Poznań: „DNO, NIE – dla butelek”. Wielkie sprzątanie Warty!

Grupa wolontariuszy od samego rana sprzątała z dna rzeki to co zostawili tam inni. Wszystko w ramach akcji „DNO, NIE – dla butelek”.

Inicjatywa odbyła się po raz drugi, tym razem przy niższym poziomie wody niż przed rokiem. W ramach akcji wyciągnięto znaczną ilość śmieci zarówno z części przybrzeżnej dna jak i z samych brzegów. Oczywiście sprzątający nie ograniczali się do sprzątania samych butelek, ale zbierali też inne śmieci. Dno i brzeg Warty ludzie notorycznie zaśmiecają, pomimo rozstawianych koszy na śmieci, patroli straży miejskiej i kar za śmiecenie. Strefa, w której można spożywać alkohol jest w szczególności zaśmiecona.

Kilka dni temu przeprowadzano już jedną akcję sprzątania terenów nadbrzeżnych i brzegów, niestety dają one efekt na krótko. Zawsze znajdą się osoby, którym ciężko będzie wynieść śmieci do rozstawionych kontenerów na śmieci. Nie zawsze edukacja trafia do odbiorców, więc każda taka akcja cieszy.

W wyniku sprzątania uzbierano ponad 100 worków śmieci, do tego opony, rowery i wózki.

Organizatorem sprzątania była fundacja Ratuj Ryby. Nad bezpieczeństwem sprzątających czuwali ratownicy wodni, do sprzątania włączyli się również pracownicy Nadzoru Wodnego w Śremie oraz pracownicy Wód Polskich.

Akcja jest nieodłącznym elementem ekologicznej kampanii edukacyjnej POZnajWartę, w ramach której realizowane są edukacyjne wydarzenia na plażach miejskich oraz edukacyjne EKO REJSY.