Poznań: Nie będzie przeszukania kurii. Tak zadecydowała Prokuratura Generalna RP

Nie ma potrzeby przeszukiwania kurii, bo w sprawie i tak jest wszystko jasne – w taki sposób umotywował swoją decyzję Krzysztof Sierak, zastępca prokuratora generalnego. Chodzi o sprawę molestowania seksualnego w Chodzieży.

Przypomnijmy:kościół prowadził postępowanie w sprawie molestowania przez księdza Krzysztofa z Chodzieży jednego z ministrantów. Efektem postępowania było wykluczenie księdza ze stanu duchownego przez Watykan. Prokuratura, która teraz zajmuje się tą sprawą na wniosek poszkodowanego, Szymona, zwróciła się do kurii o dostęp do akt postępowania kanonicznego w sprawie tego księdza. Jednak arcybiskup Gądecki odmówił przekazania dokumentacji prokuraturze, powołując się na tajemnicę zawodową. A gdy sąd zwolnił kurię z obowiązku zachowania tajemnicy, to okazało się, że dokumenty w sprawie pedofilii w Chodzieży zostały wysłane do Watykanu i w Poznaniu ich nie ma.

Prokuratura mogła wystąpić o przeszukanie kurii, by rozwiać wątpliwości do to tego, czy dokumenty są w Poznaniu czy nie. Ostatecznie wystąpiła o to posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska z PO-KO w poselskiej interpelacji.

Ale Krzysztof Sierak – jak podaje Radio Poznań – uznał, że nie jest to konieczne, bo bez tej dokumentacji materiał dowodowy też jest wystarczający i pozwoli na wydanie decyzji. Wszyscy świadkowie w sprawie zostali przecież przesłuchani.

Radio Poznań, el