Poznań: Konkurs „Stulecie polskiego kryminału” – mamy wyniki!

Stulecie kryminału fot. Niepodlegla.gov.pl
Na Poznańskim Festiwalu Kryminału Granda ogłoszono wyniki konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Na konkurs napłynęło prawie 400 prac!

Zdobycie nagrody nie było łatwe – i nie tylko dlatego, że 400 prac to spora konkurencja. W konkursowym jury zasiedli nie tylko pisarze, ale też policjanci. Przed uczestnikami stanęło bardzo trudne zadanie: musieli się wykazać nie tylko umiejętnością pisania czy budowania intrygującej fabuły, ale też wykazać profesjonalną wiedzą o metodach działania policji dziś – i sto lat temu.

Jury w składzie Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Wojciech Chmielarz, podinsp. Leszek Koźmiński ze Szkoły Policji w Pile, Adrian Tomczyk z wydawnictwa Czwarta Strona, Izabela Pajdała z Komendy Głównej Policji oraz Anna Bińkowska z Biura Programu „Niepodległa”, zdecydowanie nie miało łatwego zadania. Ostatecznie jednak udało się wybrać „złotą dziewiątkę” – po trzy najlepsze opowiadania w każdej z trzech konkursowych kategorii. Ze względu na wysoki poziom prac, przyznano również wyróżnienia w każdej z kategorii.

I OTO SĄ, WYNIKI KONKURSU „STULECIE POLSKIEGO KRYMINAŁU”:
Kategoria „Kryminał sto lat temu”
I miejsce – Ewa Spławska „Świadectwo moralności”
II miejsce – Marcel Woźniak „Granatowa cisza”
III miejsce – Grzegorz Skorupski „Gra o rewolucję”
Wyróżnienie – Margareta Wesołowska „O mały włos”

Kategoria „Kryminał dzisiaj”
I miejsce – Sebastian Imielski „Przebudzenie”
II miejsce – Katarzyna Skręt „Tyś Jedność, jam Pełnia”
III miejsce – Magdalena Lewandowska-Rosa „Teczka”
Wyróżnienie – Stefan Weisbrodt „Zasłona”

Kategoria „Kryminał za sto lat”
I miejsce – Łukasz Szuster „Kwantowy Smok”
II miejsce – Rafał Pawlak „To o Was”
III miejsce – Maciej Koncman „Punkt odcięcia”
Wyróżnienie – Rafał Lewandowski „Śmietnik”

Nagrody zostały wręczone przez jurorów konkursu, Roberta Małeckiego oraz Leszka Koźmińskiego podczas gali na festiwalu Granda. Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, Jan Edmund Kowalski, postanowił przyznać nagrodę specjalną w kategorii „Kryminał sto lat temu” dla pracy, która w szczególny sposób wpisuje się w idee Programu Wieloletniego „Niepodległa”, pokazuje odbudowę Polski po 1918 roku oraz która cechuje się szczególnym rodzajem retro-uroku. Otrzymała ją Joanna Jędrusik i jej opowiadanie „Między cmentarzem a brzegiem pucharu”. Komendant Główny Policji, gen. Insp. Jarosław Szymczyk, w uznaniu pracy włożonej w przedstawienie zawodu policjanta (i policjantki!) w okresie międzywojennym, przyznał nagrodę specjalną Marcelowi Woźniakowi za opowiadanie „Granatowa cisza”.

Również Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji postanowiło uhonorować najlepszych z najlepszych – aż trzy opowiadania z kategorii „Kryminał za sto lat” otrzymały specjalne, pamiątkowe plakiety oraz vouchery na indywidualną wizytę w CLKP: Łukasz Szuster za opowiadanie „Kwantowy smok”, Łukasz Konwerski za opowiadanie „Ćwierć” oraz Monika Zakrzewska za opowiadanie „Gdy wkrada się błąd”. Specjalne wyróżnienie od Szkoły Policji w Pile otrzymała też pani Magdalena Lewandowska-Rosa za opowiadanie „Teczka”, a Maszyna do Pisania postanowiła wyróżnić panią Joannę Kłosińską za opowiadanie „Stópki Chrystusa”.

Zwycięskie opowiadania (miejsca I-III), razem z opowiadaniami pisanymi specjalnie na tę okazję przez naszych jurorów, zostaną wydane w antologii pokonkursowej nakładem Czwartej Strony na wiosnę przyszłego roku, a zyski z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Niepodlegla.gov.pl, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: