Poznań: Aleja imienia Orderu Uśmiechu została otwarta

Stare Koryto Warty fot. Biuletyn Miejski
Znajduje się w parku Stare koryto Warty, tuż obok wielkiego placu zabaw, tak chętnie uczęszczanego przez dzieci. I choćby z tego powodu to chyba najlepsze miejsce na jej lokalizację.

Alejka została uroczyście otwarta w sobotę – bo właśnie 21 września obchodzimy dzień Orderu Uśmiechu. Jak na tę uroczystość przystało, było wesoło, kolorowo, no i przyszło mnóstwo dzieci. To przecież one przyznają Order Uśmiechu osobom, które robią dla nich dużo dobrego – to jedyne na świecie odznaczenie przyznawane przez dzieci. Dla najmłodszych poznaniaków wystąpił Teatrzyk Piosenny Łejery.

Inicjatorem nadania imienia alei był Włodzimierz Marciniak, kawaler Orderu Uśmiechu i jego koledzy z Poznańskiego Klubu Kawalerów Orderu Uśmiechu we współpracy z Radą Osiedla Stare Miasto. Zwrócili się z wnioskiem do Rady Miasta Poznania, a radni – jak podaje Biuletyn Miejski – z radością zgodzili się na ten pomysł.

Order Uśmiechu został ustanowiony w Polsce 51 lat temu. Od 1968 roku otrzymało go blisko tysiąc osób. To jedyne na świecie odznaczenie, o którym decydują dzieci. To jedyne na świecie odznaczenie nadawane dorosłym na wniosek dzieci. Wskazywany jest jako realizacja testamentu Janusza Korczaka, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci.

Jego pierwszym laureatem został poznaniak prof. dr Wiktor Dega, znany chirurg ortopeda z Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczały zdrowie, a nawet życie. W czasie uroczystości dekoracji Orderem Uśmiechu był pasowany czerwoną różą i musiał wypić puchar kwaśnego soku z cytryny i w dodatku uśmiechnąć się. Ten ceremoniał obowiązuje do dziś.

Wśród laureatów Orderu Uśmiechu są m.in.: papież Jan Paweł II, papież Franciszek, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, Marek Michalak, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, Zbigniew Religa, Wanda Chotomska, Tove Jansson, Astrid Lindgren, ks. Jan Twardowski, Wojciech Żukrowski. Do kawalerów Orderu Uśmiechu należy również wiele osób związanych z Poznaniem m.in.: Arkady Fiedler, Stefan Stuligrosz, Małgorzata Musierowicz, Ignacy Moś, Wanda Błeńska, Krystyna Feldman, Jerzy Hamerski, Andrzej Maleszka.

Biuletyn Miejski, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: