“Wakacje z WOT”. Rekruci uroczyście wygłosili przysięgę (ZDJĘCIA)

fot. kpr. Marcin MRÓWKA

112 rekrutów, w tym uczniowie, studenci, kosmetyczka i nauczyciel wychowania fizycznego, uroczyście wygłosiło przysięgę przy Alei Gwiazd Żużla w Lesznie. To zakończenie tegorocznej edycji “Wakacji z WOT”.

– Rekruci pracowali ciężko 16 dni, by móc stanąć przy Alei Gwiazd Żużla i złożyć uroczystą przysięgę. Tym razem za przebieg szkolenia odpowiadał 125. batalion lekkiej piechoty w Lesznie – tłumaczy por. Anna Jasińska – Pawlikowska.

Nowo wcieleni Terytorialsi przeszli szkolenie obejmujące praktyczne umiejętności strzeleckie, obsługę broni, zasady zachowania na polu walki, przetrwanie w trudnych warunkach oraz udzielanie pierwszej pomocy medycznej. Dodatkowo zapoznali się również z podstawami topografii. Przeszkolenie zostało ukończone egzaminem “pętli taktycznej”.

Co dalej? – Teraz Terytorialsi trafią do swoich macierzystych batalionów. Czekają ich tam obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne raz w miesiącu. By stać się w pełni gotowym bojowo, żołnierz OT szkoli się trzy lata wyjaśnia por. Anna Jasińska – Pawlikowska.

– Od momentu złożenia przysięgi, ci ludzie stali się żołnierzami i przyjęli na siebie odpowiedzialność. Szkolenie podstawowe niesie za sobą sporo wyzwań i zmienia człowieka. Zawsze obserwuję naszych rekrutów już od momentu przekroczenie bram koszar. Mogę stwierdzić, że nowi żołnierze osiągnęli swój pierwszy sukces. Życzę im dalszej wytrwałości w dążeniu do celu. – tłumaczy płk Dariusz Wyrzykowski – dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Złożenie przysięgi jest ważnym i wzruszającym momentem dla kandydatów. Po długim okresie intensywnego treningu, w końcu mogą spotkać się ze swoimi bliskimi. Podczas uroczystości czterech żołnierzy zostało wyróżnionych, składając przysięgę na sztandar.

Podziel się: