W okolicach szkół pojawi się więcej patroli policyjnych. Dlaczego?

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

W terminie od 4 do 30 września 2023 roku, Policja przeprowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną o nazwie “Bezpieczna droga do szkoły”. Głównym celem tej akcji jest przypominanie kierowcom o konieczności zachowania ostrożności w pobliżu szkół i placówek edukacyjnych. W ramach tych działań, będą udzielane ważne informacje oraz prowadzone działania edukacyjne w celu zwiększenia świadomości na temat bezpieczeństwa drogowego wśród kierujących pojazdami.

Wkrótce po rozpoczęciu roku szkolnego w pobliżu szkół pojawi się większa liczba patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na wszelkie nieprawidłowości w zachowaniach uczestników ruchu drogowego, zarówno kierujących pojazdami, jak i pieszych. Ich celem jest zapewnienie bezpiecznego otoczenia dla wszystkich użytkowników dróg wokół szkół. Aby zapewnić bezpieczeństwo pieszych, policjanci będą przypominać kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i obniżenia prędkości przed przejściem dla pieszych. Celem jest uniknięcie sytuacji, w której mogłoby dojść do zagrożenia dla osób znajdujących się na przejściu lub zamierzających na nie wejść.

W trakcie przeprowadzanych kontroli funkcjonariusze mundurowi będą również zwracać uwagę na to, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego ani nie utrudniają go. Będą sprawdzać także, czy dzieci są prawidłowo przewożone. To ważne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wokół szkół i podczas transportu dzieci.

– Stałym elementem działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły” są też spotkania policjantów z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Policjanci będą na nich omawiać zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze oraz wskazywać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Przypomną też o potrzebie noszenia elementów odblaskowych – informują policjanci.

I dodają: – Powrót do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych. Nie zapomnijmy porozmawiać ze swoimi pociechami o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dawajmy też dzieciom przykład jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z drogi.

Podziel się: