Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Konkurs “Stulecie polskiego kryminału” – mamy wyniki!

Na Poznańskim Festiwalu Kryminału Granda ogłoszono wyniki konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Na konkurs napłynęło prawie 400 prac!

Zdobycie nagrody nie było łatwe – i nie tylko dlatego, że 400 prac to spora konkurencja. W konkursowym jury zasiedli nie tylko pisarze, ale też policjanci. Przed uczestnikami stanęło bardzo trudne zadanie: musieli się wykazać nie tylko umiejętnością pisania czy budowania intrygującej fabuły, ale też wykazać profesjonalną wiedzą o metodach działania policji dziś – i sto lat temu.

Jury w składzie Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Wojciech Chmielarz, podinsp. Leszek Koźmiński ze Szkoły Policji w Pile, Adrian Tomczyk z wydawnictwa Czwarta Strona, Izabela Pajdała z Komendy Głównej Policji oraz Anna Bińkowska z Biura Programu „Niepodległa”, zdecydowanie nie miało łatwego zadania. Ostatecznie jednak udało się wybrać „złotą dziewiątkę” – po trzy najlepsze opowiadania w każdej z trzech konkursowych kategorii. Ze względu na wysoki poziom prac, przyznano również wyróżnienia w każdej z kategorii.

I OTO SĄ, WYNIKI KONKURSU „STULECIE POLSKIEGO KRYMINAŁU”:
Kategoria „Kryminał sto lat temu”
I miejsce – Ewa Spławska „Świadectwo moralności”
II miejsce – Marcel Woźniak „Granatowa cisza”
III miejsce – Grzegorz Skorupski „Gra o rewolucję”
Wyróżnienie – Margareta Wesołowska „O mały włos”

Kategoria „Kryminał dzisiaj”
I miejsce – Sebastian Imielski „Przebudzenie”
II miejsce – Katarzyna Skręt „Tyś Jedność, jam Pełnia”
III miejsce – Magdalena Lewandowska-Rosa „Teczka”
Wyróżnienie – Stefan Weisbrodt „Zasłona”

Kategoria „Kryminał za sto lat”
I miejsce – Łukasz Szuster „Kwantowy Smok”
II miejsce – Rafał Pawlak „To o Was”
III miejsce – Maciej Koncman „Punkt odcięcia”
Wyróżnienie – Rafał Lewandowski „Śmietnik”

Nagrody zostały wręczone przez jurorów konkursu, Roberta Małeckiego oraz Leszka Koźmińskiego podczas gali na festiwalu Granda. Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, Jan Edmund Kowalski, postanowił przyznać nagrodę specjalną w kategorii „Kryminał sto lat temu” dla pracy, która w szczególny sposób wpisuje się w idee Programu Wieloletniego „Niepodległa”, pokazuje odbudowę Polski po 1918 roku oraz która cechuje się szczególnym rodzajem retro-uroku. Otrzymała ją Joanna Jędrusik i jej opowiadanie „Między cmentarzem a brzegiem pucharu”. Komendant Główny Policji, gen. Insp. Jarosław Szymczyk, w uznaniu pracy włożonej w przedstawienie zawodu policjanta (i policjantki!) w okresie międzywojennym, przyznał nagrodę specjalną Marcelowi Woźniakowi za opowiadanie „Granatowa cisza”.

Również Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji postanowiło uhonorować najlepszych z najlepszych – aż trzy opowiadania z kategorii „Kryminał za sto lat” otrzymały specjalne, pamiątkowe plakiety oraz vouchery na indywidualną wizytę w CLKP: Łukasz Szuster za opowiadanie „Kwantowy smok”, Łukasz Konwerski za opowiadanie „Ćwierć” oraz Monika Zakrzewska za opowiadanie „Gdy wkrada się błąd”. Specjalne wyróżnienie od Szkoły Policji w Pile otrzymała też pani Magdalena Lewandowska-Rosa za opowiadanie „Teczka”, a Maszyna do Pisania postanowiła wyróżnić panią Joannę Kłosińską za opowiadanie „Stópki Chrystusa”.

Zwycięskie opowiadania (miejsca I-III), razem z opowiadaniami pisanymi specjalnie na tę okazję przez naszych jurorów, zostaną wydane w antologii pokonkursowej nakładem Czwartej Strony na wiosnę przyszłego roku, a zyski z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Niepodlegla.gov.pl, el

Strona głównaPoznańPoznań: Konkurs "Stulecie polskiego kryminału" - mamy wyniki!