Crnomarkovicia przy wejściu Łuczaka w pole karne, ale sędzia uznał, że wejście Serba było czyste.

Lech Poznań utrzymał prowadzenie do końca meczu i może cieszyć się z drugiego zwycięstwa w tym sezonie i pierwszego wyjazdowego w tym roku kalendarzowym. Mecz trudny, nie do końca wszystko piłkarzom Dariusza Żurawia wychodziło w drugiej połowie, ale trzy punkty cieszą.

Poznań: Rozpoczyna się Święto Bambrów

0
Barwny korowód, poznańsko-bamberska biesiada i inscenizacja „Poznanie” Arlety Kolasińskiej. 4 sierpnia w Poznaniu rozpoczną się obchody 300-lecia przybycia mieszkańców Bambergu do stolicy Wielkopolski.

Doroczne sierpniowe Święto Bambrów w tym roku będzie szczególnie uroczyste. Zostanie zainaugurowane inscenizacją „Poznanie” w reżyserii Arlety Kolasińskiej. Korowód z przybywającymi do miasta bambrami przejdzie z Ostrowa Tumskiego na Stare Miasto. Ma to symbolizować drogę, którą musieli pokonać imigranci do stolicy Wielkopolski.

Parada wyruszy o godz. 14 z ul. Gdańskiej 1 i przejdzie przez Śródkę, Ostrów Tumski i Stary Rynek. Następnie od godz. 15 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17) odbywać się będzie biesiada. W programie przewidziane są takie atrakcje jak m.in. działania kulturalno-edukacyjne, warsztaty, konkursy, a także koncerty: Zespołu Muzyki Dawnej „Huskarl”, Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz Jaromi Zez Ekom.

1 sierpnia 1719 roku władze Poznania uznały pierwszy kontrakt zawarty pomiędzy władzami lokalnymi Lubonia a przybyłymi z Bambergu osadnikami. Następnie zasiedlili oni kolejne wsi miejskie takie jak Dębiec, Bonin, Rataje, Wilda, Górczyn i Jeżyce. Bambrzy mieli istotny wpływ na rozwój i historię miasta Poznania – zaadaptowali oni chociażby nowe elementy dotyczące uprawy roli, pożywienia oraz budownictwa.

UMP, el

Arcybiskup Jędraszewski: „nie czerwona, ale tęczowa zaraza”

0
Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego arcybiskup Marek Jędraszewski wygłosił kazanie w Bazylice Mariackiej. I to podczas niego padły słowa o tęczowej, neomarksistowskiej zarazie, która zastąpiła czerwoną.

Obecni na mszy oczekiwali, że arcybiskup odniesie się do historii i przypomni bohaterstwo powstańców, ich patriotyzm i gorącą wiarę. Tymczasem kwestia Powstania Warszawskiego okazała się w kazaniu najmniej istotna. Marek Jędraszewski skupił się na współczesnych zagrożeniach dla wiary i moralności chrześcijańskiej.

– Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły – przestrzegał arcybiskup. – Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa.

Arcybiskup stwierdził też, że wyznawcy tęczowej zarazy reprezentują tolerancję, która jednocześnie jest największą nietolerancją, ponieważ głosi przemoc i poniżanie oraz szyderstwo z najświętszych znaków Matki Bożej.

W uroczystej mszy w Bazylice Mariackiej uczestniczyli m.in. weterani, politycy i zwykli mieszkańcy Krakowa. Wielu było zbulwersowanych słowami arcybiskupa – odczytali je jako wykorzystywanie tak ważnej dla Polski rocznicy do doraźnych celów politycznych. Nie brakło opinii, że jest to atak na osoby LGBT, który może doprowadzić do kolejnych aktów przemocy, podobnie jak w Białymstoku.

Mat. pras., el

Poznań: „DNO, NIE – dla butelek”. Wielkie sprzątanie Warty!

0
Grupa wolontariuszy od samego rana sprzątała z dna rzeki to co zostawili tam inni. Wszystko w ramach akcji „DNO, NIE – dla butelek”.

Inicjatywa odbyła się po raz drugi, tym razem przy niższym poziomie wody niż przed rokiem. W ramach akcji wyciągnięto znaczną ilość śmieci zarówno z części przybrzeżnej dna jak i z samych brzegów. Oczywiście sprzątający nie ograniczali się do sprzątania samych butelek, ale zbierali też inne śmieci. Dno i brzeg Warty ludzie notorycznie zaśmiecają, pomimo rozstawianych koszy na śmieci, patroli straży miejskiej i kar za śmiecenie. Strefa, w której można spożywać alkohol jest w szczególności zaśmiecona.

Kilka dni temu przeprowadzano już jedną akcję sprzątania terenów nadbrzeżnych i brzegów, niestety dają one efekt na krótko. Zawsze znajdą się osoby, którym ciężko będzie wynieść śmieci do rozstawionych kontenerów na śmieci. Nie zawsze edukacja trafia do odbiorców, więc każda taka akcja cieszy.

W wyniku sprzątania uzbierano ponad 100 worków śmieci, do tego opony, rowery i wózki.

Organizatorem sprzątania była fundacja Ratuj Ryby. Nad bezpieczeństwem sprzątających czuwali ratownicy wodni, do sprzątania włączyli się również pracownicy Nadzoru Wodnego w Śremie oraz pracownicy Wód Polskich.

Akcja jest nieodłącznym elementem ekologicznej kampanii edukacyjnej POZnajWartę, w ramach której realizowane są edukacyjne wydarzenia na plażach miejskich oraz edukacyjne EKO REJSY.

Gniezno: O jedną plantację konopi mniej

0
8,5 kg marihuany, 700 krzewów i sadzonek konopi indyjskich oraz urządzenia służące do ich uprawy – to wszystko znaleźli policjanci z Gniezna i Kłecka na zlikwidowanej plantacji konopi.

Uprawa znajdowała się na terenie działki rekreacyjnej w pobliżu Kłecka, w domku letniskowym i budynkach gospodarczych. Policjanci znaleźli i zabezpieczyli prawie 460 krzewów konopi indyjskich, prawie 260 sadzonek tej samej rośliny oraz ponad 8,5 kg suszu roślinnego.

Plantacja była przygotowana bardzo profesjonalnie i wyposażona w system nawodnienia i oświetlenia, zasilanego energią elektryczną pobieraną nielegalnie w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu.

Zatrzymani w tej sprawie dwaj mężczyźni w wieku 41 i 53 lat usłyszeli już zarzuty. Starszy usłyszał zarzut prowadzenia na szeroką skalę nielegalnej uprawy roślin z gatunku konopi innych niż włókniste, młodszy zarzut pomocnictwa. Decyzją sądu jeden z podejrzanych został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Grozi im kara więzienia nawet do lat 8.

KWP, el

Poznań: Przebudowa Górnego Tarasu Rataj zbliża się do końca

0
Komfort podróżowania i krótszy czas przejazdu – to efekt kończącej się przebudowy trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj od os. Lecha do ronda Żegrze. Tramwaje powinny na nią wrócić już we wrześniu.

– Zbliża się termin próbnych przejazdów tramwajów po wyremontowanej trasie. Zaplanowaliśmy, że odbędą się one w sierpniu. Oceniając zaawansowanie robót można stwierdzić, że ten termin nie jest zagrożony – informuje Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Na rondzie Żegrze zakończyły się już zasadnicze roboty budowlane. Teraz trwają prace związane z zielenią i montażem małej architektury, czyli wiat i wyposażenia przystanków. Na pozostałym odcinku przebudowywanej trasy tramwajowej zakończono przebudowę wszystkich skrzyżowań. Dobiegają końca prace związane z infrastrukturą podziemną – m.in. z instalacjami energetycznymi oraz zasilaniem monitoringu miejskiego, a także układanie nowego torowiska i jego zabudowa. W zależności od lokalizacji stosowane są do tego płyty betonowe, kruszywo bądź tzw. zielone torowisko.

Gotowe są już perony przystankowe na os. Czecha. Będzie to zintegrowany przystanek tramwajowo-autobusowy, na którym przesiadki będą dokonywane „drzwi w drzwi”. Trwa budowa peronów przystankowych Żegrze I, II, III. Do odtworzenia, po przeprowadzonych wykopach, zostały jeszcze tereny zielone.

Odtworzenie zieleni i położenie trawników to prace, które pozostają do zrobienia również na skrzyżowaniach ul. Chartowo i Wiatracznej oraz Żegrze i Bobrzańskiej. W tym miejscu zakończono już układanie nawierzchni bitumicznych, na niedługo gotowe będą chodniki i sygnalizacja świetlna.

Na skrzyżowaniu ul. Żegrze, Kurlandzkiej i Inflanckiej gotowy jest już przejazd tramwajowy i trwa wymiana krawężników. W najbliższą środę, 31 lipca, Zakład Robót Drogowych na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich rozpocznie w tym miejscu remont nawierzchni jezdni, który potrwa do połowy sierpnia. Dla zminimalizowania utrudnień naprawa skrzyżowania będzie wykonywany etapami, w związku z czym nastąpi kilka zmian czasowej organizacji ruchu.

Przebudowa odcinka od os. Lecha do ronda Żegrze prowadzona jest w ramach zadania „Przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka – os. Lecha – rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej”, dofinansowanego ze środków UE.

PIM, el

II Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów w Poznaniu (zdjęcia)

0
OSP Poznań-Głuszyna zaprosili mieszkańców Poznania (i nie tylko!) na II Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów.

Na uczestników Zlotu czekała moc atrakcji, wszystko z myślą o strażakach i miłośnikach pożarnictwa. Głównym punktem zlotu była oczywiście parada i prezentacja samochodów strażackich. Pojawiło się kilkadziesiąt pojazdów specjalistycznych, ratowniczych i gaśniczych.

Strażacy OSP Szewce zaprezentowali się w akcji gaśniczej z wykorzystaniem sikawki konnej. Odbył się również pokaz ratownictwa technicznego. Pokaz swojej sprawności dały dziecięce drużyny pożarnicze działające przy OSP Bieżyn, OSP Bielewo i OSP Dębinka. Dla najmłodszych były przygotowane dmuchańce, gry, zabawy i konkursy.

Zlot, to nie tylko motoryzacja i dobra zabawa, ale również edukacja. Dzięki instruktorom z inicjatywy “Otwórz by ratować”, którzy prezentowali swoje stanowisko instruktażowe, strażacy widzieli, w jaki sposób najlepiej otwierać drzwi za pomocą narzędzia halligan. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zobaczyć, jak prawidłowo postępować z płonącym na patelni olejem i dlaczego nie należy gasić oleju wodą. Zlot był też okazją do nauki i przećwiczenia udzielania pierwszej pomocy, to za sprawą wolontariuszy Fundacji ENEA. Na wszystkich czekały stoiska firm związanych z ochroną przeciwpożarową i stoiska gastronomiczne.
mat. org / S.W. fot Sławek Wąchała

Rawicz: Znikające pokrywy studzienek

0
Rawiccy policjanci zatrzymali 41-letniego sprawcę kradzieży kratek zabezpieczających studzienki kanalizacyjne. Jak się okazało, złodziej ma na swoim koncie kilkadziesiąt takich kradzieży, i to nie tylko na terenie powiatu rawickiego.

Kratki zaczęły znikać na początku lipca tego roku. Do kradzieży dochodziło na drogach gminnych, powiatowych i krajowych, a dziury pozostawione na jezdniach stwarzały niemałe zagrożenie dla uczestników dróg.

Policjanci zaczęli badać sprawę i szybko zatrzymali sprawcę: okazał się nim 41-letni mieszkaniec gminy Szlichtyngowa. Mężczyzna kradł pokrywy i kratki studzienek od 2015 roku i sprzedawał w punkcie skupu złomu w Kobylinie. Jego sposób działania był zawsze taki sam: podjeżdżał pod losowo wybraną kratkę kanalizacyjną, wyciągał ją i pakował do auta osobowego. W ten sposób jednej nocy potrafił skraść kilka, ważących kilkadziesiąt kilogramów kratek. Sprzedawał je jako złom, dostawał 80 groszy za kilogram, a zarządców dróg narażał na straty w wysokości kilkuset złotych.

Zatrzymany usłyszał zarzuty kradzieży. Policjanci udowodnili mu, że na terenie powiatu rawickiego skradł 60 sztuk takich kratek o łącznej wartości ponad 28 tysięcy złotych. Zatrzymany usłyszy jeszcze kolejne zarzuty za podobne kradzieże w sąsiednich powiatach. W złodziejskim procederze od czasu do czasu towarzyszyła mu 21-latka z gminy Poniec, kobieta również nie uniknie odpowiedzialności karnej.

Kryminalni w toku prowadzonych czynności na punkcie skupu złomu w Kobylinie zabezpieczyli 24 kratki. Wszystko wskazuje na to, ze właściciel owego skupu złomu również poniesie konsekwencje prawne swoich czynów.

KWP, el

Poznań: Przetarg na dokończenie S5 bez rozwiązania

0
Kiedy powstanie lewa jezdnia S5 na odcinku Poznań – Wronczyn? Nadal nie wiadomo. Przetarg nie został rozstrzygnięty, ponieważ oferty, które wpłynęły, były za wysokie, jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przypomnijmy: w czerwcu wykonawca odcinka Poznań – Wronczyn, włoskie konsorcjum, zakończył prace. Umowa została rozwiązania z powodu ogromnych opóźnień w pracach, a GDDiA zażądała od niego z tego tytułu zapłacenia kar ujętych w umowie.

Tymczasem zgodnie z harmonogramem ten odcinek miał być gotowy do końca 2019 roku. Czy uda się dotrzymać terminu? Ogłoszony przetarg wskazuje, że będzie z tym nie lada problem. Rynek Infrastruktury poinformował, że wszystkie firmy, które wystartowały w przetargu, zażądały znacznie większych pieniędzy na ukończenie odcinka niż przewiduje budżet GDDiA. Strabag wycenił pracę na prawie 26 mln zł, Budimex – 23,6 mln, a MBS Budownictwo – 15 mln. Tymczasem budżet na ukończenie tego odcinka to tylko 12 mln zł. Być może GDDiA zdecyduje się na zwiększenie budżetu, ale na razie nic o tym nie wiadomo.

Rynek Infrastruktury, el

Leszno: Areszt za kilogram narkotyków

0
44-letni mieszkaniec Leszna oraz o rok młodsza od niego kobieta zostali zatrzymani przez leszczyńską policję za posiadanie prawie kilograma narkotyków.

Leszczyńscy kryminalni od dłuższego czasu prowadzili śledztwo w sprawie posiadania i handlu narkotykami na terenie miasta. Dochodzenie doprowadziło do wytypowania dwóch osób i ustalenia, że substancje zakazane ukrywane mogą być nie w jednym, lecz kilku pomieszczeniach na terenie miasta. Po przeszukaniu wytypowanych mieszkań okazało się, że trafili w dziesiątkę: znaleźli ponad 700 gram marihuany oraz ponad 200 gram amfetaminy. Zatrzymali też dwójkę mieszkańców Leszna i postawili im zarzuty posiadania środków odurzających oraz psychotropowych w znacznych ilościach.

25 lipca Sąd Rejonowy w Lesznie uwzględnił wniosek prokuratury i policji i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Grozi im do 10 lat więzienia.

KWP, el

Konin: Książki za dwa złote. Na kiermaszu

0
Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie do końca wakacji zaprasza na kiermasz starych książek. Każdą można kupić za dwa złote.

Biblioteka dysponuje ogromnymi zasobami przeróżnych publikacji, na które brakuje już miejsca w bibliotecznych salach albo których jest za dużo, bo ktoś ofiarował bibliotece kilka egzemplarzy książki, która już w zbiorach jest. Dlatego konińska książnica postanowiła te książki, które są niepotrzebne – sprzedać.

Kiermasz jest organizowany w każdy piątek przez dwa miesiące wakacji. W lipcu udało się sprzedać aż dwa tysiące książek. To chyba nieco przeczy tezie, że Polacy nie lubią czytać i kupować książek…
Oczywiście nie bez znaczenia jest tu cena – 2 zł za każdy egzemplarz. Można kupić książki także przez internet, ale wtedy jest nieco drożej. Wybór jest ogromny – biblioteka konińska planuje pozbyć się aż 20 tysięcy książek.

Mat. pras., el

Jarocin: Kominiarka, motorower i… zarzuty wymuszenia

Pewien mieszkaniec Jarocina postanowił na własną rękę odzyskać od swojego dłużnika pożyczone niegdyś pieniądze. Wybrał dość niezwykły sposób, który nie zyskał akceptacji policji.

Mężczyzna 23 lipca w kominiarce na twarzy udał się do dłużnika w towarzystwie kolegi, by go nastraszyć. Poszkodowany zeznał, że najpierw został uderzony pięścią w twarz, a następnie, pod groźbą pobicia, zmuszony do podpisania umowy sprzedaży własnego motoroweru. Za sprzedaż pojazdu o wartości 3 tys. zł. poszkodowany pieniędzy nie otrzymał. Napastnicy natomiast odjechali jednośladem wraz z wszystkimi dokumentami.

Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania napastników i szybko wytypowali dwóch potencjalnych sprawców – nazwisko jednego z nich widniało na umowie jako nabywcy pojazdu. Był to strzał w dziesiątkę: motorower stał zaparkowany na parkingu w pobliżu jego domu…

Zdziwionego 24-latek policjanci zabrali do komendy, a kilka godzin później trafił tam też jego wspólnik. U niego znaleziono kominiarkę oraz kluczyki do motoroweru. Obaj mężczyźni, mieszkańcy Jarocina, usłyszeli zarzuty wymuszenia rozbójniczego. Przyznali się do popełnienia przestępstwa, tłumacząc się, że w ten sposób chcieli odzyskać pożyczone kiedyś ofierze pieniądze.

Teraz obaj windykatorzy staną przed sądem i mogą trafić do więzienia na 5 lat. Na razie Prokurator Rejonowy w Jarocinie zadecydował, że obaj rozbójnicy zostaną oddani pod dozór policji i będą mieli zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego. Skradziony motorower wrócił już do prawowitego właściciela.

KWP, el

Leszno: Nastolatkowie pobili rówieśnika

0
Dwa czternastolatkowie pobili młodszego o rok chłopca. Sprawa trafiła właśnie do sądu rodzinnego w Lesznie.

Jak informuje Radio Poznań, leszczyńska policja nie chce podawać szczegółów wydarzenia ze względu na dobro ofiary. Wiadomo jedynie, że nastolatkowie pobili młodszego kolegę w centrum miasta, niedaleko szkoły. Pobity doznał obrażeń twarzy i trafił do szpitala.

Sąd rodzinny zajmie się sprawą na początku przyszłego tygodnia.

Radio Poznań, el

Poznań: Nie będzie przeszukania kurii. Tak zadecydowała Prokuratura Generalna RP

0
Nie ma potrzeby przeszukiwania kurii, bo w sprawie i tak jest wszystko jasne – w taki sposób umotywował swoją decyzję Krzysztof Sierak, zastępca prokuratora generalnego. Chodzi o sprawę molestowania seksualnego w Chodzieży.

Przypomnijmy:kościół prowadził postępowanie w sprawie molestowania przez księdza Krzysztofa z Chodzieży jednego z ministrantów. Efektem postępowania było wykluczenie księdza ze stanu duchownego przez Watykan. Prokuratura, która teraz zajmuje się tą sprawą na wniosek poszkodowanego, Szymona, zwróciła się do kurii o dostęp do akt postępowania kanonicznego w sprawie tego księdza. Jednak arcybiskup Gądecki odmówił przekazania dokumentacji prokuraturze, powołując się na tajemnicę zawodową. A gdy sąd zwolnił kurię z obowiązku zachowania tajemnicy, to okazało się, że dokumenty w sprawie pedofilii w Chodzieży zostały wysłane do Watykanu i w Poznaniu ich nie ma.

Prokuratura mogła wystąpić o przeszukanie kurii, by rozwiać wątpliwości do to tego, czy dokumenty są w Poznaniu czy nie. Ostatecznie wystąpiła o to posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska z PO-KO w poselskiej interpelacji.

Ale Krzysztof Sierak – jak podaje Radio Poznań – uznał, że nie jest to konieczne, bo bez tej dokumentacji materiał dowodowy też jest wystarczający i pozwoli na wydanie decyzji. Wszyscy świadkowie w sprawie zostali przecież przesłuchani.

Radio Poznań, el

Poznań: Dwaj adwokaci zamieścili na swoich zdjęciach nakładki „strefa wolna od LGBT”. Izba Adwokacka wyjaśnia sprawę

Nakładkę na tęczowym tle z napisem „Strefa wolna od LGBT” dwóch poznańskich adwokatów – ojciec i syn umieściło na swoich prywatnych profilach na portalu społecznościowym. Sprawą zajęła się Wielkopolska Izba Adwokacka.

Jak informuje „Rzeczypospolita”, która jako pierwsza nagłośniła sprawę, WIA wydała opinię, że skoro celem adwokatury jest między innymi dbanie o prawa i wolności obywatelskie, to nakładka z hasłem „strefa wolna od LGBT” zdecydowanie się z tymi celami kłóci i sugeruje dyskryminację.

Zapytany przez dziennikarza radia o opinię dr Jerzy Kaczmarek z Instytutu Socjologii UAM stwierdził, że w tym haśle nie chodzi o dyskryminację kogokolwiek, ale sprzeciw wobec pewnej ideologii, która stoi za hasłem LGBT – i że jest to fakty powszechnie znany.

Jak sprawa się potoczy dalej? Na razie rzecznik wielkopolskiej Izby Dyscyplinarnej wysłał pisma z prośbą o wyjaśnienia do adwokatów i czeka na odpowiedź. Jeden z nich usunął już nakładkę ze swojego profilu.

Głos Wielkopolski, Radio Poznań, el

Poznań: Samochód dachował na rondzie Śródka. Winny remont?

0
Na rondzie Śródka dachował samochód. Na miejscu działają policja, straż pożarna i pogotowie.

Do wypadku doszło około godziny 22. W wyniku nieznanych okoliczności samochód dachował tuż przed samym rondem. Co istotne, od wczoraj jest tam częściowo zmieniona organizacja ruchu.

Na miejscu jest karetka pogotowia, dwa wozy straży pożarnej, policja i pomoc drogowa. Ze względu na wypadek pomimo mniejszego ruchu o tej porze, powstał mały korek.

Andrzej Duda podał datę wyborów. „Ta procedura już trwa”

0
Andrzej Duda, prezydent RP, podał datę przeprowadzenia wyborów, którą zaproponował Państwowej Komisji Wyborczej.

Duda był gościem w Polsat News. – Mogę ujawnić, że wystąpiłem do Państwowej Komisji Wyborczej o opinię w sprawie przeprowadzenia wyborów, co do ich kalendarza. Decyzja prezydenta, czyli zarządzenie wyborów, nastąpi niezwłocznie po tym jak otrzymam odpowiedź z Państwowej Komisji Wyborczej. Ta procedura już trwa – wyjawił prezydent.

Pytany czy będzie to 13 czy 20 października, zdradził, że chce aby kampania była jak najkrótsza.

– Myślę, że Polacy chcą, żeby tego starcia (wyborczego – red.) było jak najmniej i w związku z tym też termin możliwie (był – red.) jak najszybszy – podsumował Andrzej Duda.

Jednocześnie prezydent rozwiał wątpliwości mniejszych ugrupowań na scenie politycznej, które obawiały się, że decyzja zostanie podjęta w ostatniej chwili. – Zaraz, jak tylko otrzymam odpowiedź z Państwowej Komisji Wyborczej, to te wybory będą ogłoszone – zadeklarował Duda.

Konin: Ulicami miasta przejdzie „Marsz Tolerancji”

0
1 września ulicami Konina ma przejść „Marsz Tolerancji”. Start zaplanowano na godz. 13 sprzed hali „Rondo”.

Dalej uczestnicy marszu przejdą: Alejami 1 Maja, ulicą Dworcową, Warszawską, Wojska Polskiego i na koniec dotrą na plac Wolności w Koninie.

– Podczas tegorocznego Marszu Tolerancji chcemy poruszyć temat dyskryminacji wobec osób wszystkich orientacji seksualnych, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, różnych wyznań i wszelkich grup, które czują się pomijane w Polsce, w tym również w Koninie. To będzie nasza odpowiedź na to, co wydarzyło się w Białymstoku. Chcemy podkreślić, że nie ma na to naszej zgody – tłumaczy Karina Akseńczuk, jedna z organizatorek.

Marsze Równości i Tolerancji są organizowane w wielu miastach Polski. Części z nich towarzyszą kontrmanifestacje środowisk konserwatywnych. Do konfrontacji między oboma środowiskami doszło m.in. w Białymstoku, gdzie grupy narodowców i kibiców brutalnie potraktowały część osób biorących udział w Marszu Równości.

Zobacz również. Działacze Stonewall będą jeździć po Polsce.

Źródło: lm.pl

Adam Szejnfeld zostanie senatorem? „Wiem, że to jest największe wyzwanie”

0
Były europoseł Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld powalczy jesienią o miejsce w Senacie z północy Wielkopolski.

Dotychczasowy senator z tego regionu, Mieczysław Augustyn, zdecydował się odejść z polityki ze względów zdrowotnych. Zastąpić ma go właśnie Szejnfeld. – Wiem, że to jest największe wyzwanie, jakie brałem na siebie, jeśli chodzi o wybory. W ciągu ostatnich 30-lat byłem przecież radnym, burmistrzem, w końcu europosłem. Ale nigdy, formacja, którą reprezentuję nie miała tak trudnego zadania. Nie miała tyle pracy do wykonania, by osiągnąć sukces. Dla mnie wybory do senatu będą sto razy trudniejsze niż wybory do sejmu – mówił Szejnfeld.

Jeszcze kilka miesięcy temu wszystko wskazywało, że polityk ponownie wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski. Wobec sojuszu PO z kilkoma innymi ugrupowaniami, z którego powstała Koalicja Europejska, lista wyborcza zrobiła się dość krótka. Dodatkowo kierownictwo koalicji zdecydowało, że w Wielkopolsce wystartuje dwójka byłych premierów z dwóch pierwszych miejsc: Ewa Kopacz i Leszek Miller. To oznaczało, że Szejnfeld musiałby zadowolić się niską pozycją (mowa była o 10), która dawałaby mu iluzoryczne szanse na zdobycie mandatu. Wobec tego Szejnfeld postanowił zrezygnować ze startu bez podawania konkretnego powodu, a jego miejsce zajął Jakub Rutnicki.

Adam Szejnfeld o mandat będzie musiał powalczyć z kandydatem PiSu Januszem Kubiakiem.

Źródło: Radio Poznań