Poznań: Rozpoczyna się Święto Bambrów

Barwny korowód, poznańsko-bamberska biesiada i inscenizacja “Poznanie” Arlety Kolasińskiej. 4 sierpnia w Poznaniu rozpoczną się obchody 300-lecia przybycia mieszkańców Bambergu do stolicy Wielkopolski.

Doroczne sierpniowe Święto Bambrów w tym roku będzie szczególnie uroczyste. Zostanie zainaugurowane inscenizacją “Poznanie” w reżyserii Arlety Kolasińskiej. Korowód z przybywającymi do miasta bambrami przejdzie z Ostrowa Tumskiego na Stare Miasto. Ma to symbolizować drogę, którą musieli pokonać imigranci do stolicy Wielkopolski.

Parada wyruszy o godz. 14 z ul. Gdańskiej 1 i przejdzie przez Śródkę, Ostrów Tumski i Stary Rynek. Następnie od godz. 15 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17) odbywać się będzie biesiada. W programie przewidziane są takie atrakcje jak m.in. działania kulturalno-edukacyjne, warsztaty, konkursy, a także koncerty: Zespołu Muzyki Dawnej “Huskarl”, Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz Jaromi Zez Ekom.

1 sierpnia 1719 roku władze Poznania uznały pierwszy kontrakt zawarty pomiędzy władzami lokalnymi Lubonia a przybyłymi z Bambergu osadnikami. Następnie zasiedlili oni kolejne wsi miejskie takie jak Dębiec, Bonin, Rataje, Wilda, Górczyn i Jeżyce. Bambrzy mieli istotny wpływ na rozwój i historię miasta Poznania – zaadaptowali oni chociażby nowe elementy dotyczące uprawy roli, pożywienia oraz budownictwa.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze